Šta je novo?

Problemi sa laptopovima i kako ste ih resili (kvarovi, garancije i slicno)?

Noctua pastu je stavio, ali i sa najlosijom pastom, i sa previse paste ne bi smelo da se desava u tako velikoj meri.
 
Da li kada si menjao poslu rasklopio fan od rebara? To je obično spojeno crnom nalepnicom. Tu se obično skupi "ćebe", a tu nikakva zamena paste ne pomaže. Očisti to ako već nisi i verovatno ćeš rešiti problem. Takođe kvalitetna pasta uvek dobro dodje, a ne treba je stavljati ni previše.
Prvi put kada sam menjao termalnu (pre godinu dana) rasklopio sam sve i detaljno ocistio.. Posto je ta traka skoro propala, preko nje sam stavio izolirku.. i to dosta.. Tako da tu ne moze da curi vazduh. Probacu za vikend opet da ga otvorim i detaljno rasklopim pa da vidim.. A pasta je noctua nt-h1.. Nju sam sad abacio posto sam posumnjao da joj je istekao rok :D .. PA cu uzeti arctic
 
Noctua pastu je stavio, ali i sa najlosijom pastom, i sa previse paste ne bi smelo da se desava u tako velikoj meri.
Slažem se,ali treba eliminisati sve potencijalne faktore. Meni je zbog tog "ćebeta" crkla diskretna grafika pre jedno desetak godina kada nisam znao za to. Ja uredno menjam pastu čistio ostalo, a između užas.
 
Ovako radi vec 3-4 godine... menjao sam i cistio vise puta.. ne znam da nije do procesora.. STarija je generacija.. Ima i gt520mx graficku, mozda je ona problem, pa kuler ne stize da ohladi i cpu i gpu.. Poslednji put kada sam cistio jedva sam ga upalio.. Morao sam da zamenim mesta memoriji da bi se startovao.. Pa sam mislio da neko zna sta je tacno problem da ga resim.. Izgleda ce ovako zujati i grejati do novijeg laptopa.. A tada ce prvi izbor pri kupovini biti da je hladan kao led :) ...
Da li su laptopovi sa integrisanom hladniji od laptopova koji imaju zasebno graficku?
Recimo ryzen 5 5500u vs ryzen 5 5600H + nvidia 1650
 
Mozda je oslabio ventilator ili je ostecen hladnjak kao sto kolega rece, ima to godine.
Meni u servisu dosao HP Pavilion Gaming 15 i5 8th gen i desni CPU ventilator zaribao skroz jer je korisnik pusac a katran se lepi. Porucio novi a dok ne stigne probao ovaj da sredim ali se ne rasklapa, spric i igla pa zalio cistim alkoholom i jeste bolje ali kad ga vratio vrteo se minut i opet stao, nisam mogao rukom da ga okrenem. Onda opet zalio sa sredstvom za odmascivanjem pa opet alkoholom i deluje bolje ali sam odustao od vracanja jer se klijentu ne zuri pa ce da saceka novi. I baterija se sve nadula, kod HP-a ovih novih je to bas problem, video vec par puta, ne potraju ni dve godine iako baterija radi, ne smem da je vracam unutra da se ne zapali laptop ili kuca.IMG_20220128_141641.jpg
 
Imam neki HP laptop koristi ga majka za filmove i net uglavnom.
Desilo se to da je pre par meseci prosula caj po tastaturi. To se osusilo i radi svaka dirka bez problema, ali membrana sa jedne strane tastature kao da je malo zalepljena kad se pritisne neki taster sa te strane.
Bio sam danas u servisu i kaze mi covek da oni ne rade ciscenje vec da mora zamenska tastatura koja kosta oko 4-5000.
Da li je to tacno da se ne moze otvarati to i ocistiti?
 
Zavisi od modela, ali nijedan servis se ne bavi pranjem tastature. Vidi na internetu kako se rasklapa taj model pa proceni da li je moguće i da li bi umeo sam.
 
Jer je cimanje čistiti (propisno, mora da se skidaju svi tasteri). I tada nije garancija da će raditi jer je prošlo ko zna koliko vremena, moguće da je neki vod sada korodirao. A drugačije potapanjem u destilovanu vodu i sušenjem pali samo ako se laptop brzo rasklopi dok se čaj nije sasušio. Cela operacija se komplikuje ako je tastatura spojena sa gornjom plastikom (nije odvojena kao na starijim laptopovima) jer je skidanje i vraćanje iste tek priča za sebe (topljenje plastike, seckanje, pa posle nazad uklapanje da ne kači negde nešto od tastera, itd.).

Iz ove priče shvataš da je proces koji ne može da se naplati i da je jeftinije zameniti tastaturu. 5000 dinara za tastaturu (čak i sa menjanjem) je u gornjem opsegu cena (osim ako nije neka sa backlight-om na novijim laptopovima, tu može i skuplje).
 
Poslednja izmena:
Onda bolje da ne pipam, nemam osecaj za te pipave stvari i mislim da je bas to u pitanju, da je tastatura spojena sa plastikom.
Mada laptop nije toliko mator ali je jako los, ovaj model je u pitanju.
Kontam da bi me promena tastature izasla pola njegove vrednosti.
 
Nije laptop loš, za sve stvari oko interneta je super. Problem je disk koji ima, treba tu ssd i prodisaće očas posla. :)

Znam koji je laptop i dobro su procenili za tastaturu. Oko 2500-3000 dinara je druga zamenska (bez plastike okolo, pa se igraš sa zamenom dok se ne smoriš), plus ruke za zamenu. Samo znaj da je ta druga zamenska (ako nije original) srednje žalosnog kvaliteta. Radi, tu nema frke, ali je kvalitet tastera i sam osećaj jedno 50% lošiji nego sa originalom. Ako hoćeš original, onda udara cena samo za polovnu-očuvanu lako 5000 dinara jer skoro svi prodaju tastaturu i gornju plastiku zajedno. Plus, ruke u toj priči obično idu oko 2000 dinara.
 
Bolje da bocne jos 4GB memorije (ako ima slot), to mu je jos uze grlo od diska. A najbolje oba, skoro da za cenu zamene tastature moze ubaciti 128GB SSD i 4GB RAM-a.
 
Hvala momci, pozabavicu se bas sad za vikend.
Nisam pojma imao da su ssd i memorija tako pristupacni, ja sam mislio da su mnogo jace cene.
Pitacu ovog lika iz servisa da ubaci neki ssd i da mi proveri ima li slot za memoriju pa i to da pazarim
 
Bolje da bocne jos 4GB memorije (ako ima slot), to mu je jos uze grlo od diska. A najbolje oba, skoro da za cenu zamene tastature moze ubaciti 128GB SSD i 4GB RAM-a.
Nikako. Disk je mnogo veće uskoro grlo nego dodatnih 4gb memorije. Prvo ssd, pa onda memorija (ako treba), ali ako je za majku i net, ne treba.
 
Onda bolje da ne pipam, nemam osecaj za te pipave stvari i mislim da je bas to u pitanju, da je tastatura spojena sa plastikom.
Mada laptop nije toliko mator ali je jako los, ovaj model je u pitanju.
Kontam da bi me promena tastature izasla pola njegove vrednosti.
Ako nisi vičan ne diraj. A ako želiš da probaš nađi na yt uputstvo za rasklapanje:


kad skineš tastaturu i fizički je odvojiš preko flat kabla od računara možeš da se igraš. Nabavi medicinski alkohol i dužu ali čvrstu slikarsku četkicu, kao što je ova:


umoči je u alkohol i natapaj i ribaj sa obe strane, to je opcija 1, opcija 2 je da kreneš i da skidaš tastere oko mesta gde imaš problem (ali samo tu) ali to je hirurški posao i vrlo zeznuto za vraćanje. Probaj opciju 1 natapaj je alkoholom, neće ništa da škodi. Kad završiš dobro osuši tastaturu, možeš i da probaš stiskanjem da li je i dalje lepljiva, ako nije rešio si problem, ako jeste i dalje, ponovi postupak još par puta.

Zamena tastature, prvo vidi za koje sve modele odgovara ta tastatura, to bi trebala da je ova ali proveri vizuelno i ti:


pa onda pretražuj kp sa svakim modelom posebno dok ne nađeš nešto povoljno
 
Poslednja izmena:
Ipak se necu igrati sa tim, kao sto rekoh, nisam nesto vican a kontam da bih morao majci da kupujem novi laptop nakon tog eksperimenta 🙂
Hvala na objasnjenju!
Uzecu ssd za sada, jel imate predlog za neki? Ne treba mi prostor uopste, bitno mi je malo da prodise samo.
 
Имам једно јако глупо питање.
Чему конкретно служи USB-c на лаптопу?
 
Novi standard usb priključka, pa u zavisnosti od revizije neki je brži, neki sporiji. Većina slučajeva zbog prebacivanja podataka, ređe (na boljim laptopovima koji to podržavaju) za punjenje ili prebacivanje slike (kao hdmi npr).
 
За то ми треба дупли USB-c?
Имам телефон са тим портом, али други крај је обичан USB.
 
Kad smo već kod USB Type C-a, imam jedan problemčić.
Uzeo sam skoro Dell Latitude 7480 koji ima USB Type C. Pošto je Dellov punjač nekako poveliki i nezgrapan, taman sam se ponadao da ću moći Lenovo USB C punjač od 65W da koristim.
Međutim, kada punim preko USB Type C-a, iz laptopa dopire neko čudno cviljenje, skoro kao coil whine i nervira poprilično. Laptop se puni normalno .Zvuk ne dolazi iz punjača već iz laptopa. Pri punjenju sa Dellovim punjačem tog zvuka nema.

I da li je Type C isti port kao i Thunderbolt?
 
Iz ove priče shvataš da je proces koji ne može da se naplati i da je jeftinije zameniti tastaturu. 5000 dinara za tastaturu (čak i sa menjanjem) je u gornjem opsegu cena (osim ako nije neka sa backlight-om na novijim laptopovima, tu može i skuplje).
Meni na ThinkPadu na tastaturi jedan taster zeza, strelica na dole. Radi osvetljenje i stoji kako treba, ali je malo klimav taster, ako se ne pazi može da iskoči iz ležišta i da ispadne. Ako znate za neki servis koji bi mogao to da mi sredi bez menjanja cele tastature... može i na pp.
 
Da ne bih otvarao novu temu, da priupitam ovde.
Interesuje me produzenje garancije za asus laptop, konkretno dokupio bih tu dodatnu godinu garancije. U pitanju je gaming laptop i na jednom domacem sajtu to zadovoljstvo kosta 6000 domacih novcanica sto uopste nije mnogo i malo mi deluje sumnjivo.
Ostavljeno je standardno popunjavanje podataka, ali nigde se ne trazi dokaz o kupovini uredjaja (fiskalni racun), serijski broj proizvoda. Dakle, svedeno je na to da se popune ime, prezime, telefon i adresa. Nije mi jasno na osnovu cega onda oni izdaju tu produzenu garanciju?
Da ne bih ostavljao link ka sajtu, interesuje me je li moguce produziti garanciju kod nas i kako?
 
Ima svoje ležište, evo detaljno skidanje i stavljanje, mislio sam da se sve vidi u klipu

 
Kupio sam SSD za laptop ali nemma pojma kako da ga prikljucim. Ja sam mislio to ide u SD slot ali ocigledno treba kabal neki koji nisam dobio?
Gledao neki guide i ljudi otvaraju laptopove i stavljaju to umesto starog harda?
 

Prilozi

  • IMG_20220204_202153.jpg
    IMG_20220204_202153.jpg
    214.8 KB · Pregleda: 32
Kupio sam SSD za laptop ali nemma pojma kako da ga prikljucim. Ja sam mislio to ide u SD slot ali ocigledno treba kabal neki koji nisam dobio?
Gledao neki guide i ljudi otvaraju laptopove i stavljaju to umesto starog harda?
Pozdrav.Naravno da ssd montiras umesto hard diska u laptopu...i ne treba nikakav dodatni kabl.Sve sto je potrebno je vec u laptopu.Ali cini mi se ,mada se mozda varam da ti ne posedujes dovoljno znanja da to i uradis...moras otvoriti laptop i ako sve odradis da ponovo podignes sistem.Mozda da to nekom strucnijem poveris.
 
Neki HP laptopovi imaju srafove ispod gumenih/plasticnih nozica, pazi kad budes otvarao
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno