Šta je novo?

Hardver Preporuka za graficku i napajanje

Procesori, matične ploče, memorije, hlađenje, grafičke kartice i ostale PC komponente

el_patron

Slavan
Učlanjen(a)
22.08.2009
Poruke
3,361
Poena
365
Moja oprema  
CPU & Cooler
Ryzen 5600 + Arctic Freezer 34 eSports
Matična ploča
MSI Tomahawk MAX
RAM
Kingston Fury Beast RGB 2x16GB
GPU
Sapphire 6650XT Nitro+
Storage
Kingston A2000/Transcend 230s/HDD 500GB
Zvuk
Microlab M660BT + Steel Series Arctis 7+ Wireless
PSU
Asus Rog Strix Gold 750w
Kućište
Be Quiet Pure Base 500FX
Monitor
BenQ Mobiuz EX2710S
Miš & tastatura
HyperX Pulsefire Dart Wireless+ HyperX Alloy Origins Red Linear
Mobilni telefon
iPhone 13 mini 128gb
Pametni uređaji
Xiaomi 3C
Pristup internetu
  1. Optički internet
Planiram upgrade sa rx580 pa me zanima sta bi bio best buy do nekih 350-400eur sa Ryzen 2600 i MSI Tomahawk max. U obzir dolazi i polovna karta u garanciji ili nabavka preko madjara, mada koliko sam uspeo da ispratim, nisu ni oni vise povoljni kao sto su bili.

Napajanje koje trenutno stoji u kucistu je Chieftec CFT-600, davno sam ga uzeo, pa ne znam da li bih i to morao da menjam zajedno sa grafickom.

Ne igram neke previse zahtevne igre, uglavnom cs go i dotu. Za to mi je i vise nego dovoljno ovo sto imam, al mozda bih odigrao neke novije naslove pa ako ih vec igram da ih igram u kvalitetu :)
 
Mene odlično služi Rx 6600 non-XT zato što XT ne znači ništa na PCIe v3. a jeftinija je puno.
 
Za 400€ mogu da se nađu na KP 3060 ili 6600XT u garanciji. 6600XT ima malu prednost u 1080p, u 1440p su praktično iste.
Lično, dao bih prednost 3060 zbog više VRAM-a (12 vs. 8 GB) i DLSS, kao i pune PCIe 4.0 x16 podrške...
 
@CountMike Gledam sad, vidim da je dosta jeftinija

@jurodivi Bas sam pogledao par testova na youtube vezano za PCIe 4.0 vs 3.0 i koliko vidim, nema tu neke preterane razlike. Vezano za gaming, 6600XT uglavnom daje bolji fps od 3060.

EDIT: Ahh sad sam pogledao test za CS GO, bukvalno jedina igra gde je razlika 30% u FPS izmedju 3.0 i 4.0, a to bas igram trenutno :D

@panther_ Ako se odlucim za novu kartu, definitivno cu uzeti 6700 ako i dalje bude po toj ceni.

Hocu li morati da menjam napajanje kada uzmem novu kartu?
 
Poslednja izmena:
Uzmi ono šta ti je bolje za igre koje igraš, sve pomenute karte će ti završiti posao...

Što se napajanja tiče, ne znam...ako ti radi ok i ne pravi probleme, neka ga. Ove grafike ne vuku mnogo struje. Sad, zavisi koliko je staro...Ako možeš da priuštiš, možda nije loše zameniti ga, ako je baš matoro (a verovatno jeste, sudeći po modelu)
 
@el_patron Jedno pitanjce - Gde ti RX580 zastajkuje?

Vise i nisam siguran koliko je RX580 relevantna kartice.
Gledam za sestrica nesto, a znam da trenutno najvise igra Minecraft/Fortnite - Mada bi mozda i igrao nesto vise da nema HD6500 😄
 
Iskreno ni ne zastajkuje u igrama koje igram, a to su dota i cs go. Warzone je isto ok radio, ali volim ja tako na svakih par godina da uzmem jacu kartu :D
 
@el_patron Jedno pitanjce - Gde ti RX580 zastajkuje?

Vise i nisam siguran koliko je RX580 relevantna kartice.
Gledam za sestrica nesto, a znam da trenutno najvise igra Minecraft/Fortnite - Mada bi mozda i igrao nesto vise da nema HD6500 😄
Pun je YT testova GPU svih generacija u raznim igrama (starijim, novijim), uporednih testova, pa tu pogledaj sta te zanima. Samo treba proveriti da li taj komp ima dovoljno kvalitetno napajanje za ovu grafičku.
Dobra je RX 580 i dalje za 1080p, posebno kvalitetni (OC) modeli sa 8GB VRAM (npr. Sapphire Pulse i Nitro). Od igara trenutno imam instalirane samo Dirt Rally 2.0 i FC 5 i 6, Dirt 2.0 i FC 5 rade sa stalnih 60 FPS praktično na maksimalnim podešavanjima sa MSAA ili TAA, FC 6 na high presetu (sa TAA, bench test u samoj igri) @1080p ima 65 FPS (default), odnosno 68 FPS (OC).
 
Za 400€ mogu da se nađu na KP 3060 ili 6600XT u garanciji.

Ja sam pre neki dan prodao Radeon™ RX 6700 XT za 440€. Nova kartica, izložbeni model. Sredio sam garanciju od dana kupovine kupca.


Ja mislim da za taj novac trenutno ne može bolje. Mada se nadam da će cene grafika svako ići na dole.
Dobra je RX 580 i dalje za 1080p

Nije dobra kupovina. Te kartice su i suviše matore, a verovatno su iz rudnika. Za ovu kocku realna cena je oko 60€ a ne 100-120 € koliko traže.
 
Mislio sam na mogućnosti same karte, na performanse u igrama.
A stanje na tržištu polovnih (rudarskih) je nešto drugo. Ko ima priliku da ugrabi provereno očuvanu RX 570/580 (po nekoj realnoj ceni) onda su te grafičke dobra kupovina.
 
Prodavacu ja svoju RX580 kada uzmem novu, nije rudarila :D
 
Udaviće ti taj R5 2600 sve što kreće od rx6600 pa na više.
Meni je rx5600xt gnjavio na 70ak% sa istim procesorom na 4.2GHz.
Karta je prodisala tek prelaskom na jaču mašinu.
 
Poslednja izmena:
Koji model 6600xt se najbolje pokazao do sad?
 
Zanimljivo. Oduvek sam smatrao da je Powercolor ispod ostalih, sto po kvalitetu izrade, sto po performansama.

Ne zelim da ustedim, obnovim grafiku svake 3, 4 godine i uvek gledam da uzmem najbolju izvedbu.
 
Samo vi gledajte Linusa i te "tier" liste, jesi li mozda imao priliku da testiras napajanje i inspektujes komponente?
 
jesi li mozda imao priliku da testiras napajanje i inspektujes komponente?
Jesu ljudi ko znaju dosta o tome, i koji su nauceni/poduceni od strane ljudi iz industrije, ljudi koji se bave dizajnom i ljudi koji rade najkvalitetnije i preciznije recencije. Njihovo znanje, prestiz, imidz i verodostojnost je pravljeno tokom decenija, i oni sad to prenose na nove mlade ljude, koji se bave tom tier-list-om. Imas i druge top-tier reviewer-e i naucnike koji svi komuniciraju sa njima i izmedju sebe.

I dodatno komuniciraju sa fabrikama, i sa proizvodjacima.

top 0.1% onih koji imaju najvece znanje/iskustvo/obrazovanje u sferi napajanja su se spojili, napravili svoju enklavu, mentorisu novu generaciju da ih nasledi i sad sa ujedinjenim front-om komuniciraju sa industrijom radi prenosenja znanja i ocenjivanja/procenjivanja uredjaja.

Poseti njihov excel fajl/spreadsheet, za detalje metodologije, link-ove, objasnjenja, itd.

 
Poslednja izmena:
Nisam te to pitao, ali hajde. Jel' ti shvataš koju ulogu igra sponzorstvo nekog branda na ocijenu, SilentiumPC je manja poljaska komanija i ovo napajanje sto sam pomenuo ima odlicnu platformu i japanske kondezatore koje ćeš pronaći samo u mnogo skupljim napajanjima, ali neko voli da plaća "brand" pa neka izvoli i da nisu bas svi strucnjaci, mogu da izdvojim jedino jonnyguru-a za kvalitetne i dostojne recenzije, informisi se malo o tim tier listama koje pominjes ali od ljudi koji iole poznaju materiju. Sve najbolje
Edit: Mnogo ljudi vijeruju internetu i svemu sto im se prezentuje na youtube-u, reddit-u i raznim portalima,i onda to sire po forumima zarad broja postova i da iskoriste slobdno vrijeme, ja nista nikada nistam preporucio nekome a da nisam imao dodira sa istim.
Edit2: Da se demantujem ima korisnog sadrzaja na reddit-u :
 
Poslednja izmena:
Jel' ti shvataš koju ulogu igra sponzorstvo nekog branda na ocijenu
To mozda vazi za odredjene i male youtubere, ali ne i za GamersNexus, HardwareUnboxed i HardwareBusters
izdvojim jedino jonnyguru-a za kvalitetne i dostojne recenzije
Pa jonnyguru im je glavi savetnik/pokrovitelj, zajedno sa Aris-om (kome je isto jonnyguru bio mentor. O tome i pricam nema stagnacije, stalno se menja i dopravlja i postavje bolja i kvalitetnija lista. A ljubomorni ljudi to umeju da iskoriste da cepidlace/da vrate*, i naprave slicne poruke kao taj reddit post gore (ne kazem da je to slucaj sa ovim sto si linkovao, samo da je cesto to bio slucaj u proslosti).

Ako ne postujes ili ne verujes Tier listi, ne postujes/ne verujes jonnyguru, veoma prosto.
 
Ja sam svoje rekao i ne bih u dalju raspravu da ulazim a vi kupujte sta hocete, za svoje pare na mjesec i nemam ja sta kome da vijerujem i postujem znam sam na osnovu godina i iskustva na tom polju izbrati i ocjeniti a jonhy vec dugo godina ne doprnisi nista tim listama..... Pozdrav
 
Slabo se razumem u napajanja, meni ovo sto je predlozio deluje ok, svakako je bolje od ovog sto trenutno imam :D

E sad, da li je bolje/losije od bequiet, seasonic i slicnih napajanja u tom rangu, to ne znam.
 
Mislim da je SAMA platforma.
Ispravka, jeste SEASONIC u 650w je SAMA. Pozdrav
 
Nazad
Vrh Dno