Šta je novo?

Periferni uređaji Preporuka za štampač za fotografije i kolor štampu na običnom papiru

Miševi, tastature, štampači, skeneri i sl.

svlada

Cenjen
Učlanjen(a)
21.06.2009
Poruke
159
Poena
170
Potreban mi je štampač za kućnu upotrebu u cenovnom rangu do 250e.

Mesečni obim štampe: 50-100 fotografija, 100-150 kolor stranica na običmnom papiru.

Nešto najpribližnije tome je: Cannon Pixma G540.

Da li neko ima iskustva generalno sa inkjet štampačima i da li Epson/HP nude nešto više u tom cenovnom rangu?

Do sada sam uglavnom koristio laserske štampače ali sada imam potrebu i za štampom fotografija u kućnim uslovima.
 
Nemoguce je raditi dobre fotke pljuckavcem na obicnom papiru!
Obican papir nema sjaja, nema dovoljno punioca da popuni pore, samim tim je losa i rezolucija otiska na tom papiru. Za te namene je uvek bolji dobar laser ako se zeli stampati na obicnom 80gr office papiru!

A sto se preporuke za InkJet tice, tu nema mnogo pameti ako ostajes pri odluci da koristis obican papir. Uzmi najjeftiniji moguci koji dozvoljava refill iz bocice!
Sve bolje sto uzmes, neces videti razliku na obicnom papiru. Vlakno razlije tackicu boje, koja postane krupnija, stopi se sa susednim kapima i ode i rezolucija i sve prednosti skupljeg uredjaja!
 
Na običnom papiru se "umrtve" boje. Uvek izgleda nekako tamno.

Na photo papiru i stari modeli ink jet štampača su radili sasvim ok fotke, tako da sumnjam da novi modeli neće raditi.

Obrati pažnju da 100 fotografija i 150 A4 color strana uopšte nije mala količina štampe za jedan ink jet i u specifikacijama možeš naletiti na brojeve poput: maksimalni obim štampe 4500 mesečno. Preporučeni obim štampe 150 strana mesečno.

I tih 250 printova će da troši priličnu količinu mastila, pa gledaj tank model, kao što @testthenext reče, da se pune iz bočice. I jeftinije i praktičnije.
 
Epson je pre 15tak godina među prvima izašao sa tim dopunjivim kertridžima i čak sam u promo materijalu još tada od njih dobio kesicu od 10 10x15 foto papira uz jedan sempl print, a konkretan model je imao 4 boje tj. cmyk pa vidi ako možda ima i nešto polovno eventualno. 🤷🏽‍♂️
 
Poslednja izmena:
Nesrećno sam formulisao pitanje.

Fotografije nameravam da štampam na foto papiru, a na običnom papiru dokumente u boji.

@PJ Po specifikacijama noviji ink-jet troše kao upaljač. Fokusiraću pretragu na te koji se pune iz bočice.

Canon ima veliki broj pixma modela - ali ih je teško uporediti jer su identični.

Po redditu se ljudi žale na Epson, najčešće je issue "Clogged Print Head Nozzle". Koliko vidim to je čest problem kod inkjeta ali je kod njih izražen.

:) Ništa, javljam i postujem rezultate štampe (ukoliko nekom bude interesantno) kada kupim neki od ovih pixma modela.
 
Ako budeš štampao svaki dan, male su šanse da ti se zapuše dizne.

Poslednji InkJet na kome sam imao taj problem je bio neki Lexmark, pre skoro 20 godina. Od tada uvek imam bar jedan HP InkJet, imao sam i neki Canon.
Epson nisam posedovao, ali da, od uvek je važio za najosetljiviji na zapušavanje, ali i za najbolji kvalitet foto štampe.

U kućnoj upotrebi ljudi često danima ili sedmicama ne puste nijedan print.
Što se tiče potrošnje, kada pustiš prvih 10 fotografija na maks kvalitetu, videćeš da je "troši kao upaljač" veoma rastegljiv pojam. Sa ovim dopunama iz bočice mastilo više nije skupo i jednostavna je dopuna, pa sa te strane nije bitno koliko troši. Dok smo menjali, pa kasnije dopunjavali kertridže, bilo je cimanje.
Ja sada trošim zamenske kertridže. Skuplje je od dopune, ali jednostavnije, čistije i meni se pokazalo pouzdanije.

Svojevremeno sam na jednom štampaču imao i CISS u samogradnji. Dok radi, radi odlično, kad počne da pravi probleme, bolje odmah sve skinuti.
 
Koristim Epson L382 CISS štampač ~4 god. uz povremenu štampu - par kolor stranica na svake dve-tri nedelje.

Problema sa zapušavanjem glava nisam imao. Koristim povremeno čišćenje iz softvera, jer retko štampam, pa mi je to neki vid održavanja.
Boje traju baš dugo, a izađu jeftinije ili slično kao standardni inkjet kertridži. Računam cenu za original kertridž, jer uzimam original Epson boje. Sa kopijama je sličan odnos kao sa dopunom kertridža.

Ne znam kakvi su novi Epson štampači, ali ja sam prezadovoljan sa ovim modelom. Imao sam i kolor laser, ali mi nije odgovarao, jer uglavnom štampam fotografije, što nije nikako posao za laser.
 
Što se zapušavanja tiče, tu sam na HP ink jet imao redovno problem, ali to u suštini rešava 90+% alkohol na par obrisa i posle ide sve kako treba.
 
Kupio sam Canon G540 na kraju.

Rezultati štampe drastično variraju.

Canonova mobile app je teško smeće: noisy slike, loše boje. Štampa iz fotošopa uz par podešavanja daje drastično bolje rezultate. Ima i do samih slika. Slike slikane ajfonom u odnosu na slike slikane matorim Olympus XZ-1 su za klasu ispod po kvalitetu odštampane slike. Uglavnom sam štampao na 10x15 glossy i mat canon papirima.

Sada mi ostaje da se malo poigram pripremom za štampu - što do sada nisam radio, pa ću videti rezultate.

U vezi samog setupa štampača poprilično je jednostavno, sipaju se boje u tankere i tjt.

Sve u svemu - not great, not terrible.
 
Nazad
Vrh Dno