Šta je novo?

Problem Ryzen 3 3200G

SretenZujkic

Poštovan
Učlanjen(a)
14.12.2019
Poruke
168
Poena
85
Pozdrav društvo,
Da li neko ima ideju o čemu se ovde radi i kako ovo rešiti.
Nakon instalacije SSD-a i reinstalacije Windows 10 na istom, procesor pokazuje katastrofalne performanse. Ne znam kako bi ssd bilo kako mogao da utiče na rad CPU-a, ili je to bila samo koincidencija.
Kao što vidite na slici, brzina ne prelazi 0,54 ghz a utilization dodje do 15 odsto kada udjem u neku igru ili surfujem netom.
Zaista ne znam šta da radim, pa ako neko ima neku ideju, molim za pomoć.
Inače, moj build je:
AsRock b450m pro4 f
Ryzen 3 3200G
Rx 570 8gb
16gb ram
FSP Hydro pro 700w
Annotation_2021-09-22_182731.png
 
Prebacio sam ga na najjace, to je bilo prvo sto sam probao.
 
Pogledaj ovaj video, liči na tvoj problem...



Pride, reset cmos-a neretko rešava random bagove, pa odradi i to.
 
Poslednja izmena:
Hvala, probao ovo sa videa i nije uspelo. Reset CMOS-a ostavljam kao zadnje resenje, ali sam sve blizi da upravo to pokusam.
 
Generalno, taj problem kojeg imaš tako random je povezan sa time da ploča (u većini slučajeva je ploča) misli da nešto nije u redu, neki senzor ili šta već, i throttle-uje da procesor ne bi rikavela.

Realno, bag je u pitanju, osim ako nisi nešto čačnuo dok si ugrađivao ssd što ne treba. Mada, za to se mora poklopiti više stvari da ne ide na ruku. :)
 
Pokušaću da uradim update BIOS-a, pa ako ni to ne radi sledi vadjenje baterije ili ti reset CMOS-a 😁
 
Ček, prvo reset cmos-a pa onda tek update bios, bez obzira na ovaj problem. :)

To ti je neko ustaljeno pravilo, nepisano.
 
Nema na čemu. Svakako novi bios učitava default postavke, šta god ti imao ranije, ali zbog smanjenja šansi za probleme, sa default bios-om radiš i update istog. Srećno.
 
Probao prvo reset CMOS-a - nije uspelo. Onda probao sa update BIOS-a - nije uspelo. Izgleda ostaje samo da uzmem cekic i da ga nateram da se ubrza 🔨🤣
 
Sada ideš hardverskom metodom...

Raskačinješ komplet računar, vadiš memoriju iz slotova i brišeš slotove kao i memorijske kontakte, isto tako skidaš procesor i vraćaš procesor nazad posle provere pinova, fizička provera ploče da nešto ne pravi kratak spoj i slično. Radiš isto za grafiku (proveru slota i čišćenje slota).
 
Povadio sav hardver, procistio sve slotove, iskopcao sve kablove, naneo novu termalnu pastu na cpu. Rezultat jos jednom negativan. Prema nekim informacijama koje sam nasao po netu, ovo bi mogao da bude problem ocitavanja temperature CPU-a od strane maticne ploce, ne znam koliko je to tacno, ali ima smisla. Neverovatno da ne mrda frekvencija sva 4 core-a od 545 Mhz i voltaza od 0.737. Pokusao da preko BIOS-a uradim OC, a rezultat je komican - brzina padne sa 0.54 na 0.53. 🤣
 
Šta si imao pre tog SSD-a?
Nakon toliko pokušaja ja bih vratio konfiguraciju u pređašnje stanje, kad je sve radilo...
Čisto iz radoznalosti ako ništa drugo
 
To sam odmah probao kad sam video da sporije radi PC. Pre toga mi je OS bio instaliran na HDD.
Pocinjem da sumnjam da je cak i problem sa PSU. Bas cudno niske vrednosti mi daje u Ryzen Master i HWInfo.

Screenshot 2021-09-25 222033.png

Screenshot 2021-09-25 222125.png
 
Dakle ako sam razumeo, sklonio si SSD, vratio HDD i opet je CPU ostao na istom?

Može biti PSU, ali koja bi slučajnost bila da se pretvori u problem baš u toj "smeni"...
 
Tako je, vratio sam bio sve na staro, problem je ostao. Ili je doslo do nekog kvara kod maticne ploce ili je PSU puko, ne verujem da je problem u procesoru... Sada jos samo da nekako otkrijem sta je od ova dva crklo 🤣


Edit:
I evo bas sad mi je palo na pamet da probam da iskljucim PROCHOT u Ryzen Master-u i na moje veliko iznenadjenje, to je upalilo.... Znaci ipak je maticna ploca problem, verovatno ocitava lose temperaturu CPU-a i zato radi throttle....
 
Pao mi na pamet statički elektricitet... Jesi li se pre baratanja sa računarom "razelektrisao" tj. dodirnuo nešto metalno...?
Mislim, ne dešava se često, ali statički elektricitet sa prstiju može da izazove kratak spoj recimo... Nakon svega isprobanog ne pada mi na pamet neki drugi random faktor...

A da vidiš da li je PSU ili matična, ne znam kako drugačije nego pokušati sa drugim PSU...

Mada opet, ako je nešto strefilo nešto u tom potezu menjanja, pre bih pare stavio na matičnu...
 
Hvala svima sto su izdvojili svoje vreme da mi pomognu :)
Izgleda ova asrock maticna koju ja imam dosta slicnih problema pravi, dosta sam slicnih primera nasao po netu... Sad mi jedino preostaje da nadjem adekvatnu zamenu, koja ce kasnije raditi i sa boljim procesorima, kad vec dajem pare... :LOL:
 
Nazad
Vrh Dno