Šta je novo?

Ryzen 7 7730U vs i5-1335U

dexx01

Poštovan
Učlanjen(a)
15.02.2020
Poruke
382
Poena
70
Ovih dana treba da pazarim laptop, primarno za programiranje. Izbor je LENOVO ThinkBook 16 G6.
Imaju dve varijante, Ryzen7 i DDR4-3200 ili i5 i DDR5-5200.


To su ova dva modela. Razlika u ceni nije velika. Šta mislite, da li je u radu Intel varijanta osetno brža, ili je to tu negde? Grejanje?
 
Poslednja izmena:
Ryzen je Zen 3, pa mu dodje prepakovan Ryzen iz 5000 serije, ali uprkos tome trebalo bi da je bolji od i5 zbog velikog broja jezgara. Sto se temperature tice, nisam siguran, nisam imao prilike da radim na Intel laptopovima 12-te i novije generacije, ali nije nemoguce da bi Intel mogao biti hladniji. Sa druge strane laptop sa ovim Ryzen procesorom nije ni (preterano) bucan ni topao.

Kad bi mogao da nadjes neki Ryzen sa 40 na kraju umesto 30(cifra desetica oznacava generaciju jezgra), dobio bi znacajno bolji proizvod, ali racunam da su dosta skuplji.
 
Pretpostavio sam da je tako. Sacekaj da ti se javi neko ko je imao laptop sa nekim i5 procesorom novije generacije. Ono sto mene brine na njima jeste to sto imaju samo 2 P jezgra i 8 E jezgara. Da imaju bar 4 P jezgara(ali to samo skuplji modeli imaju) bilo bi dosta bolje.

Takodje se secam da sam imao jedan sluzbeni laptop sa quad core intel procesorom iz 11-te serije. To je bio polu proizvod. Mucio se da odradi osnovne poslove, stalno je ventilator bio ukljucen, stalno je bio topao, a performanse daleko od sluzbenog laptopa sa AMD Ryzen 7 5800(ne znam tacan model) procesorom koji sam imao od druge firme u isto vreme.

U medjuvremenu sam imao jos druga 2 sluzbena laptopa sa tim Ryzen procesorom(stavise ovu poruku kucam na Thinkpadu sa tim procesorom) i mogu da potvrdim da su definitivno sposobne masine.
 
Ryzen 7 8845HS bi trebalo da je za klasu ili dve bolji od Ryzen 7 7730u. Prvo jer je Zen 4 procesor, drugo jer nije iz U serije, tj ima veci TDP.
 
Poslednja izmena:
ja sam ovaj merkao, samo cekam da zaokruzim finansijsku konstrukciju :)


koliko sam gledao 7530u ryzen je ~20% sporiji od i5 13gen, a brzi je od i3 13gen (koji bi trebao da je ekvivalent i5 11gen) . 7730 nisam gledao nemam potrebu za skupljim.
Gde si video te brojke za performanse? Ja sam na brzinu bacio pogled i vidim da je za malcice brzi od i5 1335u u multi threaded poslovima i deluje mi za nijansu sporiji u single threaded poslovima.
 
Gde si video te brojke za performanse? Ja sam na brzinu bacio pogled i vidim da je za malcice brzi od i5 1335u u multi threaded poslovima i deluje mi za nijansu sporiji u single threaded poslovima.
čitao sam na vise mesta, single cpu, multitread, graficka i ako hoces da izvuci jednu cifru za sve to to je ta sto mi je ostala u glavi, a toliko je i jeftiniji lap otprilike.
Mene vise interesuje baterija koliko traje nego jacina cpu, bile su i opcije za vece baterije ali nisam vidjao kod nas.
 
Nazad
Vrh Dno