Šta je novo?

sap

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

CRATE

Slavan
Učlanjen(a)
05.11.2005
Poruke
2
Poena
301
Preporuka za kupovinu servra na kojem ce raditi sap?
 
najbolje da ti to preporuce oni koji ce dizati SAP...kod takvih projekata ti je najbitnije da sve bude po sistemu kljuc u ruke... jer se uvek posle vade kako nesto nije njima odgovaralo...
 
Na toliku kolicinu (bacenog) novca svakako treba uzeti nesto "po kljucu" :D
 
Moja devojka je radila nekoliko meseci u SAP-u u Becu. Na osnovu toga sam formirao misljenje da je to takvo dranje da nemam reci. Istina je mogu sa svim i svacim da se integrisu, da rade svasta, medjutim SAP ne pravi nikakve svemirske brodove, nesto sto ne moze niko drugi da napravi i sl, ali u tome sto rade oni su broj jedan u svetu, nametnuli su se kao standard i sad to debelo naplacuju. Istina je da je njihov proizvod veolma lepo uradjen, u kodiranju se jako vodi racuna da se svaka sitnica lepo napravi, optimizuje...
Mislim da je nasim firmama poslednje sto treba uvodjenje SAPa, sve to sto im treba mogu za daleko manje pare naci neke domace kompanije, medjutim hteli nehteli morace da uvode SAP. Jednostavno to je jedna od stvari koje donose "evropske integracije" uvaljuju nam svoje skupocene proizvode hteli ne hteli, kako bi mogao da nastupas u evropi moras zadovoljavati odredjene standarde koje mozes zadovoljiti samo koriscenjem njihovih proizvoda... Sad ce evropljani dolaziti da nam namestaju sistem njihov vec zlatom placeni sistem i naplacivati 400e svoj inzenjerski sat.
A sto se pitanja o serveru tice, mislim da je glupo ne uzeti ono sto oni preporucuju.
 
Ne bih konkretno komentarisao o serveru,osim da se slažem sa tezom da je sistem ključ u ruke ipak najbezbolniji.
Pitanje da li je SAP skup odnosno da li bi mogao biti jeftiniji takođe ostavljam po strani - nisam meritoran da komentarišem ovaj aspekt
Koliko uvođenje i održavanje SAP-a košta je samo jedan deo pitanja (cost) drugi i važniji deo pitanja je šta kompanija od njegovog uvođenja dobija (benefit).
Sa tezoma da je SAP poslednja stvar koja je našim preduzećima potrebna nikako se ne bih mogao složiti.
Za holdinge,koji sami po sebi svojstvenoj logici traže standardizaciju, i njegove članice investicija ove vrste se itekako isplati.Korist od mogućnosti apsolutnog i trenutnog uvida u sva poslovna dešavanja kao i kontrola poslovanja uz donosenje korektivnih i preventiovnih mera je itekako značajna, a brzina generisanja validnih podataka potrebnih za donošenje upravljačkih odluka je neprocenjiva.
Potreban uslov za implementaciju SAP-a je svakako da firma ima finansijsku konstrukciju za ovakvu investiciju a potreban uslov za njegovu uspešnu implementaciju je rukovodstvo ( sadašnje ili buduće) sposobano da njegove mogućnosti iskoristi.
Smatram da nije korektno da neko iznosi sud o isplativosti uvođenja SAP-a bez ličnih konkretnih iskustava.
Pritom čak nije dovoljno meritorno konkretno islustvo operativca bilo kog nivoa pa ni administratora sistema, već pre svega rukovodećeg i upravljačkog kadra u kompanijama,jer samo oni imaju celovit uvid u benefit implementacije SAP-a.
 
Poslednja izmena:
Izvinjavam se sto je moj post shvacen kao pljuvanje po SAP-u. Smisao je bio "ako vec kupujete nesto za >sedam cifara< € cemu pitanje oko kupovine servera?"

To mu dodje kao kupovina Mercedesa i ugradnja plina... ali kako kazu, kada kupis SAP firma ti vredi za toliko vise ;)

p.s. I da, znam dovoljno o SAP-u jer radim u firmi koja vec 15 godina plasira sopstveni IS.
 
nekoliko stvari koje me cude ovde :
1. zar kod nas ima firmi koje mogu da plate SAP?
2. Ako ima, da li je moguce da se na forumu postavi tako besmisleno pitanje kao "koji server za sap"? Besmisleno u smislu da...jednostavno pitanje nema smisla :)
 
Zacudio bi se koliko firmi kod nas moze da plati SAP.

Pitanje u neku ruku jeste besmisleno, ali cini mi se da nije postavljeno sa dovoljno detalja jer ipak SAP ne znaci obavezno IS za Pivaru Celarevo npr...
 
Poslednja izmena:
ma nije problem, znamo mi - oni koji znamo ;) - sta SAP predstavlja, pa verovatno i zacetnik ovog topica.

kolektivno smo ga posavetovali da uzme firma lepo "kljuc u ruke", kako ne bi bilo: "Pa tako Vam i treba, kada niste uzeli onaj nash server, umesto tog Hexiuma sa 2TB DDR4 rama... pa sto ste gurali tu fiber optic mreznu kartu.... tz tz tz" ;)
 
Isto misljenje delim sa Igorom...zaista je besmisleno pitanje "koji server za sap" :)

Kada su tolike cifre u pitanju, onda kakav god server ti kazu da treba - takav i uzimas i ne pitas dalja pitanja...
 
Ja sam nekih godinu dana radio u SAPu i sa aspekta usera (kreiranje fakturnih naloga, ponuda, analiza prodaje, pregled finasijskih kartica klijenata itd) bio sam sasvim zadovoljan. Kao veleprodaja mi smo koristili 10% kapaciteta i mogucnosti SAPa pa je isti zamenjen novim (jeftinijim) softverom. E sad sto se tice hadrwarea znam da su u pitanju 2-3 IBM servera ali detalje ne znam.
 
Meni se cini da sam ja imao pogresno misljenje sta je to sap...tj bio sam ubedjen da on ima samo verziju koja kosta sest cifara (dolarski) :)
Izgleda da ima i lite verzija :)
I sta je tacno na kraju taj SAP? Navision koji radi? :)
Cisto laicki pitam, jer se o tom SAP-u uvek prica kao necemu beskrajno skupom, cija implementacija traje i traje...a i mislio sam da svaki vendor ima svoju seriju servera za heavy database i sap (tj znam da ima) pa i zato moje misljenje o sapu koje se moze svesti na "majko moja samo da mi ne zapadne da se je**m i sa tim"
 
Sap je ceo business management alat...ima u sebi bukvalno sve sto jednoj organizaciji treba da bi radila, ma kakva to organizacija bila (kakva im je delatnost)...(da nabrojim manji broj - fakturisanje, crm, stock, production management, staff management, human resources, project management...........ide lista u nedogled :))

Inace i sam Navision radi odlicno (cela Itec Group u kojoj sam ja zaposlen je bazirana na Navision-u)...mada kasni za onime sto nudi jedan sap...

Elem, nazad na temu, ipak mislim da prema zahtevima firme koja kupuje sap, sam prodavac vec u startu treba da ima u ponudi i masinu(e) koje ce da voze taj sap :S: ,tako da i dalje smatram da takvo pitanje ovde nije adekvatno...

Metaforicno receno:
Kupujem novog mercedesa S klase, i prodavac kaze da sa njim idu Michelin gume, a ja se pak razmisljam da ga kupim bez guma, pa da kupim Tigar gume ne bi li ustedeo na razlici :)
 
mislim da je sve odgovoreno, a kako ne bi sirili temu, mislim da je ovaj topic zreo za LOCK.
 
SAP je najgore nesto sto bilo koga moze snaci u realnom radu i okruzenju gde postoji potreba za integracijom celokupnog poslovnog sistema u celinu. Pandan i mnooogo bolje i jeftinije i jednostavnije resenje je Microsoft Dynamics AX. Pogotovu sto SAP nije Win32 aplikacija, nema veze sa MS office-om pa ni samim win-om. AX ima to sve, zna sve, nauci se brzo itd.
Note: radio sam u SAP-u dovoljno godina da mi se ogadio, AX je uzivanje
 
Poslednja izmena:
Za diskusiju o IS i ERP resenjima otvorite novu temu.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno