Šta je novo?

Problem sa update Bios-a na Gigabyte H310M H rev 1.0

Astra G

Poznat
Učlanjen(a)
10.12.2021
Poruke
49
Poena
25
Dobro veče, ceo dan muku mučim sa podizanjem novog Bios-a na gore navedenoj ploči.
Dakle... trenutna verzija bios-a ne poseduje Q-Flash, i kada probam preko Free-DOSa i Efiflash-a da podignem novi Bios izbaci grešku.
Koliko sam čitao, nije preporučljiv update preko Windows-a i Gigabyte APP centra i @bios-a.
Trenutna verzija Bios-a je dole u skrinšot-u.
 

Prilozi

  • Screenshot 2024-02-10 232519.jpg
    Screenshot 2024-02-10 232519.jpg
    147.8 KB · Pregleda: 69
Dok si u BIOS-u stisni F8, to bi trebalo da je za Q-Flash. Svaka ploca od davnina poseduje opciju za BIOS update kroz BIOS.
 
Ako je ovo neki računar kupljen u nemačkoj od tamošnjeg proizvođača , a sudeći po podacima iz screenshota jeste, možda oni imaju custom bios bez q-flash.
 
Dobro veče, ceo dan muku mučim sa podizanjem novog Bios-a na gore navedenoj ploči.
Dakle... trenutna verzija bios-a ne poseduje Q-Flash, i kada probam preko Free-DOSa i Efiflash-a da podignem novi Bios izbaci grešku.
Koliko sam čitao, nije preporučljiv update preko Windows-a i Gigabyte APP centra i @bios-a.
Trenutna verzija Bios-a je dole u skrinšot-u.
Da flešovanje iz Windowsa ne može da se odradi ili da nije preporučljivo, Windows flasher nebi ni postojao. Instaliraj Gigabyte-ov BIOS flasher i odradi update iz Windowsa. Nema potrebe filozofirati oko ovako jednostavne stvari.
 
Da flešovanje iz Windowsa ne može da se odradi ili da nije preporučljivo, Windows flasher nebi ni postojao. Instaliraj Gigabyte-ov BIOS flasher i odradi update iz Windowsa. Nema potrebe filozofirati oko ovako jednostavne stvari.
Ni preko flasher-a ne mogu da pokrenem... Izabcuje grešku pri @bios inicializaciji. Probao sam i da skinem Fbios.dll file i da ga ubacim u C/Windows/System32, i dalje isti problem. Reinstalirao Gigabyte App centar takođe...
 

Prilozi

  • sot.jpg
    sot.jpg
    70 KB · Pregleda: 29
Nadam se da si app centar skinuo odavde a flash tool odavde. I nadem se da si barem na Windows 10/11. Poslednja verzija BIOS-a se nalazi ovde i nije potrebno nikakvo čačkanje DLL-ova. Ako flešovanje ne prolazi, onda je ta ploča ili neispravna ili je custom verzija iz neke SI konfiguracije.
 
Nadam se da si app centar skinuo odavde a flash tool odavde. I nadem se da si barem na Windows 10/11. Poslednja verzija BIOS-a se nalazi ovde i nije potrebno nikakvo čačkanje DLL-ova. Ako flešovanje ne prolazi, onda je ta ploča ili neispravna ili je custom verzija iz neke SI konfiguracije.
Odatle sve skinuto, uopšte aplikacija @bios neće da se pokrene, i ne dozvoljava ništa s njom da se uradi... Winodws 11 Home 64bit je u pitanju sa full update-om. Ploča radi već godinu dana kod mene bez problema, samo zbog ubacivanja RX580 grafike bi da pređem na najnoviju verziju Bios-a.
 
Pošto je oem računar u pitanju mislim da nećeš moći da flešuješ ploču biosom sa gigabajtovog sajta a da ne koristiš programator u tu svrhu.
 
Odatle sve skinuto, uopšte aplikacija @bios neće da se pokrene, i ne dozvoljava ništa s njom da se uradi... Winodws 11 Home 64bit je u pitanju sa full update-om. Ploča radi već godinu dana kod mene bez problema, samo zbog ubacivanja RX580 grafike bi da pređem na najnoviju verziju Bios-a.
Tek sad sam video "System Manufacturer" sekciju na screenshotu iz prvog posta. @BataSale je u pravu. Nećeš moći da nadogradiš bios zvaničnim alatom za flešovanje. To je ploča iz konfiguracije koju je sklopio nemački SI Hyrican. Evo informacije sa njihovog sajta:

"As a rule, an update of the BIOS is not necessary. We use bios versions specially adapted for our purposes. Therefore, it is not possible for the end customer to install the original BIOS of the motherboard manufacturer. If changes to the BIOS are necessary, e.g. to fix known bugs or to enable compatibility with new CPUs, for example, it will be adapted accordingly and will then be available for download on our homepage."
 
skini aptio V update utility sa https://www.ami.com/bios-uefi-utilities/
pokreni afuwingui i selektiraj do not check rom id i onda flasiraj
flashing-bios-png.193864
 
Šta tačno znači OEM računar?

Što se tiče afuwingui programa, opcija fleš je siva...

Ne vredi mi ovo dalje raditi sa programatorom, ali mi je baš bilo čudno kako ne mogu da flešujem BIos pa sam pokrenuo ovu temu. Sada mi je jasno i zašto odprilike ovakvi računari prolaze ispod cene...
 

Prilozi

  • sot 1.jpg
    sot 1.jpg
    72.4 KB · Pregleda: 28
Šta tačno znači OEM računar?

Što se tiče afuwingui programa, opcija fleš je siva...

Ne vredi mi ovo dalje raditi sa programatorom, ali mi je baš bilo čudno kako ne mogu da flešujem BIos pa sam pokrenuo ovu temu. Sada mi je jasno i zašto odprilike ovakvi računari prolaze ispod cene...
pa idi prvo na open pa odaberi bios fajl.
 
I ja videh da je OEM PC
OEM ti je skracenica od Original Equipment Manufacturer iliti u ovom slucaju neko ko je sklopio PC i sa nekim nestandardnim stvarima. Npr, OEM su ti Dell, HP i dr. Mozda ti je najbolje da postavis upit na njihovom support mailu, pa da ti dostave BIOS i uputstvo za flash. Ili bar da ti dostave neki unlock fazon, da mozes dalje da upucas Gigabyte-ov BIOS.
 
Probao si da ubacis graficku i ona ne radi ili si bas resio da brikujes plocu?
 
Probao si da ubacis graficku i ona ne radi ili si bas resio da brikujes plocu?
RX580 Grafika kada je ubacim na ovu ploču baca razlivene boje, trenutno koristim gtx1060 koja radi normalno već godinu dana. E sad, problem sam rešio na nenormalan način, kada sam isključio secure boot, i upalio csm gde je grafika počela da radi normalno, samo mi se čini da su malo izgorele boje i da je problem definitivno nešto u Bios-u, i da je potrebna nova verzija. Isto ponašanje sa razlivenim bojama je bacala i druga identična RX580 grafika. Čak je i Bios switch na grafici podešen na factory strani (koja je nalazi do 8pin connectora i koja je za predviđena za gaming, dok je druga strana predviđena za mining). Na drugoj ploči kada se ubaci radi normalno, bez dodatnih podešavanja Bios-a.
 
Posalji mail toj firmi i vidi sta ce da kazu.
 
Posalji mail toj firmi i vidi sta ce da kazu.
E-mail poslat, nadamo se potvrdnom odgovoru.
Valjda će ova tema nekada nekome pomoći ako se zadesi u situaciji kao što sam ja trenutno da nađe najbolje rešenje na sličan način.
Hvala svima na ukazanoj pomoći, i na nekim novim korisnim informacijama.
 
Bios uspešno updateovan sa njihovom novijom verzijom. Na e-mail su odgovorili u rekordnom roku, i poslali detaljna uputsva za update preko device manager-a.
 

Prilozi

  • so novi.jpg
    so novi.jpg
    150.9 KB · Pregleda: 24
I da li ti je to rešilo problem ? Ja znam odgovor, nego pitam zbog drugih.
 
I da li ti je to rešilo problem ? Ja znam odgovor, nego pitam zbog drugih.
Nije rešilo problem, i dalje mora biti secure boot isključen,a csm uključen. Izgleda da Bios od te grafičke ima neke veze sa Legacy support-om pa brljavi kada je Legacy isključen.
Možda, ali možda bi zvanična GA verzija Bios-a pomogla....
 
Nazad
Vrh Dno