Šta je novo?

Periferni uređaji Preporuka za monitor za puno buljenja u tekst

Miševi, tastature, štampači, skeneri i sl.

Ciklogremlin

Cenjen
Učlanjen(a)
26.11.2017
Poruke
195
Poena
130
Moja oprema  
Pristup internetu
  1. ADSL
  2. Mobilni internet
Treba mi savet za kvalitetan monitor - da što manje naprežem & zamaram oči.

Trenutno imam TN panel (ako sam dobro zapamtio) budžet varijantu, sa dijagonalom 21" i rezolucijom 1920x1080.

Namena?
Višečasovno, svakodnevno buljenje u tekst - što čitanje, što pisanje.
Igre slabo cepam, kad nađem vremena obično bude nešto potezno, ili point & click.

Željene karakteristike?
Minimalno zamaranje očiju.
Tačnost boja mi nije bitna, kao ni brzina osvežavanja, u smislu igranja, ili gledanja filmova.
Ono - super je ako može i to, odigram ponešto jednom u par meseci, ali tu bih istrpeo ako nije idealno.
Naravno, ako može oboje, za manje od "coma 'era", onda daj! :)

Veličina i rezolucija?
Trenutno radim na 1920 x 1080 i znam da bi mi više značilo da novi monitor ima više piksela (i više radnog prostora) po vertikali, nego što mi fali širine.
Opet, kako ne bih morao vijati i neku zver od grafičke, računam da mi veća dijagonala i veća rezolucija nisu obavezno plus.
Znam da više od 27" ne bih voleo, ne znam ima li dobrih od 24"?
Ne znam ima li smisla u ovoj godini kupovati ponovo 1920x1080, ili da svakako gledam veću rezoluciju (ako da, koju, sa kojom dijagonalom je najbolje)?

Budžet?
Kako ja to zovem - tražim "najjeftinije što valja."
Drugim rečima - ako nema dobar za manje od 600-700 evra, OK, znam koliko novaca da skupim i posle sam miran (nadam se) 10 godina.
Opet - ako ima dobar za 200-300 evra, naravno da bih radije dao manje novaca.
Samo ne bih davao više nego što moram za to što mi treba - dakle nije mi bitno precizno prikazivanje boja, 200 Hz osežavanje i slično (barem mislim, za ovu namenu - ispravite me ako grešim).

Hvala unapred za svaku pomoć i savet.

P.S.
Čitao sam recenziju za Dell U2721DE.
Tu vidim da je akcenat na preciznosti boja. Da li mogu za manje novca naći monitor sličnih karakteristika sa manje vernim prikazom boja?
Ili za isti novac naći monitor sa još kvalitetnijom slikom, po cenu manje vernog prikaza boja?
Da li je taj model ipak OK izbor za to što tražim? Ili je totalni overkill i ima nešto jeftinije?

Što više guglam i čitam recenzije, sve sam zbunjeniji, pa računam da ipak pitam. :)
 
Rešenje
Hvala još jednom svima na savetima.
Na kraju sam pazario Dell UltraSharp 27 Monitor - U2722D.

Za sada sam zadovoljan. Više radnog prostora, a bez da je prevelik.
Slika je dobra, čitko je sve što gledam na ekranu (nisam još testirao sa igrama i filmovima).
Crna slika preko celog ekrana izgleda iznenađujuće dobro - to nisam očekivao.

Od mana bih naveo nešto jači odsjaj kada jako sunce sija kroz prozor koji je iza leđa dok gledam u monitor. Roletna rešava problem (a svakako planiram reorganizaciju radnog prostora nevezano za ovo) - ali možda neko nije u situaciji da to reši, pa je onda ovo značajan problem.

Uzeo sam kod nas, u radnji - izašao je 55 hiljada jedinica najstabilnije valute u poznatom univerzumu. Nadam se da sam sad...
JA vozim LG 27UK850 i generalno je OK za puno buljenja u tekst (to mi posao). HDR ne pokusavati, grozno izgleda iako satro podrzava. Verovatno ima i boljih, ovaj meni odgovara jer moze na usb C da vozi i AV signal i punjenje za Macbook Pro.
 
JA vozim LG 27UK850 i generalno je OK za puno buljenja u tekst (to mi posao). HDR ne pokusavati, grozno izgleda iako satro podrzava. Verovatno ima i boljih, ovaj meni odgovara jer moze na usb C da vozi i AV signal i punjenje za Macbook Pro.
Hvala na podeljenom iskustvu.
Taj model je povučen iz proizvodnje i malo sam se pomučio naći (barem preko Gugla) radnju koja ga ima na stanju.
To je 4K monitor koliko vidim?

Razmišljam da uštedim bar na tome - i zbog grafičke i zbog veličine prikaza i da gledam 2K modele sa 27" dijagonalom (veće od toga ne bih gledao).
Ovaj mi je za sad na spisku: DELL UltraSharp IPS U2719D
 
Mislim da za namenu koju ti tražiš nemaš potrebe za tim cenovnim rangom. Za mnogo teksta - čitanje i pisanje ti je odlično 27" i QHD rezolucija, potrebno je da monitor bude "flicker free", tj. da nema PWM/screen flickering, da ima i opciju isključivanja plavog svetla, mada sve to možeš da uradiš i u podešavanjima ili softverski (preporuka npr. za f.lux), uz podešavanje osvetljenja i kontrasta. Poželjne opcije su i pivot i podešavanje visine i štatijaznam šta još, VESA montaža ukoliko imaš kakav nosač i sl.
Sve u svemu, to su stavke koje možeš da pretražiš npr. na eponuda i onda izabereš sebi po želji.
Evo ovako na prvu loptu, meni ovaj monitor deluje sasvim zadovoljavajuće.
 
Ne znam ima li smisla u ovoj godini kupovati ponovo 1920x1080, ili da svakako gledam veću rezoluciju (ako da, koju, sa kojom dijagonalom je najbolje)?
Da , nezgodno.
Ima smisla vise pixela samo da se uprati trend ali ako ne iziskuje mnogo vise novaca. Realno kada sa rastojanja od "rukohvat" sedimo udaljeni od ekrana
jedva primetimo razliku izmedju kvalitetnog snimka 720p vs 1080p (YouTube).

Uradi neko osnovno fino podesavanje kontrasta, boja.... kada kupis monitor.
Nadam se da nisi od onih sto drze sve na fabrickom podesavanju ili nedaj boze osvetljenje ekrana na Max. To je jeziva pojava.

Dacu ti samo jednu sugestiju, uzmi sebi i monitor sa stalkom koji ima podesavanje visine. Ovo je jako bitno kod dugog sedenja.
 
Lično, kad je u pitanju rad s textom, uvek sam za 32" 4K. Jednostavno, stane primetno više texta od drugih opcija i oštar je.
Problem je što su pristojni 32" 4K monitori skupi...mada, za ovi primenu i ne treba nešto fancy, jeftiniji bi poslužili.

Ako bi radije 27" 1440p, Asus PA278QV je dosta hvaljen, dobra ergonomija i slika. PA278CV je naslednik ali su skoro isti. Problem je što ih nema kod nas. U HU su 400 i kusur evra...
 
Vezano za prethodna dva komentara ( @jurodivi i @zamzung ):

Nisam lud za praćenjem trendova, naprotiv, samo koliko se "mora."
U tom smislu, bio bih sretan sa monitorom veličine 23" ili 24" i rezolucije 1920x1200 (16:10 odnos strana).
Takve nisam uspeo naći u kvalitetu.

Od onoga što vidim da se prodaje, a da nudi barem nešto veću radnu površinu i po vertikali, čini mi se da su to 2K rezolucije, tj. 2560x1440.
Računam - ako uzmem monitor od 27", staće komotno na sto, a biće dovoljno velik da bez nekog "zumiranja/uvećanja fontova" vidim sve jasno, a da više toga stane na ekran.
Sa tom rezolucijom bih komotno mogao raditi u dva browsera istovremeno (malo mi fali da isto radim na 1920 širini).

4K bih izbegavao prvenstveno zbog više cene, računam da mi to nije neophodno i da unarednih 4-5 godina neće postati de-facto standard (još to nije ni 2K postao koliko znam - ispravite me ako grešim).

Za kusur od 60 hiljada sam našao Dell UltraSharp U2721DE.
Po ocenama na Amazonu deluje nešto bolje od U2721D, a košta nekih 7.000 din. više od njega.

@jurodivi
Moguće da grešim, ali razmišljanje mi ide više u pravcu "da li da idem uopšte preko HD rezolucije," tj. 27" 2K računam da bi mi bilo puna kapa.

Gledao sam "reviews" za Asus PA278CV (link za slučaj da diskusija koristi još nekom, da se lako vidi o čemu pričamo). Ovo se provlači kroz više njih (znam, ni jedan nije idealan):
"It also takes an age to show the ASUS startup screen (which you can't seem to turn off unfortunately) which means you'll often miss POST messages."

Po tehničkim karakteristikama, a i po iskustvima kupaca, ne deluje ništa lošije od gore pomenutog Dell U2721DE (ako nije i za nijansu bolji, sa izuzetkom sporog paljenja pri butanju sistema).

Nema ga po radnjama, ali sam video na "kupujemprodajem" da ga ljudi nude (nisam do sad tako kupovao tehniku). Upravo po ceni koju si naveo.
To izađe za oko 7.000 din. jeftinije od Dell U2721DE - mada mi ta ušteda nije presudna, čak bih pre dao više novaca za lokalnu garanciju i mogućnost vraćanja ako naručim preko Net-a i bude problema, mrtvih piksela i sl. (taj zakon koliko znam još uvek važi, za kupovinu na daljinu?).
 
Ma uzmi taj Dell i bog da te vidi. Posle uzmes jos jedan i ovo postolje DELL-MDS19 i imas ceo zid teksta ispred sebe. :)

Sad videh da imas i Dell Monitor S2721DGFA za iste pare, samo sa 165hz osvezavanjem. Pogledaj i to. :)
 
Video sam ovaj monitor - Dell S2721D.
To bi trebalo da je "manje ozbiljna/kvalitetna" serija "S."
Međutim - po tehničkim karakteristikama i ocenama korisnika - ispadne sasvim dobar, ako ne i bolji od ostalih koje sam gledao - uključujući i Dell-ove pomenute u ovoj temi, dok Asus PA278QV ostaje samo da se nabavlja od napolje.

Gledam - nema podešavanje po visini, ali fabrička visina gornje ivice je optimalna za moj sto/setup.
Nema gomilu portova - ali to ni ne koristim.
Ima bolje osvežavanje ekrana u odnosu na ostale Dell-ove iz grupe, a po ocenama slika je podjednako oštra.
Prikaz boja je manje veran - ali meni to nije bitno.

Isijavanje je manje na tim skupljim Dell modelima. Koliko to može smetati za rad - bela pozadina, crna slova u dobro osvetljenoj prostoriji?
 
Za više prostora po vertikali, gledaj modele koji mogu da se rotiraju. Ja imam neki Dell 24" i tu opciju sam upotrebio nekoliko puta, da dobijem više tačaka po vertikali, odlična stvar.
 
Hvala još jednom svima na savetima.
Na kraju sam pazario Dell UltraSharp 27 Monitor - U2722D.

Za sada sam zadovoljan. Više radnog prostora, a bez da je prevelik.
Slika je dobra, čitko je sve što gledam na ekranu (nisam još testirao sa igrama i filmovima).
Crna slika preko celog ekrana izgleda iznenađujuće dobro - to nisam očekivao.

Od mana bih naveo nešto jači odsjaj kada jako sunce sija kroz prozor koji je iza leđa dok gledam u monitor. Roletna rešava problem (a svakako planiram reorganizaciju radnog prostora nevezano za ovo) - ali možda neko nije u situaciji da to reši, pa je onda ovo značajan problem.

Uzeo sam kod nas, u radnji - izašao je 55 hiljada jedinica najstabilnije valute u poznatom univerzumu. Nadam se da sam sad miran barem 5 godina. :)
 
Nazad
Vrh Dno