Šta je novo?

Hardver Preporuka za pouzdan HDD 2-4TB

Procesori, matične ploče, memorije, hlađenje, grafičke kartice i ostale PC komponente

Yojinbo

Znamenit
Učlanjen(a)
18.12.2013
Poruke
4,727
Poena
1,115
Potrebna mi je preporuka za 3.5" HDD, velicine 2-4TB, prevashodno sto pouzdaniji na duze staze i sto je moguce tisi model, za skladistenje audio/video materijala.
Sa 3-5g garancije, budzet do 150e EU trziste (geizhals kao orjentir za nabavku jer nisam u Srbiji)

Da li recimo noviji WD Red plus/pro moze da posluzi svrsi kao klasican storage drive (u "klasicnom" 1-2 ssd + hdd setupu) ili pak ici pravo na WD Black model kao proverenu opciju?
Razmisljao sam i od 2 WD Red u RAID-u ali videh da je WD imao skoro sh*tfest oko laznog brendiranja SMR modela kao CMR (WD Red), tako da i nije bas sigurno sta vise uzeti i od WD-a.
WD blue i Toshibu bih izbegao zbog dosta zalbi na pouzdanost.
 
Rešenje
Ja sam prvi terabajtni WD Red koristo pet godina kao storage u kućnom kompjuteru i bio super zadovoljan. Nečujan, hladan i nakon 5 godina redovne umerene eksploatacije skroz ispravan.
Kako stoje stvari sa sadašnjim serijama ne bih znao.
Ostaje ti eventualno još nekadašnji HGST, sada WD Ultrastar. Pre desetak godina sam bio vrlo zadovoljan bukom i performansama uz dobru reputaciju po pitanju pouzdanosti (i mene su dobro služili, ali nije neki uzorak). Trenutno sam na WD Blue, nemam zamerki rade nečujno i fino, a kukaću već ovde ako budem morao...
 
Hitachi Deathstar?
Koristio sam njihove 2.5" 1tb 7200 drajvove u laptovima, koji su odlicni bili. Ali sa desk modelima nisam imao iskustva.

WD je takodje nesto pomerao/rebrandirao kroz njihove segmente (wd blue->wd red, green->blue) tako da zaista nisam siguran sta je sta i da li je Black serija ostala na istom nivou.

Vredi li Seagate Ironwolf uzimati u razmatranje ili su i dalje nepouzdani?
 
Ja ih koristio davnih dana, a ti baš ode predaleko u istoriju sa tim Deathstarom. Za aktuelne modele daju 5 godina garancije kao i za WD Black pa računam da moraju biti pouzdaniji od Blue/Red. Seagate uspešno izbegavam celog života,ne znam da li i koliko se promenilo u poslednje vreme, ali znam da meni nikad nisu bili za razmatranje.
 
Ironwolf bi trebalo da je ok, primetio sam da ga hvale...
Ne znam kolika je garancija, videh da i Seagate i WD imaju 2 segmenta NAS drajvova (Ironwolf i Ironwolf Pro ili kako već, WD Red i Red Plus) i ovi skuplji imaju i duže garancije. 5 godina imaju baš "seriozni" drajvovi...
WD Black je "performance" drajv, nije baš predviđen za skladištenje, i nikad nije važio za tih.
Lično, mislim da je Ironwolf dovoljno dobar, ako ne standardni onda ove bolje varijante...a ako baš hoćeš naj, onda neki od HGST entetprajz drajvova ali oni su skupi.

EDIT: Bacih pogled na Geizhals, imaš Ironwolf Pro i WD Red Pro od 4TB sa po 5 godina garancije za nekih 120-130€ i WD Gold za 150-160...svi su CMR i 7200 RPM. Hitachi ima hrpicu Deskstar i Ultrastar modela od 4TB ali su svi preko 150€ i nemam pojma koji je kakav.
 
Poslednja izmena:
Videcu izmedju Seagate IronWolf 4tb (3g) i WD Red plus 4tb (3g)...
Mogu i "pro" 4tb verzije sa 5g garancije da uzmem, mala je razlika u doplati (~20ak evra), jedino sto je WD verovatno SMR (osim pro i mozda Black verzije) a sa njima nemam dobrih iskustva jer sam imao eksterne WD koji su mi brzo riknuli.

Treba mi kao klasican data grave, za neke stvari koje ce privremeno da stoje i koje cu kasnije da migriram ili brisem. (muzika, filmovi, neki licni video materijal i fotografije)
Za OS i programe + igre imam spremljena 2 zasebna Samsung evo nvme-a...

Inace li ima uticaja na dugovecnost da se u klasicnom rezimu za obicno hoardovanje podataka koriste NAS drajvovi, odnosno ne u predvidjenom RAID-u i 24/7?

+edit
Editovao si, videh i te "pro" verzije... :)
 
Ja sam upravo za to sto ti trazis uzeo Toshibu HDWD240 (P300) 4TB
 
Imam samo WD Black diskove u racunaru, pouzdani, brzi, ne cujem ih u veoma tihom stanu. Malo su skuplji ali pouzdanost valjda nema cenu, uz redovan backup normalno! :)
 
Ma ljudi njemu treba disk za filmove, serije i te gluposti..ne treba mu enterprise disk za to 🤣 potpuno bacanje para za nesto za sta te briga ako izgubis... Kakav SMR, CMR, to je bitno za NAS-eve a ne racunare i obicne data diskove
 
Baš tako. Meni je npr. tišina vrlo bitna, na prethodnom WD Green sam čuo karakteristično hdd krkljanje, novi Blue je skroz nečijan, pa sam zbog toga uzeo još jedan. Svi bitni podaci su i na Onedrive.
 
za te navedene potrebe već nekoliko godina me dobro služe 2 Tošibe od 3TB: spomenuti P300 i njegov prethodnik DT01
koliko se sećam, pokazalo se da P300 (kao i DT01) manji od 3TB nisu pouzdani

no, ako nije problem, išao bih na NAS +/Pro ili Black, koji god a da je 5 godina garancije i 7.200rpm (navika). za potrebe arhiviranja (smestiš fajlvoe koji se ponekad koriste) uglavnom se prave diskovi koji su SMR, ne idu u RAID i vrte se na ~5.400. načuh da se Seagate Archive nije dobro pokazao u praksi (ne znam da li ga i dalje ima u ponudi)
 
Svestan sam da je jedino "pouzdana" opcija konstantan bekap podataka - vise kopija + cloud i/ili NAS (koji mi je svakako u planu da sastavim kako bih prebacio i spojio nekoliko vecih externih koje koristim za backup trenutno).
Svakako mi je potreban dnevni pristup odredjenoj kolicini podataka koju zelim da drzim na HDD-u i koju ne zelim da trpam na nvme. To je svakako je bekapovano u vise kopija.

Ono sto me konkretno interesuje je kakva je trenutna situacija sa pouzdanoscu WD/Seagate-a i da li mogu WD i Seagate HDD-ove koje su namenjeni za NAS, u ovom slucaju WD Red i Ironwolf 4tb modele, da upotrebim kao standardnu i nesto "pouzdaniju" opciju od regularnih desktop lower-end serija? (blue, p300 i barracude koje doduse vise i nema)
Naravno prevashodno i zbog garancije bih posegnuo za modele sa 5godina jer je cenovna razlika mala izmedju recimo 4tb p300/wd blu vs red pro/ironwolf ...
 
moj drug koristi NAS diskove (pravi NAS, poput Pro/Plus) kao obične (nikakav RAID) i dobro su mu se pokazali. ne bi me čudilo da ima preko 10 hard diskova :D
 
Mozes bez ikakvih problema da koristis HDD koji su namenjeni za NAS kao odican HDD u kompjuteru. Sve te podele (storage, NAS, Survailance itd...) su vise marketinski trikovi nego sto realno ima neke razlike u kvalitetu komponenti koji idu u njih - ne kazem da ih nema ali....
Ja sam godinama koristio NAS HDD u kucnom kompjuteru i radio je bez greske. Ja sam se opredelio za WD Red varijantu HDD i nikad nisam imao probleme sa njima (7 god bio u kompu). Kao sto rekoh koristio sam ih u kucnom kompu dok nisam skroz presao na SSD i M.2 varijante, a trenutno imam vise WD Red HDD u NAS uredjaju i evo rade skoro 2 godine sjajno.
 
Ja sam prvi terabajtni WD Red koristo pet godina kao storage u kućnom kompjuteru i bio super zadovoljan. Nečujan, hladan i nakon 5 godina redovne umerene eksploatacije skroz ispravan.
Kako stoje stvari sa sadašnjim serijama ne bih znao.
 
Hvala na informacijama i odgovorima, to je ono sto me je na kraju interesovalo... :)
Narucio sam na Amazonu za P300 3tb za 55e, ali videh ovo za NAS od kolega poola i sterea. tako da sam narucio na kraju Ironwolf 4tb za 50e sa nekim vaucerima koji su mi preostali... :)
 
a baš nisi morao da me/nas deprimiraš sa tim cenama

1€ = 117,5 rsd
Screenshot_2021-05-09-15-53-03-226_com.android.chrome.jpg
 
Poslednja izmena:
Hvala na informacijama i odgovorima, to je ono sto me je na kraju interesovalo... :)
Narucio sam na Amazonu za P300 3tb za 55e, ali videh ovo za NAS od kolega poola i sterea. tako da sam narucio na kraju Ironwolf 4tb za 50e sa nekim vaucerima koji su mi preostali... :)
Cek uzeo si oba diska za nekih 100 EUR ukupno ili samo Ironwolf?
 
^ Ja skontao da je uzeo oba za 105€... :)

Inače https://rml527.blogspot.com/2010/12/hdd-platter-database-toshiba-35.html
"P300 (performance line): HDWD1x0 is the equivalent to DT01ACAx00", a "DT01 – 7,200rpm – 500GB, 1,2,3 TB CMR (base for P300 Desktop PC Hard Drive Series 1/2/3TB branded models)"...

Dakle, P300 od 1,2,3 TB su CMR, a 4 i 6 SMR.

Elem mene P300 od 3TB služi baš lepo od septembra prošle godine, a i uzeo sam ga na nekoj akciji na preporuku ljudi sa foruma.
 
Cek uzeo si oba diska za nekih 100 EUR ukupno ili samo Ironwolf?
Uzeo sam oba za 105e ukupno, koji je tisi zadrzacu a drugi prosledim burazeru.... :)

Jos cekam da mi AMD tj Digital River isporuci 5900x (isto upecan za msrp na sajtu) krajem nedelje i mogu konacno da sklopim konfiguraciju...
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno