Šta je novo?

proširivanje LVM particije na živo

Neky

Slavan
Učlanjen(a)
01.10.2007
Poruke
919
Poena
330
Zdravo drugari,

Čitao sam o ovome i navodno je moguće i radi ali me zanima praktično iskustvu - da li ste proširivali postojeće logičke volumene? Da li je sigurno da se to radi na živom sistemu?
 
Nije bezbedno i moze da napravi probleme, ali ja mogu da ti kazem tacnu proceduru, radis je na sopstveni rizik. Inace, ja sam ovo radimo 10tak puta do sada, nije bilo problema, ali opet - radis na sopstvenu odgoovrnost, kao sto sam to i ja radio :)

Scenario
Posedujes jednu EXT4 particiju LogVol00 koja je u sustini /, i recimo da imas swap koji je LogVol01 u logickoj volume grupi LogVol00 (ovo je default stanje), i ponestaje ti prostora na /, a zelis da je prosiris dodavanjem novog diska koji je, jelte, prazan.

1. Napravi novu particiju (sdc je novi disk)
Kod:
 fdisk /dev/sdc

2. Napravi FS
Kod:
 mkfs.ext4 /dev/sdc1

3. Inicijalizuj particiju i dodaj je u VolGroup00
Kod:
pvcreate /dev/sdc1
vgextend VolGroup00 /dev/sdc1

4. Extenduj LogVol00 (+10G je velicina koju zelis da pridodas / particiji)
Kod:
lvextend -L +10G /dev/VolGroup00/LogVol00

Ukoliko prilikom ovog koraka dobijes gresku koja kaze da nemas toliko dostupnog prostora, smanji sa +10G na, recimo, 9.9 ili 9.8G

5. Resize particije, ovo je najzajebaniji deo
Kod:
resize2fs /dev/VolGroup00/LogVol00

Kada ovo prodje, kucaj df -h da bi video da li se particija prosirila (takodje preporucujem i da proveris kroz vgdisplay, pvdisplay i lvdisplay da li je sve zaista u redu).

Proveri sve jedno 5x pre nego sto restartujes (ako restartujes) server, jer se moze desiti da se VolGroup izgubi. Ukoliko se to desi, postoji nacin da se sve sredi, ali - PROVERI SVE JEDNO 5x. :)
 
Da. Radio (pre)više puta na Reiser i EXT3/4 file sistemima.
Pod uvjetom da imaš dovoljno prostora u Volume Grupi možeš početi sa korakom 4. kao je kUdtiHaEX opisao.
Provjeri sa naredbom "vgs".

Ako nemaš, onda dodaješ novi PV u grupu i počinješ sa korakom 1.
S time da ja obično koristim apsolutne veličine. Npr. Ako želim povećati LVM sa 10G na 20Gb, neću mu reći "lvextend -L +10G", nego odma "lvextend -L 20G".
 
Poslednja izmena:
Planiram neku arhitekturu za MongoDB i počinjem sa relativno malih 4TB. Budući da server ima prostor za 24 diska zanima me da li bih živoj (čitanje/pisanje) MongoDB bazi mogao da dodam još nekoliko diskova. Procedura koju je kUdtiHaEX opisao je jasna potpuno, samo se brinem za podatke.

Hvala vam obojici za savet, svaki drugi je naravno dobro došao.
 
Ja sam to radio više puta za file sisteme na kojima se vrtio IBM DB2 ili npr. CVS repozitorij. Nije bilo problema. Ne znam koje je priroda MongoDB-a.
 
Planiram neku arhitekturu za MongoDB i počinjem sa relativno malih 4TB. Budući da server ima prostor za 24 diska zanima me da li bih živoj (čitanje/pisanje) MongoDB bazi mogao da dodam još nekoliko diskova. Procedura koju je kUdtiHaEX opisao je jasna potpuno, samo se brinem za podatke.

Hvala vam obojici za savet, svaki drugi je naravno dobro došao.

Pa, ja sam ovo recimo radio za neke particije na kojima se nalazi MYSQL i, u principu, ne bi trebalo da utice ali ja sam za svaki slucaj bekapovao sve i spustio MYSQL za tih 15 minuta koliko traje resizefs. Cisto da budemo sigurni.
 
Dnevni backup bi bio preporučen. Takođe RAID1 polje "ispod" LVM-a. Npr, što ako crkne disk preko kojeg spana file sistem na LVM-u?
 
Ako budem morao da radim proširivanje javiću vam kako je prošlo :) Hvala obojici još jednom.
 
Nazad
Vrh Dno