Šta je novo?

Quadcopteri (dronovi) za snimanje iz vazduha

Cao Luka,
Kako si zadovoljan kvalitetom slike.
Autonomijom jedne baterije,
Kolika je visina na koju si dizao dron naravno otprilike?isto koliko si ga daleko od sebe poslao.
Da li si zadovoljan ovim sistemima za detekciju prepreka?
Koliko si zadovoljan kvalitetom videa?
Da li kvalitet videa moze da posluzi i za neku ozbiljniju namenu? Da li imas neki video primer koji bi mogao da sherujes a da nisu ovi sa jutjuba.
Hvala unapred
 
Cao Luka,
Kako si zadovoljan kvalitetom slike.
Autonomijom jedne baterije,
Kolika je visina na koju si dizao dron naravno otprilike?isto koliko si ga daleko od sebe poslao.
Da li si zadovoljan ovim sistemima za detekciju prepreka?
Koliko si zadovoljan kvalitetom videa?
Da li kvalitet videa moze da posluzi i za neku ozbiljniju namenu? Da li imas neki video primer koji bi mogao da sherujes a da nisu ovi sa jutjuba.
Hvala unapred
Pozdrav. Sa dronom sam prezadovoljan, imam ga nekih 7-8 mjeseci.
Prije njega sam dugo imao mini 1.
Zivim u manjem gradiću pa mozda djelomicno zbog toga ali domet je odlican. U prirodi sam isao koliko mi baterija dozvoli a u gradu 2-3km. Sto se tice visine par puta sam isao na maksimalnih 500m :)
Kamera je odlicna, čak sta vise nocne slike i snimci su jako dobri. Iako je mali senzor priblizniji je kvalitet dobrom digitalnom foto aparatu nego dobrom telefonu.
Senzori za izbjegavanje rade jako dobro iako ja nikako da se opustim u potpunosti sa njima. Treba biti pažljiv u letu u stranu jer tu nema senzora.
Jedna od drazih prednosti mi je praćenje objekta koji snimas gdje on stalno ostaje u centru kadra a ti opusteno letas oko njega, ranije sam se morao dobro namuciti da odradim neke precizne krugove i letove a da mij e objekat konstatno u kadru bez cimanja.
Poredio sam ga sa air2a od druga i vjeruj mi da je kvalitet tu negdje, skoro pa isti, neznatna razlika a dron je smijesno portabilan a dobro podnosi vjetar.
Baterija drzi sigurnih 25 minuta i jos ostane nesto % ali ja gledam da letim do 20 min radi ocuvanja kapaciteta osim ako mi bas ne treba koji minut, moze se icjediti skoro pa 30 min.
Nemoj zamjeriti ali mrsko mi kaciti raw video snimke, ugl za video nema zamjerke, naravno da moze i u profi upotrebu.
Evo koja slika.
 

Prilozi

  • FB_IMG_1674753619175.jpg
    FB_IMG_1674753619175.jpg
    95.4 KB · Pregleda: 89
  • FB_IMG_1674753610629.jpg
    FB_IMG_1674753610629.jpg
    285.2 KB · Pregleda: 87
  • FB_IMG_1674753586419.jpg
    FB_IMG_1674753586419.jpg
    155.2 KB · Pregleda: 88
  • FB_IMG_1674753574168.jpg
    FB_IMG_1674753574168.jpg
    191.9 KB · Pregleda: 88
Posto nema novih,koliko je riskantno kupiti polovan,malo koristen?Tj. koliko je Dji sklon kvarovima,i skrivenim manama?Ove jeftine igracke od par hiljada udaris par puta,pocne da se cuje prenos na motoru.Postoje li taakvi proplemi i sa Dji.Postoji li neki uvid koliko baterija ima ciklusa,i koliko je radio dron?
Zavisi koji dron kupujes i od koga. Mogu da se zamaskiraju ozbiljniji kvarovi ali je proverljivo. Mehanicki kvarovi su proverljivi a softwerski se resavaju apdejtima. Tema je dosta siroka i nema univerzalnog odgovora.
 
Kupio sam polovan mini kao nov,mislim da nije leteo.Bateriji sam napravio prvi ciklus ,druge dve nisam vozio ,samo sam dopunio.Bila je neka zajebancija oko apdejta i drona i djoistika,verovatno je to normalno.Sad radi sve.
 
Doslo je do promene,svoj mini 1 sam menjao uz doplatu za mini 3.Sa mini 1 sam bio veoma zadovoljan,nisam ni slutio da sve to moze mnogo bolje.Obavio sam dva kratka leta,i odusevljenje.Na svim poljima je bolji.Fotke su super,signal bolji.Toliko su na prvi pogled slicni,a u stvari veoma razliciti.Prvo raspakivanje nogica,pa SD kartica,baterija,kamera sa gimbalom.I po meni vazno mini 3 je dosta tisi.
 
Razlika u dometu i stabilnosti signala je ogromna. Kamera bolja. Nesto bolje podnosi i vjetar od keca. Sretno letenje
 
Sto se tice zakonskih ogranicenja 100m u vis i 500m u daljinu,ko to kontrolise ako se prekrsi?Van naseljenog mesta,bez guzve i ljudi koji bi prijavili??Pojavljuje li se dron na nekom radaru?
 
Teško da neko može da dokaže, jedino da ti oduzmu dron pa analiziraju logove a to ne mogu bez sudskog naloga. Mislim da u praksi ne može tek tako da se dobije kazna osim ako nisi maksimalno bezobrazan i maltretiraš ljude.
@cekipa koliko si doplatio i gde? Možda bi i ja mogao tako, imam onaj fly more, dron je kao nov, nema 10 sati leta i bez ijednog pada i ogrebotine.

Mada opet ne znam šta će mi, bolestan mozak mora da ima novije pa makar skupljalo prašinu.
 
Ima li neko savet koliko mi para treba da skupim za dron koji bih koristio cisto za moju dusu, da letim oko vikendice u selu i obidjem imanje? Napominjem da ga ne bih koristio po gradu jedino bih voleo eto da snimim iz vazduha moju kucu i pomocnd objekte..
 
Ima li neko savet koliko mi para treba da skupim za dron koji bih koristio cisto za moju dusu, da letim oko vikendice u selu i obidjem imanje? Napominjem da ga ne bih koristio po gradu jedino bih voleo eto da snimim iz vazduha moju kucu i pomocnd objekte..
Ako vec kupujes ispod mini 2 ne treba ici. To je vrhunski dron, polovan se da naci za oko 350e
 
Resio sam da kupim dron. Hteo sam da se igram sa nekim jeftinijim varijantama do 100$ i receno mi je da necu imati uopste ugodjaj nikakav, a i za ono sto sam ja hteo ( jednom mesecno neka planina i malo razgledanje ) da necu uopste moci to sto sam zamislio.
Prvo sam hteo da kupim jako dugo DJI Mini 2 kao neki best buy i opet dobio odgovor da je okej uzeti ga, ali da kao poceetniku uopste ne preporucuju dron bez senzora za izbegavanje prepreka jer se i iskusnima desava da skrse dron, a kamoli meni kao pocetniku i da cu unisiti dron kad tad i morati da kupim drugi, i da ce me razlika u ceni izaci kao neki bolji dron od tog i da je bolje da odmah uzmem DJI Air 2s dobro ocuvan.
Kakva su vasa iskustva?
 
Resio sam da kupim dron. Hteo sam da se igram sa nekim jeftinijim varijantama do 100$ i receno mi je da necu imati uopste ugodjaj nikakav, a i za ono sto sam ja hteo ( jednom mesecno neka planina i malo razgledanje ) da necu uopste moci to sto sam zamislio.
Prvo sam hteo da kupim jako dugo DJI Mini 2 kao neki best buy i opet dobio odgovor da je okej uzeti ga, ali da kao poceetniku uopste ne preporucuju dron bez senzora za izbegavanje prepreka jer se i iskusnima desava da skrse dron, a kamoli meni kao pocetniku i da cu unisiti dron kad tad i morati da kupim drugi, i da ce me razlika u ceni izaci kao neki bolji dron od tog i da je bolje da odmah uzmem DJI Air 2s dobro ocuvan.
Kakva su vasa iskustva?
Mini 2. Najjeftiniji normalan dron je mini 1 ali mini dva je malo skuplji a nudi daleko bolji domet.

Ta prica za pocetnike sto nema senzora nema veze s vezom, do prije par godina ni jedan dron nije ima senzore pa su ih ljudi vozili i ucili 15 godina ranije. To jedino pije vode ako mislis dron dati djetetu od 5 godina. Dronovi su jako stabilne letjelice tako da svako sa zdravim razumom i malo paznje moze uciti i savjadati letenje jako brzo bez problema
 
Air 2S je bolji po mnogo pitanja, ne samo zbog senzora. Ja sam prije par godina kupio Mini 1, pa...prosto paziš, ne letiš agresivno i prebrzo, niti blizu objekata (ja obično volim da letim iznad njih).

A i nisam siguran koliko su pouzdani senzori na DJI dronovima, imaš raznih videa gdje nisu odreagovali kako treba. To je jedna od rijetkih stvari na kojima DJI može da ozbiljnije poradi, jer su neki drugi bolji po tom pitanju.
 
Mini 2 je i meni apsolutni favorit, medjutm dobio sam takve odgovore, da nikako ne uzimam dron bez senzora a letim u prirodi, planina, drvece itd...
Imao sam prilike da upravljam i sa Mini 2 i Air 2s na otvorenom i nisam imao nikakvih problema. Jedino me uplasilo to sto sam sa vise strana cuo da jedna mala greska, vetar u sumi i zavrsio sam pricu sa Mini 2 ( ili jeftinijim )
 
Ja imam mini 3 pro (sa senzorima) a prije njega sam godinama imao yunec breeze i mini 1. Bez senzora sam letio oko 6 godina i ucio se na dronu bez senzora. Nikada ni jedan "udes" nisam imao. Znaci kao sto sam spomenuo dronovi su jako stabilni. Kada ne diras komande on lebdi u mjestu. Nije kao auto koje se zaleti pa nece stati dok ne zakocis, cim pustis kontrole on koci, staje u mjestu i lebdi i čeka sledecu komandu.

Imas 3 režima leta. Kada letis na visinu vecoj od 30tak metara u sustini nemas ti u sta zapucati dron. Ako letis "medju drvecem, tj kroz sumu" i slicno ukljucis spori rezim leta gdje je dron jako spor i imas dovoljno vremena da odreagujes. A niko ko tek kupi dron nece letiti kroz sumu.

Jedino sto trebas nauciti je koja komanda tjera dron u koju stranu. Vjezba se u pocetku na otvorenom, na livadi i ne mozes gdje da slupas dron sve i da hoces.
Jako je lako i brzo se uci. Ja se kao poprilicno iskusan pilot nikako ne slazem sa tim da dron mora imati senzore. Ako se previse oslanjate na senzore nikada se nece steci pravi osjecaj za letenje. Senzori su ekstra ali nista sto se mora imati.

Naravno ko ima para da treba da kupi najbolji dron ali razlika izmedju mini 2 i mini 3 ili air 2s je bas ogromna sto se tice cijene, posebno za prvi dron.

Još jedna stvar, senzori nisu idealni, ako naletite na tanku grančicu ili tanji kabal dobre su sanse da ih senzor nece vidjeti i svejedno ga slupate :)
 
I auto voziš bez senzora pa se ne sudaraš (nadam se). Senzori su kul pomoćno sredstvo ali ne smeš na njih da se osloniš. Ono što je po meni jedina značajna razlika Mini 2 u odnosu na mini je upotreba novije tehnologije za radio vezu. Senzori su totalno nebitni (makar meni) kada naučiš kako se upravlja dronom.
 
I auto voziš bez senzora pa se ne sudaraš (nadam se). Senzori su kul pomoćno sredstvo ali ne smeš na njih da se osloniš. Ono što je po meni jedina značajna razlika Mini 2 u odnosu na mini je upotreba novije tehnologije za radio vezu. Senzori su totalno nebitni (makar meni) kada naučiš kako se upravlja dronom.
Tako je. Mini 1 ima velikih problema da dometom u naseljenom.
 
Sa Mini 2 se mnogo lakse leti nego sa jeftinim igrackama.Prvo igracke su kao pijane idu gde one hoce,Mini 2 slusa sve komande,gps pozicioniranje,RTH.I ja sam pocetnik ,letim bez senzora za prepreke.Cak i mini 1,koji ima slabiju vezu, je avion za jeftine igracke.I vazna cinjenica mini 1,2,3 ,lete bez dozvole i registracije.Air 2 nisam siguran.
 
Isteklo vreme za edit
Kad bolje razmislim preporuka za svakog dron pocetnika da preskoci jeftine igracke.Imaju malo veze sa ozbiljnijim modelima.Treba poceti barem sa mini 1.Senzori nisu neophodni,nepaznja moze dovesti do havarije i sa senzorima za prepreke.
 
Kakva je situacija sa Mini SE, slabo se spominje a ono sto sam gledao na YT vidim da ima dobar domet antene i skoro sve karakteristike Mini 2?
Meni se on nekako cini najpovoljniji za ulazak u svet dronova.
 
Mislim da SE slabo ima u oglasima,kad sam trazio nije bilo.
 
Imam ga ja, bolji od mini 1 mnogo al gori od mini 2, sasija, motori, baterije na usb c, plastika sve isto ko mini 2 , kamera je losija nema 4k i nema ocysync tehnologiju, domet u gradskim uslovima je katastrofa jer on ide na wifi, mini 2 mnogo bolji domet i bolji kontroler, ali za amaterske potrebe dobra spravica po lepoj i pristojnoj ceni
 
Imam ga ja, bolji od mini 1 mnogo al gori od mini 2, sasija, motori, baterije na usb c, plastika sve isto ko mini 2 , kamera je losija nema 4k i nema ocysync tehnologiju, domet u gradskim uslovima je katastrofa jer on ide na wifi, mini 2 mnogo bolji domet i bolji kontroler, ali za amaterske potrebe dobra spravica po lepoj i pristojnoj ceni
Imas li mogucnost prebacivanja na 5g frekvenciju, ona je pozeljna za voznju u gradskim uslovima.
 
Nazad
Vrh Dno