Šta je novo?

SBB problem

Matori

Slavan
Učlanjen(a)
22.10.2008
Poruke
291
Poena
319
Poslednjih nekoliko nedelja veza je zajebavala, ili je uopste nismo imali (verovatno zbog radova). Onda jednom kad se vratila, radila je normalno, osim na jednom racunaru koji uopste nema vezu. Tako je bilo nekoliko dana - svi racunari imaju normalan net, osim jednog. Mreza radi; to znaci, taj racunar vidi ostale preko switcha, znaci vidi i switch. Linkovi od switcha do routera i od routera napolje takodje rade, jer ostali racunari imaju net.
Prekjuce sam imao napad spolja. Napad je pogodio samo dva racunara koja imaju Last XP v17, ostali racunari koji imaju obican XP nisu imali nikakav problem. (Jedan od napadnutih racunara je taj koji nije imao izlaz na web)
Sada ni ovaj drugi (napadnuti) racunar nema net. Ostali i dalje imaju.
(Sorry zbog dosadne i redundantne price, ali zelim da sve bude jasno)

Setio sam se da je SBB pre 4-5 godina znao da mi blokira zarazen racunar i pozvao sam korisnicku podrsku. Hteo sam da proverim da li je mozda to, i u svakom slucaju da covek udje preko SBB-ovog WAN-a u moj LAN i da mi kaze sta vidi. (Bio sam upalio samo dva racunara. Jedan koji ima normalan net, i jedan koji nema)
Medjutim, operater je samo kao papagaj ponavljao - "Ako nas signal stize do vaseg modema, greska je kod vas." Ja sam kao papagaj ponavljao - "Dobro, samo mi recite da li je moguce da vas sistem blokira nas racunar, zato sto je ovaj zarazen?". On ne odgovara, nego ponavlja svoje...
Ja onda zatrazim da on sa svog racunara udje u moj LAN i da pogleda ta dva racunara. On opet ponovi svoju mantru i dodade - "zovite coveka koji vam odrzava mrezu". Nisam ni imao energije da mu kazem da sam ja taj covek koji odrzava mrezu i da mreza radi "kao singerica". Rekao sam "Hvala" i prekinuo vezu...

Vrlo je moguce da za problem nije kriv SBB. Ali, kad vec korisnicka podrska ne funkcionise kako ja mislim da treba, molim iskusne juzere da mi kazu dve stvari:

1. Da je nekom skoro bio blokiran racunar zato sto je zarazen? (na SBB-u, naravno)

2. Ako hocu da covek iz SBB-a sa svog racunara udje u moj LAN, pogleda vidljive racunare i otvori neki dijalog sa mnom o tome sta vidi - kojim recima to da mu trazim, pa da me poslusa?
 
Sta ti znachi to "zarazen" rachunar? I kako ti je SBB zablokirao isti pre par godina? Kako oni uopste mogu da znaju da je tvoj rachunar "zarazen"? Ne razumem kakvu vezu oni imaju sa stvarima koje se desavaju iza tvog rutera?
 
Kakva je to firma gde imate instalirane lastxp-ove?!
Lepo instaliraj normalan windows.

Ovi iz sbb-a u opstem slucaju pojma nemaju, kad se setim kakvih sam samo razgovora vodio sa njima... no ovog puta su potpuno u pravu...
Tebi zezaju ili te "zarazene" masine ili router. Takodje mi nije jasno kako mislis da bi ti sbb mogao blokirati masinu, jednu?!? Ili kakav ti to imas rourter da mislis da ovi mogu da ti prodju i pogledaju tvoj lan??
 
Ranije su znali da blokiraju zarazen racunar (provereno). Tada nisam koristio ruter.

Sada ga koristim i interesuje me da li i dalje to mogu. (Zapravo, zeleo sam od njih da cujem da li to rade, ali operater izbegava da odgovori na to pitanje. Ako to ne rade i ne mogu da rade, kao sto zakljucujem iz vasih komentara, zar mu nije bilo jednostavnije da mi to kaze???)

P.S. Nisam bio tamo od petka, ali podigli su jedan od ta dva racunara sa drugog harda (koji ima obican XP), ali ponasanje je bilo isto - lokalna mreza radi, ali racunar ne izlazi na internet.

EDIT:
P.P.S. Sad tek shvatam da vas obojicu zbunjuje moj izraz "zarazen". Zarazen znaci zarazen virusom... Jos jednom - to su radili ranije...
 
Poslednja izmena:
Pa rekao ti je operater indirektno to sto pitas: "Ako nas signal stize do vaseg modema, greska je kod vas."
Oni vide samo tvoj ruter, a sve sto se iza njega desava je tvoja privatna stvar. Ako bar jedan kompjuter u tvojoj mrezi uspeva da izadje na internet, tu svaka sumnja da je nesto do SBB-a prestaje. SBB ne moze da razlikuje rachunare u tvojoj mrezi, jer njihov "pogled" dopire samo do tvog rutera, a ruter je zaduzen da uz koriscenje NAT-a obezbedi da svaki rachunar u tvojoj mrezi izlazi na internet normalno.
Dakle, SBB-u svi racunari u tvojoj mrezi koji izlaze na internet izgledaju kao jedan.
 
Pa rekao ti je operater indirektno to sto pitas: "Ako nas signal stize do vaseg modema, greska je kod vas."
Oni vide samo tvoj ruter, a sve sto se iza njega desava je tvoja privatna stvar. Ako bar jedan kompjuter u tvojoj mrezi uspeva da izadje na internet, tu svaka sumnja da je nesto do SBB-a prestaje. SBB ne moze da razlikuje rachunare u tvojoj mrezi, jer njihov "pogled" dopire samo do tvog rutera, a ruter je zaduzen da uz koriscenje NAT-a obezbedi da svaki rachunar u tvojoj mrezi izlazi na internet normalno.
Dakle, SBB-u svi racunari u tvojoj mrezi koji izlaze na internet izgledaju kao jedan.
OK, to je ono sto sam ocekivao da cujem od njih... Hvala, jedan uzrok manje, trazim dalje...
 
Hmmmm, imao sam isti problem s jednom masinom koja je radila normalno neko vreme i onda je pukao SBB. Gledao sam je, sve je podeseno kako treba, vidi konekciju ali net nikako. Dolazili tehnicari, cackali i kao sve je ok, nije do nas. Net i danas na toj masini ne radi, pretplata se od proslog meseca vise i ne placa. Ali stvarno me interesuje uzrok problema
 
Mozesh da pokushash, ubacish Ubuntu bilo koju verziju, pokrenesh ga live sa cd-a i vidish da li ce da se nakaci, jer imam dobra iskustva sa njim da provuce mrezu i net dok si rek'o keks, i onda cesh videti da li je problem do racunara hardverski (zeza lan karta, neki drugi deo) ili te zeza sistem odnosno XP, ili Last Xp shta ti je vec na tom racunaru... Mislim ovo te nishta ne koshta da probash, ne treba nishta da se instalira, a mozda ti pomogne... Poz
 
Hmmmm, imao sam isti problem s jednom masinom koja je radila normalno neko vreme i onda je pukao SBB. Gledao sam je, sve je podeseno kako treba, vidi konekciju ali net nikako. Dolazili tehnicari, cackali i kao sve je ok, nije do nas. Net i danas na toj masini ne radi, pretplata se od proslog meseca vise i ne placa. Ali stvarno me interesuje uzrok problema

Uzrok problema je 99% do tvog kompa. Digni Live Ubuntu ili neku drugu distribuciju. Ukoliko Linux ne proradi, problem suzavas na mreznu kartu ili na modem.
 
Nazad
Vrh Dno