Šta je novo?

SBB - Generalna diskusija (nije tema o EON-u)

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Meni su to rekli u poslovnici pre dve godine kada sam podnosio za raskid. Samo sam se kiselo osmehnuo i promrljao okej ako vi tako kazete. To ih je sigurno onaj debil Bozidar naucio da kazu.
Ja bi ih pedalirao da sam u Beogradu, prosto mislim da za puno para koje uzimaju ne treba da uvaljuju korisnike iza NAT-a, i ne dozvoljavaju bridge mod, što je minimum koji mogu da obezbede naprednijim korisnicima. Posebno u situaciji kad konkurencija nudi tehnologiju koja je generacijski iznad njihovih kablova. Jasno mi je da veliki deo prihoda od kablovskih korisnika ide za finansiranje njihovih medijskih sadržaja, ali posebno zbog onog dela direktno vezanog za politiku, treba da naprave model koji neće opterećivati samo njihove kablovske korisnike, barem ne u ovoj meri.
 
Ne znam gde bih drugde postovao uz napomenu da ovaj problem nije vezan isključivo za SBB uslugu i kvalitet signala TV sadržaja koje oni isporučuju.
Naime, primetio sam da mnogi YT sadržaji (domaći prvenstveno) iako formalno imaju visoku rezoluciju 1080p i više, slabim bitrate doprinose da kvalitet slike bude nezadovoljavajući.
Primer 1080p rezolucije i sramno niskog bitrate.
Clipboard01.jpg

Koliko sam našao za odnos rezolucija-bitrate uspostavljeni su sledeći standardi (a kako sam protumačio, da bi npr. video sadržaj rezolucije 1080p bio standardizovanog kvaliteta u npr. 60HZ (fps) on mora imati bitrate od najmanje 12Mbps, ili od 53-68Mbps za sadržaj 4k rezolucije i td.).
Ovde je tabela:
Clipboard03.jpg

Proverio sam i EON aplikaciju i ona u desktop verziji nudi samo do 4Mbps, a u TV apk verziji do 7Mbps, što je u oba slučaja preslabo i za 720p a ne za 1080p, o 4k da ne govorim.
Dokaz:
Clipboard02.jpg

Dakle poenta je da nam se prodaju mud* za bubrege i da se kvalitet video sadržaja formalno visoke rezolucije sakati nedovoljnim bitrateom.

Uporedio sam to sa Netflix i HBO apk platformama koje u nakvalitetnijoj izvedbi nude sadržaj čiji je bitrate do 15Mbps, što je praktično duplo bolje od navedenog i više nego uočljivo golim okom, jer npr, video sadržaj 1080p rezolucije na Netflixu i HBO (zbog višeg bitrate pretpostavljam) izgleda drastično kvalitetnije nego na EON, iako je formalna rezolucija sadržaja ista.

Da li neko ko se razume ima šta da doda i pojasni na ovu temu?

Hvala
 
Poslednja izmena:
Poenta je da TV broadcast i Youtube stream nemaju iste kriterijume kvaliteta. I slabo ti to proveravaš iz nekoliko razloga:

  1. Eon i na browseru nije do 4 Mbps nego je do 7 isto kao i na boxu i SmartTV app
  2. HBO Go ne nudi 4K uopšte, a 1080p stream im je oko 3.5 Mbps bitrate za 99% kataloga. (makar je tako za web player i za mobilni app).
  3. Razlog zašto Netflix i HBO Go izgledaju bolje od live sadržaja za sličan bitrate je i posledica tipa sadržaja koji se encode-uje i načina (& podešavanja) encode-ovanja Video on Demand vs live sadržaja.
Filmovi i epizode serija em imaju daleko više tamnijih scena em sadržaje daleko manje pokreta u odnosu na live program a pogotovo tek za stvari tipa sport. Sama činjenica da VoD sadržaj može da se encode-uje natenane znači da može da se koristi i "two pass encoding" što u live okruženju baš i nije opcija jer je potrebno da bude minimalan delay u emitovanju sadržaja koji encode-uješ.

Od popularnih streaming servisa najbolji / najmanje loš kvalitet najčešće ima Amazon Prime Video zbog čega je na privatnim torrent tracker-ima to najpoželjniji izvor serija/filmova dok se ne pojavi BluRay.
 
^@shamanNS, uradio sam printscreen iz Eon aplikacije, piše do 4Mbps, nemam drugi metod da utvrdim koliki im je stvarni bitrate, da li 7 ili 77Mbps...
Takođe podatak o bitrate za Netflix i HBO apk sam napisao nakon što sam ostvario uvid u podatak iz njihovih opcija, nisam merio stvarni bitrate )i ne znam kako bih to uradio)...
Ovo ostalo na šta ukazuješ prihvatam kao validno obrazloženje, što ne menja činjenicu da video sadržaj na pomenutim aplikacijama izgleda drastično bolje nego na EON i sličnim live program aplikacijama, a moje subjektivno ubeđenje je da je to zbog nedovoljnog bitrate koje ove aplikacije isporučuju za svoj video sadržaj.
 
I na tarabi piše :p Automatski = max, a max = 7 Mbps tj 7000 kbps. Ja imam metod da testiram sve to ;)
Što se bitrate tiče, nije sve u sirovim ciframa. Pa tako imaš i slučaj da HBO On-Demand HD sadržaj sa Eon VOD koji je isto ~7000 kbps ne izgleda bolje od HBO Go stream-a koji ~3500 kbps.. tj uopšte me ne bi čudilo da genijalci uzmu originalni fajl od ~3.5 Mbps i to re-encode-uju na ~7 Mbps za Eon platfomu :D :D :D

Za (ne)kvalitet na svim streaming platformama i konkretno na Eon se svakako slažem sa tvojim zapažanjima. A to će nažalost da ide na sve gore i gore jer SBB ubacuje krš lokalne kanale da poveća ukupan broj kanala a ukupan protok koji je na raspolaganju za sve kanale đuture se garant nije bitnije promenio danas u odnosu na kad je krenula Eon platforma i imala tipa 135 kanala (a sad ima još 100 kanala).. I onda se naravno "gricne" bitrate od X postojećih HD kanala ( i manje popularni SD kanali tipa raznim Pink se šibnu sa nekadašnjih 3500 kbps na sadašnih 2200 kbps i eto ga taj divni VHS nivo "kvaliteta") da se napabirči za nove koje dodaju... i zato ti objektivno SportKlub HD sad izgleda drastično lošije nego pre 3-4 godine.
A bitno da se u reklamni materijal stavi kako prvi i jedini u regionu nude 4K kanal(e) :D :D Lider regiona bla bla.

Netflix je poprilično asakatio bitrate od kad je krenula korona tako da neke stvari izgledaju prilično kriminalno i na 24 inča monitoru a kamo li na TV-u većinih dimenzija. Upravo gledam neki anime sa 2000 kbps 1080p encode, ovo je tragično kako loše izgleda.
 
...
A bitno da se u reklamni materijal stavi kako prvi i jedini u regionu nude 4K kanal(e) :D :D Lider regiona bla bla.
...
Da sad kad ovo pominješ i ja sam to primetio, slika tokom reklama 4k bitrate unlimited, zvuk 5.1... ;)
 
EON ima sasvim dobar bitrate u poređenju sa HBO i Netflix.
Evo kako izgleda na Netflix 4k seriji (prvi screenshot).
Drugi screenshot je Eon aplikacija (kanal Nova S).
 

Prilozi

  • Screenshot_2021-02-25-21-31-07-687_com.mikrotik.android.tikapp.jpg
    Screenshot_2021-02-25-21-31-07-687_com.mikrotik.android.tikapp.jpg
    77.2 KB · Pregleda: 98
  • Screenshot_2021-02-25-21-42-09-047_com.mikrotik.android.tikapp.jpg
    Screenshot_2021-02-25-21-42-09-047_com.mikrotik.android.tikapp.jpg
    92.4 KB · Pregleda: 103
Poslednja izmena:
EON ima sasvim dobar bitrate u poređenju sa HBO i Netflix.
Evo kako izgleda na Netflix 4k seriji (prvi screenshot).
Drugi screenshot je Eon aplikacija (kanal Nova S).
Kojom aplikacijom ovo meris?
 
Biće da je fensi ruter.
 
Mikrotik je ruter. Nije fensi, ali eto može dosta toga :)
 
Poslednja izmena:
Imam jedno pitanje. Nova sam na Totalu. Dobila sam mogucnost 1/3 za mobilnu aplikaciju. Registrovala sam telefon bez problema ali nikako ne mogu registrovati jos uređaja. Ispiše mi da sam registrovala maksimalan broj uređaja ali na nalogu mi piše da je registrovan samo moj telefon.
Šta može biti? Nemam sbb internet, da nije to problem?
 
Danas su me zvali, nisam bio u mogucnosti mnogo da pricam pa cemo se cuti sutra da pregovaramo. U sustini vidim da guraju eon full (sad sam trio gold gold, totalno gase legacy pakete).

Sta mogu ja da im trazim u zamenu za novi dvogodisnji ugovor? Vec sam spomenuo hbo i to ce moci
 
^ Pisali smo 100 puta. Uglavnom je neki maksimum što ćeš izdejstvovati 250/25 internet, eon full sa otključanim Hbo, cinemax i pinkovima, po ceni 3599 prva godina, i 3799din druga godina. Uz to dobiješ i fiksni telefon i broj, koji realno nikom ni ne treba.

Edit: Naravno, sad će ti se javiti random forumaš koji je ispregovarao kule i gradove, ali bar 10 nas je potvrdilo da je ovo neki maks koji nude, i to naravno ne na prvu, jer se na početku prave ludi, ne nude skoro ništa, a onda tek pojačavaju ponudu...
 
Okreni obrni sve njihove ponude se svedu da ti izvuku min. 3600-3700 dinara mesečno, što može biti interesantno nekom ko ozbiljno dangubi ispred tv-a. Da izvučeš neki stvaran popust i na kraju platiš manje je nemoguća misija.
 
Imam jedno pitanje. Nova sam na Totalu. Dobila sam mogucnost 1/3 za mobilnu aplikaciju. Registrovala sam telefon bez problema ali nikako ne mogu registrovati jos uređaja. Ispiše mi da sam registrovala maksimalan broj uređaja ali na nalogu mi piše da je registrovan samo moj telefon.
Šta može biti? Nemam sbb internet, da nije to problem?
Pozovi korisbicki servis i zatrazi da ti resetuju nalog
 
Zvali su me i rekao sam ne hvala. Cekam da mi istekne ugovor pa cu na EON DUO da predjem
 
Mislim da ne mozes da predjes a da ne potpises novi ugovor. Mozes ostati na postojecem a bez ugovrne onaveze.
 
Sa paket na paket ne može bez ugovorne obaveze, provereno 100%.

SBB ima poslovni model takav da je za komercijalistu praktično nedozvoljeno da ponudi paket koji košta manje od onoga koji se trenutno koristi, tj. downgrade u parama ne.
Zato se nudi ono što su odlučili da daju besplatno, ali minimum minimuma je da korisnik mora da ostane da plaća istu svotu novca, a trend je svakako da se ide na više.
 
Upravo tako: svaka promena elemenata paketa podrazumeva novi ugovor, tj. ugovornu obavezu. To nije tekovina SBBa, i drugi tako posluju. Jeste, strategija je da se održi nivo pretplate i da se za isti novac ponudi više, uglavnom su to dodatni kanali. Moguće je da se potpiše novi ugovor za niži paket, ali onda se samo plaća komercijalna puna cena paketa, nema nikakvih popusta. Izuzetak jedino može biti neki grad ili kraj grada u kojem SBB ima strategiju razvoja ili održanja (borba s konkurencijom). Tu se nude dodatni meseci i popusti koje ne viđamo na sajtu ili u standardnom razgovoru u poslovnicama. Dobar primer je Niš, a i kod mene u Novom Beogradu svašta može da se dobije jer je velika konkurencija, četiri (optička) provajdera u ulazu.
 
Zna i neko cemu sluzi onaj krug u donjem desnom uglu ekrana koji je popunjen tri cetvrtine?
Nisam siguran da li ga ima na svim kanalima, ali na vecini je vidljiv.
 
To je oznaka valjda da se gleda legalan sadrzaj neko je pricao o tome ovde.
 
Nije na svim kanalima, samo na United Media kanalima. To je indikator odakle se emituje kanal : TotalTV, DVB-C, Eon stream... navodno služi kao način da znaju odakle se kradu piratske verzije tih kanala.
 
Ako se dobro secam, kada se vraaca unazad i gleda, menja se polozaj "vidljive" crte.
 
Ako ti se menja tehnologija emotivanja između live i catchup :p Meni na Eon OTT i live i catchup je HLS stream tako da i to obeležje je isto (popunjen samo donji levi deo kruga).
 
Ja vec par dana imam problem sa signalom na D3 (starom) i na mini boxu....kockice na odredjenim kanalima....prvo mi je pocelo u jednoj sobi na mini boxu a danas je tamo ok a sinoc pocelo na starom D3 boxu i evo jos zeza.....ima li neko ideju o cemu se radi? njih kada nazovem oni me savetuju da ga iskljucim iz struje i tako to.....to sam pokusao i dalje zeza.
 
Okreni obrni sve njihove ponude se svedu da ti izvuku min. 3600-3700 dinara mesečno, što može biti interesantno nekom ko ozbiljno dangubi ispred tv-a. Da izvučeš neki stvaran popust i na kraju platiš manje je nemoguća misija.
Njima izgleda sve ispod 30 evra ne igra ulogu. Verovatno su na toliko procenili da ih koštamo sa zaradom
 
To je ok, samo što ja ne mislim da njihova usluga vredi toliko. Kad već za slične pare kao konkurencija nude lošiju tehnologiju, i očajne brzine neta (mislim na uplaod pre svega), mogli bi biti makar malo fleksibilniji kad su u pitanju individualni zahtevi korisnika. Npr. ništa ih ne košta da mene sklone sa NAT-a, i omoguće bridge mod na ruteru. Ja bih bio zadovoljan. Ovako, prvom prilikom kad budem bio u Bg, imao slobodnog vremena da se mlatim sa Telekomom i da mi majstori burgijaju po stanu oni dobijaju opremu nazad...
 
^Here we go again...
 
Zna i neko cemu sluzi onaj krug u donjem desnom uglu ekrana koji je popunjen tri cetvrtine?
Nisam siguran da li ga ima na svim kanalima, ali na vecini je vidljiv.
Pisao sam pre na jednom drugom forumu pa mi nije tesko da ponovim

1.Eon
2.SBB Kabl
3.TotalTV
Spojeno.jpg
Kao sto je rekao @shamanNS sluzi im da monitorosu gde "curi"
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno