Šta je novo?

pumpa za bunar, ostecena

time

Slavan
Učlanjen(a)
02.07.2005
Poruke
5,508
Poena
480
imam "bunar" u basti koji je predvidjen za zalivanje voca dubine 15-16m i u njemu je vertikalno postavljena plasticna kanalizaciona cev koja je pri dnu 1-2m izbusena i stavljena sitna zica kao krupniji filter. u cevi na sajli visi pumpa "potok" kupljena nova na KP pre koju godinu. pumpa se koristila tek toliko da se zalije malo voca leti. pod naponom je bila SAMO dok se zaliva jer je bila na produznom kablu koji se nakon upotrebe uklanjao. pumpa nije vadjena iz bunara preko godinu dana.
upalim je danas da vidim da li je sve ok i ustanovim da slabo baca vodu. izvadim je i imam sta i da vidim.
interesuje me sta bi moglo da izazove ovakva ostecenja kucista pumpe?
viber_image_2021-06-01_12-24-45.jpgviber_image_2021-06-01_12-24-451.jpg
 
Korozija, los kvalitet materijala. Pumpu je trebalo izvlaciti napolje van sezone.
Pitanje i sta od hemikalija ima u tim bunarskim vodama iako nam na pogled deluje bistro, cisto.
 
iskreno voda nije bistra ni na pogled. mutna je ali ideja nikad nije ni bila da se pije nego da se zaliva njom. meni je nekako cudna ta korozija, ostecenja se sijaju a na slici desno se vidi i da je kuciste probijeno kao da je neko pucao u njega.
svako misljenje je dobrodoslo.
 
Ovo je korozija materijala, a to je verovatno otpalo neko parce raspadnutog materijala prilikom izvlacenja.

Verovatno je neka "dobra" pumpa u pitanju :)
 
@time Koja pumpa je u pitanju, model, oznaka?
 
Kupi bastensku pumpu onu obicnu kao hidrofor i gurni crevo od 5/4 npr i nepovratni ventil i ne razmisljas vise.
 
ja sam je kupio na KP kao "potok". kucaj na KP "Potapajuća pumpa Potok" i to je ta.
 
@time, pumpa je ekstra jeftina. Sad bas gledam, nailazio sam na nju i bio vrlo skeptican.
Ako je istina da je izdrazala par godina onda se otplatila.
 
ma za te pare radi odlicno. kupio sam na pijaci dvokomponentni lepak i pokrpio rupe. radi kao i pre....
prosto ne mogu da poverujem da neko utrosi vreme da napravi pumpu od takvog skart materijala (naravno ako je to u pitanju). sve mi vuce na kineze...
 
To su nekada bile pumpe "kama 3" i koristile su se za bunare i pijaću vodu. Do korozije je došlo zbog sastava vode, pitanje je šta sve ima od minerala u njoj. Ako kupuješ drugu pumpu kupi za prljavu vodu (muljna pumpa) jer kažeš da je voda mutna i lako ode membrana stim što moraš da gledaš prečnik cevi da bi mogao da spustiš pumpu i visinu potisa jer si napisao da je cev 15-16m. Kućišta muljnih pumpi su uglavnom plastična.
Kućište je od silumina (legura aluminijuma)
 
Nazad
Vrh Dno