Šta je novo?

SBB - Generalna diskusija (nije tema o EON-u)

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Na kraju, jel moguće najaviti odlazak mesec dana pre isteka ugovorne obaveze. čime kreće da teče taj otkazni rok a mi dobijamo mogućnost da promenimo provajdera na dan isteka ugovorne obaveze? Ili to oni smatraju povredom ugovora mada ne vidim kako ako ćemo svejedno platiti sve što je ugovorom ugovoreno.

Moze, naravno. Ne moras ni u dan - 30 dana pre isteka obaveze. Ja sam nekih 32 dana pre isteka to zavrsio. Nikakav problem.
 
Ne, njegov stav nije ispravan jer on sve vreme pise o ugovoru na odredjeno vreme i zato nista nije tacno od onoga sto je pisao.
Sta reci.... Ili sam ja lud, ili ti ne znas sta pricas i pises... Pises nesto tek da bi napisao i trolujes bezveze
Post automatically merged:

@Duca89, kako da ti kazem... ti ugovori o uslugama su u sivoj zoni.
Te propise tumaci ko kako hoce, i svako je u pravu.

"Načelno, trgovac koji je sa potrošačem zaključio ugovor na neodređeno vreme ima pravo na otkazni rok."
Kada ti istekne ugovorna obaveza, ti si u ugovoru na neodredjeno. To je i laicima za pravo, poput mene, jasno kao dan.

Nije SBB tu jedini operater koji postupa ovako sa odlazecim korisnicima.
Takva je situacija kod svih ostalih, ISP/Mob/sta god. U ostalom, videces kad budes odlucio da se 'odvojis' od MTSa ;)

Niko na ovim prostorima ne radi 'farming' korisnika, to im jednostavno nije bitno.

Pri tom, good luck sa 'sad cu da te tuzim RATEL-u, drustvu za zastitu potrosaca' i slicno.
Od te price jednostavno nema nista.
Mehanizam je tako postavljen, da ako ti nemas dovoljno zivaca+vremena+novca, jednostavnije je platiti tih 30 dana,
nego mlatiti praznu slamu.
Videcemo kako ce biti sa mts-om kad dodje vreme do toga ;) Sa SBB-om je bilo kako sam opisao.

Ma ovo tuzim ratelu je naravno bila budalastina i klasican blef, ali isto tako sam ocekivao da ni oni nece hteti da se cimaju i jure me za jos mesec dana i jos 5000 za koje sam im rekao da necu da im platim, pa makar morali da idemo na sud.

Kao sto sam rekao, sve je do coveka... Ja novca imam dovoljno al ne za bacanje, vremena i zivaca sam imao jer sam se zainatio ili ce biti po mome i po onome sto kaze zakon ( odnosno po "bajkama mojim i efektivinim" sto bi gospodin Otkaz rekao) ,ili ce me tuziti za 5000 dinara (bio sam spreman da cekam da me tuze i da idem na sud ;) ) i da se ganjam i da natezem sa njima do maksimuma
 
Poslednja izmena:
Odličan primer sa izdavanjenjem stana... Izdaješ nekom stan, sve definisano ugovorom i onda dođeš kod podstanara i kazeš "danas raskidam ugovor, od sutra ne možeš da budeš u stanu" i podstanar se iseli za 5 minuta... :) Ili podstanar dođe i kaže "evo ti ključevi, od sutra ne koristim stan i ne plaćam više ništa", a ti novog podstanara nemaš ni u planu... Baš zbog toga postoje otkazni rokovi, da obe strane mogu da se pripreme za ono što sledi nakon raskida, npr. da podstanar ima 15 ili 30 dana da se normalno preseli...
ja iskreno ne znam nikog ko izdaje stan (u svojstvu stanodavac) ili iznajmljuje stan (odnosno u svojstvu podstanar) a da je potpisao bilo kakav ugovor. Sve se svodi na ovaj drugi deo tvog posta, no da ne idem u off, za zadnju recenicu da ti odogovorim, otkazni rok postoji dok si pod ugovornom obavezom i sa time se slazem upravu si, medjutim onoga trenutka kada ugovorna obaveza prestane tu nema vise apsolutno nikakvih obaveza i apsolutno nikakvi otkazni rokovi niti su potrebni niti su u skladu sa zakonom
 
da li je moguce da prodje fora kad je moguce za sbb ne platis 2 ili 3 racuna oni blokiraju liniju i posto ne pustaju usluge naplavuju odrzavanje mozda oko 1500 sto nije lose za odraditi pred otkazni rok ako nekome ne trebaju usluge. posle na kraju ugovora odneses optemu isplatis dugovanja i slobodan si.
 
Sta reci.... Ili sam ja lud, ili ti ne znas sta pricas i pises... Pises nesto tek da bi napisao i trolujes bezveze

Ma jok. Nisi ti lud, samo baronises bez veze. Kao sto rekoh, ti pises o ugovoru na odredjeno vreme, o isticanju ugovora...pozivanje na onaj clan 3 iz efektive...sto znaci da nemas pojma o SBBu i njihovim ugovorima i kako to u stvari funkcionise.

Samo opusteno. ;)
 
Ljudi sto komplikujete vise. Pisah nedavno,ubacite u kalendar podsetnik 30dana pred istek ugovora i lepo na vreme odjavite usluge ako ih necete vise. Ja sam tako odjavio mts box 3 paket. U roku od tih 30dana su me zvali par puta da nude nesto,nisam peihvatio i bez problema odjavio usluge.
 
  • Like
Reagovanja: Arc
Ma jok. Nisi ti lud, samo baronises bez veze. Kao sto rekoh, ti pises o ugovoru na odredjeno vreme, o isticanju ugovora...pozivanje na onaj clan 3 iz efektive...sto znaci da nemas pojma o SBBu i njihovim ugovorima i kako to u stvari funkcionise.

Samo opusteno. ;)
Upravu si.
 
Cini mi se da je pitanje vise za ovaj forum nego za TV-e i slicno.

Naime, kada sekenirate kanale na TVu i poslozite ih kako vama odgovara, na LG TVu postoji opcija "programme auto update" - TV sam trazi promene kanala na frekfencijama i ako ih ima slaze kanale na dodeljena mesta od SBB-a ako su slobodna, a ako nisu dodaje ih na kraj liste, iza broja 1000.

Da li neko ko duze ima Samsung (Smart(Tizen)) TV mozda zna da li postoji takva opcija i za Samsung televizore. Ne uspevam da je pronadjem, a kada se ide na manual scan i preskenira frekfencija kanali se smestaju na mesto predefinisano od SBB-a bez obzira da li je to mesto zauzeto, a kanal koji je ranije bio na tom mestu se prosto izbrise (konkretno - npr ja sam na broju 300 imao recimo HBO, SBB je dodao novi kanal M4 Sport, TV nema auto update opciju, ja rucno skeniram frekfenciju na kojoj je M4 i televizor taj kanal smesti na broj 300, i tad HBO-a vise nema. Da bih ga vratio ja moram da skeniram frekfenciju s aHBO-om, ali se onda remete neki drugi kanali i tako u krug dok se ne izbrise cela lista...). Nije bas prakticno...
Ja glupljeg sistema od samsungovog za slaganje kanala još nisam video. Ako ti kablovski provajder doda neke nove kanale, ti moraš od nule sve da skeniraš i ponovo da slažeš. Olaksavajuća okolnost je što može da se eksportuje lista kanala na usb fleš disk i da se to odradi na kompu, mada i tada oduzima dosta vremena. Kod Panasonica je to gospodski rešeno, ideš na "dopuni listu kanala", ako ima nešto novo dodaš u favorite i posle samo udeneš gde ti odgovara... Nije baš za ovu temu možda, ali morao sam.
Post automatically merged:

Cini mi se da je pitanje vise za ovaj forum nego za TV-e i slicno.

Naime, kada sekenirate kanale na TVu i poslozite ih kako vama odgovara, na LG TVu postoji opcija "programme auto update" - TV sam trazi promene kanala na frekfencijama i ako ih ima slaze kanale na dodeljena mesta od SBB-a ako su slobodna, a ako nisu dodaje ih na kraj liste, iza broja 1000.

Da li neko ko duze ima Samsung (Smart(Tizen)) TV mozda zna da li postoji takva opcija i za Samsung televizore. Ne uspevam da je pronadjem, a kada se ide na manual scan i preskenira frekfencija kanali se smestaju na mesto predefinisano od SBB-a bez obzira da li je to mesto zauzeto, a kanal koji je ranije bio na tom mestu se prosto izbrise (konkretno - npr ja sam na broju 300 imao recimo HBO, SBB je dodao novi kanal M4 Sport, TV nema auto update opciju, ja rucno skeniram frekfenciju na kojoj je M4 i televizor taj kanal smesti na broj 300, i tad HBO-a vise nema. Da bih ga vratio ja moram da skeniram frekfenciju s aHBO-om, ali se onda remete neki drugi kanali i tako u krug dok se ne izbrise cela lista...). Nije bas prakticno...
Ja glupljeg sistema od samsungovog za slaganje kanala još nisam video. Ako ti kablovski provajder doda neke nove kanale, ti moraš od nule sve da skeniraš i ponovo da slažeš. Olaksavajuća okolnost je što može da se eksportuje lista kanala na usb fleš disk i da se to odradi na kompu, mada i tada oduzima dosta vremena. Kod Panasonica je to gospodski rešeno, ideš na "dopuni listu kanala", ako ima nešto novo dodaš u favorite i posle samo udeneš gde ti odgovara... Nije baš za ovu temu možda, ali morao sam.
 
Imam eon light paket,net+tv+tel Optika je u pitanju,u brosuri pise da treba da imam 150mbs brzinu neta,medjutim u poslovnici su mi rekli da je to brzina za coax kabal,a da ko je na optici dobija x2 znaci 300mbs?jel to tacno ili u poslovnici nemaju pojma sta pricaju?
 
Nemaju pojma sta pricaju.
 
Koliko ja vidim, lepo pise 150 u giga gradovima - da li si na optici ili ne, mislim da nema veze - posto ova brzina moze i preko DOCSIS-a.
1620399662932.png
 
Пошто на СББ сајту нигде не могу да нађем податак, колика је брзина аплоуда у гига градовима у ЕОН фул пакету?
До краја августа и Ужице постаје гига град, па размишљам да се вратим.
 
@HighONE Oduvek je na SBB-u brzina na optici 2x brzine na coax-u. Tako je do skoro optički Premium bio 300/30 Mbps a sada je 1000/100 Mbps. to ne piše nigde isto kao što ni giga dodatak nisu zvanično spominjali dok nije digitalizovan Beograd. Imamo ovde na forumu nekoliko korisnika na optici pa mogu da potvrde to što pričam, ali svakako je SBB-ova optika izuzetno retka. Pričam o GPON-u naravno.

@salacue EON Full Duo je 150/15 Mbps a EON Full je 250/25 Mbps. Izvor: https://sbb.rs/wp-content/uploads/2021/04/ponuda_sa_cenovnikom_za_digitalizovana_podrucja_0501.pdf
 
@salacue Koji Eon Full (Duo, Trio ?) Za Trio je 250 / 25:


@HighONE Ne bih znao razlog zašto na sajtu ni u sekciji sa cenovnicima nemaju fiber pakete navedene... dok nisu uveli Eon rebrand paketa u jesen 2017. ? bila je dostupna na sajtu i optička varijanta starih "Duo/Trio Silver/Gold/bla bla":



Dakle tu i tad se moglo videti da optičke varijante imaju duplo brži download od ekvivalentnog coax paketa. A i koliko se sećam ovde na Benchmark forumu je par puta u zadnjih godinu-dve nekoliko ljudi pisalo tu tvrdnju da i sad u Eon eri tamo gde imaju optiku puste duplo brži net nego u coax paketu.

Ako se ne varam @lega99 ima SBB optiku negde u (N)BG pa nek potvrdi šta kako (mada nisam siguran da li je on to uzeo u doba Eon paketa ili u doba starih Duo/Trio Silver, Gold ... sećam se da plaća Premium :D D: ). Za ostale možeš ako si baš radoznao da radiš search na komentare gde su se žalili ljudi da su dobili SDMC model Eon boxa umesto KAON model i napomenuli da imaju optiku.
 
Poslednja izmena:
@salacue - izvini, prevideo sam upload. Brzina je 150/10 za EON full ako nisi u giga gradu, ne znam koji je odnos u giga gradu. Ali verujem da @shamanNS ima tacan podatak.
1620404633878.png

@shamanNS - mislim da im je ovo sa sakrivanjem upload-a losa taktika, napredniji korisnici ce svakako pogledati da li im odgovara da im odgovara da im upload bude 10 ili 15 puta sporiji od download-a. A ovo za opticke pakete prvi put cujem, da budem iskren - u Somboru naravno nema SBB optike - ne znam ni gde je ima, da budem iskren @MilanKragujevic. Ne postoji u cenovniku verovatno zato sto je endemski retka, a i da korisnici ne bi trazili da prosire pokrivenost... (I home gateway u bridge mod-u...).
Sta je SDMC box? I to prvi put cujem, da budem ponovo iskren...
 
mislim da im je ovo sa sakrivanjem upload-a losa taktika,
To praktikuju svi provajderi već uveliko. Naročito kako coax dinosaurusi treba nekako sa probaju da zbune manje upućene korisnike kako je to "slična" ponuda interneta kao kod konkurencije.

Još posebno "zabavno" je ovom kad pod jedan paket strpaju različite tehnologije (kao Telekom i Orion) pa samim tim i drastično različite brzine neta ili ova SBB fora "ne-giga vs giga grad" aka "nedigitalizovan vs digitalizovan".

A sad već idemo ka vrhuncu bezobrazluka i obmanjivanja korisnika koje predvodi kolo MTS sa činjeničnim stanjem da su Morava tarife i tek kako u upotrebi i moguće sklapati nove ugovore a na sajtu nema u ponudi ništa jeftinije od Omoriku 1... ili pre toga takođe MTS sa nebulozno definisanim kriterijumom šta su to tačno "tehnički uslovi za HD kanale" (u praksi MTS pokušava da to bude dostupno samo na optici) i prodaja zvanično nepostojećih "Start SD", "Plus SD" i "Max SD" podverzija IPTV usluge DSL korisnicima.
 
Da, nisam rekao da je neko bolji - nemoj me pogresno shvatiti. Zloupotreba marketinga at it's finest... MTS ne moze da provuce HD pakete kroz DSL i da ostane dovoljna brzina neta, pa zato to rade. To je tehnlosko ogranicenje, ali to treba tako i jasno navesti. Ujedno i omoguciti jeftiniji TV svima, ako bas hoce da gledaju SD kanale.
 
Ide 300mbs ko je na optici,sad sam zvao naprednu podrsku.Ocekujem u toku noci da puste brzinu.
 
za sad nista od tidal-a , neamju ni zvanicnu najavu nego su mi preporucili da pratim obavestenja (much help wow). ako nekoga interesuje da podleim, juce sam im pitao support channel
 
TS ne moze da provuce HD pakete kroz DSL i da ostane dovoljna brzina neta, pa zato to rade.
I kad to nije slučaj (= max protok po parici ispod 16 Mbps ili i ispod 6-10 ) i dalje uvaljuju SD verziju TV paketa tako da nije to to.... Ok kad mora tako jer je korisnik 3km od centrale da razume čovek... ali na ličnom primeru znam da nije tako.

Ja sam od jeseni 2015. koristio VDSL 50/8 paket (i procena rutera za max brzinu je bila ~89 Mbps, dakle ima lufta lagano i za 3 STB-a) i takođe od februara 2015. sam bio korisnik SBB-ove D3i usluge gde sam imao HD kanale i naravno radili bez problema i dok sam neposredno pre prelaska sa ADSL na VDSL još uvek koristio 20/1 paket, Ćaletova firma je bukvalno pored kuće i na istoj banderi su povezani, dakle obe telefonske linije imaju ~320m dužinu "parice". Znači bukvalno mi je centrala na ćošku ~6 kuća dalje I šta se dešava:

ćale uzima Box4 Crveni (tj prelazi sa ADSL 10/1 Box4 na VDSL 20/4 Box4) dakle 20 Mbps + samo 1 STB i "nema uslova" za HD kanale!!! Ruter procenjuje max brzinu na ~75 Mbps!! Nisam hteo da se natežem sa njima i isterujem pravdu jer matori em na poslu maltene da ne pali taj TV, em je TV CRT kršina em ima lepo moj Eon nalog i na kompu na monitoru gleda HD kanale i čuvaj živce za pametnije stvari.
 
@shamanNS - to se u komunizmu zvalo uravnilovka, mislim - svima isto, bez obzira da li ima tehničkih mogućnosti ili ne... U pravu si, ne isplati se trošiti živce. A ni reči previse.
 
pošto mi samo internet treba, pitah orion>oni zvali>načelno sve dogovorili...

pitanje za ovaj topić, a pošto videh na prethodnim stranama da je konsenzus - hm... - manjkav glede toga, je da li moram da najavim mesec dana unapred prekid saradnje sa SBBom ili je dovoljno da im odnesem opremu?

nisam odavno pod ugovorom, i nije nikakav problem da im platim tih 30 dana, nego me čisto zanima procedura

hvala
 
Ako se ne varam @lega99 ima SBB optiku negde u (N)BG pa nek potvrdi šta kako (mada nisam siguran da li je on to uzeo u doba Eon paketa ili u doba starih Duo/Trio Silver, Gold ... sećam se da plaća Premium :D D: ). Za ostale možeš ako si baš radoznao da radiš search na komentare gde su se žalili ljudi da su dobili SDMC model Eon boxa umesto KAON model i napomenuli da imaju optiku.
Krenuo sam sa trio gold paketom cim je uvedena optika; pre toga bio sam na Targo optici; u tom periodu na trio gold paketu malo su povecali UL/DL. Presao sam na EON (isticao mi je ugovore za trio gold) i za transfer sa trio gold na EON full imam 600/51Mb/s, plus imao sam u prvoj godini cenu trio gold paketa, po isteku prve godine placam cenu najaceg EON optickog paketa (izuzimam 1GB/s konekciju). Na jednom TV eon-box na drugom D3cam kartica (sporo do bola menja kanale na tom TV sa karticom). Planiram da pregovaram za sledeci ugovor 1GB/s po ceni sadasnjeg paketa. Gledao sam Orion ponudu imaju manje TV kanala ali telefon je dzabaka i za BG i inostranstvo (ako ne lazu)brzina 1GB/s a cena niza nego kod SBB paket optike 500/50Mb/s. Nesto ne odlazim mogo tj skoro nikako na SBB stranice ali mislim da koaksijalce SBB dere, upola manja brzina a ista cena kao optika koja je duplo brza.
Vidim gore naziv paketa, meni se sad paket zove Digital EON premium optika, prestao sam da brojim i gledam koliko puta je paket menjao ime na mom nalogu, TV 236 kanala 90HD kanala i 62 radio kanala (na ona TV), 2 telefonska broja, jedan po telekom tarifi drugi po SBB tarifi. Unifi nema to je prodato kao sarena laza, na optici i Calix modem-ruteru nema unifi iako su me ubedjivali da ima dok na kraju nisu priznali da nema jer taj Calix nije home gateway kako tvrde i zato nema Unifi. Imam kuma stan do mene tako da ima uvek rezervnu konekciju kod drugog provajdera.
 
Poslednja izmena od urednika:
pošto mi samo internet treba, pitah orion>oni zvali>načelno sve dogovorili...

pitanje za ovaj topić, a pošto videh na prethodnim stranama da je konsenzus - hm... - manjkav glede toga, je da li moram da najavim mesec dana unapred prekid saradnje sa SBBom ili je dovoljno da im odnesem opremu?

nisam odavno pod ugovorom, i nije nikakav problem da im platim tih 30 dana, nego me čisto zanima procedura

hvala
Moras, po njihovom ugovoru. Najavi. Da li je to sto oni traze pravno validno - ne mogu da kazem - mislim da nije, jer to je ugovor na odredjeno vreme. Ali, isterati pravdu nece biti jednostavno.
 
Moras, po njihovom ugovoru. Najavi. Da li je to sto oni traze pravno validno - ne mogu da kazem - mislim da nije, jer to je ugovor na odredjeno vreme. Ali, isterati pravdu nece biti jednostavno.
Lepo si rekao :" Moras po njihovom"- znaci po zakonu ne moras. Dobro mislis HighONE to sto oni teraju nije po zakonu (jer zakon je jasan:

"- Ustanovljavanje "otkaznog roka" za slučaj raskida ili isteka ugovora na određeno vreme vrši se kroz nepravične odredbe u pojedinačnim pretplatničkim ugovorima i opštim uslovima ugovornog odnosa, a cilj mu je da trgovcu pribavi protivpravnu imovinsku korist na ime naknade za dodatnih (tj. nametnutih) 30 dana pružanja usluge. )
.
@defo: Ukoliko resis da se natezes sa njima bice jednostavno (jer je zakon na tvojoj strani ) ali moras da se naoruzas zivcima i budes spreman da isteras sve korake jedan po jedan, i da se objasnjavas sa njima da to nije po zakonu i da budes spreman da ce to da potraje ganjanje mesec-dva tri... Vecina odabere laksu opciju (na koju "gospoda iz SBB-a" i racunaju) da plati jos par hiljada i da ih ne gleda vise

Reci mi kad ti je istekla ugovorna obaveza i da li i dalje koristis njihove usluge? Zato sto ako ti je istekla ugovorna obaveza a nastavio si da korstis njihove usluge oni ce se pozvati na Zakon o obligacionim odnosima gde ce ti oni objasniti da samim tim sto si nastavio da koristis njihove usluge a nisi raskinuo ugovor niti potpisao novi na odredjeno vreme, oni smatraju da si pristao na ugovor na neodredjeno vreme i shodono tome ce se pozvati da moras da im platis jos 30 dana tj da im ispostujes otkazni rok. Mada, kod tog ugovora ima zackoljica koja kaze: "
Kad na ugovor na neodređeno vreme sa minimalnim periodom važenja ugovorne obaveze primenimo Zakon o obligacionim odnosima, spoznajemo da je to zapravo prividni ugovor, jer on spolja stvara utisak (simulira) da je ugovor na neodređeno vreme a prikriveno sadrži osobine ugovora na određeno vreme i ugovora na neodređeno vreme. Pošto su (1) prividni ugovori ništavi, pošto (2) prikriveni ugovori (koje prividni ugovori pokrivaju) važe ako su ispunjeni uslovi za njihovu pravno valjanost, i pošto se (3) nejasne ugovorne odredbe tumače u korist potrošača, prividni ugovori se svode na njihovu prikrivenu suštinu: oni se tumače kao ugovori na određeno vreme koji se po svom isteku automatski pretvaraju u ugovor na neodređeno vreme.


Usput, napominjemo da to automatsko pretvaranje, taj automatski prelazak iz režima na određeno vreme u režim na neodređeno vreme čini ugovor ništavim sa aspekta njegove suprotnosti javnom poretku, usled neodređenosti predmeta ugovora
 
Poslednja izmena:
ne znam ni da li sam ikada imao ugovor, a na SBBu sam ~20 godina...

hvala na pojašnjenjima/trudu obojici, videću kako ću postupiti
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno