Šta je novo?

Računar se gasi i restartuje neočekivano i često

Indahaus

Cenjen
Učlanjen(a)
27.01.2013
Poruke
24
Poena
154
Pozdrav, imam malo veći problem: Računar se gasi i restartuje ponekad očekivano ponekad ne, u većini slučajeva to je neočekivano...

Prije nekoliko mjeseci mi se dešavalo da se ugasi kada igram igre, nakon nekog vremena (tipa pola sata-sat). Osjetim da je kućište poprilično toplo u predjelu procesora, nekih 50-60 stepeni.. Otvorim ga, usisam prašinu, nekih mjesec dana igre rade normalno i računar se ne gasi niti pregrijava, a onda opet...

E sad se stanje malo pogoršalo, koristim win 8.1 i često mi se restartuje sam od sebe, samo se pojavi plavi ekran iz čista mira.. (slika dole)
Danas sam nakon nekog vremena ponovo igrao malo igre, ugasio se 2x u GTA IV i mislio sam da se to dešava samo u zahtjevnijim igrama, ali kasnije sam igrao cs 1.6 nekih 10-ak minuta, i opet isto... Čak se desilo i to kad se ugasi, upalim ga a on se ponovo ugasi prije podizanja sistema, samo što ovaj put nije temperatura u pitanju, bar se ne čini kao da jeste...

Plavi ekran: http://www.dodaj.rs/f/3e/V3/1a6F1zD/106540143580559143502101.jpg
Event log: http://www.dodaj.rs/f/b/Rx/3C4KPacj/log.jpg

Molim za pomoć i unaprijed hvala!

edit: slika je u lošem kvalitetu jer sam u brzini slikao, uglavnom na ekranu piše: "Your PC ran into a problem and needs to restart. We're just collecting some error info, and then we'll restart for you. (83% complete)", a ovo ispod nisam ni ja stigao pročitati...
 
Poslednja izmena:
Koje napajanje koristis?

Proveri i temperature graficke.
 
Ne znam koji je tačno model, provjeriću.. Mislim da je 450W

evo trenutne temperature:

temp.jpg


edit: Malo glupo zvuči al' ne znam kako da provjerim koje napajanje koristim, nema ga u device manager-u, a ne piše na njemu ništa (sad sam otvorio poklopac)

Al' to me je dovelo do novog saznjanja, provalio sam da kuler od grafičke uopšte ne radi :O
 
Poslednja izmena:
Skini AIDA64, taj HW voli da laze samo tako.
Nemoj da koristis komp dok ne promenis ventilator ili komplet kuler.
Gasi odmah.
 
Poslednja izmena:
Za graficku koristi program GPU-Z. Pokreni ga, pa udji u neku igru na bar 20min, i vidi koju je maksimalnu temeraturu zabelezio.

Otvori kuciste i vidi sta pise na nalepnici napajanja, koji je model.
 
@Vuk40 Probaću i sa njim, na koje kulere misliš: za grafičku ili ostale?

@DeRadicci Ok, na napajanju ne piše ništa osim QC Pass, poprilično sam siguran da to nije model haha :D
 
Za graficku, trazi negde polovan kuler ili ventilator.
 
Za graficku koristi program GPU-Z. Pokreni ga, pa udji u neku igru na bar 20min, i vidi koju je maksimalnu temeraturu zabelezio.

Otvori kuciste i vidi sta pise na nalepnici napajanja, koji je model.
Mislis da igra 20 min. bez hladjenja graficke?
 
Hoće li zabeležiti temperaturu čak i ako se ugasi računar?
 
Mislis da igra 20 min. bez hladjenja graficke?

Nisam video da je editovao post. Onda je graficka problem. Pregreva se.

Hoće li zabeležiti temperaturu čak i ako se ugasi računar?

Nece.
Probaj samo da zavrtis ventilator na njoj, pa mozda sam nastavi da se okrece. Ako ne, dobro ga procisti. Samo da nije crkao. :)
U suprotnom trazi drugi cooler ili ne igraj igre, ili kupuj novu graficku.
 
Poslednja izmena:
Upravo sam se sageo da pokušam pa me ugrizao za prst.. Okreće se sam od sebe, odjednom... Predpostavljam da ako je stao jednom, da će stati i neki drugi put, da ga mijenjam ili?

edit: opet je stao -.- zavrtim ga, on stane, pa se kao malo trzne, a onda opet stane...
 
Poslednja izmena:
Ajd sad ću napraviti generalku, pa ću ispitivati šta se dešava, ako bude još probelma javljam se opet...

Hvala momci puno, pomogli ste!
 
Probaj da podmazes ventilator, mada mislim da ces morati da menjas.
 
I vidi da li je kabl ventilatora dobro prikljucen na graficku.
 
*** Molim moderatora da obriše ovu poruku, došlo je do greške.. ***
 
Poslednja izmena:
Evo je sad k'o suza: http://www.dodaj.rs/f/44/5f/3ZxcSKtj/grafa.jpg

1. Odradio sam maksimalno generalku, čak sam i pasivni kuler sa procesora skinuo.. Hoće li to štetiti termalnoj pasti? (Još uvijek je svježa)
2. Kako misliš da ga podmažem?
3. Nisam primjetio nikakav kabl..
4. Ventilator na grafičkoj i dalje ne vrti, temperatura je oko 60 stepeni, a ništa ne radim..
 
E hvala puno, provjeriću to sutra..

Uglavnom manji je problem ako je otišao kabl?
 
Onda bi morao menjati ceo cooler ili samo ventilator graficke.

Ono sam ti bio napisao samo da proveris da li je dobro prikljucen kabl.
Na tvojoj slici izgleda presavijeno, pa je mozda otisla neka zica i zato ne radi ventilator. Probaj malo da ih izvuces, da ne bude toliko savijeno. Da bude kao na ovoj drugoj slici sto sam ti postavio.
 
Poslednja izmena:
imas za tvoju grafu Arctic Accelero kuler, malo preko 1000din je... ako ne uspes da sredis taj vent,uzmi komplet kuler...
pretrazi malo po kupujemprodajem
 
Sinoć prije gašenja sam provjerio još jednom, on se vrtio.. Jutros kad sam upalio zavrti se i stade.. Probao sam to sa kablovima, nije pomoglo i dalje ne vrti...

@ivica hvala za prijedlog, potražiću..

Ne preostaje mi ništa drugo nego da ga nosim na servis, hvala svima!
 
Ako nemas garanciju, platices servis vise nego nov kuler :)
 
Bio sam danas na servisu, malo popričao sa čovjekom i rekao mi kao da može biti do drajvera, pošto novije grafičke imaju kao plan za čuvanje energije.. Tj. ventilator se vrti samo kad se grafička malo ugrije kao, pa je onda hladi.. I stvarno, došao sam kući pročačkao po catalyst-u i našao ovaj manuelni fan control, i podešavajući vidim da ventilator radi bez problema, samo što se on i dalje nakon nekog vremena prestane vrtiti..

E sad, kako da mu onemogućim to čuvanje energije, tj. da uključim da se vrti neprestano?

edit:

Usput, dok je računar bio bez grafičke nisam ga mogao upaliti, prvo se restartovao (onaj plavi ekran), a kasnije pisalo da probam da ubacim disk od sistema, pa preko system repair da pokušam otkloniti problem.. To sam i uradio, al kao ne može riješiti problem, i onda ista stvar ispočetka..

Inače na plavom ekranu je pisalo kao i do sad ono za restart, samo što je ispod pisalo system_thread_exception_not_handled (atihdWB6.sys)
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno