Šta je novo?

Hardver Računar za arhitekturu

Procesori, matične ploče, memorije, hlađenje, grafičke kartice i ostale PC komponente

gordan84

Slavan
Učlanjen(a)
10.10.2008
Poruke
774
Poena
320
Moja oprema  
CPU & Cooler
5800x
GPU
4070 Ti
Molio bih preporuku za računar koji će se koristiti za arhitekturu uglavnom (ArchiCAD, Twimnotion, Lumion). Nije ograničen budžet, ali da nije preskup.
Išao bih na Ryzen 3600 ili 3800X (koristio sam 1700x i nisam osjetio potrebu za snažnijim procesorom), ssd min256GB+hdd 2TB, ram ne znam da li 16 ili 32GB?

Od grafike ne znam šta je pametno uzeti; koristio sam do sada gtx 1050 i ok je bila za Twinmotion ali mislim da je Lumion zahtjevniji u novijoj verziji, znaci valjalo bi da je jača grafa od ove.
Za maticnu ploču je bitno da ima solidan broj usb konektora, ne mora imati wifi.
Kućište neko bez led rasvjete i providne stranice, neko poslovno orijentisano, s prednje strane ili s vrha da ima usb konektore.

Monitor s kojim sam zadovoljan je Dell U2715H. Da li ima neki sličan a jeftiniji? Ne radim profi s fotografijom ali volim da su prilično precizne boje, koliko je dovoljno za povremenu obradu nekih fotki i za rendering,da fino mogu nemjestiti boju fasade i sl.
 
u nezgodno vreme si rešio da uzmeš novu mašinu, zato nema odgovora. naime, komponente su uglavnom poskupele, pogotovo grafičke, a zna i da ih nema na stanju (ne samo kod nas)
  • SSD bolje idi na 480+, zbog bržeg učitavanja fajlova. neki M.2 Nvme.
  • hard disk 2TB Seagate Guardian ili WD. Toshiba za 3 ili 4TB. ili neki disk za NAS (i to oni koji se vode kao Pro), takvi diskovi bi trebal oda su znatno pouzdaniji (manja verovatnoća da će crći)
  • za procesor bih ti predložio AMD Ryzen 5 5600X, ili da k'o i ja sačekaš 5600 (bez X).
  • ploča neka B550, max broj USB portova koji sam video je 11 (ili 12?) https://www.gigabyte.com/Motherboard/B550-AORUS-PRO-V2-rev-10#kf
    za radne stanice Gigabyte ima B550 Vision D(mislim da je kod nas cena bila preko €300) https://www.gigabyte.com/Motherboard/B550-VISION-D-P-rev-10#kf
  • memorija bolje 32GB, značiće ti
  • što se grafičke tiče, tu je problem. realno, nema ih. aktuelna generacija nVidia (RTX 3000) em je preskupa em brzo ispari kako se pojavi na tržištu. a još uvek nema pandana 1050-ici koju imaš. generacija pre aktuelne, RTX 2000/GTX 1600 je takođe skupa. GTX 1650 košta od €200, što je previše (em mator model em nije toliko jaka)
 
Zahvaljujem na odgovoru. Kad se očekuje vraćanje cijena na normalu, ima li neka procjena?
Kad BTC i ostali ponovo odu u kanal.

Slažem se sa svim odgovorima koje je momsab napisao uz par dopuna:
- uzmi bilo koju B550 ploču koja odgovara potrebama i budžetu, nemoj gledati ,,radna stanica'' ploče; Vison D samo ako ti treba TB na I/O panelu i ako ti treba 8x+8x PCIe (a neće obzirom na programe koje planiraš koristiti);
- za grafike, za TM i Lumion ti treba jedna ali jaka grafika, koju ćeš u ovom momentu em teško naći, em debelo preplatiti zbog rudarske pomame (primer, prošle jeseni su 1080Ti polovne bile cca 350e, sad traže 600+ za polovne!), takože bih savetovao da zaobiđeš 1650 za TM i Lumion.
 
Krajem ove godine, ako budemo imali sreće

Za grafičku ne znam šta da ti kažem. Cene nisu normalne, posebno za 8GB modele. Ako možeš da nađeš Quadro P2200 ili Radeon Pro W5500 za 400-500€, trebalo bi da odrade dobar posao. Nemaju bogzna kakve performanse, ali sa ovim cenama gejming karti, isplati se kupiti ih. Ako/kada se unormale cene, možeš ih menjati za nešto bolje bez (velikog) gubitka novca
 
Hvala na savjetim. Sada sam instalirao Lumion 10 i s mojom gtx1050 jedva radi. Saznao sam od momka koji radi s Lumion da treba min GTX1080, RTX2070 ili novije i jače gejmerske karte (quadro nije pogodan sa Lumion, trebaju gejmerske).
Poslušaću vaše savjete, otprilike:
  • Ryzen 5600X,
  • B550,
  • 32GB RAM,
  • 480 GB Nvme,
  • 2TB Seagate Guardian,
  • Dell U2715H,
  • Logitech MX Master 3 + K360,
  • RTX 2070 ili neku polovnu jeftinu dok se ne smire cijene.
 
Dodatna napomena za grafike, obrati pažnju da li neki od tih programa radi samo sa CUDA grafikama, tj. samo nVidia grafikama. U tom slučaju kompletno preskoči AMD grafike.
 
Da, to treba imati u vidu. Mada mislim da sva tri navedena programa rade akceleraciju i sa Radeonima, ali ne garantujem, pošto ih ne koristim

Ne može Quadro da ne bude pogodan, može samo da bude skuplji. Npr. RTX 2070 i RTX 4000 su isti čipovi, samo Quadro ima malo niži klok, i za toliko je sporiji (~5%). S tim što Quadro košta ~900€, a RTX 2070 ide sada do 700€, ako ne i više. Najbolje bi bilo kada bi našao polovnu Quadro, ali to je baš retkost. Radeon Pro W5700 je takođe oko 800-900€ i ima takve performanse.

P2200 i W5500 su solidno brže od 1050 (možda i duplo), to su u suštini GTX 1060 i RX5500XT (tj. kao i RX 580 8GB koji se sada prodaje za 400-500 €)
 
piše ovde da se preporučuje pre GTX/RTX nego Quadro jer je Lumion zasnovan na game engine-u

Twinmotion je takođe zasnovan na game engine-u (Unreal).

za oba programa svejedno je da li nVidia ili AMD, ako sam dobro skapirao. ArchiCAD je CAD, za tako nešto je bolje uzeti profi grafičku. ali, uzevši u obzir da 2 od 3 programa bolje rade sa gejmerskim grafičkama, onda treba gledati RTX/GTX i RX (ukratko, srećno u potrazi)
 
Poslednja izmena:
Profi karte rade lepo i sa igrama i sa game engine-ima. Sporije su bukvalno za razliku u kloku (i TDP-u) što je uglavnom 5-10% za isti čip. Sasvim lepo možeš da igraš igre sa njima. U suštini, bolje je uzeti gejming kartu za ove programe, ali sa ovim cenama se možda više isplati gledati profi modele zato što im je cena realn(ij)a i manje će izgubiti na vrednosti.

Ja sada ni u ludilu ne bih dao 400-500€ za 580 8GB, ako za te pare mogu da kupim P2200/W5500, iako su ovi pro modelr malo sporiji u nekim programima ili igrama. Ok, vidim da se za taj novac prodaje i 1070, koja je bolja od ovih pro modela, ali ni za nju (polovnu) ne bih dao toliko
 
Nazad
Vrh Dno