Šta je novo?

Problem sa instaliranjem WIN10 na Samsung 980

Džigi Bau

Poštovan
Učlanjen(a)
28.07.2013
Poruke
5
Poena
51
Vremešna je konfiguracija, može se reći i prastara, I7 920 na Gygabite GA-EX58-UD3R (rev. 1.6) matičnoj.

Radi solidno i klincu za eksperimetisanje i neke osnovne stvari sasvim dovoljna ali je naravno vreme pregazilo HDD koji je usko grlo pa sam hteo malo da ubrzam. Kupio sam NVMe M.2 Samsung 980, ubacio ga u PCI slot preko adapter kartice i sistem je uredno prepoznao.

Hteo sam da podignem clean Win10 ali mi na početku instalacije izbaci poruku ensure that the disk controller is enabled in bios i instalacija ne prolazi.

U BIOS-u je setovan ANCI mod i to nije rešilo problem.

Može li nešto još da se pokuša u BIOS-u? Ili je poslednja opcija dizanje preko Clover boot-a (ako je i to moguće uopšte?)
 
Skini OVAJ driver, raspakuj ga i ubaci na instalacioni USB. Drajver sam skinuo sa zvanicnog sajta tvoje ploce. Ako ne moze taj probaj neki drugi iz ove liste . Mislim da je problem samo do toga. Kada dojes na mesto gde treba da ti se pojave particije, idi na Load Drivers, pa odaberi instalacioni USB i selektuj folder gde si prekopirao Sata Ahci drivere.
Trebalo bi da ti podigne drajvere i da ti prepozna SSD.
 
mislim da na starim pločama M.2 NVMe SSD, samo preko adaptera, ne može da bude butabilan. uzmi 2,5" SATA SSD
 
Trebalo bi da moze preko Cloverboot-a u krajnjem slucaju. Probaj uz pomoc ovog videa. Opet na kraju trebao si da ides na provereniju varijantu koja je i brza. PCIE x1 je ogranicena brzina do 250mb/s a Sata III do 600mb/s, em ne bi imao ovih problema.
 
Ovo sa drajverima preko load drivers nije uspelo. Probao sam sve koje sam našao a da su vezani za ANCI mod. Moja ploča je GA-X58-UD3R, ne GA-X58A-UD3R ali svakako nema vajde.
Adapter je ubačen u PCI x16, ne u PCI x1 tako da je brzina koju sam očekivao daleko veća i od 600 i od 250.

Probao sam i update BIOS-a ali i tu me drnda, izbacuje poruku da nije dobra veličina fajla iako sam skinuo poslednji zvanični sa Gigabyte sajta.

Ostaje mi još da probam preko Clovera.
 
@momsab ti je lepo napisao, i to je glavni problem. Normalan boot na starim pločama preko PCIx kartice nije moguć. Cloverboot može a i ne mora da pomogne. Probaj, ako ne uspe, vrati ga, i uzmi lepo normalan SATA disk.
 
U Windows sistemu, u praktičnom svakodnevnom radu skoro da nema razlike u brzinama između SATA 6Gb/s i 3Gb/s.
 
Nazad
Vrh Dno