Šta je novo?

Problem sa pregrevanjem

jaksaM

Čuven
Učlanjen(a)
28.11.2003
Poruke
148
Poena
619
Pozdrav, imam Dell Inspiron 6400 laptop, C2D T5600 (1.83 ghz), 2x 512 MB DDR, HDD 80 GB, nVidia 7300 go, WinXP 32bit.

Vec neko vreme imam problem sa pregrevanjem racunara, ali nisam siguran sta je u pitanju. Manifestuje se tako sto se nakon dizanja OS-a posle vrlo kratkog vremena (2-5 min) ukljuci fan, iako je racunar u IDLE stanju. Fan ne radi na maksimalnoj brzini, ali radi na dovoljnoj da bi se cuo. Laptop je star manje od godinu i po i ovo je pocelo da se desava tek pre nekih mesec-dva. Mislio sam da ako ga ostavim u idle stanju dovoljno dugo da ce se ohladiti i iskljuciti fan sam od sebe, ali cak i posle nekoliko sati i dalje radi istom jacinom. Kad sam upalio browser da napisem ovo cooler je naglo ubrzao i pojacao intenzitet rada.

Racunar inace stoji u prostoriji sa umerenom temperaturom, nisam merio ali dovoljno je reci da zaista nije toplije nego sto je zimi sa ukljucenim radijatorima.

Gledao sam po forumima da li su drugi imali slicnih problema ali nisam nasao resenje, jedino savet da mogu preko programa I8kfanGUI 3.1 koji je namenjen za DELL laptopove manuelno da kontrolisem brzine fanova i temperature pri kojima se ukljucuju/iskljucuju. Ovu opciju ipak nisam hteo da koristim iz ciste predostroznosti, ali evo podaci o trenutnim temperaturama u sistemu, pa ako neko mozda zna da li je to normalno i kako bi trebalo da se podesi u slucaju da nije:

CPU Core 1/2: 59/58 °C (peak: 62)
GPU: 57 °C
Memory: 61 °C
Chipset: 52 °C
HDD: 48 °C

CPU speed: 1832 Mhz
CPU load: 4 %

Fan speed: High 3214 RPM

Naravno, to je sve za prakticno IDLE stanje, kad krenem da radim (bavim se 3d grafikom) ne smem ni da pogledam.

Negde sam video savet da kupim pomocne uredjaje kao sto su Targus Chill Mat ili Cooler Master NotePal, pa me zanima da li je to dobro resenje, da li moze da se nabavi kod nas i koji je od ova dva sistema bolji?

Hvala unapred
 
A da ga za pocetak ocistis/ izduvas ako vec nisi?
:wave:
 
Gledao sam po forumima da li su drugi imali slicnih problema ali nisam nasao resenje, jedino savet da mogu preko programa I8kfanGUI 3.1 koji je namenjen za DELL laptopove manuelno da kontrolisem brzine fanova i temperature pri kojima se ukljucuju/iskljucuju. Ovu opciju ipak nisam hteo da koristim iz ciste predostroznosti

:trust:
ne kapiram!? ako program radi zasto ga ne koristis?

prvo ocisti kao sto je Yoti predlozio (otvori ga celog ako treba)...nisu ni prevelike temperature kad imas u vidu kolika je spoljasnja temperatura...
 
Pa to su ti normalne temperature za laptopove,ne znam zasto se brines?
 
@ Northwood

Iskreno nisam siguran da li je i koliko pametno da prepravljam default fabricke vrednosti, a nisam bas preterano iskusan sa tim stvarima pa ne bih da rizikujem.
Zato sam izlistao podatke o temperaturama kako bi neko ko je imao slicnih problema eventualno mogao da mi predlozi kako da ga podesim.

@ dok

Pa zanima me zasto mi je pre mesec dana brzina fan-a u idle stanju bila oko 1800rpm, a sad je preko 3200rpm. Ponavljam da je sobna temperatura ista kao sto je bila i zimi i na prolece, tako da to nije u pitanju. Isto tako, reinstalirao sam OS tako da iskljucujem opciju da mi neki pozadinski procesi opterecuju procesor. Zbog cega dolazi do takvog spontanog pregrevanja, a nije u pitanju sobna temperatura?
 
da li si ga otvarao da proveris stanje sa prasinom?

i nema sta tu fabricke, ne fabricke vrednosti, prati temperaturu i steluj brzinu okretanja ventilatora dok ne nadjes neku optimalnu vrednost izmedju buke i temperature ;)

probaj da flash-ujes BIOS ukoliko ima noviji...Dosta laptopova ima slicnih "problema" koji se kasnije isprave kroz nove verzije BIOS-a...

:wave:
 
@ dok

Pa zanima me zasto mi je pre mesec dana brzina fan-a u idle stanju bila oko 1800rpm, a sad je preko 3200rpm. Ponavljam da je sobna temperatura ista kao sto je bila i zimi i na prolece, tako da to nije u pitanju. Isto tako, reinstalirao sam OS tako da iskljucujem opciju da mi neki pozadinski procesi opterecuju procesor. Zbog cega dolazi do takvog spontanog pregrevanja, a nije u pitanju sobna temperatura?

Ma cini ti se ,sobne temperature su sad mnogo vise nego pre mesec dana.Meni je idle 62 stepeni cpu.
 
@ Northwood

nisam probao da ga flashujem ali mislim da cu to uraditi, koliko znam to ne moze da mu skodi ako je novija verzija, a i to sam vec radio ranije na drugim kompjuterima

@ dok

hmm... a valjda si u pravu, al znam zimi kad ukljuce grejanje do daske pa mi je u sobi ko u sauni, sedim u potkosulji cini mi se da bude jos gore
 
Ništa ti se ne događa nenormalno. Temperature koje pominješ su normalne.
 
Cekaj jel on tebi stalno radi na 1,83 ili si samo napisao maximalnu rekv.? Skini HWMonitor pa kada ga upalis proveri kolko su ti sve temp otpriike, posto program bar meni izbacuje jeno 10-ak temp, zatim ako ti je neka od temp po tvojoj proceni visoka (meni za sada ni edna u idle rezimu ne prelazi 50c), ti ga ipak otvori i ocisti kao ovaj lik sto je urdeo http://forum.notebookreview.com/showthread.php?t=248599 jer nema sanse da ti je pre mesec dana temp bila npr 45-50 a sada 60, ipak je to velika razlika a ovo je c2d platforma koja se ne greje puno u odnosu na ranije generacije. Posle ciscenja ti preporucujem da odradis under-volt kao na ovom sajtu http://forum.notebookreview.com/showthread.php?t=235824 jer bi tebi to ipak znacilo kad vec radis sa grafikom (meni je npr skinulo jedno 20c u load rezimu i smanjilo potrosnju naravno, pa sam time dobio oko 25-30 min dodatnih za igranje kada putujem). Ovo ti jeste sve veliko cimanje za odjednom ali ti se pak dosta isplati s'obzirom da je laptop ipak skupa igracka koja ti vrsi posao... ti javi kako napredujes jer i mene interesuje sta moze olko da se desi...
 
Znam ja da situacija sa temperaturama nije daleko od normale, jer laptop i dalje zavrsava posao, ne gasi se, ne ponasa se cudno, jedino se fan pali u idle stanju i zato sam odlucio da potrazim savet, preventivno.

Radi se o tome da sam u poslednjih par meseci intenzivno opterecivao masinu, ostavljao sam ga ukljucenog zbog torrenta preko noci (i kad su bile one vrucine) a preko dana sam pustao da renderuje i po nekoliko sati (temperatura cpu-a ode preko 70, mozda cak dostigne 80, i bude tako satima). Palo mi je na pamet da je to mozda zbog prasine koja se nakupila po otvorima za ventilaciju, ali opet sam pomislio da takav rad mozda nije ostetilo hardver na neki nacin, ako je to uopste moguce.

Hvala za link u svakom slucaju, mislim da cu te dve stvari obavezno uraditi.
 
Ti ipak imas dell a ne neki fujitsu siemens tako da bi tebi temp trebale da budu oko nekih 50-ak stepeni(s' obzirom da dell ipak stavlja kvalitetnije komponente i koristi bolje hladjenje od npr nekog znj) jer je to mislim neka optimalna tem za tvoj proc. ja imam T2310 i meni su idle temp za core 1 i 2 oko 45-47c a za cpu 2-3c manje, sam si rekao da ti je pre mesec dana temp bla nekih 15c manja, ne vidim zasto bi sada bila veca, i ja moju masinu drzim stalno upaljenu zbog torrenata a iskreno receno gasim ga samo kada putujem a baterija mi je pri kraju. Meni su temp npr sada kada sam radio uv mod sa fabrickom voltazom isle do 81c(i to posle nepunih 10 min samo orthos-a, a kamoli jos 3d mark ili nesto na duze staze) i tada mi je kuler maltene cvrcao, a ja sam se iskreno receno us... da mi nesto ne ode u 3 lepe, sada posle uv moda ne prelazi 60c tako da to sto si se iscimao oko tih temp uopste nije zadzabe, skini ohaj hw monitor i proveri da ti neka temp ne prelazi 50 ili 55c jer se mozda pali zbog neke druge temp s'obzirom da je na lap-u maltene jedan sistem za hladjenje koji hladi sve komponente.Ajde daj jos neke informacije ili detalje pa da skurblamo nesto...
 
Sone, skinuo sam i evo sta mi je pokazao.



Mislio sam da ce mi izbaciti mnogo vise informacija, bas me cudi, nema voltaze i temperature memorije... a ne postoje nikakva podesavanja. Mozda nije kompatibilan sa hardverom, ne znam.. na drugom kompjuteru uopste nije izbacio koji je tip procesora i koja mu je temperatura, a izbacio je voltaze (!?!) :zgran:
 
realno temperature su ti okej i chemu dalja paranoja ?

ako ti je toliko frka uzmi notepal za 20-30 evricja spusticjesh za par stepeni i to je to..ovo shto gore gledam je za jul mesec, sasvim ok.
 
Ove temp su ti ok, rekao si da su ti temp 60c, probaj da obratis paznju kada ti se kuler zavrti, tj kad ti koja temp odatle predje npr 50 ili 60c, meni je npr ovako
kada mi tz5 nabije 50, (a uvek je minmum 50) vent radi na min broju obrtaja, druga opcija mi je da je tz5 0c (kako pojma nemam ali mi je ili 0 ili 50) onda mi se vent skroz iskljuci, ostale brzine ventilatora se povecavaju ismanjuju u odnosu na temp core 1 i 2. Kazi samo kojim programom si inace merio temp? Meni su temp merene svim rogramima iste, moze da se desi da trebas da podmazes vent, ali u ovo nisam bas siguran posto jos nikoga nisam cuo da je ovo morao da radi a i mislim da zavisi od tipa vent-a.
 
Izvinjavam se zbog zabune oko razlicitih navedenih temperatura u zadnjih par postova, ali sam nazalost dao nepotpune informacije.

naime, kad upalim kompjuter tempertatura procesora pocinje sa 37-38 °C, printscreen koji sam napravio je nakon 1-2 minute od paljenja (idle naravno), a jos u dodatne 3-4 takodje idle minute se popelo na 60 °C. Dok sam otkucao i poslao taj post temperatura je skocila na 71 °C. Tako obicno ide, temperatura sama spontano raste bez neke moje velike intervencije.

Za merenje temperature inace koristim softvercic I8kfanGUI v3.1 koji je namenjen iskljucivo za DELL laptopove (na stranim forumima u slicnoj temi sam pokupio link). HWMonitor i ovaj program daju iste podatke o temperaturama.
Evo printscreen kako je podeseno za paljenje fanova.



E sad, problem je sto sam primetio da se cooler ne pali uvek na definisanoj CPU temperaturi (konstantno je pratim u tray-u). Nekad dodje i do 60 °C pa se tek onda upali fan na slow (a trebao bi na 45). Nisam pronasao objasnjenje zasto se ovo desava.

A na konto Okijevog predloga za notepal, juce sam uzeo neki Titan TTC-G1C fan pad i zadovoljan sam kako radi. Cak se u nekim situacijama desi da se fan posle nekog vremena sam iskljuci, a inace se nije gasio za sve vreme rada racunara. Al sve u svemu ponasanje fan-a je maksimalno nepredvidljivo, i nije u skladu sa podesavanjima.
 
Poslednja izmena:
Jel si proverio mozda pastu i da ti se nije mozda olabavilo nesto od hladjenja na lapu, to je jedino normalno objasnjenje za toliko skakanje temperatura u vazduh, a i mislim da bi vent uvek morao da se vrti opet koliko-toliko na nekom minimalnom broju obrtaja da ti se nebi indukovala neka temp. ali mozda gresim, mislim kada ti je npr temp 35c onda je ok da se ugasi ali ako ti je npr 45c i preko onda bi tebao da ostane upaljen bar malo koliko da ima neki protok vazduha, meni se gasi cim mi je ona tz5 temp 0c a ta temp nemam pojma sta je, dok su mi core 1 i 2 oko 40-45c, ranije mi se nija gasio ni kada su bili i po 43c dok nisam uradeo ovaj uv mod. Neznam stvarno cudno, proveri i vent da ti nije mozda zakrzljao pa zato mozda ne reaguje najbolje na neki minimalni napon koji dobja za minimalni broj obrtaja.
 
Nazad
Vrh Dno