Šta je novo?

Problem sa BIOSom

Majstor

Čuven
Učlanjen(a)
25.12.2001
Poruke
926
Poena
620
Imam neku MSI FM2 maticnu plocu i imam problem jer ne mogu da udjem u BIOS. Cim pritisnem DEL na bootu samo se pojavi blank screen i tako stoji. Zna li neko u cemu bi mogao da bude problem i kako resiti?

Takodje me zeza i fan manager iz Win-a a pretpostavljam da je nekako povezano jer i onaj ClickBIOS kojim se ulazi u Bios iz Win okruzenja zaglavi pri podizanju.
 
Otvoriš kućište, na ploči nađeš bateriju tanka pljosnata okrugla, izvadiš je iz ležišta ali pazi ima spojnicu preko nje zakačena je, pa polako da je ne pokidaš. Ostaviš bez baterije 2-3 min i potom vratiš bateriju ako ima energije u njoj ako nisi siguran izmeriš unimerom voltažu iste. Ili odeš kod Kineza i pročita0 sa baterije šta piše i tip koji je i za sitan novac kupiš novu. Vratiš je na ploču na njeno mesto.

Sada ti je BIOS resetovan na fabrički i sve treba da radi
 
Imam neku MSI FM2 maticnu plocu i imam problem jer ne mogu da udjem u BIOS. Cim pritisnem DEL na bootu samo se pojavi blank screen i tako stoji. Zna li neko u cemu bi mogao da bude problem i kako resiti?

Takodje me zeza i fan manager iz Win-a a pretpostavljam da je nekako povezano jer i onaj ClickBIOS kojim se ulazi u Bios iz Win okruzenja zaglavi pri podizanju.
Kako ti je povezan monitor? Na integrusu ili zasebnu graficku? Jel preko HDMI-a ? Probaj da ga povezes preko vga kabla na vga ulaz.
Meni ne radi tako bios na jednom kompu kod kuce, na integrusi kada je povezano preko HDMI-a, pa moram da ukljucujem vga kabl.
 
Kako ti je povezan monitor? Na integrusu ili zasebnu graficku? Jel preko HDMI-a ? Probaj da ga povezes preko vga kabla na vga ulaz.
Meni ne radi tako bios na jednom kompu kod kuce, na integrusi kada je povezano preko HDMI-a, pa moram da ukljucujem vga kabl.

Preko HDMI, ne znam ni da li imam VGA. Povezan mi je bar 5 godina i uvek sam mogao da ulazim u BIOS tako da ne verujem da je to problem.
I da, u levom gornjem uglu treperi kursor, nije skroz black screen.
Oznaka baterije za BIOS je CR 2032.

Kako mi to moze pomoci....da je izvadim i vratim?
 
Preko HDMI, ne znam ni da li imam VGA. Povezan mi je bar 5 godina i uvek sam mogao da ulazim u BIOS tako da ne verujem da je to problem.
I da, u levom gornjem uglu treperi kursor, nije skroz black screen.
Nisi naveo konfiguraciju, pa mogu da nagađam.
To znači da problem može biti i u RAM memoriji (retko, ali mi se dešavalo) ili ti je krepao neki deo matične, ali ona deluje i dalje deluje kao da "radi". Da je u grafici neki problem ne bi video ni taj kursor, osim ako...
Bez konfiguracije je samo nagađanje,

Kako mi to moze pomoci....da je izvadim i vratim?
Tako se resetuje BIOS na starim matičnim pločama, Ako ne znaš koji džamper treba da se prespoji...
 
Nisi naveo konfiguraciju, pa mogu da nagađam.
To znači da problem može biti i u RAM memoriji (retko, ali mi se dešavalo) ili ti je krepao neki deo matične, ali ona deluje i dalje deluje kao da "radi". Da je u grafici neki problem ne bi video ni taj kursor, osim ako...
Bez konfiguracije je samo nagađanje,


Tako se resetuje BIOS na starim matičnim pločama, Ako ne znaš koji džamper treba da se prespoji...

Nekad je ispod avatara stojala konfiguracijja vidim da je sada nema;
msi a75 fm2ma-p33
amd a10 apu
8gm ram
256gb ssd, 1TB hdd
BDRW
Asus Xonar zvucna
Win10

Jel na mojoj ploci dovoljno da samo izvadim bateriju?
 
Isključite napajanje, izvadite bateriju pažljivo, da ne oštetite ležište i konektore, sačekajte 5 minuta, vratite bateriju (novu ako stara ima napon ispod 3V), uključite napajanje i upalite računar.
 
msi a75 fm2ma-p33
Imaš ovo na slici u manualu. Isključiš iz struje. Podesiš ovaj džamper kao na slici. Izvadiš bateriju za svaki slučaj.

Vratiš bateriju. Skloniš džamper. Uključiš struju. BIOS će "poludeti" dok ne namestiš pravilan datum. Namestiš pravilan datum. Ako i dalje ne radi, nije do matične ploče.
 

Prilozi

  • CMOS.jpg
    CMOS.jpg
    269.1 KB · Pregleda: 13
To mu je stara baterija nema snage. Baterija nije skupa 150 dinara.
 
Zamenio bateriju i resetovao dzampere. Resetovao se bios na fabricki ali opet ne mogu da udjem u njega bilo koju stavku da promenim :). Isto kursor stoji u levom uglu a nakon nekog vremena nestane.

Pa majku mu sta bi moglo da bude?

Bateriju sam stavio neku od 3V koju sam imao i koja mi ide na kuhinjsku vagicu, jel ima tu nekih razlicitih pa da sam omasio snagu?
 
Pozdrav.Pokusaj da otkacis sata kablove...nekad moze neispravan ssd-hard ili rezac da napravi problem,pa bios nece dalje.Otkaci kablove pa startuj racunar i vidi ima li napretka.
 
Zamenio bateriju i resetovao dzampere. Resetovao se bios na fabricki ali opet ne mogu da udjem u njega bilo koju stavku da promenim :). Isto kursor stoji u levom uglu a nakon nekog vremena nestane.

Pa majku mu sta bi moglo da bude?

Bateriju sam stavio neku od 3V koju sam imao i koja mi ide na kuhinjsku vagicu, jel ima tu nekih razlicitih pa da sam omasio snagu?
Kako znaš da se resetovao ako ne možeš da uđeš u njega. Što reče kolega ili ga neki uređaj sprečava loše povezan ili memorija pravi problem. Čuje li se zvuk bip 1x kod ulaska u BIOS ili biiip produženo, ako je produženo memorija se pomerila. Moguće i da se neko igrao sa biosom pre ovih radnji. Sa tim džamperom takodje možeš reset BIOS i postavke vadeći ga i menjati položaj rupica +- reset cmos.
 
Kako znaš da se resetovao ako ne možeš da uđeš u njega. Što reče kolega ili ga neki uređaj sprečava loše povezan ili memorija pravi problem. Čuje li se zvuk bip 1x kod ulaska u BIOS ili biiip produženo, ako je produženo memorija se pomerila. Moguće i da se neko igrao sa biosom pre ovih radnji. Sa tim džamperom takodje možeš reset BIOS i postavke vadeći ga i menjati položaj rupica +- reset cmos.

Kad sam ga ukljucio izasla je poruka da je Bios resetovan i da stisnem F1 da podesim podesavanja F2 da picim dalje. Na F1 se desilo isto.
Nakon restarta video sam da ventilator radi maksimalno sto znaci da nisu vazile moje stare postavke vec su to defaultne.....

Nema bipa.
 
Kad se nešto menja u BIOS-u trebalo bi zapamtiti promene [pritiskom na F10] pre reseta. Ako promene nisu zapamćene znači da baterija ne valja, pa bi trebalo staviti novu.
 
Probaj da uđeš u BIOS sa PS/2 tastaturom.
 
Ako ništa od toga ne uspe, pošalji je meni na reprogramiranje.
 
Можда је и до напајања. Колико је старо?
 
i jel si probao bez nakacenih diskova i cdrom uredjaja. meni se desio isti problem kao sto ti imas i odkacio sam jedan hdd koji mi je pre bio na 30% helta, i sve je radilo
 
Човек ти лепо рече за HDMI, немој да те мрзи да пробаш. То се дешава на Asus i MSI плочама, мени се скоро десило.
 
Nazad
Vrh Dno