Šta je novo?

Rudarenje vs Ekologija

morbius

Čuven
VIP član
Učlanjen(a)
08.03.2003
Poruke
6,394
Poena
985
Propast rudarenja smo slusali 2012, pa 2013, pa 2014, pa 2015, pa 2016, pa 2017, pa 2018, pa 2019, pa 2020, pa 2021, a ono nikad profitabilnije.
Uvek ce biti nesto da se kopa.

Ja mislim da si ovo ponovio bar 50 puta do sada. Ako već zarađuješ trujući ljude, bar ne moraš da pokazuješ entuzijazam za to.
 
Ja mislim da si ovo ponovio bar 50 puta do sada. Ako već zarađuješ trujući ljude, bar ne moraš da pokazuješ entuzijazam za to.

Isto slučaj i sa tobom. Zašto ljudi da ne uzmu pare ako je već moguće? Stalno pričaš kako je sa kopanjem gotovo, a to nikad dalje od istine. Odvraćaš ljude plašeći ih time, a za to vreme su mogli da zarade neki dinar.

A to sa trovanjem ljudi, mogu samo da se nasmejem. Kada budeš prestao da koristiš kola, benzin, plastiku, mobilni, litijumske baterije, struju koja nije uz nuklearnih elektrana ili iz vetro parkova, onda ćeš imati svo moralno pravo da mi popuješ o tome.
 
Kakva crna budućnost od ovoga, lova je u ovom samo još nekoliko meseci, i to pod uslovom da stock market za to vreme ne pukne, za šta su šanse fifti-fifti. Posle toga ode u tri lepe profitabilnost i rudarenja i stejkovanja i svega. Ako i uspeju da nekako okrpe i ponovo naduvaju everything balon kad ode, pući će posle opet još brže. Ne možeš večno da održavaš sadašnju Ponzi šemu ubrizgavajući sve više novog novca u precenjene asset-e. Najzad, ni bogati neće biti zadovoljni da večno samo gomilaju fiat, bilo zvanični, bilo partizanski (kripto), krenuće da prisvajaju realne resurse.
Vreme lakih para nikad u istoriji nije ni trajalo dugo, ni bezbolno prošlo, pre ili kasnije opet stiže vreme da se stegne kaiš i zasuku rukavi. Što god duže budemo čekali, to će biti gore po nas kad konačno stigne.

Ova "ponzi" šema traje od 2010-te (2009-te pojavio se BTC sa cenom $0), dakle 11 godina. Valjda da bi do sada puklo. Mislim da nisi u pravu jer gorivo za ovu igru ne daju bogati već upravo obična gomila željna lakih para. To je u čovekovoj prirodi, oduvek. Da, može se desiti survavanje i 90% i znaš šta će da bude, ništa! Ljudi će biti omamljeni neko vreme a onda će se točak opet zavrteti i velika većina će potisnuti u mali mozak šta je bilo. To ih neće sprečiti da opet pokušaju baš kao što i kazina postoje dan danas, ljudi im se stalno vraćaju.
Bogati su odavno prisvojili realne resurse a niko nije imun na lak profit pa ni oni. Zato su i dozvolili ovu igru, da bez mnogo maltretmana sa realnim resursima (radna snaga, porezi, takse, zakoni, propisi, sindikati...) klepaju jake profite, tačnije da prelivaju novac mase u svoje džepove a to mogu jer su toliko solventni da mogu da upravljaju cenama kako smatraju da je za njih najbolje.
 
Isto slučaj i sa tobom. Zašto ljudi da ne uzmu pare ako je već moguće? Stalno pričaš kako je sa kopanjem gotovo, a to nikad dalje od istine. Odvraćaš ljude plašeći ih time, a za to vreme su mogli da zarade neki dinar.

A to sa trovanjem ljudi, mogu samo da se nasmejem. Kada budeš prestao da koristiš kola, benzin, plastiku, mobilni, litijumske baterije, struju koja nije uz nuklearnih elektrana ili iz vetro parkova, onda ćeš imati svo moralno pravo da mi popuješ o tome.

Nope! Sve ovo smo prežvakali već, ne pada mi na pamet opet. Jel može čistije da se zaradi u kriptu? Može, ja sam tako zaradio, ja sam uvek pričao i drugima tako isto da zarade. Al ti za koju kintu više biraš da truješ. I batali opet priču truju i drugi, drugi truju više, bla, bla, truć. Idi tako i overi neku babu pajserom, pa joj pokupi nakit, šta te briga, ima i mnogo većih ubica. Poenta je da svako sam bira sa kojim zlom je spreman da živi, nisam ja idealista uopšte. Ti si odabrao da u zemlji sa desetim najgorim aero zagađenjem u svetu arčiš pljavo dobijenu struju da praviš šitkoine. Ok, tvoj izbor, ali ne vidim zašto bi bio tako ponosan na sebe.
 
Zamolio bih moderatore da brisu postove gde se poziva na bilo kakvo nasilje!
 
Nope! Sve ovo smo prežvakali već, ne pada mi na pamet opet. Jel može čistije da se zaradi u kriptu? Može, ja sam tako zaradio, ja sam uvek pričao i drugima tako isto da zarade. Al ti za koju kintu više biraš da truješ. I batali opet priču truju i drugi, drugi truju više, bla, bla, truć. Idi tako i overi neku babu pajserom, pa joj pokupi nakit, šta te briga, ima i mnogo većih ubica. Poenta je da svako sam bira sa kojim zlom je spreman da živi, nisam ja idealista uopšte. Ti si odabrao da u zemlji sa desetim najgorim aero zagađenjem u svetu arčiš pljavo dobijenu struju da praviš šitkoine. Ok, tvoj izbor, ali ne vidim zašto bi bio tako ponosan na sebe.

Ne razumem o kakvom ponosu ti pričaš? Posao kao i svaki drugi - i sam znaš i vidiš da bezmalo bilo koji posao direktno ili indirektno šteti planeti - apsolutno svaki vid transporta, rudarstvo, poljoprivreda, industrija (prehrambena, drvna, mašinska, duvanska, šumarska, vojna, prerađivačka, štamparska, bla bla)... Znači, šta god da dohvatiš nanosiš štetu planeti.

Kakve veze sad ima overavanje babe pajserom? Ne bavim se kriminalom, nešto me to ne zanima.
Možda meni kripto omogućava da živim relativno normalno, da nema kripta, živeo bih u nekoj straćari u cigan mali (jer možda ne umem da radim ništa drugo u životu), pa bih tamo ložio stare automobilske gume da mi bude toplo. I šta ćemo sad?

Naravno da jesi idealista i licemerno popuješ - "sve su oko mene cvetići i leptirići, ja dva klika mišem i uzmem 500 evra dok ti rudarenjem slupaš 200 KW/h za iste pare", a ovamo kupiš jogurt u plastičnoj čaši koju posle baciš u kontejner, koji se kasnije isprazni na deponiju, popiješ koka kolu, isto se desi sa plastičnom flašom, koristiš kola u koja sipaš benzin, koja su puna plastike, isto i komp. Jesi li ponosan na to što si za vreme svog života stvorio 500 kubika đubreta koje ne može / se ne reciklira?
Sav iole normalan kripto je STVOREN rudarenjem, koje ti vrtiš da bi uzeo neke pare, a ovamo pričaš o čistijoj zaradi?
 
Naravno da jesi idealista i licemerno popuješ - "sve su oko mene cvetići i leptirići, ja dva klika mišem i uzmem 500 evra dok ti rudarenjem slupaš 200 KW/h za iste pare", a ovamo kupiš jogurt u plastičnoj čaši koju posle baciš u kontejner, koji se kasnije isprazni na deponiju, popiješ koka kolu, isto se desi sa plastičnom flašom, koristiš kola u koja sipaš benzin, koja su puna plastike, isto i komp. Jesi li ponosan na to što si za vreme svog života stvorio 500 kubika đubreta koje ne može / se ne reciklira?
Sav iole normalan kripto je STVOREN rudarenjem, koje ti vrtiš da bi uzeo neke pare, a ovamo pričaš o čistijoj zaradi?

Još jednom, ja sam realista koliko god može, ideali su lepa stvar prema kojoj treba da težimo, ali to ne znači da kompromisi ne treba da se prave. Nisam ni ja od bogatstva došao, i ja sam morao da uradim puno toga sa čim se ne slažem, u takvom svetu živimo. Prihvatam da određeni nivo govana mora da se pojede. Meni su u portfoliju pretežno čisti novčići, ali moram da držim i nešto prljavih BTC i ETH, trenutno je preveliki rizik ići bez njih.

Tako da kapiram, svi prljamo, sve to stoji, ali bar možemo da se trudimo da što manje prljamo. A šta ti radiš, ti namerno prljaš da bi zaradio malo više. Pretvaraš ugalj u zagađenje i šitove, uz dodatni bonus da arčiš korisni hardver. Dobro ajde, frka, problemi, bi li ja rudario da ne završim u Cigamali, bih sigurno. Ali deset godina kažeš rudariš? Ja sam pre deset godina bio niko i ništa, dogurao sam daleko čistim radom i učenjem, sad ćeš da mi kažeš da u IT-u nema prilike za čoveka koji hoće da se trudi da napravi nešto od sebe? Ništa nisi mogao, pa si stalno morao da rudariš. Ma nemoj? Priznaj, bilo tebi slatko da zaradiš prljanjem umesto da radiš nešto korisno.

I zato nemoj da zamišljaš moralnu jednakost između nas dvojice. Ti truješ narod u zatrovanoj zemlji i očigledno, živo te zabole za to. Imaj bar pristojnosti da se pokriješ ušima i ne galamiš mnogo o tome što radiš.
 
Još jednom, ja sam realista koliko god može, ideali su lepa stvar prema kojoj treba da težimo, ali to ne znači da kompromisi ne treba da se prave. Nisam ni ja od bogatstva došao, i ja sam morao da uradim puno toga sa čim se ne slažem, u takvom svetu živimo. Prihvatam da određeni nivo govana mora da se pojede. Meni su u portfoliju pretežno čisti novčići, ali moram da držim i nešto prljavih BTC i ETH, trenutno je preveliki rizik ići bez njih.

Tako da kapiram, svi prljamo, sve to stoji, ali bar možemo da se trudimo da što manje prljamo. A šta ti radiš, ti namerno prljaš da bi zaradio malo više. Pretvaraš ugalj u zagađenje i šitove, uz dodatni bonus da arčiš korisni hardver. Dobro ajde, frka, problemi, bi li ja rudario da ne završim u Cigamali, bih sigurno. Ali deset godina kažeš rudariš? Ja sam pre deset godina bio niko i ništa, dogurao sam daleko čistim radom i učenjem, sad ćeš da mi kažeš da u IT-u nema prilike za čoveka koji hoće da se trudi da napravi nešto od sebe? Ništa nisi mogao, pa si stalno morao da rudariš. Ma nemoj? Priznaj, bilo tebi slatko da zaradiš prljanjem umesto da radiš nešto korisno.

I zato nemoj da zamišljaš moralnu jednakost između nas dvojice. Ti truješ narod u zatrovanoj zemlji i očigledno, živo te zabole za to. Imaj bar pristojnosti da se pokriješ ušima i ne galamiš mnogo o tome što radiš.
Ti uopste nisi moralan covek , nemoj da se zavaravas , volis samo da gledas sta drugi rade , a ne kreces od sebe.U ovoj zatrovanoj zemlji zna se kako se naziva takav covek.
Gameru , zapitaj se koliko gaming industrija truje narod i kada se dovatis neke igrice ti bolje kreni da ubijas babe sto drugima zelis.Bolesno!!!
 
Ti u klin, ja u ploču - slažemo se da se ne slažemo. I da, isti smo, verovao ti ili ne, ja trujem narod u ovoj zemlji na jedan način sa osmehom na licu, ti bacaš plastične flaše i spaljuješ benzin grcajući sa suzama u očima - epilog: i ti i ja smo isti beskorisni ološ za ovu planetu.

(baj d vej, radim još dva posla pored kopanja koji nemaju veze sa IT, svakako ne držim sva jaja u istoj korpi, kako se to već kaže).

To što ti plačeš a ja se smejem ne pravi razliku, bitna su dela, a ne želje. Tako da me batali moralisanja.
 
Još jednom, ja sam realista koliko god može, ideali su lepa stvar prema kojoj treba da težimo, ali to ne znači da kompromisi ne treba da se prave. Nisam ni ja od bogatstva došao, i ja sam morao da uradim puno toga sa čim se ne slažem, u takvom svetu živimo. Prihvatam da određeni nivo govana mora da se pojede. Meni su u portfoliju pretežno čisti novčići, ali moram da držim i nešto prljavih BTC i ETH, trenutno je preveliki rizik ići bez njih.

Tako da kapiram, svi prljamo, sve to stoji, ali bar možemo da se trudimo da što manje prljamo. A šta ti radiš, ti namerno prljaš da bi zaradio malo više. Pretvaraš ugalj u zagađenje i šitove, uz dodatni bonus da arčiš korisni hardver. Dobro ajde, frka, problemi, bi li ja rudario da ne završim u Cigamali, bih sigurno. Ali deset godina kažeš rudariš? Ja sam pre deset godina bio niko i ništa, dogurao sam daleko čistim radom i učenjem, sad ćeš da mi kažeš da u IT-u nema prilike za čoveka koji hoće da se trudi da napravi nešto od sebe? Ništa nisi mogao, pa si stalno morao da rudariš. Ma nemoj? Priznaj, bilo tebi slatko da zaradiš prljanjem umesto da radiš nešto korisno.

I zato nemoj da zamišljaš moralnu jednakost između nas dvojice. Ti truješ narod u zatrovanoj zemlji i očigledno, živo te zabole za to. Imaj bar pristojnosti da se pokriješ ušima i ne galamiš mnogo o tome što radiš.
Brate kako ti kenjas. Sve je krenulo od BTC-a koji je PoW coin. Sve sto imas u portfoliu je "tainted" tako da ne prosipaj price o nekom laznom moralu. Zasto mislis da se mi koji rudarimo ne trudimo? Ko ti je kriv sto nisi bio sposoban da na "laksi" nacin dodjes do necega? Ne pominji samo opet kojekakve babe. Stormbringer_bg, ja i ostali rudari smo overili "babu" licno dok si ti platio drugima da to urade jer nisi imao onu stvar da to uradis sam. Tako to otprilike izgleda. Mozda lakse spavas zbog toga ali isti si kao i mi ako ne i gori. Unapred se izvinjavam svima bakama zbog poredjenja. Odoh da stavim filtere na ventilatore.
 
Ti uopste nisi moralan covek , nemoj da se zavaravas , volis samo da gledas sta drugi rade , a ne kreces od sebe.U ovoj zatrovanoj zemlji zna se kako se naziva takav covek.
Gameru , zapitaj se koliko gaming industrija truje narod i kada se dovatis neke igrice ti bolje kreni da ubijas babe sto drugima zelis.Bolesno!!!

Ja nikad nisam ni tvrdio da sam ideal moralnosti, moj moralni kompas je prilično fleksibilan, to nikad nisam ni krio. Da sam stvarno puritanac, ja Bitcoin ne bih nikad ni uzeo u ruke, Bitcoin je zlo zla.

I šta tebi gejmeri smetaju? :eek: Nije da ne kapiram da i oni troše struju, ali u ljudskoj prirodi je želja za igranjem. Čega još da se lišimo, televizije, alkohola? Da živimo ko Talibani?

I lepo što su izdvojili ovo u posebnu temu, naspamovasmo.
 
Ne smetaju mi gameri ni malo , uzeh industriju za poredjenje koliko je "prljave" struje do sada potrosila ako vec kenjamo o ekologiji.
 
Ti u klin, ja u ploču - slažemo se da se ne slažemo. I da, isti smo, verovao ti ili ne, ja trujem narod u ovoj zemlji na jedan način sa osmehom na licu, ti bacaš plastične flaše i spaljuješ benzin grcajući sa suzama u očima - epilog: i ti i ja smo isti beskorisni ološ za ovu planetu.

(baj d vej, radim još dva posla pored kopanja koji nemaju veze sa IT, svakako ne držim sva jaja u istoj korpi, kako se to već kaže).

To što ti plačeš a ja se smejem ne pravi razliku, bitna su dela, a ne želje. Tako da me batali moralisanja.

Koji bezvezni cinizam. Svi prljaju, i ja ću da prljam sa osmehom na licu, baš me briga. Ja se ovamo nešto trudim, ne rasipam, recikliram, koliko bilo razlika da se napravi. I ovde vidiš trud oko ekologije i napravi razliku, Grčka planira da u narednih osam godina potpuno prestane da gori ugalj i potpuno pređe na obnovljive izvore. Ja gledam da mi naredni auto bude električni, trip mi je da sutra vozim na vetar. :cool:

Pogledaj kartu kvaliteta vazuha, ovo je real time:
Bolji vazduh imam je ovde u gradu sa četiri miliona vozila nego vi tamo u gradićima i selima Srbije. Potrovaste se, ljudi! Nećeš parama nova pluća kupiti.
 
Cek cek, jel smo nekako povezali rudarenje kriptovaluta sa time sto je u Srbiji mega zagadjen vazduh?
morbiuse, znam da ti nije pravo sto zbog rudara ne mozes da kupis graficku po iole normalnoj ceni, nije ni meni, ali ovo je malo preterano iskreno.
Ako kazes da je u ljudskoj priori zelja za igranjem, veca je za zaradom, i sa te strane gameri ~ rudari po pitanju zagadjenja (gamer sam, ne rudar).
 
Pitam se koliko moras da budes lud da bi pisao u ovoj temi i gubio vreme raspravljajuci na ovaj nacin?
 
Niko nije prisiljen da piše u bilo kojoj temi. U diskusijama o cenama pet puta ista rasprava zato sam i otvorio ovaj topic.
 
Mene ovo podseća na ono kad se vegani svađaju sa normalnom rajom oko toga koliko je moralno da se jede meso.
Svako povuče liniju gde misli da treba, o moralnosti i opravdanosti te granice se ne vredi raspravljati.
Ja lično volim srneći gulaš
 
Cek cek, jel smo nekako povezali rudarenje kriptovaluta sa time sto je u Srbiji mega zagadjen vazduh?
morbiuse, znam da ti nije pravo sto zbog rudara ne mozes da kupis graficku po iole normalnoj ceni, nije ni meni, ali ovo je malo preterano iskreno.
Ako kazes da je u ljudskoj priori zelja za igranjem, veca je za zaradom, i sa te strane gameri ~ rudari po pitanju zagadjenja (gamer sam, ne rudar).

Kartica u rudniku radi ceo dan i noć i punim kapacitetom, ne bi igrač koristio ni blizu toliko struje.

Vazduh u Srbiji je zagađen jer vlast boli dupe. Prvi i osnovno, lignit je prljavi industrijski ugalj koji se u svetu koristi samo u termoelektranama i samo daleko od većih naselja. Kad je izbio rat u Bosni, Srbija je ostala bez izvora mrkog uglja, tako da je počela da koristi lignit za sve, što nikad posle nije prekinuto. A kako smo korumpirani, prodaje se i izuzetno pljav ugalj pun gline koji bi drugde bio jalovina. 95% problema vazduha u Srbiji bi mogao da se reši ponovnom zabranom lignita i filtracijom izduvnih gasova naših termolelektrana. Ali ljudi prvo moraju da se zabrinu i da pritisnu vlast. I trebalo bi da smanje potrošnju struje do tad.

Ali mi imamo truli mentalitet. Prvo, za zdravlje nas boli uvo sve dok ga ne izgubimo. Drugo, važniji nam je profit od načina na koji je stečen, slika i prilika krimosa koji se sav važan širi po diskoteci. Ljudi, rudarenje je zarađivanje na tuđoj nesreći, to mora da vam je jasno. Neko će pokušati da smisli opravdanje, neko će to prihvatiti kako jeste, neko će čak biti i ponosan na sebe što zarađuje trovanjem, svakom svoje.
 
Trogovanje nije zaradjivanje na tudjoj nesreci.
 
Koliko je tebi dosadno u zivotu kada imas vremena da na nekom forumu lupas toliko gluposti...
Ovde si nasao da glumis pamet i svest o zagadjenju...
Sastavis ekipu, organizuj se, napravi krizbi stab, skupi ljude, pokupis gomilu potpisa, organizujes javne/medijske proteste i mozda nesto promenis na bolje.
Smaranjem po forumima samo smaras, keyboard hero, nista vise...
 
Podizanje svesti o problemu ne može biti loše. Čisto sumnjam da mediji u Srbiji uopšte objavljuju koliko je zagađenje veliko. Ja ne živim tamo, mene slabo dotiče, a ljudi treba da se organizuju, tačno je.
 
0.0000000000000000001% od tog zagađenja je od kopanja.
Post automatically merged:

 
Daleko više, nažalost. Koliko god procene bile neprecizne radi se o enormnoj količini energije.

_117317836_optimised-bitcoin-nc.png
 
Nema veze jedno sa drugim.

Potrošnja struja usvetu i zagađenost u Srbiji...
 
0.0000000000000000001% od tog zagađenja je od kopanja.

A 76,54% sve statistike se izmisli na licu mesta. 😁 Sećam se kad sam pričao sa likom koji radi sa rudarima o mogućem prebacivanju novca iz inostranstva, zavrtelo mi se u glavi koliki mu je promet svake nedelje. Kopa se u Srbiji prilično, struja je jeftina.
 
Pa napisi koliki je promet da vidimo i mi.
 
Neko izgleda zarađuje tipa 300$ mesečno od trgovine, pa mu je sad jaaako krivo što ne može da kupi novu grafiku... ni pod razno!?

Odoh da tražim polovne Vege 64 za još jedan rig, jer one troše najviše struje!
 
Nazad
Vrh Dno