Šta je novo?

SBB - Generalna diskusija (nije tema o EON-u)

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
@DonVlad,
Kod mene na ulazu je mnogo stanova prodato, ja sam starosedeoc i mozda jos 2-3 stana. Starci umru, sad cak deca u tajnosti sahrane roditelje, deca prodaju stan i onda krecu kompresori i busilice i renoviranje, 5 godina kao da sam na gradilistu nove zgrade. Svi novi uzeli su optiku ili kod MTS ili Oriona i ima jos neko ali mislim da je napusteno ali nije targo, isto je optika ali sve visi na optickom kablu godinama. Ja sam imao kod Targa kanalice samo na jednom zidu nisu stavili jer su naletali na struju gde nebi trebalo. Meni je apsurdno stoji targo uticnica montirana iz kanalica na zidu i umesto da je skinu i stave SBB uticnicu oni su ladno zaobisli i stavili je na opticki kabl i sad je ja drzim na ormaricu od radnog stola. Nemam vise zdravlja da sredjujem a ni para pa sam neke kablove prcvrstio onim plasticnim nosacima i eksercicima za drvenariju da se nebi gazilo po kablovima. Promoteri dosadjuju i zvone na vrata a dovljno je samo da podignu glavu gore i vide kanalice koje vode do ulaznih vrata stanova. Bilo je zanimljivo gledati kad su provlacili optiku, MTS gomila radnika, sva moguca moderna oprema, sipke za provlacenje ispod kolonade a ostali dva radnika i provlacenje po sistemu stapa i kanapa.
 
Bilo je zanimljivo gledati kad su provlacili optiku, MTS gomila radnika, sva moguca moderna oprema, sipke za provlacenje ispod kolonade
To priključenje je onda verovatno koštalo isto novca koliko im ostaviš bar za 18 meseci korišćenja usluge (uključujući onih 12 meseci po 1 din).
 
To priključenje je onda verovatno koštalo isto novca koliko im ostaviš bar za 18 meseci korišćenja usluge (uključujući onih 12 meseci po 1 din).
Optika ide po sistemu prvo se dovuce do zgrade i u ulazim se razvuku vertikale, tako je bilo kod mene, blokovi gde su zgrade stare preo 40god. Prikljucenje korisnika to radi druga ekipa koja samo od glavne vertikale vuce optiku do stana.
 
Optika ide po sistemu prvo se dovuce do zgrade i u ulazim se razvuku vertikale, tako je bilo kod mene, blokovi gde su zgrade stare preo 40god. Prikljucenje korisnika to radi druga ekipa koja samo od glavne vertikale vuce optiku do stana.
Tako je. Razvukli su MTS i SBB optičku vertikalu na stepeništu jedni pored drugih, da ne smeta, dok je Orion u vertikali strujnog plakara (užas!).
Mene npr zanima kada SBB planira da zameni staru coax infrastrukturu optikom... U Nisu optiku razvlace po novim zgradama, a stare korisnike ko sisa...
Kakva je situacija po drugim gradovima?
Nema pravila. Kod mene u ulaz je 2014/15. ušao Beogrid, lokalna blokovska firma koju je uzeo SBB i napravio hibrid: SBB tv+Net (skoro)simetrija (50-90/50Mbps). Sada nas periodično zovu da pređemo na SBB optiku, koja je ušla 2020. godine. Ide se ka zameni svega u optiku, a vidim da ulaze optikom u ulaz gde već imaju coax (drugi delovi Beograda).
 

@DonVlad

Kod mene je Orion ugurao svoju optiku u targovu vertikalu jer je zvrjala napustena, ulaz je sad sav nacickan kanalicma od vertikala do stanova.
 
Da li mi se cini ili hrvatski kanali izgledaju mnogo bolje nego pre...tj da su HD kanali sada stvarno HD. Pre je za hrt 1, hrt 2, rtl pisalo da su hd kanali a slika je bila bas losa. Juce pogledam sve te kanale i slika je ekstra.
 
Onda kada postave i optički kabl, jeli ostavljaju mogućnost da onaj ko želi može da ostane na postojećoj koaksijalnoj mreži?
Da, SBB je upravo tako radio na Novom Beogradu. Gde je bio koaks, išli su FTTB i ispred ulaza u stan kod novih korisnika se priključivali na postojeći koaks PTT net u stanu.
A gde su novije zgrade i nije bilo koaksa od PTT net išli du FTTH.
 
Onda kada postave i optički kabl, jeli ostavljaju mogućnost da onaj ko želi može da ostane na postojećoj koaksijalnoj mreži?
Ako si kd SBB bolje ti je da predjes na optiku ako je provuku jer dosad kad sam citao forum ljudi na kablu imali su manje brzine, paketi se isto zvali i ako nisam prolupao na kablu placali isto kao da su na optici.
 
To stoji, ali mislim da ne bih imao živaca ni volje da ponovo štemam zidove i radim renoviranje dela stana zbog gajtana :) A nije mi opcija da imam kanalice i/ili vidljive kablove po ćoškovima zidova.
Sa druge strane, dobro radi na postojećoj mreži. Nismo mnogo zahtevni i brzinu sada koristimo duplo manju zbog EPC3208 modema koji može do nekih ~300Mbps DL. Koliko znam, CGA2121 ne može u bridge mod...
 
@desp,
Ja sam imao samo TV preko PTT KDS, nikad im nije palo na pamet da ubace i net, po ulazu koaksialni kabl je kroz cevi koje su postojale i izlazio iz kutijica koje su montirane po spratovima. Onda je koaks isao u stan po zidu do mesta gde je skretnica i onda do TV. Kad je zgrada zazidana pre 40 i nesto godina postojao je antenski sistem i sa vrha zgrade isao je u te cevke a koaks je bio ukopan u zid i utikac za TV u dnevnoj sobi,imao si zavrsni ili prolazni i ako neko ima los kontakt zezalo je sve ostale. Internet prvo dial-up modem posle adsl a TV 70 kanala kod PTT KDS. Targo optiku nisam useo TV samo internet. Pre ekspaznije oticara na PTT KDS bila je prikljucena i kamere(kamere) zavisi koji ulaz je uzeo i reorder koji je snimao 24h, kamere su mogle da snimaju i danju i nocu i snimak je bio ok, mogao si na TV da vidis sta se desava ko zvoni ili ko je u ulazu a mogao si i da skines sa rekordera snimak ako je bilo nesto sto je trebalo za policiju ili ako je neko nesto zeznuo u ulazu, neki ulazi stavljali su kameru i u lift..
 
mislim da im je padalo na pamet.
 
Може технички.... само да омогуће... за бизнис дају 100%.
 
I dalje problem sa uploadom... Signal na modemu je dobar, download ok, upload varira najcesce od 30 do 60, nekad bude i manje.
 
Evo danas na portalu moj sbb na mom nalogu opet sa 1000/100 smanjili na 900/10 a to uopste nije pusteno ja i dalje od kad su poceli imam staru brzinu. Izgleda da su i dalje gluvi telefoni izmedju onih koji steluju rutere i CGNAT-ove.
Selection_041.png
 
I SBB je postao fleksibilan definitivno, ja sam pre oko mesec dana obnovio ugovor za EON Full Optika i dobio 6 meseci po 1 din. i to mesec dana pre isteka ugovorne obaveze. Zvao da pitam može li se dobiti neki popust za obnovu, oni mi nudili pinkove kanale i kojekakve gluposti, što sam naravno odbio i pitao ih kad mogu da dođem do poslovnice da najavim raskid. Posle pola sata zovu me iz poslovnice i nude uslove koje sam imao i pre 2 godine, pa sam potpisao novu UO. Od sporta pratim F1, Moto GP i tenis, tako da mi SBB savršeno odgovara a i MTS-ova IPTV platforma mi je baš odbojna. Da mi nisu izašli u susret uzeo bih optički net kod MTS-a i EON TV van mreže, ispred ulaza mi je i Supernova (bivši PTT KDS).
Edit: Jesu povećali brzinu nekom iz Subotice? Meni je još 250/25.
 
@DonVlad,
... Bilo je zanimljivo gledati kad su provlacili optiku, MTS gomila radnika, sva moguca moderna oprema, sipke za provlacenje ispod kolonade a ostali dva radnika i provlacenje po sistemu stapa i kanapa.
Pre par meseci "radnici MTS-a" su uvodili optiku i u moju zgradu, profesionalno su i brzo uradili (osim bandere koju su srušili ispred zgrade kad su se u nju zapucali kombijem, ali i to su sredili bolje nego što je bilo, svakako je smetala za parkiranje :)), osim što to nisu radnici MTS-a čije plate već plaćamo, već angažovana firma koju, jelte, takođe ponovo mi plaćamo...
 
to se zove 'podizvodjaci'. mislim da ih i sbb ima. naravno sve placaju koriscnici/gradjani na kraju i to visestruko.
ipak, izgleda da najveci deo novca ide na autorska prava jer se to stalno placa.
 
to se zove 'podizvodjaci'. mislim da ih i sbb ima. naravno sve placaju koriscnici/gradjani na kraju i to visestruko.
ipak, izgleda da najveci deo novca ide na autorska prava jer se to stalno placa.
Da podizvodjac i sa podizvodjacem potpisujes ugovor kad ti uvode uslugu. To su ti famozni ugovori i plus kolko pamtim pola stvari ne pise nego ima na netu i to sad moze da prodje kao legalno u obligacijama. Al da ne idemo dalje u razgabanje ove problematike...
 
Jel se zna koja su ubrzanja? Sta u sta prelazi itd? Nigde ne nalazim taj info na sajtu... Vidim da mi je sada net 300/30 dal je to finalno ili nesto cackaju :D
 
Jel se zna koja su ubrzanja? Sta u sta prelazi itd? Nigde ne nalazim taj info na sajtu... Vidim da mi je sada net 300/30 dal je to finalno ili nesto cackaju :D
SBB po svom kriterijumu odredjuje. kolika ti je brzina po ugovoru? Ako si sad dobio 300/30 toliko ti je setovano, proveri na portalu moj snbb svoj nalog pise ti kolika ti je nova brzina i da je aktivna , nekom jeste stvarno aktivna nekom nije, oni odredjuju.
 
SBB po svom kriterijumu odredjuje. kolika ti je brzina po ugovoru? Ako si sad dobio 300/30 toliko ti je setovano, proveri na portalu moj snbb svoj nalog pise ti kolika ti je nova brzina i da je aktivna , nekom jeste stvarno aktivna nekom nije, oni odredjuju.
Jasno, tamo sam i video da je 300/30. Bila je ako se dobro secam 250/20-25. Al kopiram da nije svakome razlicito vec kao sto kazes po ugovoru, tj npr light koji je bio xxx/xx prelazi u xxx/xx a ne da ide po korisniku pa nekom ubrzaju za 50% nekom 20% itd
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno