Šta je novo?

SAP ERP sistem i gdje nauciti vise o njemu u Srbiji?

Maverick78

Slavan
Učlanjen(a)
12.02.2007
Poruke
577
Poena
319
Da li neko na forumu ima iskustva sa ovim ERP sistemom (ako sam dobro formulisao) i da li postoji neki kurs ili skola u Srbiji gdje bi se moglo uciti o tome? Trenutno sam u Svedskoj, ali posto cu neko vrijeme ponovo biti u Srbiji dok cekam na trajnu boravisnu za Svedsku, rado bih nesto usavrsio po pitanju konkretno ovog sistema. Ovdje ga koristi jako puno kompanija, pa bih volio da naucim, s tim sto bi pozeljno bilo da to bude neka skola ili slicno, kurs, whatever, da bih imao i diplomu. Skuzio sam na njihovom sajtu da imaju SAP za Hrvatsku, ali nazalost ne i za Srbiju. Jedan prijatelj tu radi u Ericssonu tu i on me je i uputio na ovo. U Ericssonu koriste SAP sisteme, ali ne samo oni, vec i sve druge vece kompanije (Volvo, SAAB, Scania, H&M, IKEA), a i dosta manjih. Dao mi je neku literaturu, ali svejedno, volio bih da ne budem cisto samouk, jer je pored znanja ipak bitno imati i neku diplomu kao ulaz i osnovu za trazenje posla.
 
Poslednja izmena:
Mi smo ljude doobucavali u Hrvatskoj. Vecina ih je dosla sa Saobracajnog fakulteta /bem li ga sto/ i vecina su dosta toga naucili sami+in house treninzi u kompaniji + smo im placali obuke preko SAP Hrvatska. Za skolu ili slicno u Srbiji ne znam.
 
Hvala ti puno na odgovoru!

Znaci najblize nama je u HR. Ok, onda bih vjerovatno to sve odradio tamo. Znas li okvirno koliko je sve kostalo? Ono sto me jos zanima je da li se moze doci do tog programa da bi se moglo vjezbati kuci? Ili to moram raditi samo iz literature + obuka na kursu u HR? Da bih mogao ici na obuku ovjde u swe, prvo bih morao imati stalnu boravisnu, koju jos nemam, a trebam je dobiti kroz neko vrijeme preko braka, a i nakon toga moram zavrsiti sve oko jezika, plus priznavanje nase skole itd itd. Zato mi odgovara da zavrsim dole, da bude bas original diploma od SAP-a, za koju sam definitivno provjerio da je priznata tu u Svedskoj.

Ovdje se uz dobro poznavanje SAP-a moze lako naci posao, a plate otkidaju, posebno kad se gleda iz naseg balkanskog ugla.
 
http://www.sap.com/westbalkans/partners/directories/index.epx

Proveri sa nekim od partnera da li nude obuku za korisnike. SAP, kao i svaki drugi ERP, ima vise modula koji se odnose na neki segment poslovanja. Ono sto sam vidjao od obuka za ERP sisteme se svodi na to da korisnici iz finansija ili proizvodnje, idu na obuku za koriscenje odgovarajuceg modula. Tako da "znam SAP" nije ni nalik na "znam Fotosop", moras da poznajes neki od 'procesa' u poslovanju da bi to imalo smisla...

Okruzenje je kompleksno i nisam siguran da postoji neki "live demo" koji bi bio dostupan sirokim masama (prvenstveno i zbog toga sto postoji strah od konkurencije).
 
http://www.sap.com/westbalkans/partners/directories/index.epx

Proveri sa nekim od partnera da li nude obuku za korisnike. SAP, kao i svaki drugi ERP, ima vise modula koji se odnose na neki segment poslovanja. Ono sto sam vidjao od obuka za ERP sisteme se svodi na to da korisnici iz finansija ili proizvodnje, idu na obuku za koriscenje odgovarajuceg modula. Tako da "znam SAP" nije ni nalik na "znam Fotosop", moras da poznajes neki od 'procesa' u poslovanju da bi to imalo smisla...

Okruzenje je kompleksno i nisam siguran da postoji neki "live demo" koji bi bio dostupan sirokim masama (prvenstveno i zbog toga sto postoji strah od konkurencije).

Evo dade covek i potpuniji odgovor. Bitno sto sam propusti je ovo boldovano. Dakle, fokusiraces se na neki modul, a za cene ne znam... Ne bih da te plasim ali mi smo za nekog seniora placali 5000 evra neku edukaciju dodatnu, ali to je verovatno previse.

Baci mi na PP neki mail, mislim da negde na share-u imam cak i neke knjige u pdf-u :) evo screen vidi jel hoces nesto
 

Prilozi

  • Capture.JPG
    Capture.JPG
    24.2 KB · Pregleda: 1,059
Poslednja izmena:
@milanbb, provjericu, hvala na savjetu :).

Da, bas vidim da u sustini SAP ima vise modula i u zavisnosti od potrebe firme salju ljude na obuku. Medjutim, vidim da tu isto traze ljude koji vec poznaju, sad moguce da zele nekog ko vec zna da ne bi placali obuku za svoje ljude. To su vecinom manje kompanije, mada ima i vecih... iako vece kompanije vecinom salju svoje ljude na obuku o trosku kompanije naravno.

@MareBGD, stvarno bih ti bio jako zahvalan za neku od tih knjiga :). Poslao sam ti pp. Od prijatelja sam dobio jednu, ali je vecinom Basic, neke osnove SAP-a more or less. Plus je na svedskom koji jos ne poznajem super dobro, pa se mucim.

Cijena obuke je bas ogromna... opet cu zvati Zagreb kad dodjem dole da se detaljnije informisem. Najbolje ce mi biti da vidim koji se moduli najvise traze i onda uciti neki od tih.
 
Nisam siguran koliko ima smisla to što radiš :) Kao što je već pomenuto, ovde su jako bitni poslovni procesi, a ne sam softver kao softver; npr. nema smisla "pročavati" FI modul ako nemaš već nemaš dosta iskustva sa finansijama/računovodstvom i odgovarajućim procesima. Slično važi i za šta znam, logistiku, upravljanje materijalima, HR itd. Isto tako, ako već imaš odlično znanje procesa, onda ćeš se brzo navići/obučiti za rad sa nekim ERP-om, i to bi ti verovatno bio bolji put, nađi posao u nekoj firmi koja koristi ERP pa ćeš se dalje već snaći. Ako misliš da je SAP "diploma" nešto slično kao Microsoft ili ECDL diploma, onda bolje zaboravi :D Tj. bolje uči nešto drugo :)
 
Slazem se sa @Brayan Fury. U mojoj firmi se ovih dana uvodi SAP, opsta zbrka i ludnica je nastala :D Jako kompleksna stvar......
 
Najveci problem uvodjenja ERP-a je bas neorganizovanost procesa unutar firme, pa se ispostavi da ljudi ni ne znaju kako bi softver trebalo da im bude prilagodjen. Tj ispadne da se procesi uredjuju kupovinom softvera :)

Mada, SAP kao alfa i omega na trzistu moze da diktira da je implementacija po modulu 100+ covek dana i slicno :)
 
Znam da Univerzitet Singidunum vrsi obuku za svoje studente i da se Upravljacko racunovodstvo ne moze poloziti bez nekog osnovnog znanja SAP-a. Mozda bih mogao da se raspitas, posto je to privatni faks, mozda bi ti izasli u susret u zamenu za par zelenih novcanica i cak mozda mogu i da ti daju neki sertifikat. Jos bi hteo da dodam, kao sto su ti gore vec rekli, mnogo je tesko da ucis tako uopsteno sam rad u programu. Tesko je bilo sta nauciti ako ne znas ceo prozivodni proces i organizaciju firme, ili bar dela koji ti mislis da ces raditi. Ceo taj program funkcionise kao celina, i trebao bi da dobro poznajes firmu da bi naucio ono sto ti treba.
 
U principu može se otići na nekakv kurs, ali stvarno nisam siguran koliko to vredi para, a sigurno da neće biti jeftino. Ako nekoj firmi treba neko sa znanjem ERP-a, to će obično značiti neko sa znanjem ERP-a iz proizvodnog okruženje/live sistema, a ne neko sa samo teorijskim znanjem. Mada ne tvrdim da sam obavezno u pravu :)
 
SAP u firmi u kojoj radim smo uveli 2007. godine ali samo FI modul, nakon godinu dana i ostalih par MM, SD, PP, PM...
Ukoliko se lepo implementira, SAP donosi jako puno dobiti i ubrzava i pojednostavljuje celokupan workflow (proizvodni proces?) cele firme.
Naravno, prethodno je neophodno uraditi kompletno skeniranje procesa firme i optimizovati ih.

Tokom implementacije sarađivali smo sa S&T kompanijom i imam samo reči hvale za poznavanje materije i stručnost ljudi (nije reklama, samo lično mišljenje :) ). U poslednje vreme sarađujemo i sa IBM-om. Uglavnom konsultanti dolaze u stručnim timovima od po dvoje - troje u zavisnosti ne kojem modulu i šta se radilo.
Kao što pomenu Bryan Fury, za poznavanje rada u određenim modulima neophodno je i predznanje iz te oblasi - finansije, računovodstvo, material movement, production planing, logistic.. teško da možeš da budeš stručan za sve module i oblasti u mladim godinama :)

Koristim SAP od prvog dana implementacije i mada u nekim slučajevima izgleda not so user friendly baratam sa par modula tokom svakodnevnog rada.
Daleko sam stručniji za MES / shopfloor sisteme koje se oslanjaju na SAP i u sklopu su ERP-a. :)

Za početak bih ti preporučio da razmisliš šta tačno želiš da radiš, da se informišeš o mogučnostima sistema i da eventualno kontaktiraš S&T za informacije o eventualnim obukama.
Znam da su obuke izuzetno skupe ali sam isto tako video i koliko konsultantska kuća naplaćuje za rad tog SAP konsultanta dnevno :) :) :)
 
@Bryan Fury, Pa u biti kako sam i napisao… tu jako puno firmi trazi ljude koji poznaju SAP. Recimo da samo u ovom regionu u kojem sam, bez problema mozes da upadnes u neku manju kompaniju. E sad, moguce da je njima potreban neko ko zna osnove i donekle sam proces, pa se posle uklapas dalje. Vece firme salju o svom trosku svoje osoblje. Prijatelj koji radi u Ericssonu je isao na obuku o trosku firme, ali kaze da su primali neke ljude naknadno. Investicija se itekako isplati, a posto cu kroz neko vrijeme preko braka sa svedskom drzavljankom imati njihovu trajnu dozvolu i drzavljanstvo, onda planiram da zivim tu za stalno. Plate su toliko visoke da se investicija moze brzo isplatiti. Prosjek plata u Svedskoj je oko 20.000 kruna, sto je oko 2300 eura. Konkretno u ovom segmentu posla to je solidno iznad prosjeka recimo.

@CikaKURE, probacu Singidunum, hvala ti puno za info ☺.

@pixell, hvala za odgovor :). I mislio sam prvo vidjeti koji su procesi najpotrebniji, odnosno koji se najvise tu traze, pa samim tim se i uklapati dalje. Pokusacu kontaktirati S&T... Znaci ti poznajes SAP jako dobro :). Eto ako se ozbiljno bacim na sve ovo, nadam se da ti se mogu ponekad obratiti za neki savjet ili slicno :)
 
Poslednja izmena:
http://www.singidunum.ac.rs/?pid=196

Cena kursa bi trebalo da je oko 200e.
Obuhvata osnove 7modula i traje malo vise od mesec dana,na kraju se polaze test i dobija sertifikat.
Mnogo je materije za tako kratak period pa ceo kurs deluje malo zbrzano i generalno svako moze to da predje i sam od kuce uz dobru literaturu.
Mislim da sada ima ili ce biti u narednom periodu i pojedinacnih kurseva za neke module.
 
Da li neko na forumu ima iskustva sa ovim ERP sistemom (ako sam dobro formulisao) i da li postoji neki kurs ili skola u Srbiji gdje bi se moglo uciti o tome? Trenutno sam u Svedskoj, ali posto cu neko vrijeme ponovo biti u Srbiji dok cekam na trajnu boravisnu za Svedsku, rado bih nesto usavrsio po pitanju konkretno ovog sistema. Ovdje ga koristi jako puno kompanija, pa bih volio da naucim, s tim sto bi pozeljno bilo da to bude neka skola ili slicno, kurs, whatever, da bih imao i diplomu. Skuzio sam na njihovom sajtu da imaju SAP za Hrvatsku, ali nazalost ne i za Srbiju. Jedan prijatelj tu radi u Ericssonu tu i on me je i uputio na ovo. U Ericssonu koriste SAP sisteme, ali ne samo oni, vec i sve druge vece kompanije (Volvo, SAAB, Scania, H&M, IKEA), a i dosta manjih. Dao mi je neku literaturu, ali svejedno, volio bih da ne budem cisto samouk, jer je pored znanja ipak bitno imati i neku diplomu kao ulaz i osnovu za trazenje posla.

Pozdrav
Vidim da ste razmenjivali iskustva pre otprilike godinu dana vezano za kurseve za SAP , pošto i mene trenutno interesuje ERP oblast ,da li biste bili ljubazni da mi kažete da li se u medjuvremenu nešto promenilo i da li ste uspeli da pronađete neku edukaciju i ako možete da mi preporučite eventualno neki kurs ili svoje iskustvo kako ste uspeli da se snađete i dođete do znanja iz SAP oblasti.

Hvala unapred na odgovoru i svakom savetu

Pozdrav
 
Ukoliko si zaposlen u firmi koja primenjuje SAP ERP onda bi ta firma trebalo da ti obezbedi kurs tj da te obuči kako da primenjuješ te module. Uz softver bi trebalo da se za određeni broj ljudi organizuje obuka u zavisnosti od broja kupljenih licenci, tako da po meni je uzaludno štrebati i ulaziti u neku materiju ako se njome nećeš baviti tj ako nisi ''određen'' da se time baviš.
 
Nazad
Vrh Dno