Šta je novo?

Ryzen 5 3600 - MSI MAG B550 Tomahawk podešavanja

Cat

Čuven
Učlanjen(a)
15.03.2004
Poruke
2,205
Poena
680
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 & Xigmatec HDT-S1284
Matična ploča
MSI MAG B550 TOMAHAWK
RAM
2X16GB G.Skill RipJaws DDR4@3600
GPU
GTX 1650
Storage
Samsung M.2 980pro & SATA 850 EVO
PSU
CHIEFTEC GDP-650C
Poštovani,
Trenutni HW setup je:
Ryzen 5 3600 (Cooler Xigmatek HDT-S1283)
MSI MAG B550 Tomahawk, poslednji BIOS (A.60 12-05-21)
G.SKILL 32GB Ripjaws V DDR4 3200MHz CL16 KIT
Gigabyte HD7870
Chieftec CFT-650-14CS
Windows 10 pro, PBO, A-XMP enabled (MSI)

1624092296723.png

Screen pokazuje full load Cinebench 23, PBO gura do 4.05GHz. Memorija je setovana po A-XMP profilu. Ništa nisam podešao manuelno.
Temperatura CPU je previsoka i hoću da ograničim takt i voltažu tako da u loadu ne prelazi 75-76C . Šta je najbolje rešenje? PBO čini mi se nije najbolje rešenje.

Molim vas da ne komentarišete kuler. Mislim da je ipak bolji nego stock i poslužiće neko vreme.

Vodite računa da sam ja duduk za AM4 i dosta sam pročitao tema na forumu, ali baš se nisam najbolje edukovao iz istih.
 
Kao prvo ogranici mu voltazu da ne divlja, pokusaj prvo na 1.2500V pa ga malo testiraj pa ako prodje testove ti onda smanju polako jos nize dok mu ne nadjes granicu. Samo tako ces mu snizis temperaturu.
 
Ja trenutno idem sa 1.1v naponom i 4.1GHz, takodje mi radi i sa 1.15v 4.2GHz, procesor je uzet krajem prosle godine. Probaj i ti da stavis 4.1GHz i 1.15v i ako je sistem stabilan onda mozes dici klok ili smanjiti napon.
 
1.2V i 4GHz fiksirano. PBO ubija što se tiče dizanja temperature. Bolje ne koristiti.
1624101838677.png
 
1.15V i 4GHz, Prime95 Blend - drži 76° već neko vreme. Mislim da je to OK ako može dugotrajno tako. Soba je topla i Sunce bije kroz prozor na kompjuter, ide Prime 95 Blend, i ustabilizovala se temperatura na 76°

Kada se fiksira množilac, onda sistem ne može da obara brzinu u idle? Ili imam negde opciju da definišem maks množilac a da može da ga obara kad ne radi ništa?
 
1.15V i 4GHz, Prime95 Blend - drži 76° već neko vreme. Mislim da je to OK ako može dugotrajno tako. Soba je topla i Sunce bije kroz prozor na kompjuter, ide Prime 95 Blend, i ustabilizovala se temperatura na 76°

Kada se fiksira množilac, onda sistem ne može da obara brzinu u idle? Ili imam negde opciju da definišem maks množilac a da može da ga obara kad ne radi ništa?
Moze, imas PSS, to ti je Cool&Quiet, obara napon i frekvenciju i idle-u.
OC-ADVANCED CPU CONFIGURATION-PSS SUPPORT
OC-ADVANCED CPU CONFIGURATION-CBS-C-STATE
 
Hvala, moraću da proučim pošto mi setovanja u ovom BIOS-u nisu najjasnija.

Trenutni vrtim prime95 blend na 1.125V 4GHz i za sada ide lepo iako je ćošak sobe u kome se komp nalazi vreo.
 
Ne smem preko 1.25V definitivno. Ne mogu da ohladim. Sa ovim kulerom hoću samo da ga uštopam na 4GHz sa što manjim naponom.
 
@Cat
Ako on ide 4.0 na 1.125v, ima 4.2 da vozi oko 1.25v, ako ne i nize.
Mora LLC da se namesti, i jos neke stvari.
 
Malo sam u stisci sa vremenom tako da ne mogu mnogo da testiram. Ali idem u dobrom smeru. 1.1V za 4GHz, to izgleda dobro.
 
Moji rezultat je sledeći: 4GHz na 1.125V. U ovoj tački ću da zadržim, pa da vidim šta mogu sa memorijom.

Moguće je 4GHz na 1.1V - nisam uočio nestabilnsti ali nisam dovoljno detaljno testirao. (Zato sam se vratio na 1.125V jer je tu bolje provereno, čisto zarad stabilnosti)
Probano 4.1GHz na 1.1V - to definitivno ne može. Dakle, meni je 4Ghz neka stabilna granica pri 1.125V.
Temperature:
Prime 95 Blend/ small FFTs .............. 84°C
Prime 95 Blend/ big FFTs .............. 68-72°C
Cinebench r23 (10min) ...................... 67°C
Idle ............................................................ 37-42°C

Ispravka za kuler: ipak je Xigmatec HDT-S1284, (a ne 1283), ventilator radi od 970 do 1440 rpm. Instaliran je pomoću "šnale" i zarotiran je 90°, tako da je paralelean sa grafičkom karticom. Korišćena pasta COOLER MASTER IC Essential E2. Kućište NZXT Beta EVO, tri ventilatora: napred (usis), pozadi i gore (izduv)

Inače, izgleda da na B550 Tomahawk, u BIOS-u, C-State podešavanja nemaju efekta, što mi ide živce. Ali može da se živi sa tim.

Još jedna napomena: nemojte da radite update BIOS-a preko "MSI Center", to ne radi kako treba, provereno ćete da zaglupite matičnu ploču. MSI ima finu opciju flešovanja BIOS-a preko USB-a i to je pouzdana metoda.
 
i 82-83 stepena u normalnom koriscenju ( bez AVX-a, igranje, aplikacije koje koristis), je sasvim ok temperatura, nista 3600-ce nece smetati na duze staze, samo bi PBO malkice throttle-ovao ako uopste.

The Stilt je rekao da je sve do 85 stepeni i vise nego ok za 3000 seriju, i da ne dolazi do degradacije (i mnogi drugi su isto rekli), niti bilo cega realno opiljivog pri manuelnom overclock-u. To je sasvim ok temp za testiranje FIT, odnosno temp i za AVX, i bez AVX.

Jednostavno procesori nisu kao nekad, ovo nije realno uporediva temperatura sa procesorima koji nemaju chip-lete i kod kojih je manje gustina po kvadratnom milimetru, odnosno upravo sve veca i veca gustina je uzrok velikih temp
 
Poslednja izmena:
Znam da mogu da podešavam i testiram dok ne dobijem bolju (bržu) radnu tačku, ali da budem siguran u nju treba mi 24h testiranja . Za sada sam siguran za procesor da je v.core 1,125V dovoljno za 4GHz. Za mene dovoljno, pogotovu na ovoj vrućini :).
Inače čekam još uvek Samsung NVMe SSD 980 PRO, pa onda ponovna instalacija Win-a. Zato hoću da budem koliko toliko siguran u ovu radnu tačnu, pa posle ću da "guram dalje" ako budem imao volje i vremena.

PS - mislim da je ta degradacija samo priča. Ako se neko uverio u to lično neka prijavi u ovom forumu. Uveren sam da je ok recimo 88-90°C u Prime95, ili nekom drugom testu. Igre bi trebale da budu u tom slučaju desetak stepeni manje 78-80° i tu može ryzen da radi sve do svoje smrti od duboke starosti.
 
Takodje ta pasta nije nesto, uzmi 1g maksimum GD900 paste na kupujemprodajem , tipa 1g kosta ~120 din, a moze da se uzme i pola grama za ~60din, bice ~2-3 stepena razlike.
 
Za sada sam zadovoljan. Iskoristio sam stari kuler, jeste da je u čudnom položaju ali radi svoj posao na ovom smanjenom v.core. Ponovo da se zezam sa "šnalom" nema šanse u skorije vreme, jer sam izlomio prste i već se zabrinuo da ploča ne pukne tokom instalacije. Kada budem skupio volje i hrabrosti, to će verovatno biti kada budem rešio da zameni kuler nekim boljim.
 
Mozes i da zamenis ventilator, ili pak stavis 2, arctic p12 ventilatora, jeftini su, a miljama bolji od tog stock, i moci ces laganica da ih prebacis na novi kuler isto, tako se svejedno isplati uzeti ih.

Ne moras ni da skidas sa maticne kuler, samo ako hoces da zamenis, zameni trenutni (uz maks izvlacenje graficke a verovatno i bez, a za oba za plasticnim vezicama, zip-ties prikaci drugi na gornji deo kulera (100 komada vezica kosta 200 din u woby house-u).

A Arctic P12 ima da se uzmu u domacoj prodavnicu za 500-600 din

Jedan ventilator ce isto biti 3-4 stepena razlike, a da ~6 stepeni recimo uz istu ili manju buku.
 
Hvala za preporuku. Baš ću da pogledam te Arctic ventilatore.
 
Izgleda da su se jeftinije verzine prodale u ove dve domace firme, svejedno mogu da se nabave i preko madjara za slicno, malo manju cenu
 
Dodatu još jednu silent 14-icu na gornjoj strani kućišta. Jednu imam iznad proceseroa i vrši pull funkciju sa cpu kulera. Ova druga koju ću da dodam možda još malo pomogne.
 
Dodat ARCTIC P12 Silent na bočnu stranicu kućišta. Temperatura matične ploče je opala za oko 2 stepena. Sada imam 2kom 120mm usis, i po jedan 120 i 140mm izduv.
Instaliran Samsung SSD 980 PRO i Windows instaliran na njemu. Sve radi kao singerica. Kada budem imao vremena, posvetiću se memoriji. Sada trenutno radi @3600MHz 16-19-19-39-85 (1T), Dual. Ploča je sama setovala napon na nešto preko 1.34V.
 
Utisak je da ploča vrela poput procesora, prilikom gejminga. CPU ide do 57-58C a toliko može da se popne i temperatura ploče (mainboard/ MOS - HWInfo64).
Samo moje zapažanje pošto vidim da je to sve spo spec-u ploče, zapravo je odličan rezultat u poređenju sa mnogim drugim B550 pločama.
Zahvaljujem svima koji su mi preporučili MSI MAG B550 Tomahawk, jer ona spada među najhladnije B550 ploče.
Idle: .................... 39°C
Load: Cinebench, Prime95: .............. 42°C
Load: Gaming ......................................... 57°C

CPU definitivno ostaje na 4GHz, 1.125V, utvrđeno testiranjem. Rešio sam ne idem više sa naponom, kriterijum Prime95 Small FFTs - temperatura da ne prelazi 85°C.

Moja ispravka: PSS SUPPORT i C-STATE podešavanja ipak rade delimično. Napon je fiksan (1.125V) a brzina varira između 3.65 i 4GHz (samo Task Manager može da detektuje). Mislim da nema neke vajde od toga u svakodnevnom radu.

Što je tiče PBO i boost-ovanja jezgara, potpuno sam razočaran kako to radi. Boost 4.2GHz sa 1.34V, temperature van kontrole za sve one sa stock ili slabijim kulerima. Maltene isti Cinebench score sa PBO 4.2GHz i manuelnim OC 4GHz (all cores), tako da u realnom životu jedva da išta znači.
 
@Cat
Ne postoji sansa da bude 57c tokom gaming-a, ako je tokom prime-a 42c.
Ja posedujem istu vec skoro godinu dana, nikada nisam video tih 57c, a u sobi mi je pakao leti, drzim klimu na 25c, inace preko 30 svaki dan, i jos oc 3700x na 1.3v.
Druga konfa, 3800x na 1.28v 4.4ghz, ista ploca, isti djavo.
Od hladnjaka probano na EKWB vodi, sa furunom od 1070ti, onda Arctic EsportsDuo i 5700xt, kao i Kraken X53 i 5700xt.
Tu temperaturu VRM-a nije videla nijedna od 2 ploce, ni u jednom scenariju.
Sto se kucista tice, Lian Li Dynamic na vodi i 9 ventova, Fractal Define C za 5700xt konfu i 5 ventova.
 
@Cat
Ne postoji sansa da bude 57c tokom gaming-a, ako je tokom prime-a 42c.
Ja posedujem istu vec skoro godinu dana, nikada nisam video tih 57c, a u sobi mi je pakao leti, drzim klimu na 25c, inace preko 30 svaki dan, i jos oc 3700x na 1.3v.
Druga konfa, 3800x na 1.28v 4.4ghz, ista ploca, isti djavo.
Od hladnjaka probano na EKWB vodi, sa furunom od 1070ti, onda Arctic EsportsDuo i 5700xt, kao i Kraken X53 i 5700xt.
Tu temperaturu VRM-a nije videla nijedna od 2 ploce, ni u jednom scenariju.
Sto se kucista tice, Lian Li Dynamic na vodi i 9 ventova, Fractal Define C za 5700xt konfu i 5 ventova.
Moze da bude veca tokom igrica, zavisi kolioko je kucise provetreno posto gpu dodaje dosta toplote.
 
@student24
Ma nije 7870 furuna, gora moja 1070ti.
Nesto drugo je tu po sredi, moguce i da je pozicija samo racunara kao sto on rece, bukvalno sunce bije u kuciste, lim se usija, i eto ti temp koje idu u nebesa.
 
Iskreno, ja sam posumnjao na grafu, ipak je to to stara furuna. HD7870 ili 1070TI su jako slične po pitanju - toplote. Ali ni meni nije logično da grafa može da zagreje kućište toliko. Inače, ja moram na silu da se nateram da pokrenem neku igru, jer mi ne ne igra godinama, tako da ne mogu da potvrdim informaciju u u skorije vreme, samo sam vam preneo što sam pronašao tada kad sam probao. Ploča generalno varira 39-42°C šta god da joj radim, jedino sam video tu temperaturu dok sam probao GTA V jedno sat vremena (nisam imao drugu igru da probam).

Inače probano 4.1GHz na 1,125V i ni to ne ide. Definitivno mi se sviđa ovih 1,125V pa ću da se zadržim na 4GHz.

LLC nisam imao kad da testiram.
 
Mali update, kao možda koristan info:
Nakon zamene stare grafe HD 7870 sa GTX 1050 TI, razlika u temperaturama je značajna tako da su i CPU i MoBo sada hladniji u proseku za 5°C (verovatno i više).
Tako da je ipak HD 7870 dodavala dosta temperature unutar kućišta, plus uklonio sam dva power kablića.
1050 TI je manja, hladnija, nema dodatnih kablova pa je praznije kućište. Sve ukupno, značajna razlika u temperaturi.
 
HD 7870 možda nisu baš dostizale rekordne temperature ali su proizvodile velike količine toplote koju je trebalo izbaciti iza kućišta a tu pomaže samo visok nad pritisiak u kućištu.
 
Nazad
Vrh Dno