Šta je novo?

Privatnost - količina telemetrije koju šalju uređaji

zamzung

Slavan
Učlanjen(a)
30.09.2012
Poruke
1,852
Poena
305
Ima različitih tema na forumu o Android boxevima, Iris, Eon, Laki, Chromecast ... sve su to smart uređaji.

Da li je iko radio merenja količine/tipa podataka koje ti uređaji šalju prema provajderima / proizvođačima?
Čisto tehnička diskusija, bez teorija zavere molim.
 
Bio je video od Linus Tech Tips(od druge minute) pre nekoliko meseci u kojem priča o firmware-u nekih kineskih Android TV Box-ova - koji je faktički malware.
Što se tiče poznatih uređaja, oni dolaze sa standardnim praćenjem, koje može donekle da se spreči preko DNS blokiranja i/ili alternativnih aplikacija (na primer SmartTubeNext umesto zvanične YT aplikacije).
Doklegod koristiš preinstalirane Google aplikacije i servise - Google će znati gde si i šta radiš. Custom ROM, root-ovanje, filtriranje DNS saobraćaja, alternativne aplikacije i VPN donekle pomažu...
 
^ zli Kinezi, instaliraju "viruse" u svoje uređaje ali čuvaju nas milosrdni Amerikanci, oni implementiraju samo "standardnu" špijunažu...

Nema ništa dok Linux ne zavladala na uređajima i to ne neki proprietary već OpenSource, kao npr AOSP koji na žalost nije uspeo da bude dominantan projekat u Android svetu.
 
Što baš na tu granu?
U stvari na šta se tačno aludira?
I gde je tu nešto netačno, neka nametnuta nepotpuna usmerena polu-informacija zbog koje pojedinac može da stvori iskrivljenu sliku u vezi da nekom temom?

Bilo bi mnogo korektnije da je citiran ceo post jer onda izneta "konstatacija" ne bi imala tu pežurativnu auto-destruktivnu konotaciju.

I na kraju, da se zadržimo teme i ako smo već u samom startu dotakli suštinu - poenta je da dok kakvi-takvi OpenSource projekti ostaju u senci raznih produkta svakakvih korporacija, u slučajevima kada je tehnika ovakva kakva jeste jedno nužno zlo - slobode će nam ostati ugrožene jer lakše je da se lista TikTok nego da se uči ili ne daj bože doprinosi nečemu novom i opšte korisnom.
 
Da li je iko radio merenja količine/tipa podataka koje ti uređaji šalju prema provajderima / proizvođačima?
Čisto tehnička diskusija, bez teorija zavere molim.
mislim da je ovo više za mreže

dosta proizvođača ti pruža mogućnost da izabereš da se ne šalju takvi podaci. doduše, to može da ima za posledicu delimičnu ili potpunu nemogućnost korišćenja uređaja
 
Hvala momsab. Mene interesuje da li je neko odavde baš radio merenja.
Uglavnom čitamo o nepoštovanju korisnika sa stranih sajtova.
 
@zamzung Najlakši način da proveriš i kontrolišeš šta će da ode iz tvoje mreže je da napraviš svoj lokalni DNS (npr PiHole ili AdGuard Home).

Tu možeš i da vidiš ko na šta ide i kako.

Recimo Mi AX1800 ruter na svakih 10 sekundi "priča" sa centralom.

1692172981855.png

nVidia Shield koliko vidim ne šalje priča sa "kućom" samo oko drajver ali zato ima raznu ostalu telemetriju

1692173271425.png1692173129082.png

Sličnu telemetriju ima i EON Box (tu se i MS uvuka nekako)

1692173388769.png
 
Pogledao sam Rosmanov video o Netflixu i pirateriji. Manje više očekivano, ali ono što je mi je neverovatno je se podrazumeva da će LG prodavati informacije trećim stranama čak i ako televizor platiš 3000$. Moraš da isključiš tu opciju ako ti se ne sviđa. Ovo je stvarno otišlo predaleko

smart_tv.png
 
Nazad
Vrh Dno