Šta je novo?

Refabrikovani ili novi laptopovi?

SlowHand

Poštovan
Učlanjen(a)
25.10.2021
Poruke
182
Poena
50
Pozdrav! Pokrecem ovu temu jer sam u nedoumici da kao svoj sledeci laptop uzmem refabrikovan ali renomiran sa hardverom od pre tri generacije ili novi, slabiji ali sa savremenim hardverom. Da li neko ima iskustva, preporuke? Voleo bih da cujem sto više mišljenja
 
Definiši refabrikovan od pre tri generacije? Kupljen pre 3 godine, korišćen pa vraćen zbog kvara, gde je popravljen pa se opet prodaje ili?
 
Vidim da određene prodavnice kompjuterske opreme (za vise informacija mozemo preci na pp) imaju u ponudi refabrikovane laptop uredjaje (po njihovom navodu vraceni, ponovo testirani i ponovo vraceni u prodaju u ispravnom stanju sa oznakom indeksa rabljenosti). Radi se o uredjajima koji su bili ili korišćeni, ili prosto eksponati, to niko ne moze da garantovati. Najcesce su u ponudi DELL XPS 15, LENOVO THINKPAD, LENOVO X1, HP ELITEBOOK serije itd. Hardver se vrti oko i5 procesora 8-generacije, 8-16 Gb RAMA, 256 SSD M.2. NVME. Da li ima neko iskustva sa takvim uredjajima? Da li takav hardver moze da bude ok narednih nekoliko godina za obicne namene za koje se racunar koristi? Npr. Office, multimedia, web programming. Znaci nista specijalno zahtevno. Ljubitelj sam premium uredjaja, i, iskreno, cak bi pre ustuknuo od jacine hardvera nego od kvaliteta izrade.
 
Ne verujem "ekspertima" prodavnica da znaju testirati vraćen uređaj kako treba.
Možda direktno od proizvođača bih uzeo, ali u svakom slučaju nikako bez dobre garancije.
 
Ne verujem "ekspertima" prodavnica da znaju testirati vraćen uređaj kako treba.
Možda direktno od proizvođača bih uzeo, ali u svakom slučaju nikako bez dobre garancije.
Garancija je 1 god. Da li je u pitanju nas Zakon o zaštiti potrošača koji predvidja godinu dana garancije za outelet proizvode, ili je garancija na proizvode od strane fabrike (kako prodavac tvrdi) to necemo nikako saznati jer se poklapaju.
 
Ne verujem "ekspertima" prodavnica da znaju testirati vraćen uređaj kako treba.
Možda direktno od proizvođača bih uzeo, ali u svakom slučaju nikako bez dobre garancije.
U ptianju su preprodavci. Ti racunari su bili na detaljnom pregledu u fabrikama gde su proizvedeni. Oni tako tvrde.
 
Ja sam uzeo lenovo 5i pro refabrikovan na amazonu (pisao sam već u adekvatnoj temi). Laptop je registrovan tipa 2.15.2023 i samo dan kasnije 2.16.2023. mu je okončana garancija, što mi implicira da je korišćen manje od dana pa vraćen na popravku iz nekog razloga (ili samo vraćen bez razloga pošto u americi imaju 14 dana da vrate bilo šta bez objašnjenja). Hdd sentinel je pokazao da je disk korišćen par sati (onoliko koliko je otprilike i proveo kod mene). Da ne dužim puno, nemam validnu lenovo garanciju više (osim na bateriju još skoro godonu dana...tako piše u vantage softveru), ali imam od amazona garanciju 90 dana, što mi je sasvim dovoljno da detaljno proverim ispravnost istoga.

Ako dobijaš validnu garanciju (posebno godinu dana kako kažeš) i cenu poprilično ispod tržišne, nema šta puno da razmišljaš, kupi i uživaj.

Nekad se mora i rizikovati u životu 😉😇
 
I naš Zakon o zaštiti potrošača dozvoljava vraćanje uređaja bez obrazloženja u roku od 14 dana, ali samo u slučaju kada se radi o kupovini na daljinu. .
 
Nazad
Vrh Dno