Šta je novo?

Problem sa Gigabyte monitorom.

Bajcetic

Zapažen
Učlanjen(a)
15.06.2022
Poruke
61
Poena
20
Potrebna mi je pomoć hitno.
Do sada sam koristio Iiyama monitor 165Hz 1080p 24inch.
Prodao sam ga i kupio gigabyte 165Hz 2k 27incha (Gigabyte M27Q) monitor od kojeg sam očekivao mnogo više. Recenzije i preporuke govore jedno, moje lično iskustvo je potpuno obrnuto. Monitor ima neizoštrenu sliku, slova su nečitljiva, razlika gotovo neprimjetna, kvalitet u gejmingu malo bolji ništa specijalno. Radio sam sve od štelovanja nvidia control panela, windows setingsa, gledao podešavanja samog monitora ali ništa. Slika idaje nije oštra, kvalitet ništa mnogo bolji a razlika u cijeni 250e. Molim za bilo kakvu pomoć, savjet...
 
ako si ga kupio online, i nije proslo 14 dana, vrati ga
 
Kako si ga povezao? Probaj hdmi, DP, drugi kabl...
 
slova su nečitljiva
Na Google-u ukucaj "PPI Calculator" i dobićeš odgovor da tvoj monitor ima samo 109 PPI i samim tim šta god da uradiš nećeš moći da popraviš krzava slova.

Da bi imao jasna slova potrebno je da imaš 4K na 27" ili na primer 220 PPI kao kod MacBook Pro-a.

Pogledaj malo da središ sa: https://forum.benchmark.rs/threads/potrebna-preporuka-za-monitor-24.496764/post-6996550

i

 
^Imao je 23.8'' 1080p monitor, sa gustinom piksela 92.5 ppi.
Prešao je na 27'' 1440p model, sa gustinom piksela od 108.8 ppi, što je viša gustina u odnosu na monitor koji je do sada koristio. Jasno je da tu nešto drugo nije u redu (naveo je ''da su slova nečitljiva'').
 
windows na default podrazumeva 96 dpi, za sve vise more se podesiti scaling.
108.8/96 = 113%
podesi scaling na 113% pa restartuj i proveri prikaz
 
Poslednja izmena:
@hsv.stoned Ja sam pokušao da se vratim sa retine na 1080p monitor a sve zbog većeg osvežavanja jer je 4k 27" na više od 144Hz preskup za moj budžet i danima ne mogu da se naviknem na krzava slova. Sve sam pokušao. Ovih dana menjam monitor za 4k 27" ali na 60Hz.

Imao sam par MBP sa 110 i 220 PPI i bilo da je 93 ili 109 PPI sve je to nečitljivo, jednostavno smeta prilikom čitanja teksta i koliko god da sam podešavao i monitor i tražio cake na netu jednostavno malo PPI ne može se nikako srediti.
 
Verovatno je stara verzija sa BGR subpixel layoutom

Problem se spominje u review-u na Hardware unboxed, problem je resen sa novijom P verzijom.
 
^Imao je 23.8'' 1080p monitor, sa gustinom piksela 92.5 ppi.
Prešao je na 27'' 1440p model, sa gustinom piksela od 108.8 ppi, što je viša gustina u odnosu na monitor koji je do sada koristio. Jasno je da tu nešto drugo nije u redu (naveo je ''da su slova nečitljiva'').
Kao što je kolega pomenuo, taj model ima Sharp panel sa BGR subpixel matricom za razliku od standardne RGB subpixel orijentacije za koju je napravljeno gro sadržaja...zbog toga se text prikazuje drugačije i ume da bude manje čitljiv. Neko to neće da primeti ili mu neće smetati ali neki itekako hoće, kao u ovom slučaju.
Leka nema, panel je takav jednostavno, ima kao nekih trikova da se to učini manje primetnim ali nije to to. Naslednik, M27Q P ima LG panel sa standarnim RGB subpixelima i ne pati od toga.
Sem te zezancije, odličan monitor...
 
OK, moja greška. Posle retine, gde god da vidim oko 100 PPI sve mi deluje krzavo.
 
Verovatno je stara verzija sa BGR subpixel layoutom
Ipak nije samo ovo u pitanju, valjda će pokretač teme objasniti kako je rešio problem.
 
@Bajcetic I jel si uspeo da resis problem sa ostrinom podesavanjem scaling-a?
 
Nazad
Vrh Dno