Šta je novo?

Quadcopteri (dronovi) za snimanje iz vazduha

Ja sam imao DJI Tello. Super dron za tu cenu.
 
Videh na netu da skidaju zaštitu za propelere kad puštaju dron napolju. Manje trese i duže traje baterija. Jel ste probali bez te zaštite na otvorenom?
 
Ja licno nisam vozio taj dron. Imao sam ranije DJI Mini i kada sam ga vozio sa zastitom moglo se osetiti da je malo ogranicen sve ukupno u performansama. Tako da sigurno da ce i taj mali bolje da se ponasa bez zastite.
 
Baterija duže traje zbog manje težine drona. Da manje trese... možda ako se vozi po vetru (što svakako ne preporučujem, jer je lagan dron). Svakako nisam primetio da "trese" iz bilo kog razloga.

Da li da voziš sa štitnicima za propelere ili bez, sve zavisi od toga koliko si samouveren u svoje letačke sposobnosti. :)
 
Nisam još probao dron zbog vremena pa bi da pitam. Video sam da se javlja "Jello" efekat kod snimanja videa i kod ovog malog drona to rešavaju stavljanjem nekog ND filtera ili čak polarizovanih naočara preko kamere. Možda je glupo ali bi da pitam kakva su vaša iskustva. Verovatno da bolji dronovi nemaju taj problem.
 
Tello je ok za sličice i za vežbanje tj. prvi dron, a za video nemoj da brineš za jello efekat, video je svakako loš, da bi brinuo o ND filterima i sl.

Napolju ga voziš bez štitnika, mnogo bolje se ponaša ako ima vetra (povetarca) nego sa istim. Štitnici su za unutra.

Ne brini, toliko je lagan da i ako uradiš u nešto, najverovatnije neće biti ništa, a u najgorem slučaju oštetićeš propeler koji se lako menja.

I ako ga kupiš, obavezno kupi i TelloFPV (Volate!lo) aplikaciju za Google Play-a, vredi.
 
Kupih TelloFPV aplikaciju i evo ide lepo vreme pa ću da ga probam. A, jedno me interesuje, kupio sam Xiaomi wifi usb repeater pre nedelju dana. Prodavac ga je reklamirao kao verziju 2 ali meni piše, kad se povežem na wifi da je verzija 1. I fizički izgleda kao v1. Pitao sam ga ali mi je rekao da je skoro naručio i da su svi takvi. Verzija 1 je prestala da se proizvodi još 2018-2019g. Kako da proverim od koliko je Mbps? Verzija 1 je 150, a v2 je 300Mbps. Poveže se i radi normalno.
 
Juče sam snimao dronom i slikao. Fotografije su lepe, video nije najbolji ali nije ni tako loš. U svakom slučaju meni se sviđa. Nema onog "Jello" efekta kod video snimka, Xiaomi repeater radi posao. Nisam mnogo daleko puštao dron jer mi je bilo prvi put. Nekih 15-ak metara u vis i 20-ak metara u dalj.
 
Super, naredni dani su lepi pa ce biti lepo za letenje 👍
 
Ima neko iskustva sa Dji Refresh Care? Isplati li se uzeti? Da li ima nekih ograničenja?
 
Nova Bebica 😁🤩
 

Prilozi

  • DSC00767.jpg
    DSC00767.jpg
    140.7 KB · Pregleda: 104
  • DSC00768.jpg
    DSC00768.jpg
    115.4 KB · Pregleda: 103
  • DSC00769.jpg
    DSC00769.jpg
    114 KB · Pregleda: 102
Ima neko iskustva sa Dji Refresh Care? Isplati li se uzeti? Da li ima nekih ograničenja?
Veoma je diskutabilna doplata za "Dji Refresh Care", zato što pored plaćanja "osiguranja" plaćaš i popravku, recimo u mom slučaju za "Air 2" 80e (mislim da je bilo skuplje) je Dji Refresh Care, 70e je prva i 100e druga popravka(bez obzira na nivo štete) , i pritom traje godinu dana, jeste da je to onih prvih godinu dana dok smo još sveži kao "piloti", ali bez obzira.
Naravno dosta tu fakora još ima, koji treba d se uključe u razmiljašnje, za početak, koliko se pažljivi, gde bi vozili....
U mom slučaju kad sam tražio da kupim drona Dji Refresh Care mi je bio jako važan, ali posle malo diskusije na tu temu odusatao sam od tog "paketa". Do sada nisam imao nikakvih problema, dron nije bežao, nisam udarao ni u šta, veoma sam odgovoran po tom pitanju iz mnogo razloga. Jedini strahovi koje imam je let iznad vode, jer šta god da se desi sa letelicom kad padne na zemlju može da se popravi, a kad padne u vodu nema mu popravke, jer nema ni letelice :D, a drugi strah su ptice, posebno glupavi pacovi sa krilima aka golubovi, neverovatno glupo stvorenje, koje je u stanju da udari u dron koji stoji u mestu, imao sam par puta veoma rizičnih situacija i to naravno iznad vode :D

Nova Bebica 😁🤩

Opaaaaa, svaka čast, to je već mega retkost kod nas, rokaj snimaj i kači nam materijal :D.
Za ovo čudo već vredi razmisliti o Dji Refresh Care :D
Dji Refresh Care 200e + 260e prva i 280e druga popravka.....uff pretplata i prva popravka je pola cene novog....
 
Veoma je diskutabilna doplata za "Dji Refresh Care", zato što pored plaćanja "osiguranja" plaćaš i popravku, recimo u mom slučaju za "Air 2" 80e (mislim da je bilo skuplje) je Dji Refresh Care, 70e je prva i 100e druga popravka(bez obzira na nivo štete) , i pritom traje godinu dana, jeste da je to onih prvih godinu dana dok smo još sveži kao "piloti", ali bez obzira.
Naravno dosta tu fakora još ima, koji treba d se uključe u razmiljašnje, za početak, koliko se pažljivi, gde bi vozili....
U mom slučaju kad sam tražio da kupim drona Dji Refresh Care mi je bio jako važan, ali posle malo diskusije na tu temu odusatao sam od tog "paketa". Do sada nisam imao nikakvih problema, dron nije bežao, nisam udarao ni u šta, veoma sam odgovoran po tom pitanju iz mnogo razloga. Jedini strahovi koje imam je let iznad vode, jer šta god da se desi sa letelicom kad padne na zemlju može da se popravi, a kad padne u vodu nema mu popravke, jer nema ni letelice :D, a drugi strah su ptice, posebno glupavi pacovi sa krilima aka golubovi, neverovatno glupo stvorenje, koje je u stanju da udari u dron koji stoji u mestu, imao sam par puta veoma rizičnih situacija i to naravno iznad vode :D
I ja sam odustao. Trudim se da budem pazljiv, uvek dobro osmotrim okolinu i podignem ga na sigurnu visinu pre bilo cega, ne letim po vetru, ne letim iznad vode, tako da za sad odustajem. Meni je najveci strah da se ne zaglupi u leti, izgubi konekciju i padne, jer sam citao da se ljudima to desavalo.

Najbolje bi bilo da imamo opciju za osiguranje kao ameri, gde plate za godinu dana nesto sitno 6-15$, i voze bezbrizno, al koliko znam nema tako neceg kod nas.
 
Mavic mini 2 ili mavic air 2 za nekog pocetnika koji se ne planira baviti profesionalno ovim?
 
Plasite coveka bespotrebno... da, moguce je da ce da se "spuca" ali isto tako je moguce da se sudaris kolima pa opet vozis... Treba biti obazriv svakako i nece biti problema,

Ako budzet nije problem ja bih isao na Air 2 zbog izbegavanja prepreka i tracking opcija koje ce pocetniku znaciti...
 
S obzirom da je fly more combo odnos 600:1000eur (mini2 prema air2), razlika nije nezanemariva a za mini2 ne mora da se prijavljuje let itd.
Ali što kažeš, ako pare nisu problem, air2 je bolji, jači...
 
To me vise interesuje, jer bih ga vise koristio za let po gradu, to mi je nekako vise interesantnije nego po prirodi trenutno (jer zbog vremena se slabo i krecem)
 
Malo utisaka o DJI FPV Drone



Eto prvi let ☝️ + test D-cinelike profila, prvo FPV iskustvo, sport mode.
  • Sto se tiče utisaka ja kao neko ko nikada pre ovog leta nisam probao FPV za mene je pozitivno.
  • Poleto u N(normal) modu da vidim kontrole ono slično kao mavic, sport i gas gas gassss, ko je leteo mavic snacice se.
  • Sam osećaj letenja naspram Mavic je drugačiji tjst letelice, i u N modu je drastično agilniji/brzi, sport to dodatno ubrza.
  • Najveće oduševljenje je pored samog FPV izgleda sto jako brzo pokriva distancu. Gore dole takodje izuzetno brzo ide.
  • Bio je onako osrednji vetar, vetar po kome mp2 leti u sport modu okvirno 45-50km/h, ovaj FPV je bez problema zakucavao na 100km/h
  • Video prenos na naočarima je odličan, što bi rekli "svaku travku vidim"
  • Latenciju nisam osetio al opet sta ja znam nikad ništa drugo nisam ni probao od FPV
  • Baterija mi je trajala oko 12 min u sport modu i " gas gas gas letenju" verujem da u nekom kruz režimu 50-60km/h moze oko 16-17min - Baterija se puni oko 30 min direktno 1 na punjaču na hub kada stavim sve 3 oko 40min,prijatno iznenađenje ovekivao sam 1h.
  • Nisam imao više vremena za letenje pa nisam nista drugo ni probavao, ovo mi je prvi i jedini let. - D-Cinelike nije los, naspram mp2 D-LOG je nako 50% lošiji sigurno + senzor itd al dobro za ovu svrhu je OK, Dinamika mi deluje fino. Sveukupno za mene lično doživljaj je fin i mislim da je fina tranzicija u FPV svet ko dolazi sa mavic-a.

-

Evo i prvog full manual ☝️( acro ) iskustva sa DJI FPV.
  • Vreme u simulatoru 4-5h ( nisam vise izdrzao ) - Sto se tice samog dozivljaja upravo je ono sto se i ocekuje za nekoga ko nikada nije leteo acro mode
  • Ruke se tresle, noge se tresle, adrenalin pumpao, srce lupalo vid maglio, srce tako lupalo da mi se naocare na glavi tresle.
  • - Sve u svemu ja zadovoljan za mene pravi adrenalin rush.
  • P.s. Izvinjavam se nije neko ludilo od letenja bio mi prvi let treba jos MNOGO vežbe za ovo ili sto kažu "stick" time.

- Za kraj sada nakon vec nekih 20-30+ h u simulatoru i jedno 20 letova u ACRO ( Manual ) modu ovo je neko konačno iskustvo:

- I dalje treba jos mnogo vežbe u Simulatoru, pritom je android korisnicima teže jer i dalje nema za android(za ios ima) DJI Vietual flight pa smo osuđeni da vežbamo u drugim simulatorima. Problem je sto letelica koju vitlam kako hocu u SIM DJI FPV nema gotovo nikakvih dodira sa DJI FPV, ne smem tako pre svega ako padnem moguća šteta xD drugo jos jednom drugačije se ponaša, samim tim zbog štete i cene svega verujem da se teško stiče osećaj lagodnosti i sigurnosti da bi se stvarno ova letelica letela lagodno. Kruziranje oštri okreni itd nisu problem, provlačenje kroz šumu itd je vec opet onaj dobri stari osećaj "adrenalin rusha"

- Mislim da je ovaj dron dobar za nekoga ko nema vremena i ne želi da se posveti DIY standardnim FPV dronovima. Zbog tog razloga sam ga ja i uzeo, nemam prosto vremena za taj hobi toliko pa sam odlučio da uzmem ovo i sve vreme posvetim samo letenju.

- Dron je odličan za neki " Explorer " režim letenja iliti kruz, nije teško naučiti toliko u simulatoru, free style je moguć naravno samo je tu taj čuveni rizik lomljenje. Za mene je svakako bio cilj taj neki kruz i bliže letenje svemu naspram MP2 sto u principu ova letelica i ispunjava. Daleko je lakse prolaziti kroz svasta nego sa Mavic 2 pro jer je prosto pregled mnogo bolji. A kad smo vec kod MP2 skoro sam ga leteo nesto poslovno i nakon letenja zadnjih nekoliko dana samo FPV osećaj sa mavic je extremno čudan, pre svega LAG, na FPV je gotovo instant sve čak i u "high quality " modu dok je mavic kao neka baba naspram ovoga.
 
Poslednja izmena:
Svaka Čast brate, sve pohvale 😊👍💪
 
Mavic Air 1 ili Mini 2? Koliko vidim razlika u ceni na oglasima nije velika.
 
Jos par snimaka sa DJI FPV, treba i dalje mnogo vežbe za ovo.





A izašao je i FCC Hack pa sam i to uzeo, evo i testa:
 
Nije lako verujem brate. Svakako nisu bili bas idealni uslovi za letenje. Ali ispalo je sve kako treba. Ni 4 km u tim uslovima nije lose. Plus vetar koji ga bas dobro pomera, pretpostavljam da je tu negde bio na granici. Treba i hrabrosti👍💪. Uglavnom dobri klipovi👍
 
Jos par snimaka sa DJI FPV, treba i dalje mnogo vežbe za ovo.





A izašao je i FCC Hack pa sam i to uzeo, evo i testa:


Visoko si iznad zemlje, pa nikad ne bi rekao letiš 80km na sat, koje ludilo.
Koja je razlika u signalu tj dometu pre i posle novog firmware-a?
Kakav je osećaj posle toga voziti Mavica :D ?

btw prvi klip previše kratki kadrovi, ne može da se prati, smeta (bar meni).
 
@ILoveBigAsses Nije bio na granici, pre mi max bilo 2.5km u idealnim uslovima sa LOS pravo u njega, sa FCC ne moram pravo u njega dosao do 4km i smanjio se signal samo za jednu crtu, mogao je sigurno još 2-3km a možda i više, problem je sto ako odeš preko recimo 5.5-6km dal ces imati baterije da se vratiš 😁 Bilo bi gusto, jedino ko je strpljiv pa da leti kruz 40km/h on bi isterao lagano preko 6km.

@smith_bre Visina je bila 50-100m zavisi od mesta do mesta.
  • Razlika u signalu je neuporediva, CE ( Evropa ) ima 25mW a FCC ( USA ) Ima 700mW 🤪
  • Mp2 posle FPV dodje spor i trom + neverovatno puno laga mada je to do FPV koj gotovo da nema LAG, barem ja ne osecam.
 
U bre pa to je opasna razlika, znam da Air 2 u Evropi ima domet 4km, a u USA 10km, verovatno da je isti fazon.
Mada nemam potrebe da ga teram 4km od mene, jednio ako poboljšava signal kad izgubiš optičku vidljivost tipa grad ili neka kotlina ...
 
Nazad
Vrh Dno