Šta je novo?

Hardver Preporuka za 4K IPS monitor

Procesori, matične ploče, memorije, hlađenje, grafičke kartice i ostale PC komponente

Chola

Cenjen
Učlanjen(a)
05.10.2012
Poruke
65
Poena
160
Moja oprema  
Mobilni telefon
iPhone 12 128GB
Pozdrav.

Planiram pocetkom sledeceg meseca da uzmem novi monitor.
Potrebna mi je preporuka za dobar 4K IPS monitor.
Sto se budzeta tice preferirao bih da se drzimo oko 600€, ali u slucaju da postoji zaista dobar razlog za to, mogao bih da se pruzim i nesto preko 1.000€.

Do sada sam koristio dva AOC 24G2U/BK monitora (144Hz, IPS, 1080p), medjutim jedan je stradao mojom nepaznjom.
Monitor.jpg
Monitori su dobri, ali zelim da se prebacim na vecu rezoluciju.
Namena je full mix. Svega po malo od programiranja do gaming-a.
Trenutno definitvno nemam PC koji bi poterao ozbiljne igre na 4K, ali bi posao i neke lakse esports naslove mogao da potera bez problema.

Pre nego sto neko pita, evo specs trenutnog PC-ja:
Ryzen 5 3600X, Noctua NH-U12A, Gigabyte B450 Aorus Elite, Kingston HyperX Fury 2x8GB 3600MHz, Sapphire RX 580 8GB Nitro+ Special Edition, Samsung 970 Pro 512GB, Kingston SKC2500M8 1TB.

Kada izadje Intel Raptor Lake kroz jedno godinu ipo - dve, planiram da uzmem ceo novi sistem najjace klase (Intel "13900K", 64GB DDR5, Nvidia "4090"), tako da cu u tom momentu biti spreman da iskoristim pun potencijal monitora koji bih sada uzeo.

Sto se tice monitora koje sam dosad gledao, za oko su mi zapali Asus VG289Q1A kojeg sam nasao za 47k, kao i LG 27UL850-W kojeg sam nasao za 55k.
Video sam naravno i monitore poput LG UltraGear 27GP950-B kojeg sam nasao za 115k, ali to je vec dosta ozbiljna cifra
za koju nisam siguran da li ju je vredno dati u poredjenju sa prethodno navedenim modelima.

Da li bi ste vi uzeli neki jefitiniji monitor poput navedenog Asus-a, pa kada se bude uzimao nov PC, uzeti novi u onom momentu bolji monitor?
Da li bi ste sada uzeli nesto poput navedenog LG UltraGear-a?
Da li imate nekih drugih preporuka?
 
Pozdrav,

Ja vec 6 meseci trazim monitor, isto sam hteo 4K full sve, ali igre koje ja igram moja RTX 3080 tera na 60-70FPS. A hocu da predjem na nesto sa vise od 60hz. Monitori koje si izdvojio su 60hz a UltraGear je skup jer je 4K 144Hz/160Hz OC. Vidim da si ranije koristio 144Hz IPS pa mi je prelazak na 60Hz downgrade :).
Nakon visemesecnog gledanja monitora i trazenja nekog sweet spot modela, zakljucio sam da mi je 27" mala dijagonala za 4K. Cak sam bio blizu da uzmem TV da koristim kao monitor i to konkretno LG CX ili C1 48" 4K OLED 120Hz, jer imam i PS5 pa bih ga koristio i za PC i za konzolu. I to je nesto oko 1000+ EUR.

Na kraju sam uzeo za 450 EUR - LG 32GP850-B. 32" Nano IPS 1440p 180Hz OC. Mogu ti poslati utiske ako ti je ovako nesto zanimljivo umesto 4K. Ovaj model postoji i u 27" verziji za oko 350 EUR ako ti ta dijagonala bas prija, svakako mislim da je bolja za 1440p nego 4K.

Jos bih dodao da ako ti se ne zuri, sacekas Black Friday, sigurno ce biti dobrih akcija.
 
Pre svega hvala na odgovoru i preporuci 🙂

Regularno koristim kod kuce moje 144Hz monitore, a u firmi 60Hz monitore, znam dobro da je downgrade 😄
Ali postoji dobar razlog zasto mi 60Hz mozda i ne bi toliko smetalo. Dosta matorih igara koje volim da igram imaju problema sa visokim refresh rate-ovima,
a ujedno 4k je dosta tezak za pokrenuti, pa kontam i kada uzmem nov PC u buducnosti, idalje to nece biti >100 fps 😅

Ja sedim na ~60-70cm od ekrana, a bas i nemam mesta za neke vece monitore at the moment 😅
Kada predjem u novi stan, namesticu ga da bude mesta, ali ovako kako je nemam ga previse 🙂
To je razlog zasto gledam nesto 27"-28". Naravno, nije 32" iskljuceno, ali ce biti malo guzva 😄

Definitivno mi prosledi utiske, zelim da znam kakav je monitor, pogotovo ako si probao i 4K negde, pa da mi kazes i razlike u utisku 🙂

Nije mi frka da ga uzmem odmah, ali vec kriziram sa jednim monitorom 😂
 
Ja sam sebi uzeo LG 27UD69P-W pre tri godine za slične pare kao gore pomenuti 850W - stariji je model (mada kućište skoro identično), tako da par utisaka ako ti nešto znači. Trenutno su mi nakačeni PC i konzola (ranije PS4, sad PS5), odlična slika, mada ima dosta bleed-a, ja lično u radu ni ne primećujem dok se ne pojavi crn ekran, ali kome to smeta primetiće verovatno.

Sad mi je sve normalno, ali u početku sam se navikavao bar mesec dana ako ne i više na monitor (pre toga Dell 2412), na 100% 4k sve je bilo nenormalno sitno, tako da sam na kraju ostao na 175% (Windows 10) kao neki kompromis da nije presitno, a ni preveliko.

Na tvom mestu bih za početak uzeo neki od tih jeftinijih, ne bih odmah plaćao 1k+ evra, taman da u tom prelaznom periodu do novog kompa vidiš i sam šta ti najviše odgovara (ili ne odgovara).
 
Dosta mi znaci ovaj odgovor, hvala na savetu!
I ja sam slicno razmisljao.
Najverovatnije cu uzeti onda ovog Asus-a, pa kad dodje vreme za menjanje PC-ja, sve ce da ide u paketu 🙂
 
I kod mene ista prica... tragam za nekim 4K modelom,ali sam odlucio ako idem preko 500e da mora da ima i hdmi 2.1. Trenutno sa cenom je najprimamljiviji Gigabyte M28U koji ima 28inca,LG 27GP950 mi isto zanimljiv,al je drasticno skuplji... Za Gigabyte kruze neke price da ima problema sa nekim vertikalnim linijama tokom osvezavanja,a svidja mi se dizajn jer je sveden jer ni meni ne treba iskljucivo samo gejmerski model. Iskreno treci model za sad nisam zapazio,i meni je 32inca preveliko za poziciju sa kojeg cu ga koristiti. Jos jedna velika dilema mi je lokacija kupovine... na ovim modelima moze da se ustedi lep novac ako se kupi preko,al mi je onda problem za vracanje nazad u slucaju d ami model ne odgovara,dok je ovde mnooogo losija ponuda,cene mogo vece,al prednost mogucnost vracanja.... tako da ni sam ne znam sta da radim. I jos jedno pitanje,da li si siguran da si video 27GP950 za ili 27GN950 za 115k? 27GN950 preko je oko 800e,a 27GP950 trenutno i nema na trzistu
 
Nazad
Vrh Dno