Šta je novo?

SBB - Generalna diskusija (nije tema o EON-u)

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ko ima pristojan pc oseti se razlika pri browsingu i to veoma

Na optici sve je mnogo fluidnije,brze-tesko je to opisati

Za web browsing je bolja 100/10 optika nego ta tvoja coax 500/50

Apsolutno saglasan sa ovim. Imao SBB paket 100/10 (eon light duo, tako nesto), od pre 3-4 meseca orion optiku 200/20, bas se primeti razlika prilikom ucitavanja sajtova, ocigledno ping koji je na sbb-u bio 20-25 i ovaj sad na orionu koji je ~2 debelo radi posao.
Sam transfer preko torenata ili skidanje vecih fajlova je u granicama normale, tu je nebitan ping, ali kada treba da se ucita gomila sitnih stvari, definitivno se primeti.
 
@Stormbringer_bg
Ping nema direktno veze sa tehnologijom koja je primenjena.
To da je tebi ping sada bolji na optici kod MTS-a, nego na kablu kod SBB-a, nije zaslužna optika per se, već je jednostavno kod tebe to tako.
U idealnoj situaciji, kada se poredi optika i kabl, naravno da je optika bolja, tu nema priče, ali ako mislite da će svakome optika da radi bolje od kabla, bez obzira na to gde se nalazi instalacija, grdno se vara.
 
Очекивано је побољшање када је брзина два пута већа.
 
Da li neko zna kolika je doplata za 1gbps paket ? Skoro sam prešao na sbb optiku pa me čisto zanima
 
Da li neko zna kolika je doplata za 1gbps paket ? Skoro sam prešao na sbb optiku pa me čisto zanima
SBB kaze: U okviru EON premium paketa dostupan je 1 Gb dodatak za korišćenje usluge. Navedeni dodatak se prvih 12 meseci pored postojeće cene za EON premium paket 4999,00 RSD doplaćuje 2000 RSD, dok se drugih 12 meseci doplaćuje po punoj ceni 1 Gb dodatka u iznosu od 4000 RSD na postojeću cenu paketa. Ugovor je standardno na 24 meseca.
 
SBB kaze: U okviru EON premium paketa dostupan je 1 Gb dodatak za korišćenje usluge. Navedeni dodatak se prvih 12 meseci pored postojeće cene za EON premium paket 4999,00 RSD doplaćuje 2000 RSD, dok se drugih 12 meseci doplaćuje po punoj ceni 1 Gb dodatka u iznosu od 4000 RSD na postojeću cenu paketa. Ugovor je standardno na 24 meseca.
Hvala
 
Vidiš SBB i tu vrši diskriminaciju korisnika, negde daje 10 meseci za dinar zbog konkurencije, a negde 10% popusta :D

Bukvalno zezaju ljude i nude totalno različitu cenu od grada do grada!
 
To rade svi, ponuda zavisi od toga koliko je jaka konkurencija u konkretnom slučaju.
Tamo gde je provajder praktično monopolista, korisnik će da dobije jedan veliki šipak.
 
Vec 2x veceras na optickom ruteru Calix crveni se lampica power, kolko kapiram to je napajanje rutera ili znaci nesto drugo. Evo sad sam iscupo ispravljac par puta ga utacinjo i istacinjo mozda je kordirao kontakt. Sad drugi put kad je poceo power opet da se crveni wi-fi 5g je jedva proradio, 2.4G je proradio odmah. Sve mi lici na to da ce Calix da vrisne jer mi nije logicno da svetli crvena dioda na power a ruter radi.
 
Jel se ocekuje neko poskupljenje,da mogu bez penala da raskinem ugovor koji mi istice u decembru ove godine?Razlog prelazak na supernovu optiku,posto sbb nema nameru da prodje sa optikom kroz moju ulicu.
 
Vidim ovako stoji tamo u tekstu ''United Grupa, sa sedištem u Holandiji, čiji su telekomunikacioni brendovi i Telemach, Vivacom i Nova, u narednih pet godina uložiće više od 500 miliona evra na proširenje svoje optičke mreže, koristeći infrastrukturu zasnovanu na XGS-PON tehnologiji.'' Sad ja se ne razumem bas sjajno, pa je najbolje da upitam.. Da li to znaci da ce sve trenutne zgrade koje imaju SBB infrastrukturu dobiti zapravo novu , opticku infrastrukturu u narednim godinama ...?
 
Ja koliko sam cuo pre par meseci, a pisao sam ovde da imam inside info da prave skroz novu mrezu, kao u G. Milanovcu..
 
Iskreno se nadam da će promeniti postojeću kablovsku infrastrukturu tamo gde već nisu i da će biti FTTH. Mada je standardizovan i DOCSIS 4.0, gde brzine preuzimanja idu i do 10 Gbps, upload valjda oko 6 Gbps, ali je pitanje koliko će biti coax zastupljen u budućnosti, s obzirom na prednosti optičkog vlakna. Ovako kako piše u tekstu, u pitanju je optička mreža sa brzinama prenosa do 10 Gbps, tako da bi bilo dobro da i oni pređu u potpunosti na FTTH.
 
Nista ne fali kablu za nas obicne korisnike, samo je problem bio taj plasman kablova preko krovova zgrada sto je uzas. Na mojoj zgradi su uspeli cak i da odvale deo dimnjaka kaceci te kablove. Tu je trebala drzava da intervenise i zahteva da sve ide kroz zemlju.
 
Vidim ovako stoji tamo u tekstu ''United Grupa, sa sedištem u Holandiji, čiji su telekomunikacioni brendovi i Telemach, Vivacom i Nova, u narednih pet godina uložiće više od 500 miliona evra na proširenje svoje optičke mreže, koristeći infrastrukturu zasnovanu na XGS-PON tehnologiji.'' Sad ja se ne razumem bas sjajno, pa je najbolje da upitam.. Da li to znaci da ce sve trenutne zgrade koje imaju SBB infrastrukturu dobiti zapravo novu , opticku infrastrukturu u narednim godinama ...?
@stefanm , vreme ce pokazati kakve su namere SBB u Srbiji vezano za uvođenje optičke infrastrukture kod krajnjih novih i postojećih korisnika. Uzmi u obzir da to sve zavisi ne samo od njihovih namera već nažalost i od aktuelne političke zaledjine koja bude u Srbiji u trenutku sprovođenja nagovestene masovne izgradnje optičke insfrastrukture. .
Zato do tada koje u mogućnosti neka vrši "pritisak" na ostale optičke internet provajdere da uvode svoju optičku infrastrukturu po zgradama gde živimo. Što je veća mogućnost izbora to je bolje za nas krajnje korisnike (ubacujete optiku svih provajdera koji su dostupni u Vašim gradovima u zgrade pa nek ljudi biraju šta im je volja).
 
Poslednja izmena:
Ja koliko sam cuo pre par meseci, a pisao sam ovde da imam inside info da prave skroz novu mrezu, kao u G. Milanovcu..
To bi bilo dobro... Ja sam citajuci tekst razumeo isto to, da ce se graditi nova mreza....
Vidim da je velika prednost te nove mreze zasnovane na XGS-PON tehnologiji u tome sto ce moci da se ponudi simetricna brzina korisnicima,
primetio sam da je u specifikacijama navedeno Download max 10Gbps i Upload max 10 Gbps .
 
Šta bi se desilo kada bih zamenio modeme/rutere na dve lokacije?
Prilično sam siguran da se usluga dostavlja preko mac adrese uređaja i da bi usluga sa jedne lokacije radila na drugoj, samo je pitanje da li postoje sektori i zaštita od ovoga unutar sektora.
Takođe je pitanje da li bi SBB pravio problem oko ovoga ako sazna.
Generalno mi treba za test svrhe da probam modem umesto svog rutera
 
Ja sam koristio net i televiziju na drugoj lokaciji kad sam se preselio. Prijavio sam preseljenje ali su bili u nekoj frci i trebalo im je 4-5 dana da dodju, ja sam prikacio modem i tv i sve je radilo instant. Posle kad dosli samo proverili signal, potpisao onaj radni nalog i to je to. Verujem da nece biti problema u svrhu testiranja
 
Pozdrav,imam mogucnosti da uvedem u novu kucu sbb optiku i supernovu optiku.Ima li neko predlog,ili iskustvo cija je mreza bolja?Ne zanima me toliko ponuda tv kanala,posto imam kvalitetan iptv na kome gledam sve domace i strane kanale i to ogranicim da vuce max 20 do 30 mbs brzine neta,mada je i to mnogo.Ali naravno kad bi isao gaming,iptv se gasi.Lokacija je Bolec.Kolega zex ima sve pohvale za supernovu optiku i isto je iz boleca.
 
@CR77 To je jako komplikovano da ti bilo ko kaze, jer zavisi od tvojih licnih potreba.

Par dana sam razmisljao da li da predjem na mts ili ne dosla devojka da ponudi i reko ajd... Kad sam prespavao reko ajd sad da raskinem sa sbb. Odem u poslovnicu pitaju me zasto, reko zbog cene jer sam Trio gold premium. Dobih odmah 6 meseci po dinar eon box i 2 v2. Reko moze, mada sam ispao glup jer nisam trazio 10 meseci, no zadovoljan sam, jer bi trebalo da se selim a nema mts optike u svim delovima grada.

Razlog ostajanja, i dalje vece brzine (osim uploada kod sbb), telefonija koja mi znaci za medjunarodne razgovore, jer mi je skype trenutno blokiran, ne moraju svi uredjaji da budu kod mene, i podmirujem viseclane potrebe. Eon na mobilnim uredjajima a mts ima nesto mts go koji je promo do juna, a mozda i nisam najbolje skapirao, sto je meni znacilo da je sbb bolja ponuda jer na leto ne moram da razmisljam sta cu da gledam npr na vikendici.

Imam drugare koji su presli zbog cene kod mts ali nemaju napredne potrebe pa im je svejedno. Ali posto je u tvom slucaju super nova i ljudi iz mts su mi rekli pre mts nego super nova. Tako da oprezno...
 
Vezano za optiku i sbb: ne nadajte se da će to početi pre 2027. godine (znate svi vrlo dobro zašto)
Da razvlače optiku umesto postojećih kablova u vazduhu nema šanse a nisam siguran ni koliko optički kablovi mogu da izdrže takve uslove. Da dobiju dozvolu za kopanje itd... Xaxaxxa
 
Pozdrav,imam mogucnosti da uvedem u novu kucu sbb optiku i supernovu optiku.Ima li neko predlog,ili iskustvo cija je mreza bolja?Ne zanima me toliko ponuda tv kanala,posto imam kvalitetan iptv na kome gledam sve domace i strane kanale i to ogranicim da vuce max 20 do 30 mbs brzine neta,mada je i to mnogo.Ali naravno kad bi isao gaming,iptv se gasi.Lokacija je Bolec.Kolega zex ima sve pohvale za supernovu optiku i isto je iz boleca.
Ja mogu samo da kažem moje iskustvo. Imam SBB optiku već godinu dana (NBGD) i izuzetno sam zadovoljan. Internet je stabilan, ne sećam se kada je brzina bila manja od 280 Mbps, upload je fiksiran na 24, a ping je izuzetno nizak: uglavnom 1 ms, nikad preko 2 ms.
 
Ja juce u Nisu potpisao EON full i dobio 10 meseci po 1 din. Dok god postoje ove mogucnosti ne prelazim na mts :)
Koja fora, što to ne daju u svim gradovima.
Ja sam raskinuo sa MTSom i sad imam mogućnost da na drugo ime uzmem optiku sa 12 meseci gratis ali bih pre SBB. Nudio mi je neki njihov akviziter ovde 8 meseci ali dok ja izađoh iz izolacije akcija prestade.
 
Vezano za optiku i sbb: ne nadajte se da će to početi pre 2027. godine (znate svi vrlo dobro zašto)
Da razvlače optiku umesto postojećih kablova u vazduhu nema šanse a nisam siguran ni koliko optički kablovi mogu da izdrže takve uslove. Da dobiju dozvolu za kopanje itd... Xaxaxxa
Zašto Sbb neće menjati postojeće kablove na banderama kad Supernova radi optiku preko bandera. Mts postavlja podzemne optičke kablove za zgrade. Ovako je bar u Kragujevcu.
 
Too good to be true. Ne nadajte se mnogo u vezi sa optikom SBB. Secate li se samo pre godinu dve kada je Solak najavljivao ulaganja od, koliko bese, 250 mil evra. I sta se desilo?
Infrastruktura je ostala ista, a DOCSIS 3 su nabudzili na DOCSIS 3.1 i to nazvali bombasticno GIGA mrezom, tj. GIGA gradovima. Nije to specijalnost SBBa vec ISP sirom sveta to rade. Drasticno jeftinije je DOCSIS budzenje nego izrada potpuno nove infrastrukture. Drugo SBB ce uskoro (u naredne dve godine) promentit vlasnicku strukturu, pa je pitanje kako ce to uticati na celokupno poslovanje.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno