Šta je novo?

Preporuke za MB/CPU/RAM - mining rig

dusan27

Cenjen
Učlanjen(a)
28.10.2013
Poruke
4
Poena
151
Pozdrav,

Ideja je sledeca. Uzeti full ATX plocu, adekvatno napajanje i solidno kuciste sa ventilatorima koje bi moglo da smesti 2-3 7950 kartice.
E sad, cini mi se da ima dosta problema sa nekomatibilnoscu grafika <> MB, tako da bih molio ako neko moze da pomogne oko izbora.
Ne pratim nesto posebno novi hardver vec nekoliko godina unazad, pa bih bio zahvalan.

Da li treba da idem na OC varijante i jel to pozeljno?
Koliko jako napajanje mi treba za tako nesto i da li bi bio problem, ako bi kuciste bilo zatvoreno?
Procesor mi verujem nije bitan, ali koji socket/chipset izabrati da bi mozda kasnije tu masinu mogao da iskoristim sa jacim procesorom.
Koliko memorije ima svrhe uzeti i sa kojim radnim taktom?
I na kraju najbitnije verujem, sam izbor maticne ploce(glava me zaboli kad vidim koliko ih ima) u koju bi mogao da ubodem 3 kartice(ako je to uopste moguce bez ekstendera)?

Samo jos da spomenem rudario bi samo scrypt valute. Verovatno bih podigao neki Linux koji se ni zasta drugo ne bi koristio, ali ako je bolje Win zbog OC-a nije problem.
 
Sama pretpostavka da to misliš da strpaš u kućište je zastrašujuća, jer je pitanje koliko bi dana trajala ta priča...grejalica poput 7950 mora napolje iz kućišta. Što se tiče nekompatabilnosti, to ti se samo čini...što se tiče procesora i memorije, ideš na najjeftiniju varijantu, a memorije uzimaš 4-8 gb, ispod toga ne.
Moguće je ubosti i 5 katrica bez ekstendera, ali je u praksi neizvodljivo zbog hlađenja grafika, pa se ekstenderi koriste kako bi se kartice odaljile jedna od druge.
Što se tiče ploče, bitan je raspored slotova ako nećeš koristiti ekstendere..Ne vidim zašto bi se maltretirao sa linuksom, kad je na windowsu sve bukvalno nacrtano ?
 
Mislim da nisi u pravu sto se tice pretpostavke da je zastrasujuce staviti 2-3 7950 grafike u kuciste zarad mininga, ja ih sutra ubacujem, pa javljam utiske :D. Bitno je ne nasvirati grafike previse kako se ne bi pregrevale i samim tim nece biti toliko ni bucne, takodje je neophodno veliko i provetreno kuciste. Ja stavljam recimo 2x7950 u konfiguraciju iz potpisa. posavetovao sam se i sa covekom koji je dosta dugo u miningu, tako da mislim da nece biti problema...
 
2x7950 ce ti mozda raditi ako imas super provetreno kuciste, 3 komada nema teorijske sanse da sastave u full loadu duze od 10 minuta u kucistu.
Napravis sendvic, jedna grafika ti vuce vreo vazduh sa ledja druge, druga isto to sa trece i istopi ti se kuciste :D

Jednu stvar ne razumem, ja kopam sa 3x6950 sa 2gb rama i isti su mi rezultati kao i sa 4gb, zasto preporucujete 8GB?
 
2x7950 ce ti mozda raditi ako imas super provetreno kuciste, 3 komada nema teorijske sanse da sastave u full loadu duze od 10 minuta u kucistu.
Napravis sendvic, jedna grafika ti vuce vreo vazduh sa ledja druge, druga isto to sa trece i istopi ti se kuciste :D

Jednu stvar ne razumem, ja kopam sa 3x6950 sa 2gb rama i isti su mi rezultati kao i sa 4gb, zasto preporucujete 8GB?

****m li ga :D. Ali i dalje mislim da sa 2 karte necu imati problema jer ne planiram nista da OC-ujem, videcu sutra pa cu javiti, sad me bas interesuje da li ce funkcionisati kako treba :D
 
Ako ce da koristi cgminer nece mu trebati 8GB rama.
Ono sto ja iz iskustva mogu da kazem je da 3 7950 u kucistu su pravo malo ludilo.
Zauzimaju celo kuciste, treba im mnogo mesta da disu. Ako se stavljaju ekstenderi problem je fiksirati grafike. Ja sam terao 3 grafe u kucistu 10-ak dana dok nisam sastavio rig. Grafike su blizu, greju se, dernjaju se... Dve grafike mogu, treca je uzasna gimnastika. Ja sam napravio ludacku varijantu s trecom grafikom i bolje od toga nije moglo ali ono je cisto mucenje.
Druga, mnogo bitnija stvar: kupovina full ATX ploce i kupovina dobrog kucista samo za kopanje je cisto bacanje para i pravljenje problema gde ne mora da ga bude.
Ne koristimo mi rigove jer nemamo para za kuciste vec zato sto je mnooooogo pakticnije i bolje za same grafike.
 
Poslednja izmena:
^Slazem se da je suludo kupovati skupo kuciste,plocu i ostale komponente zbog mininga. Ja sam resio da probam varijantu sa 2x7950 jer racunar koristim 2-3 sata dnevno, a pritom imam i laptop. Pa hocu da vidim mogu li bar grafike da otplate same sebe :D.
 
Ovim tempom ce se otplate za godinu ipo do dve a do tada ce cena kartica da padne na 100e pa ti vidi isplati li ti se cimanje!!
 
Pa ako bude bilo nekog velikog cimanja prodacu jednu drugu cu zadrzati za gaming. Racunao sam da ih pustim da rade kada ne koristim komp dakle nekih 20h dnevno, nemam rudnik od 50 grafika pa da moram da se cimam svakodnevno :D. A pritom volim da odigram i po neku igricu, tako da ce resursi grafika iskoristiti vec nekako :D.
 
Necu da ti pricam o ispaltivosti, struji, roku otplacivanja jer i sam znas kakva je situacija.

Sto se tice rig-a, definitivno sam protiv bilo kakvog kucista. Evo ti primer: Posto ja volim da sve bude cakum-pakum, prvobitna zamisao mi je bila da uzmem neko kick ass kuciste po pitanju protoka vazduha i prostranosti. Imao sam HAF X, koje je imao brdo ventilatora (1X 230MM napred, 2x140mm gore, 1x 140mm pozadi, 2x140mm sa strane i jos jedan 140mm od dole). Kada su svi radili u fullu, meni je bukvalno soba mogla da se hladi od njega i ja sam bio ubedjen da je to mnogo bolja varijanta nego open case konstrukcija. Medjutim sipak. Samo 2x7950 su bile dosta hladnike napolju bez ikakvog ventilatora, nego u kucistu, pa sam zakljucio da njima vise pase otvoren prostor pa makar i bez jednog ventilatora u blizini.

E sad, drugi problem je taj sto i da uzmes recimo kuciste i odlucis da strpas 2,3 graficke u njega, valjalo bi ici na Vapor-X ili Asus DC2 kartice. Ali one zauzimaju po 3 slota (2,5 vapor x ali to je mizerna razlika), i tesko da fizicki mozes strpati vise od dve. I sa te dve se pripremi za ogromnu buku i veliku temperaturu jer znam iz vlastitog primera, a jos imam i ledeno doba u kucistu.

Tako da je moja preporuka ici na provereno dobre ekstendere, uzeti neku H61 plocu i celeroncic, i pici. To malo trosi a provereno dobra kombinacija. 35e max su ploce i mozes primarnu grafickuu taci u plocu, a drugu(i trecu) nakacis na extender. Problema sa kompatibilnoscu neces imati jer u ovom slucaju ploce trebaju imati SLI/CF podrsku.

Ram ti zavisi da li ces koristit CG miner ili Reaper. Za cg miner ce ti trebati barem 2-3 gb rama, a za reaper, barem 6. Win ili Linux, to mozes sma izabrati, ja licno preferiram Win jer mi je opste poznato okruzenje a ponekad mogu jednostavno nakacit eksterni hard disk i staviti ogromne datoteke da se skidaju, paralelno sa rudarenjem. Tako da je po meni on korisniji. :)
 
Sad bi bio pravi trenutak za prodaju ThermalTake Xpressar kucista :D
 
Ne znam sta da kazem:D. Videcu kako ce ici, necu se sigurno cimati za 10-20e mesecno ako ne bude islo kako sam zamislio. Nema mi logike sve ovo, crossfire je normalna stvar, ima klinaca koji ubace 2x7950 zarad gaminga i ne gase komp po 10 sati,pritom naravno peglaju neke ultra zahtevne igre. Znam da se grafike pri gamingu ne opterete kao pri kopanju ali opet se dosta opterete i samim tim greju.... Pogotovo sad kad izadju ovi novi 4k monitori bice full opterecene grafike....
Zaboravih da napisem model grafika koje sam porucio, u pitanju je MSI TF3....
 
Poslednja izmena:
Ja moje vaporke u gamingu ne cujem, dok kad kopaju, moram vezati kuciste da ne bi odletelo zbog ventilatora. :d

Ali ti je najbolje sacekati jos malo i videti kako ce se cena kretati. A taman ce izaci i R9 280 pa se nadamo da ce biti ispod 200e. :)
 
Ne znam sta da kazem:D. Videcu kako ce ici, necu se sigurno cimati za 10-20e mesecno ako ne bude islo kako sam zamislio. Nema mi logike sve ovo, crossfire je normalna stvar, ima klinaca koji ubace 2x7950 zarad gaminga i ne gase komp po 10 sati,pritom naravno peglaju neke ultra zahtevne igre. Znam da se grafike pri gamingu ne opterete kao pri kopanju ali opet se dosta opterete i samim tim greju.... Pogotovo sad kad izadju ovi novi 4k monitori bice full opterecene grafike....
Zaboravih da napisem model grafika koje sam porucio, u pitanju je MSI TF3....

Mozes staviti 2 Vapor-X i rudariti. Recimo da na 900/1000 daju oko 550kh/s i to uz neki nizak napon, kod mene 0,988V. Jedino se tako moze rudariti. Vantilator na gornjoj karti ces morati rucno da namestis, a na donjoj moze ostati AUTO. Gornja karta ako ti kopa za intenzitetom 17, a donja sa 19 moci ces i da surfujes. Gornja ce biti 72-3-4C tu negde. U zbiru ces imati oko 1050kh/s ne vise. Za sve iznad toga treba veci takt, a to je problem. Zasto je problem, pa zato sto kad stavis obe karte na 1000/1500 i radis bilo koji 3D test ili gaming nece ici preko 71-72C, a to je em visi takt em visi napon (1,044V). Jedini test gde ces dobro ugrejati karte na 1000/1500 je Valley benchmark 1.0 gde uz 50% ventilatora dogura do 77C posle 10-15 prolaza testa, nekih 30minuta rada.

Dakle, rezime:

2 karte mogu u Crossfire i mogu za gaming i za lagano rudarenje, za ozbiljnije rudarenje nece moci, tj. zaboravi na 600kh/s po karti osim ako volis buku.

Ideja sa imanjem 2kom 7950 Vapor-X za rekreativno rudarenje (zbirno maximum 1050kh/s) u pauzama igranja je OK, ja to radim, ali uz kompromise koje sam naveo, 900/1000Mhz i 0,988V uz 548kh/s +- 10kh/s jer ne zelim da ventilator vrti brze od 46-7% niti vise od 73-4C. Postoje i druge valute gde imas slican ucinak uz 66C i smesno malu potrosnju... ;)

Zaradices nesto, koliko, ne znam, hajde recimo neka je 30eur/mesecno, maximalno 35eur. Struje ces imati nesto, nekih 10eur, ne vise jer radis na jako niskom naponu i realno niskom taktu. Cisto ce ti ostajati maximalno 25eur. Za godinu dana to je 300eur. Dovoljno da pokrijes PAD vrednosti grafickih karti i nista vise od toga.
 
Poslednja izmena:
Mozes staviti 2 Vapor-X i rudariti. Recimo da na 900/1000 daju oko 550kh/s i to uz neki nizak napon, kod mene 0,988V. Jedino se tako moze rudariti. Vantilator na gornjoj karti ces morati rucno da namestis, a na donjoj moze ostati AUTO. Gornja karta ako ti kopa za intenzitetom 17, a donja sa 19 moci ces i da surfujes. Gornja ce biti 72-3-4C tu negde. U zbiru ces imati oko 1050kh/s ne vise. Za sve iznad toga treba veci takt, a to je problem. Zasto je problem, pa zato sto kad stavis obe karte na 1000/1500 i radis bilo koji 3D test ili gaming nece ici preko 71-72C, a to je em visi takt em visi napon (1,044V). Jedini test gde ces dobro ugrejati karte na 1000/1500 je Valley benchmark 1.0 gde uz 50% ventilatora dogura do 77C posle 10-15 prolaza testa, nekih 30minuta rada.

Dakle, rezime:

2 karte mogu u Crossfire i mogu za gaming i za lagano rudarenje, za ozbiljnije rudarenje nece moci, tj. zaboravi na 600kh/s po karti osim ako volis buku.

Ideja sa imanjem 2kom 7950 Vapor-X za rekreativno rudarenje (zbirno maximum 1050kh/s) u pauzama igranja je OK, ja to radim, ali uz kompromise koje sam naveo, 900/1000Mhz i 0,988V uz 548kh/s +- 10kh/s jer ne zelim da ventilator vrti brze od 46-7% niti vise od 73-4C. Postoje i druge valute gde imas slican ucinak uz 66C i smesno malu potrosnju... ;)

Zaradices nesto, koliko, ne znam, hajde recimo neka je 30eur/mesecno, maximalno 35eur. Struje ces imati nesto, nekih 10eur, ne vise jer radis na jako niskom naponu i realno niskom taktu. Cisto ce ti ostajati maximalno 25eur. Za godinu dana to je 300eur. Dovoljno da pokrijes PAD vrednosti grafickih karti i nista vise od toga.

Pa meni je to fina zarada, taman pokrivam racun za net i kablovsku :D. Mozda pazarim i vise komada pa ozbiljno udjem u pricu, videcemo prvo sa ove 2 kako ce ici. Najveci problem je izbeci crvenu tarifu i prostor,a naravno tu je i mnogo cimanja dok se sve podesi da radi kako treba :D. Izvinjavam se sto sam malo izleteo iz teme :D.
 
Mozes staviti 2 Vapor-X i rudariti. Recimo da na 900/1000 daju oko 550kh/s i to uz neki nizak napon, kod mene 0,988V.
Napon je očitan iz TRIXX-a ili GPU-Z? Jer na mojoj 7950DCUII TRIXX pokazuje 1.018V (1040/1375) a GPU-Z 0.986V... Mislim da je SAJber negde pisao o razlici u očitavanjima...
Zaradices nesto, koliko, ne znam, hajde recimo neka je 30eur/mesecno, maximalno 35eur. Struje ces imati nesto, nekih 10eur, ne vise jer radis na jako niskom naponu i realno niskom taktu. Cisto ce ti ostajati maximalno 25eur. Za godinu dana to je 300eur. Dovoljno da pokrijes PAD vrednosti grafickih karti i nista vise od toga.
A ova računica "stoji" ali po trenutnom diff-u i vrednosti novčića tako da (dugoročne ili kratkoročne) isplativosti "more bit bidne a more bit i nebidne" :d
 
Poslednja izmena:
Jos da pitam, da li se 7970 TF3 vise greje u odnosu na 7950 takodje TF3? Razmisljam sada da ubacim 2x7970 pa da vidim kako ce ici. One bi trebale oko 15% vise da kopaju ako se ne varam.....
 
Napon je očitan iz TRIXX-a ili GPU-Z? Jer na mojoj 7950DCUII TRIXX pokazuje 1.018V (1040/1375) a GPU-Z 0.986V... Mislim da je SAJber negde pisao o razlici u očitavanjima...

A ova računica "stoji" ali po trenutnom diff-u i vrednosti novčića tako da (dugoročne ili kratkoročne) isplativosti "more bit bidne a more bit i nebidne" :d
Napon je iz MSI afterburnera, u GPU-Z je 0,948V
 
Poslednja izmena:
Pa meni je to fina zarada, taman pokrivam racun za net i kablovsku :D. Mozda pazarim i vise komada pa ozbiljno udjem u pricu, videcemo prvo sa ove 2 kako ce ici. Najveci problem je izbeci crvenu tarifu i prostor,a naravno tu je i mnogo cimanja dok se sve podesi da radi kako treba :D. Izvinjavam se sto sam malo izleteo iz teme :D.

Racunaj i proviziju (mislim da je oko 15$) za povlacenje para na racun. Ne isplati se povlaciti malo novca. I jos racunaj da moras pratiti berzu ako hoces malo bolje da zaradis je cisto kopaj/prodaj se ne isplati.
 
Hvala svima na informacijama. Bilo je dosta toga korisnog.

Znaci definitvno se ne isplati bacati pare na maticnu plocu i kuciste... Ima li neko ideju kako onda kod nas doci do solidnih ekstendera. Moze i na PP.
 
Koju mobo sa 2 PCIe x preporucujete? Treba da mi stigne jedna sapphire dual-x r9 280x pa bih ako nadjem jos jednu da ubacim. A moguce je i bih trecu ubacio u dogledno vreme
 
Poslednja izmena:
ljudi uzmite lajsne za parket aluminijumske od po 4 m i isecite ih na delove koje spojite pop nitnama i dobijete kavez prost ali funkcionalan.... kakvo bre kuciste i karte u njemu za minig svasta ovde ima da se procita....
 
Aj samo da razjasnimo, to za memoriju, 2,4 ili 8 giga. Npr rig on 4 graf tipa 6590 - 7850 - 7950 Dal tu stvarno treba vise od 4 giga na Win 7 , ma i vise od 2 ?
 
Vise od 2 sigurno treba, ja proba pre par meseci sa 2 giga i ni sa 2 ma ni sa jednom nisam uspeo da nateram da radi normalno (na win7 64bit). Sa 4 rade vec solidno, ne i odlicno ;)
 
A ima li predloga za plocu, da li je MSI Z77A-GD65 najbolje resenje jer vidim da svi furaju tu plojku ili moze i neka jeftinija, tipa gd55 ? Ili cak neki drugi proizvodjac ?
 
moze bilo koja h61 sa 4 pciex u bilo kojoj kombinaciji...
 
Znaci ne bitno da li je pci ex 1,4,8 ili 16 ? Kakvo je stanje sa extenderima, ja sam porucio x1 na x16, da li je to dovoljno za 4 karte na recimo MSI Z77MA-G45 , ili trebaju powered riseri ?
 
Nema potrebe za powered riserima. Ploca sto jeftinija npr 1 pci x16 i da ima jos 3-4 x1, ako ces samo 2 lopate onda ti ne treba ni toliko.

Sto se mene tice ova ploca je skupa 70-80 eura, ja sam polovnu plocu cpu i ram platio 4000 din, mogu da stavim 5 grafickih, a cisto sumnjam da bi bolje radilo da sam sve to platio skuplje.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno