Šta je novo?

Promena CPU-GPU paste na MBP/Lap Top

Učlanjen(a)
08.10.2007
Poruke
964
Poena
320
Kakvog ste mishljenja da li na Laptopu treba menjati pastu nakon koju dekadu?

U pitanju je Mbp Mid2012 proizveden 2013te.
Ljeti zna da bude poput vurune. A i sad ga dodatno hladim ventovima.
Tj. kada dobije vruchicu.
Mada se cudno ponasa, poceo da trokira,laguje iz cista mira i bez ventova.

Kakvog ste misljenja?
 
Zavisi kako i koliko se koristi, pastu treba menjati na godinu ili vise, zavisi koja pasta se koristi.
 
Hladjenje dodatnim ventilatorima slabo pomaže i to je samo privremeno rešenje i mučenje. Tu dileme i nema, pasta se mora menjati ako hoćeš komforan rad, bez problema, trokiranja i gašenja računara. Pitanje je kada, ja bih menjao već kod prvih znakova pregrevanja i potrebe za čišćenjem. Pogotovo na jeftinim mašinama koje imaju očajno rešeno hladjenje i otežan pristup hladnjaku, te moraš rasturiti ceo laptop zbog čišćenja. I obavezno neka kvalitetnija i dugotrajnija pasta.
 
Hvala na odgovorima,Lap imam ... sad ce za koju, jedna decenija.
A posto je "zatvorenog tipa"(aluminijska shasija), plus cesce paljenje ventova,
logicno mi je bilo da se da se postavi pitanje "kada".
Tako da sad znam...

Kupio sam pastu:
Corsair
XTM50

+Moram i routeru za zamjenim Asus AC3100
Njemu pogotovo...sam procitao da trotoluje poslije nekog vremena zbog paste za hladjenje.
 
off, kakvi pajdosi ti iz Corsair-a.

XTM50 High Performance Thermal Paste Kit. High Performance my ass. :p
A provodljivost 5.0 W/mK. GD900(1) je provodljivija pasta a košta mnogo puta manje (5x).

Ali ne brini se @Che Daboli Guz, radiće posao, samo što si za iste novce mogao uzeti NT-H1/2 ili MX-4 koje su bolje.

Što se paste na laptopu tiče, definitivno će ti značiti. Značila bi ti i pre 5 godina, a ne sada. Videćeš kad otvoriš da je pasta skoro nestala ili se pretvorila u "glinu" (tvrda, moraš da je stružeš da bi je skinuo, itd). Taj dodatni laptop stand sa ventilatorom ti inače pomaže veoma malo. Zezao sam se sa time jedno vreme i čak i najbolji su skidali temperaturu nešto malo. Jer ako je pasta i hlađenje unutar šuntavo, nema tu ventilatora koji će pomoći (osim nekih industrijskih koji rokaju na 10.000, ali zašto to raditi).
 
off, kakvi pajdosi ti iz Corsair-a.

XTM50 High Performance Thermal Paste Kit. High Performance my ass. :p
A provodljivost 5.0 W/mK. GD900(1) je provodljivija pasta a košta mnogo puta manje (5x).

Ali ne brini se @Che Daboli Guz, radiće posao, samo što si za iste novce mogao uzeti NT-H1/2 ili MX-4 koje su bolje.

Što se paste na laptopu tiče, definitivno će ti značiti. Značila bi ti i pre 5 godina, a ne sada. Videćeš kad otvoriš da je pasta skoro nestala ili se pretvorila u "glinu" (tvrda, moraš da je stružeš da bi je skinuo, itd). Taj dodatni laptop stand sa ventilatorom ti inače pomaže veoma malo. Zezao sam se sa time jedno vreme i čak i najbolji su skidali temperaturu nešto malo. Jer ako je pasta i hlađenje unutar šuntavo, nema tu ventilatora koji će pomoći (osim nekih industrijskih koji rokaju na 10.000, ali zašto to raditi).
Iskreno da ti kazem , bas i nisam gledao koja je pasta najbolja, nego kad vec uzimam ssd i ovo na ruteru da zamjenim.
Sad na kraju ispada da je dobro sto sam uzeo samo jednu shpricu.
Interesantno je i to da se na procesoru rutera i hladnjaka nalazila neka "gumena" traka koja je po svojoj prilici zavrsila svoju karijeru davnih dana!!!

NT-H1/2 ili MX-4 cu svakako ganjati za Lap.

U svakom slucaju, zahvaljujem se na dodatnim informacijama!!!
 
To je termalna traka, to na procesoru rutera. Možeš da staviš i termalnu pastu, ali neretko tamo gde ide traka, pasta ne može jer su te trake često 1mm debljine, a pasta nije namenjena za te debljine i ne pokriva kako treba.

Ne znam da li u tom ruteru može da se vidi temp. procesora/chipset-a (verujem da ne), ali dok je otvoren ruter i radi, pipni rukom hladnjak i vidi da li pasta (ako si je stavio umesto trake) prenosi toplotu. Ako da, preguraće te dok ne nabaviš traku (možeš gotovo bilo kakvu, mada i sa njima ima boljih - Arctic thermal pad, itd). Možeš i da testiraš pride pre sklapanja rutera i pokretanja istog - nanesi paste, vrati hladnjak i skini hladnjak odmah potom. Vidi kako se rasprostire pasta, da li lepo pokriva ceo cpu.

Jeste cim, ali sa razlogom je tu bila termalna traka, a ne pasta jer je verovatno preveliki razmak između hladnjaka i cpu-a rutera i pasta jednostavno ne bi radila kako treba (razlila bi se previše i ne bi prenosila dobar kontakt).
 
To je termalna traka, to na procesoru rutera. Možeš da staviš i termalnu pastu, ali neretko tamo gde ide traka, pasta ne može jer su te trake često 1mm debljine, a pasta nije namenjena za te debljine i ne pokriva kako treba.

Ne znam da li u tom ruteru može da se vidi temp. procesora/chipset-a (verujem da ne), ali dok je otvoren ruter i radi, pipni rukom hladnjak i vidi da li pasta (ako si je stavio umesto trake) prenosi toplotu. Ako da, preguraće te dok ne nabaviš traku (možeš gotovo bilo kakvu, mada i sa njima ima boljih - Arctic thermal pad, itd). Možeš i da testiraš pride pre sklapanja rutera i pokretanja istog - nanesi paste, vrati hladnjak i skini hladnjak odmah potom. Vidi kako se rasprostire pasta, da li lepo pokriva ceo cpu.

Jeste cim, ali sa razlogom je tu bila termalna traka, a ne pasta jer je verovatno preveliki razmak između hladnjaka i cpu-a rutera i pasta jednostavno ne bi radila kako treba (razlila bi se previše i ne bi prenosila dobar kontakt).
Da to sam i ja "skontao" kad sam vratio kulere na mjesto.
Inace traka se uglavnom raspadala.
E ovo nisam znao da se mogu kupiti i "te trake" ?!!!

Buduci da je "8smo utepeac" davno zavrsio sa garanciom, odvorio sam mu "auspuh" sa gornje strane, tamo gdje se nekad nalazila plasticna mreza kroz koju je disao.
I tu odmah ispod se nalazi odvodni dio kulera koji je kao spoiler uglavnom i zastita za neke dijelove koji se nalaze ispod.
Te imam mogucnost da pipkam prstima. Pogotovu ovo sad kad sam procitao tvoju poruku.
Medjutim, pri paljenju...jest zasmrdilo...kao kad piletina zagori...samo bez dima.

Nazalost...nigdje nema opcije da se vidi temperatura cpu-a sem zauzeca istog i rama.

Sutra cu ga malo opteretiti pa budem przio prste.
Za sad je blago mlak.
 
Ne mogu da vjerujem kako je veza tj. brzina izmedju Mbp i Nas-a prodisala....
Pih i to sve zbog loseg hladjenja.
Pravio sam "Die Hard" test:
Svlacenje sa neta na Lap i slanje za Nas u upotrebu 2 tableta na wifi-u.
Nije bio preterano vruch !!!
Prsti su se mogli bez problema drzati na hladnjaku.
(izgleda da je lagovanje lapa bilo do modema...poslije reseta sve tri kompmente su radile normalno).

U svakom slucaju, MBp ide pod noz, to mu je zagarantovano.
Mada, odkako je router prodisao, san ili java, cini mi se da se i lap manje zagrijava.
 
Nazad
Vrh Dno