Šta je novo?

Proverite kako vam radi hard disk!

Trenutno radim za računarom (Word, Firefox, Outlook) i slušam muziku i 2-3 puta se desilo da .mp3 fajl pušten u foobaru zabode kao kada se CD zaglavi i preskače nekoliko sekundi. Da li je moguće da je to do toga što je u pitanju SMR disk?
 
Jedino ako kreće u hibernaciju, isključi je za svaki slučaj. Mada je pre do foobara.
 
Sumnjam, radio sam nešto kad se to desilo. Sad mi je palo na pamet da je u to vreme radio neki torrent upload, možda ima veze s tim.
 
Mislio je hibernaciju (isključenje) diska u power opcijama...
 
E ovako, uzeo sam Seagate Sata 3 7200 RPM.
Juče sam ga ugradio u mašinu, i počeo da prebacujem stvari sa drugih hardova, koji mi polako ali sigurno otkazuju (sa laptopova). Povremeno čujem neki jači klik kada je u idle modu (tj. kad se ništa ne radi na njemu) ali u dužem vremenskom periodu.
Da li da već budem zabrinut?
Imao sam užasno iskustvo sa Toshiba prethodni put, tj sa poslednjim desktop storage-om, koji je riknuo i pored svih mogućih testiranja koja su bila uspešna, tako da sam malo oprezniji.
Hvala unapred.
 
Ako je u laptop-u onda češće ide u sleep mode pa ga nešto probudi i tako u krug
 
Meni se totalno promenilo ponašanje HDD-a kad sam promenio konfiguraciju. Odjednom je svako malo radio parkiranje glava uz glasno kliktanje kad se pokrene. To sam sredio tako što sam isključio APM sa HDDScan-om.
Kad stavim hard u drugi komp, radi bez problema, a na ovoj konfiguraciji klikće svako malo.
Šta je razlog, nemam pojma (nisam pronašao neko logično objašnjenje po netu), ali HDDScan mi je rešio problem.

Za svaki slučaj proveri SMART vrednosti.
 
Power setovanja OS-a...
Konfiguracija nema veze sa radom diska.
 
Logično objašnjenje i najčešći uzrok jeste da HDD ide u sleep, kao što je CountMike i rekao. Treba ući u podešavanja i staviti da nikad ne ide u sleep. Na desktopu isto kao na laptopu, jer Windows 10 po defaultu nesistemski disk brzo "uspavljuje".
 
Power setovanja OS-a...
Konfiguracija nema veze sa radom diska.
Isti sistem, nova ploča, procesor i memorija. Problem mogu samo da prave drajveri za novu ploču/kontrolere na njoj. Ni ne tražim više šta je uzrok, jer sam rešio problem na drugi način. :)
 
Nema veze što je isti OS seljen. Primetio je on novi HW i izmenio power setovanja sam...
(neka je i isti disk, ali kontroler nije)
 
Upravo to, kontroler je nov i drugačije rade drajveri, što mi je malo blesavo, jer menja rad HDD-a, ali šta da se radi...
 
Ponavljam ne drajveri toliko (ali je moguće i to!) već sam OS.
Ništa blesavo, tako i treba da radi.
 
Ne bi trebao da tako radi, jer se glave parkiraju istog trenutka kad HDD prestane sa radom. Za 10+ god. rada je imao nekih 1200 "parkiranja", a onda je za samo dva dana na novoj konfiguraciji nabacio dodatnih 500!
Mislio sam da crkava, ali je u drugom kompu radio bez problema.
Radi sad i u novom, ali mora da se isključi APM, jer bi bez toga verovatno vrlo brzo otkazao.
Problem je što ne mogu da isključim APM u firmware-u od HDD-a, pa da ne moram da koristim win program za to.
 
Na IDE diskovima glavu pomera i drži u mestu elektro magnet na drugoj strani koji je u zatvorenom permanentom magnetnom polju. Kada nema napona na tom elektro magnetu ručica sa glavom ode u parking poziciju jer nema više šta da je droži. Prema tome čim nema napona na disku automatski i za vrlo kratko vreme ode u park poziciju.
Na starim, BFIi i MFM diskovima glavu je pomerao step motor pa je morao da dobije komandu za parkiranje.
 
Kakve veze ima tip konekcije, tj. IDE, SATA ili SAS sa radom diska...?

A i ono na šta sam aludirao jeste da parkira kad god on poželi (FW), OS (sa drajverom), ili sa bilo kojom spoljnom komandom, setovanjem APM itd.
A uopšte ne mora da ih parkira kad disk prestane sa radom, jedino ih očito mora odparkirati zarad istog.
 
IDE znači "Integrated Drive Electronics" Pod IDE spadaju svi diskovi koji imaju controller na samom disku. Raniji diskovi su imali poseban controller na posebnoj ploči (ISA; SCSI itd) ili MB-u. Pod IDE spadaju i PATA, SATA, NVMe diskovi. Pretpostavljam da si pomešao IDE i PATA a to nije isto.
Glava mora da se parkira pre nego što motor i diskovi stanu jer ih strujanje vazduha prilikom obrtanja diskova održava na vrlo maloj udaljenosti inače bi glava dotakla disk (platter) i nešto se oštetilo. Glava možda može da se parkira dok se diskovi vrte ali mora da bude parkirana kada se ne vrte.
2.5" diskovi često parkiraju samo glavu da se nebi oštetila prilikom potresa jer su uglavnom u laptopu ili drugom pokretnom uređaju.
 
Nisam ja ništa pomešao, sama industrija jeste poodavno (Parallel ATA (PATA), originally AT Attachment, also known as ATA or IDE is standard interface designed for IBM PC-compatible computers.), znam da je ustvari isto tj. slično za sve te interface; napominjem interface - jer to iako jeste prvi tip konekcije koji je imao integrisan kontroler i jeste izabran termin koji to označava - i dalje je tip konekcije (koji se često pogrešno poistovećuje sa ATA iako baš nije isto). A spoljni kontroler; pa zašto to pominjati ovde kada toga nema decenijama?! 😂
A to sve i dalje nema nikakve veze sa unutrašnjim principom rada diska, što je bila moja poenta...

A ovo drugo si upravo takođe ponovio šta sam ja rekao dulenator-u... :giggle:

P.S.
Ko želi ima ovde i ovde lepo objašnjenje šta je šta
 
Moje pitanje je onda (mada nisam ni hteo da ga pitam, ali avaj... :D) - zašto na novoj konfiguraciji češće parkira glave nego na staroj ili kad se stavi ne neki drugi komp? Zašto je APM postao agresivniji sa promenom ploče?
Ovo se dešava i kad se pokrene bilo koji live windows (7/8/10) sa USB-a.
 
Drugi kontroler, drugačiji drajver, koji je drukčije podešen...
Prosto 😉
 
Ne znam gde da postavim ovo pitanje pa 'ajde, ovde ću.

Kupio sam Apacer AC731 2TB eksterni HDD, koji u sebi ima Seagate ST2000LM007.

Brzina je bednih 42 MB/s u proseku, a priključen je na USB 3.2 Gen 2.

Formatiran fabrički u NTFS.

Je l' je ovo uopšte normalno, mislim, 2022 godina je?
 
Šta si prebacivao? Puno malih fajlova, jedan veliki? I na kakvu brzinu misliš. Na brzinu upisa na disk?

edit: izguglao, smr je drive. nema tu pomoći neke. ako si ga uzeo online, vrati ga (ako te ne zadovoljava) jer se poboljšati neće pri dužim upisima.
 
Poslednja izmena:
Ustvari, evo i bencha. Online sam ga uzeo, ali ne znam šta da radim, treba se cimati i vraćati nazad...

Capture.PNG
 
Hm, moralo bi opet nešto više da ide, jer crystaldiskmark ne opterećuje toliko dugotrajno disk da on krene da trotluje odmah.

Probaj neki drugi komp/usb port čisto radi reda.
 
Taj disk ima teoretski transfer do 140 MB/s, tako da je rezultat, u praksi, dobar.
 
Screenshot iznad je kad je nakačen na USB 3.2 Gen 1 (front).

Zanimljivo, kad je nakačen pozadi na USB 3.2 Gen 2, rezultat je nešto lošiji:

Capture1.PNG
 
To mi je nekako čudno, da više rezultata budu skoro isti i to oko limita usb2-ke. Možda se tako pogodilo, ali svakako probaj disk na nekom drugom kompu koji ima makar usb3.
 
Evo i bencha sa front USB 2.0 ulaza. Sve mi se čini da su oni ovde ugradili USB 2.0, iako se vodi kao USB 3.2 Gen 1

Capture2.PNGCapture3.PNG
 
Nazad
Vrh Dno