Šta je novo?

SBB - Generalna diskusija (nije tema o EON-u)

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Uništiće ih pohlepa. Kao i svakog tradicionalnog cable telco provajdera koji neće da se modernizuje. A takvih je malo, obično se modernizuju. Naravno svaki petak izuzetak pa i svaka stvar u Srbiji mora da prkosi standardnom poslovanju, zato stoji prva rečenica ovog post-a.
Kod mene su uveli optiku ali su skupi kao i MTS. Orion je znacajno jeftiniji a radi isto/bolje ko MTS optika. Po Srbiji (van BG/NS/Nis)j je prica tuzna ali to vazi za sve aspekte zivota, ne samo internet.

Cable i DSL se sa optikom porediti ne moze.
 
Već dve godine nemam fiksni, preporodio sam se, konačno mir, niko ništa ne nudi i ne anketira. Uspeo sam i matorce da nateram prošlog meseca da ukinu fiksni, ionako svi imamo neograničene minute na mobilnim mrežama, besmislena je usluga fiksnog telefona, plaćam samo duple troškove.

SBB je trenutno najmoderniji u sferi medijskog sadržaja, a i optika je odlična, tamo gde je ima. Jedina mana je cena i nepoštovanje starih korisnika, čak autistično ponašanje već skoro godinu dana dok konkurencija nudi uslugu za 12 meseci dinar. Ne razumem ih, stvarno... Uskoro mi ističe ugovorna obaveza, mogu da imam njihovu optiku, ali ako mi ne daju neke pogodnosti odoh na Orion optiku 1gb + EON van mreže. Ta kombinacija mi dođe koliko trenutni EON FULL duo paket. Nisu normalni...
 
A u kom to smislu se nisu modernizovali. Sta im fali. Dobar box, dobar izbor hd kanala i kvalitet slike na istim. Internet vise nego dobar, pogotovo ako ga uporedis sa internetom mnogo razvijenijih zemalja. Zemlje poput nemacke, australije, kanade, engleske imaju mnogo mnogo losiji net od sbb-a. Kako to da tako velikim ekstra razvijenim zemljama to nije problem ali prosecnom srbinu download od 250mbps i upload od 25mbps je nedovoljan???
Ostali su na zastareloj tehnologiji koja je dostigla kraj svoje evolucije. Neće moći veće brzine da ponude, i ono još bitnije - nižu latenciju i bolju stabilnost. To što imaju sad imaće doveka. Nijedan cable telco u svetu nema ništa bolju ponudu nego SBB. A što se tiče STB-a i ponude kanala, to će prestati da bude relevantno kako tržišni talasi dođu i do naše zemlje i linearna televizija izgubi na značaju osim za sport, u korist OTT streaming servisa - koji, you guessed it - idu preko interneta.
 
Već dve godine nemam fiksni, preporodio sam se, konačno mir, niko ništa ne nudi i ne anketira. Uspeo sam i matorce da nateram prošlog meseca da ukinu fiksni, ionako svi imamo neograničene minute na mobilnim mrežama, besmislena je usluga fiksnog telefona, plaćam samo duple troškove.

SBB je trenutno najmoderniji u sferi medijskog sadržaja, a i optika je odlična, tamo gde je ima. Jedina mana je cena i nepoštovanje starih korisnika, čak autistično ponašanje već skoro godinu dana dok konkurencija nudi uslugu za 12 meseci dinar. Ne razumem ih, stvarno... Uskoro mi ističe ugovorna obaveza, mogu da imam njihovu optiku, ali ako mi ne daju neke pogodnosti odoh na Orion optiku 1gb + EON van mreže. Ta kombinacija mi dođe koliko trenutni EON FULL duo paket. Nisu normalni...
Довољно је избацити број из дигиталног именика(белих страна), пошто нико више не окреће бројеве из белих страна у штампаном издању. Ово не пишем због тебе јер читам поруке за разлику од неких, него да знају други људи.
Што се тебе тиче(а и свих нас) нисам сигуран како закон стоји по овом питању рекоше да ће средити, али ако их не укину(или бар опт ин, или ако забране озбиљне казне) то што немаш фиксни неће пуно помоћи управо из разлога који су многи поменули овде то јест да је фиксни прошлост. У страним државама где се то сме људе одавно смарају на мобилне ,-)
 
Pre par meseci su zvali radili neko ankteriranje o mobilnim provajderima
Aaaa to ona moja telco anketa xD pa hvala na učešću gospodine :D

Тако је све више и стриминг сервиса који опет не нуде све исто, на крају изађе да ако хоћеш да гледаш све што те интересује оде плата
Ne slažem se.

Mislim da većina ljudi nema dovoljno "prefinjen" ukus da gleda najkvalitetnije filmove i serije kod 50 različitih OTT VoD provajdera, već gledaju nešto kod nekog. A taj neko je najčešće servis koji im besplatno poklanja ISP ili carrier, npr. HBO GO ili slično. Istovremeno - ni na svakom programu nemaš sve da gledaš, pa opet ljudi gledaju šta ima.

Štaviše izbor koji im nudi "buffet"-style VoD katalog (platiš jednom gledaš koliko hoćeš i šta hoćeš) je veliko osveženje za korisnike navikle na linarnu televiziju pa će im to držati pažnju i pružati zadovoljstvo dovoljno dug period.

Da ne napominjem da smo možda i malo skrenuli od moje incijalne teze a to je da se ukida linearna televizija iz navika potrošačkog tela, a ne da se prelazi na 3rd party servise, pa je isto tako verovatno da će korisnici koristiti OTT VoD servis svog provajdera - potpuno nebitno, moja poenta je bila oko same infrastrukture za internet.

Coax (DVB-C+DOCSIS) kombo je super za linearnu televiziju uz periodični catchup, ali nije nimalo spreman za masovni streaming sadržaja od strane svakog korisnika. Naravno, to se nadoknađuje time što se sadržaj gleda sa broadcast mux-a na coax tehnologiji.

Ali kada je u pitanju OTT, sve prelazi na DOCSIS - a opet istovremeno ne sme da se ukine DVB-C zbog legacy korisnika koji su navikli da imaju linearnu TV sa jeftinim uređajem (CA modul ili STB bez IP konekcije).

Tu će se videti ograničenja DOCSIS standarda, i naravno zbog nadolazećih generacija koje su drastično više orjentisane stvaranju sadržaja i konzumiranju sadržaja persona iz sličnog socijalnog kohorta (streameri, influenseri, itd.), što zahteva robustan upload posebno za "imućne" lajflstajl persone sa 4K kamerama :D - dramatičan kontrast starim navikama konzumiranja sadržaja koji kreira mala grupa (u poređenju sa opštom populacijom) profesionalaca korišćenjem profesionalne opreme, uz naravno emitovanje tog sadržaja u broadcast režimu sa odgovarajućim TV i TV-like tehnologijama i platformama za distribuciju.
 
Tu će se videti ograničenja DOCSIS standarda, i naravno zbog nadolazećih generacija koje su drastično više orjentisane stvaranju sadržaja i konzumiranju sadržaja persona iz sličnog socijalnog kohorta (streameri, influenseri, itd.), što zahteva robustan upload posebno za "imućne" lajflstajl persone sa 4K kamerama :D - dramatičan kontrast starim navikama konzumiranja sadržaja koji kreira mala grupa (u poređenju sa opštom populacijom) profesionalaca korišćenjem profesionalne opreme, uz naravno emitovanje tog sadržaja u broadcast režimu sa odgovarajućim TV i TV-like tehnologijama i platformama za distribuciju.
Ako sam razumeo ispada da jednog dana skoro da neće postojati klasična televizija jer će svi pratiti influensere i njihov sadržaj. To je ravno nekadašnjoj tezi da će štampane knjige nestati i zameniti ih elektronske što se još nije desilo.
 
Za RTS i ostale televizije rezultati se godinama objavljuju a merenje vrši Nielsen, verovatno na osnovu uzorka. SBB je uveo neku novu metodu merenja gledanosti u realnom vremenu, TV Beat:
 
Ne nameravam da sada idem, cekam januar sledece god. da istekne UO za Total (vikendica) pa onda oba idu u MTS.
Javicu im se ja pocetkom decembra sa zahtevom, valjda je dovoljno rano?



Znaci da se ne nadam nekoj pristojnoj ponudi. Pre nekoliko meseci dolazio mi promoter na vrata i davao 4 mes. po dinar.
Trazio sam mu 6, ali on nije ovlascen da ponudi vise. Sad ne pristajem ni na 6 mes. Valjd mogu dve godine da izdrzim bez SBB-a..:cool:


Hvala, videcu sta ce da iskonstruisu kad istekne UO..
Nećeš dobiti ništa specijalno, nikakvu ponudu kakvoj se nadaš..
Najveće pogodnosti daju novim korisnicima.
 
Da li kod odjavljivanja ugovora i vracanja opreme, SBB nakon toga i fizicki otkaci koaksijalca sa razvodne kutije, ili je vracanje digitalizovane opreme sa sim karticom dovoljno?
 
Da li kod odjavljivanja ugovora i vracanja opreme, SBB nakon toga i fizicki otkaci koaksijalca sa razvodne kutije, ili je vracanje digitalizovane opreme sa sim karticom dovoljno?
Vratiš karticu, risiver sa pratećom opremom i to je to.
Tanjir si kupio, a sve ostalo iznajmio.
 
Пааааа.... Мени су, када сам пре 2 године раскинуо уговор, раскачили кабл који је ишао у стан и пломбирали у ормарићу место на које је био прикачен мој кабл.
Али знам и за доста другара којима ништа нису дирали када су вратили опрему.
 
U mestima gde je sve digitalizovano nemaju potrebe da "seku kablove". Bez opreme svakako ne može da se koristi njihova usluga. Tamo gde još ima analogni signal, moraju da seku odnosno plombiraju, ako hoće da budu sigurni da taj pretplatnik više ne koristi uslagu bez plaćanja.
Mada, znam iste te slučajeve od pre više godina da su otkazivali uslugu a niko nikad nije došao da otkaci kabl pa su ljudi gledali analogni signal godinama a znam primer gde su došli drugi dan od raskida da stave plombu u ormarić (koji se otvarao "pogledom" pa je neko iz komšiluka skidao plombe ostalima koji se odjave).
 
Mada, znam iste te slučajeve od pre više godina da su otkazivali uslugu a niko nikad nije došao da otkaci kabl pa su ljudi gledali analogni signal godinama a znam primer gde su došli drugi dan od raskida da stave plombu u ormarić (koji se otvarao "pogledom" pa je neko iz komšiluka skidao plombe ostalima koji se odjave).
Meni se desilo na analognoj lokaciji da su isključili coax potpuno dok sam ja stigao da se vratim iz poslovnice, dakle otišao sam i imao je signal, vratio se posle 20 minuta nema ništa. Vrlo ažurni :D

Inače, na digitalnim imaju problem što ljudi uzimaju STB-ove (D3 mini) od drugih korisnika i onda gledaju bez plaćenog priključka, pošto STB uredno ima aktivnu pretplatu i može da dekriptuje kanale. Čak radi i između gradova. To ne mogu nikako da spreče osim da otkačinju kablove što ih mrzi da rade, pa zato tolerišu takvu vrstu zloupotrebe.
 
Hmm, kako je zloupotreba ako je pretplata uredno plaćena :)
 
Kad smo se već uhvatili analogne, zanima je jedna stvar. U vreme dok još nije bila ugašena zemaljska analogna televizija, primećivao sam na određenim frekvencijama mešanje sa SBB kablovske. Jedva se naziralo, ali su se prepoznavali određeni kanali. Što je još čudnije, u stanu nije bila uvedena kablovska, a zemaljska televizija se hvatala spoljnom antenom. Zar ti frekvencijski spektri nisu odvojeni?
 
Ja ne znam da li moze da se namesti na forumu da na spomen politicara, politike i svega ostalog vezanog oko toga bude odmah premesteno u junk da se ne kalja ovaj forum sa tim glupostima. Dodjem nesto pametno da procitam a nalecem na gluposti o politici i politicarima. Ovde im nije mesto. Zaista molim moderatore da nekako ovome stanu na put. Dacu prilog da napravite neki AI cim se spomene ovaj ili onaj politicar ova ili ona stranka da bude momentalno blokirano. 🙂 Aman zaman ljudi molim vas zaobidjite te trovace i jedne i druge i stote i vodimo lepe i zdrave diskusije kako na ovoj temi tako i na ostalim. Hvala svima unapred. 😉
 
Poslednja izmena:
Stvarno nznm što se ljudi toliko tangiraju zbog kupovine prava prenosa premier lige . Korisnik sam box usluga , koristrim sve sem fiksnog ko i velika većna i to moram da platim -sasvim normalno . Sta ce telekom da radi sa tim parama što im dajem to je njihova stvar , kao i moja sta cu ja raditi sa parama koje zaradim u firmi . Ako ti odgovara box kupis ga , ako ti odgovara plata - radis , a ako je po bilo kojoj stavki odgovor odričan -menjas to sto ti smeta . Za mene gotova stvar .
Ps zbog EP u fudbalu , a i premier lige placam i za gledanje sbb-a
 
Kad smo se već uhvatili analogne, zanima je jedna stvar. U vreme dok još nije bila ugašena zemaljska analogna televizija, primećivao sam na određenim frekvencijama mešanje sa SBB kablovske. Jedva se naziralo, ali su se prepoznavali određeni kanali. Što je još čudnije, u stanu nije bila uvedena kablovska, a zemaljska televizija se hvatala spoljnom antenom. Zar ti frekvencijski spektri nisu odvojeni?
Промакло ми ово вероватно смо куцали истовремено.

Прво ћу ти објаснити индиректно:
У једном месту(заборавио сам где, не код нас) је више од годину дана цело место губило широкопојасни интернет у јутарњим часовима и нико није знао зашто.
Долазили су професионалци да траже ко зна колико пута и на крају је један инжењер открио да кад један човек који је тада устајао упали неки стари тв цело село
испадне са мреже на краће време. Буквално да не поверујеш. Човек се појео жив ни крив ни дужан, њему су то заменили, али нико није дао одговор зашто.

Е сад директнији одговор, један од многих разлога преласка са аналогне на дигиталну је што је прва много подложнија ономе што си и сам написао. Иначе кабловска је прво и била аналогна, па дигитална тако да никакво чудо ако ти се мешало. Плус ко зна ко је где све вукао каблове ако си у згради(а искрено се не разумем у онај Тотал ТВ, па не знам да ли је и то била могућност). Неко ко се боље разуме можда ти боље и објасни, али у принципу то ти је то.
 
Pa konkretno, mešali su se kanali iz analogne kablovske u analogni zemaljski prijem, na dve-tri frekvencije koje su tada bile slobodne. Teško da Total TV može da ima veze sa tim jer je to potpuno druga tehnologija.
SBB je sprovodio svoje instalacije negde po krovu, dakle nije išao kako treba po hodnicima. E sad kakve veze imaju antenski i zatvoreni kablovski sistem ne znam, osim što koriste istu struju.
 
Za par dana mi istice ugovor u SBB-u, da li moze da se plati preostalo dugovanje i da se vrati oprema pre isteka ugovora ili mora bas taj dan kad istice ugovor?
 
Ne vidim zašto ne bi moglo, ja sam ispoštovao proceduru, 30 dana pre isteka podneo zahtev, nakon 30 dana vratio opremu.
Dugovanja sam platio, jedino što još pola meseca Jula treba da obračunaju i to treba da stigne početkom avgusta.
 
Jesam.
Proveravala je devojka što radi tamo serijske brojeve na uredjajima i to je bilo to, odštampala dve potvrde, jednu sam potpisao i dao njima, druga je bila za mene.
Mogao sam ja i ranije da vratim opremu jer realno nisam je ni koristio, ali tu mi blizu poslovnica, peške sam otišao do nje, ne znam šta dobijaš žurbom, ja barem nisam video neki dobar razlog, a zapravo net i fiksni telefon nisam koristio ali tv sam koristio zbog fudbala.
 
SBB je sprovodio svoje instalacije negde po krovu, dakle nije išao kako treba po hodnicima. E sad kakve veze imaju antenski i zatvoreni kablovski sistem ne znam, osim što koriste istu struju.
Konkretno, analogna kablovska i analogna zemaljska televizija koriste identične frekvencije i identičan "standard" (PAL) tako da je svakako mešanje signala moguće. Naravno, ne bi trebalo da se dešava jer koaksijalni kabl ima određenu (koaksijalnu, jel'te) konstrukciju koja treba da spreči RF smetnje (da signal "curi" u kabl i/ili iz kabla), ali ako kabl negde nije dobro terminisan na samom priključku npr. RF noda ili pojačavača, gde je izuzetno jaka snaga (mislim, jaka u kontekstu RF signala), ili postoji oštećenje spoljnog omotača kabla uključujući i unutrašnjeg bakarnog omotača ("shield"), može da nastane "curenje" signala, koje se može "uhvatiti" na običnim televizorima običnom antenom.
 
Evo bas gledam ovaj defile sportista na RTS1HD. Koristim chromecast sa mobilnog na TV. Kvalitet slike kada npr kamerman zumira nemacki tim sa mnostvo sportista koji masu zastavicama je blago receno katastrofalan.

Je l imate neki savet ili je ovo jednostavno nije izvodljivo sa boljim kvalitetom?
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno