Šta je novo?

Preporuka za kupovinu servera za hosting sajtova

[nq]

Slavan
Učlanjen(a)
29.01.2006
Poruke
17
Poena
304
Pozdrav,

Da li bi mogli da mi preporucite server koji bi sluzio za hosting sajtova, verujem da ne bi bilo vise od 3-4 zaista mala sajta (mesecno mozda sve ukupno oko 500 - 1000 poseta na svim ti malim sajtovima), i eventualno jedan malo veci... oko 500 - 1000 poseta dnevno.

Potencijalno bi bio koriscen i kao file server, npr. drugi sajtovi bi drzali vece fajlove na tom serveru (10 MB - 500 MB po fajlu)...

Na kakav link bi to sve trebalo prikaciti ? Trenutno u officu ima 1MB eunet link, sto kontam da je mizerno.

Treba mi preporuka za kompletno hardversko resenje, moze i preporuka firme u NS koja bi to podesila...

Hvala unapred!
 
Budzet? Platforma (Windows/Linux)?

Za hardver se mozes obratiti Pinsoftu, u ponudi imaju IBM, DELL, FSC servere. Sto se tice podesavanja mozda mozes da se obratis AmberSoftu, ili X3M Netu.

U zavisnosti od budzeta dalje se predlaze konfiguracija, neka srednja varijanta bi bila brand server i zuta masina kao fajl server.
 
Poslednja izmena:
Linux, cisto da ne placamo i softver. Budzet sta ja znam, recimo ~ 3k evra.
 
Hm, tesno :)

IBM QC Xeon, 2GB memorije, SAS raid kontroler 8k, bez diskova kosta oko 1300 eur. Na to treba dodati diskove koji krecu od 220 eur za 146GB SAS, ili 90 eur SATA 250GB komad. Tower sasija mislim da prima 4 diska, za dodatne mora da se dokupi backplane 100eur. Jos 2GB rama je oko 150 eur.

http://www5.pc.ibm.com/europe/products.nsf/$wwwpartnumlookup/_7976KJG?open&sourcesite=cema

To je naravno bez PDV-a (18%), usluga instalacije i podesavanja krece od 100eur...

Za kinez masinu verujem da imas neke osnovne cene, solidna masina sa 4 diska bi bila od 600 eur pa navise
 
Poslednja izmena:
Hvala na informacijama! Ovo mi dosta znaci, da znam u kojim se okvirima sve to krece.
 
Ako ti treba jos nesto javi. Cak i oko same nabavke mogu da ti 'pomognem' :)

Generalno - brand serveri su dobra opcija ako znas kako ces da ih upregnes i ako si spreman da platis (posto kao sto vidis sve kosta barem 2x puta u odnosu na zute masine). Kinezi rade posao, ali koliko para toliko i muzike.
 
Poslednja izmena:
mislim da je 3000 eura sasvim doovoljno da pokrije jedan Brand name server sa 2 hd d od 146 gb, 1 qc xeonom, 4 gb rama (tipa ibm 3550)
Serveri ovog tipa primaju do 4 hdda, ako bi ti to zadovoljilo potrebe za prostorom, sigurno bi uslo u 3000 eura.

Narvno i zutac radi posao, samo nekako probaj da obezbedis redudantnost (2 zutaca :) )
 

Ko u NS-BG prodaje ove servere i da li znaš koliki je garantni rok na njih?
 
A koliko su dobavljive opcije za takve ploce? Procesori / memorije / kontroleri?
 
Moze sve da se naruci, ako nema na stocku. Znaci, sve je "dobavljivo".
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno