Šta je novo?

Ryzen 5 2600x glasan kuler

dj90

Poštovan
Učlanjen(a)
17.09.2014
Poruke
994
Poena
95
imam default kuler za ovaj procesor i prilično je glasan iako procesor radi na 3-4%
kada otvaram neke duže internet stranice, premotavam klipove ili listam brzo neke dokumente onda se čuje još jače
a npr kada igram igrice nije toliko glasan

da li se može nekako podesiti broj obrtaja?
ja sam u aplikaciji stavio na quiet ali ne pomaže
evo koje je trenutno stanje

 
Poslednja izmena:
Nadbavi HWinfo64 ovde su neke očigledno pogrešni naponi.
 
Untitled303314811b3e68ba.jpg
 
Visok napon je jedan od razloga. Drugi razlog je OC na 4.2 giga sa stock kulerom.
 
Poslednja izmena:
4.2 je stock boost na 2600x.
 
Na svim jezgrima?
 
undervolt + podesavanje kulera je resenje,imao sam taj isti problem :)

mozes da proveris da li imas zadnju verziju biosa na ploci,ako nemas onda apdejtuj i vidi kakvo je stanje ,ako nema promene onda ovo gore sto sam reko.
 
imam zadnju verziu biosa

šta je undervolt?
 
Undervolt je je u praktičom smislu smanjvanje napona od onog koji BIOS postavi automatski. BIOS to obično radi da kompenzuje za "Silicone lottery" iliti razliku u u promercima u ovom slučaju processora i postavlja napon za najgori mogući slučaj i još pomalo više, zbog stabilnosti. Neki BIOS i MB primerci ga baš preteraju. Onaj moj prvo Asus x370 je stavljao čak i 1.55v u leru i sa 1600/1700x, posle je Agesa smanjila to na 1.44v.
Dva obična "leka" za to su postavljanje neke razumne voltaže na kojoj je CPU stabilan i po potrebi i mogućnosti korigovan sa LLC postavkama da digne napon malo više kada zatreba. Problem sa tim je da se napon ne smanjuje u leru, ostaje uvek isti.
Drugi način je da se stavi negativan offset za napon u BIOS-u (obično 0.05 ili 0.03v do 0.1v) u zavisnosti od CPu primerka i BIOS-a. Napon onda može da varira u zavisnosti od opterćenja.
 
neče taj kuler nikad biti šampion tišine,ali čekiraj montažu i poželjno stavi neku od reda boljih pasta,trebaće ti svakako.
 
Slicno, moras da vadis plocu za bracket pozadi, to je isto i posle se sve srafi. Imas video uputstvo na YT. Jedino ako imas kuciste koje ima dovoljno veliki otvor pozadi pa onda moze i bez vadjenja ploce.
 
Nazad
Vrh Dno