Šta je novo?

Prenosenje/porucivanje fotoopreme "od preko"

Bishop

Slavan
Učlanjen(a)
11.07.2007
Poruke
1,129
Poena
350
Zanima me kakvi su propisi za donosenje fotoaparata i opreme iz recimo Madjarske.

Koliko sam gledao neke entry lvl DSLR aparate cini mi se da su u Madjarskoj dosta jeftiniji nego kod nas. Pa meinteresuje procedura ako bih zeleo da ga donesem...

Da li mora dase prijavi na granici? Da li se placa PDV + carina? Da li je moguce ostvariti povracaj PDV-a iz Madjarske?

Slicna me stvar zanima i prilikom narucivanja od preko...Dosta sam upoznat sa carinskim procedurama prilikom uvoza/izvoza kada je u pitanju pravno lice, ali mene zanma za fizicko lice...Da li je neko vec imao iskustva sa tim?

:wave:
 
Imas na DZ par tema o tome.

Ukratko, postoje ljudi koji dovlace, rade na AFU i kod njih je oprema nekad mnogo jeftinija a nekad i nije a imas varijantu da zapalis do Segedina pazaris, odradis povracaj poreza odma' ili naknadno i prodjes dosta jeftinije pod uslovom da te ne navataju na grani.

Ako bi iz nekog razloga da platis carinu i porez i legalno uvezes, zaboravi na to i kupi ovde...
 
Ja sam porucivao nesto iz Amerike, regularno stizalo DHL-om valjda, normalno placena carina/PDV (na vrednost same opreme spedicija je bila smesna stavka).
DHL posiljka je bila dosta jeftina jer je sajt dosta slao van, pa je imao dobar deal za shipping. Ako ne naidjes na takav sajt, ne vredi :(
Sa Provantage-a sam porucivao, ali vise nece da salju u Srbiju. B&H Photo i slicni (mislim da se tako zvase..) valjda i dalje salju u Srbiju, pogledaj, mislim da ti se to vise isplati (sa sve carinom/PDV-om i shipping-om) od bilo kakve manevracije iz Evrope. Naravno najjeftinije je da ti neko to donese i ne prijavi na granici ali.. :)
 
^ Ne znam kako si izracunao da je jeftinije da se poruci iz USA kad platish postarinu, shpediciju, carinu i PDV ? :) Pa to je na recimo 2000$ 30+% od vrednosti, i za te iste pare cesh kupiti kod nas na svakom cosku sa domacom garancijom. Za neki entry DSLR od 800$, ispalo bi ga skuplje nego kod nas dok sve plati. Narucivanje iz USA se isplati samo ako neko moze da ti donese opremu licno, mada i tu rizikuje da ga navataju i naplate mu sve, ako ne i oduzmu opremu. Trenutno najbolja kombinacija je kupovina kod "Madjara" tako sto cesh naruciti telefonom i paket ti stize na adresu. Licno da idesh u Madjarsku se isplati samo ako kupujesh opremu od 5000e, ali koliko vidim to ovde nije slucaj..
 
Poslednja izmena:
Sracunao sam tako sto je cena bila mnooogo niza od 30% nego kod nas, plus sto NIJE bilo kod nas :D

Postarina i spedicija su bile mizerne naspram same opreme.
 
^ Ne znam kako si izracunao da je jeftinije da se poruci iz USA kad platish postarinu, shpediciju, carinu i PDV ? :) Pa to je na recimo 2000$ 30+% od vrednosti, i za te iste pare cesh kupiti kod nas na svakom cosku sa domacom garancijom. Za neki entry DSLR od 800$, ispalo bi ga skuplje nego kod nas dok sve plati. Narucivanje iz USA se isplati samo ako neko moze da ti donese opremu licno, mada i tu rizikuje da ga navataju i naplate mu sve, ako ne i oduzmu opremu. Trenutno najbolja kombinacija je kupovina kod "Madjara" tako sto cesh naruciti telefonom i paket ti stize na adresu. Licno da idesh u Madjarsku se isplati samo ako kupujesh opremu od 5000e, ali koliko vidim to ovde nije slucaj..

A sta je sa carinom i porezom kad narucujes postom?
 
Carina i porez na foto opremu vam ne gine, sem ako nije neka kamercica od 50gr.
Jedina razlika posta naspram kurirska sluzba je da li se placa spedicija sluzbi :) Ali porucivanje postom tako vredne opreme... ne ide.
 
Znam kako ide preko speditera, rekao sam u prvom postu da sam upucen u tu proceduru. Mene iskreno vise zanima onaj deo o prenosenju preko grane, da li sam obavezan da ga prijavim??? Negde sam citao da fotoaparati spadaju u licni prtljag, pa stoga nisu obavezni da se prjave.

Imam jednog, da tako kazem, bivseg ortaka, imali smo nekih nesuglasica, no to je ne bitno za pricu. On je doneo Canon Ixus iz Nemacke, kad isao tamo poslom i ono sto znam je da je na aerodromu prijavio da ga ima, ali ne znam da li je placao carinu i pdv. Mislim da nije, ali nisam siguram. E sad znam da je to kompaktni model, a dslr aparadi su ipak u neku ruku profi oprema.
 
Sve skuplje od 100eur po osobi kupljeno u inostranstvu i uneto lično u zemlju mora da se prijavi i plati carina i pdv, pa bile to patike, jakna, parfem ili fotoaparat. Ali naravno, carinike to ne zanima previše i gotovo nikada ne pretresaju putnike. Nove patike mogu da obujem tamo napolju i ušetam u njima kod nas, to se više ne gleda. Ako kupiš nešto tehnike napolju, raspakuj i nosi "kao da si to poneo od kuće" i niko se neće smarati da dokazuje da li si kupio napolju ili poneo na put iz Srbije. Ako prijaviš da unosiš novi DSLR, plaćaš carinu 100%. Ako ne prijaviš a carinik ga sam nađe (i bude očigledno da je nov, kutija, papiri...) činiš carinski prekršaj i plaćaš i kaznu. Ili ga ubediš da se prvi da si sam prijavio.

Sve sa našom carinom i nama privatnim licima je "mož' bit' al' ne mora", i pretežno zavisi od toga kako je gosn' carinik nasađen taj dan.
 
^^Kontam da i plaćanje one "skupe kafe" od 20-30-50€ rešava probleme na grani, ukoliko carinik pronadje sam aparat, zar ne? :S:
 
To je nuđenje mita i smatra se krivičnim delom. Ne misliš valjda da će na ovo forumu neko da ti preporuči da probleme sa zakonom rešavaš mitom i korupcijom. Pa time postajemo saučesnici....

:p :p

...pretežno zavisi od toga kako je gosn' carinik nasađen taj dan.
 
A pa da, ja se izvinjavam :D

Nego ajde još malo da smaram...Kako ide to oko povraćaja PDV-a ako bih aparat kupio u Madjarskoj? I koliki je PDV na foto opremu tamo?
 
Upravo to i mene zanima. A mogli bi i da date neki sajt u madjarskoj na kojem je moguće poručiti tako telefonom, ko što kaže driver.

Pa jel si procitao sta sam napisao :) Ne isplati se to, kod 'Madjara' je to uvek jeftinije, a pod 'Madjari' mislim na ljude koji za tebe donose iz Madjarske, ne da ti odes i kupis u Madjarskoj licno :)

Sracunao sam tako sto je cena bila mnooogo niza od 30% nego kod nas, plus sto NIJE bilo kod nas :D

Pa odluci se, jel cena bila mnogo niza ili nije bilo kod nas da se kupi, ne moze oba :)

Postarina i spedicija su bile mizerne naspram same opreme.

Covek kupuje entry telo, sto kosta 600-700e, 200e dazbina na to nikako ne moze da bude mizerno :) To se isplati tek na mnogo vece sume, mozda na 5000e. Ali sad se pored ljudi koji donose iz madjarske ne isplati kupovati nista ni online ni u prodavnicama. I to ne vazi samo za foto opremu, covek na pijaci prodaje Milke za 60 dinara, one kostaju 120 svuda :)

Znam kako ide preko speditera, rekao sam u prvom postu da sam upucen u tu proceduru. Mene iskreno vise zanima onaj deo o prenosenju preko grane, da li sam obavezan da ga prijavim??? Negde sam citao da fotoaparati spadaju u licni prtljag, pa stoga nisu obavezni da se prjave.

Imam jednog, da tako kazem, bivseg ortaka, imali smo nekih nesuglasica, no to je ne bitno za pricu. On je doneo Canon Ixus iz Nemacke, kad isao tamo poslom i ono sto znam je da je na aerodromu prijavio da ga ima, ali ne znam da li je placao carinu i pdv. Mislim da nije, ali nisam siguram. E sad znam da je to kompaktni model, a dslr aparadi su ipak u neku ruku profi oprema.

Da li si obavezan da prijavis novu stvar ? :) Pa naravno da si obavezan, jedno je kada ti nosis svoj aparat da bi fotkao, a drugo kada si ga tamo kupio, na sve sto udje novo u zemlju placa se porez. Drugo je to sto se mozesh lako provuci da je tvoje tako sto cesh baciti kutiju, ali opet moze da se desi da te na carini smore jer nemas papir da si izneo.
 
Poslednja izmena:
Covek kupuje entry telo, sto kosta 600-700e, 200e dazbina na to nikako ne moze da bude mizerno :)
Kojih 200e dazhbina?:) To je suma koju sam uzimao, sve me je kostalo ~200e (sa postarinom, carinom i spedicijom).
Zato i treba naci sajtove koji cesto salju i onda je DHL/FedEx shipping za tako nesto 30$ a ne 350$.
 
Poslušaj drivera i ako si u mogućnosti kupi to šta ti treba od ljudi koji tehniku već donose u zemlju.

Što se tiče carine, postoji obrazac koji se popunjava za stvari koje putnik privremeno iznosi iz zemlje:
http://www.carina.rs/cyr/Dokumenti i obrasci cirilica/SpisakStvariKojePutnikPrivremenoIznosi.pdf

Obrazas popuniš pre nego što kreneš na put i pre nego što izađeš iz zemlje carinik overi spisak.
Meni su do sada samo jednom, u povratku, na aerodromu tražili da pokažem tu potvrdu. I to nisu proveravali prtljag, nego su odmah pokazali na Lowepro torbu i tražili da pokažem šta je unutra. Neke ljude koji su putovali 10x više nego ja, i sa mnogo više opreme, nikada carina nije zaustavila u povratku. Tako da ti je to - kako ti se zalomi.

Tehnički ti možeš da kažeš da si zaboravio da prijaviš aparat i objektiv, ali rizikuješ da ti naplate kaznu ili oduzmu robu. Nuditi mito cariniku koga vidiš prvi put u životu je još veći rizik. :)

A provaliće te na granici skoro sigurno, samo je pitanje da li ćeš im biti zanimljiv ili će te pustiti bez provere.
 
Poslednja izmena:
A pa da, ja se izvinjavam :D

Nego ajde još malo da smaram...Kako ide to oko povraćaja PDV-a ako bih aparat kupio u Madjarskoj? I koliki je PDV na foto opremu tamo?

Evo ukratko procedura.

Nadjes prodavnicu u kojoj bi nesto da kupis, pre kupovine kazes da ti trebaju papiri za AFA (Vrednost mora biti preko 58000Ft tj malo manje od 60e). Platis, u prodavnici ti popune AFA dokumentaciju za sta im je potreban tvoj pasos.

Porez u Madjarskoj je 27% a ti kada vracas dobijas 21,21% i taj iznos mozes da vratis prilikom sledeceg vracanja u Madjarsku u roku od 3 meseca i to u radnji gde si uzimao (uglavnom vracaju full iznos) ili na granici gde uzimaju 3-4% za "troskove".
 
Pa jel si procitao sta sam napisao :) Ne isplati se to, kod 'Madjara' je to uvek jeftinije, a pod 'Madjari' mislim na ljude koji za tebe donose iz Madjarske, ne da ti odes i kupis u Madjarskoj licno :)
Pa nisam mislio da idem u Madjarsku samo zbog foto aparata, imam u planu da se ženom idem na proleće ili jesen do Budimpešte na par dana, pa sam mislio da put iskoristim kako bih kupio i nešto korisno :)

Da li si obavezan da prijavis novu stvar ? :) Pa naravno da si obavezan, jedno je kada ti nosis svoj aparat da bi fotkao, a drugo kada si ga tamo kupio, na sve sto udje novo u zemlju placa se porez. Drugo je to sto se mozesh lako provuci da je tvoje tako sto cesh baciti kutiju, ali opet moze da se desi da te na carini smore jer nemas papir da si izneo.

Pa na to sam i mislio, da kutiju bacim, papire sakrijem, a aparat ubacim u torbu sa stvarima.

Poslušaj drivera i ako si u mogućnosti kupi to šta ti treba od ljudi koji tehniku već donose u zemlju.

Što se tiče carine, postoji obrazac koji se popunjava za stvari koje putnik privremeno iznosi iz zemlje:
http://www.carina.rs/cyr/Dokumenti i obrasci cirilica/SpisakStvariKojePutnikPrivremenoIznosi.pdf

Obrazas popuniš pre nego što kreneš na put i pre nego što izađeš iz zemlje carinik overi spisak.
Meni su do sada samo jednom, u povratku, na aerodromu tražili da pokažem tu potvrdu. I to nisu proveravali prtljag, nego su odmah pokazali na Lowepro torbu i tražili da pokažem šta je unutra. Neke ljude koji su putovali 10x više nego ja, i sa mnogo više opreme, nikada carina nije zaustavila u povratku. Tako da ti je to - kako ti se zalomi.

Tehnički ti možeš da kažeš da si zaboravio da prijaviš aparat i objektiv, ali rizikuješ da ti naplate kaznu ili oduzmu robu. Nuditi mito cariniku koga vidiš prvi put u životu je još veći rizik. :)

A provaliće te na granici skoro sigurno, samo je pitanje da li ćeš im biti zanimljiv ili će te pustiti bez provere.

A to sigurno, imam neku sumnjivu facu, pa će me 100% provaliti :D Šalim se naravno, nego pitam to iz razloga, što sam negde pročitao da fotoaparati spadaju u lični prtljag i nisu obavezn za prijavu prilikom izlaska iz zemlje, a samim ti ni prilikom povratka, pa me zanima da li je to tačno?
Ako jeste uvek mogu da tvrdim da je to moj aparat i da nisam znao da ga moram prijaviti prilikom izlaska.
 
Mene isto interesuje ova tema, posto vec godinama razmisljam da uzmem neki entry level DSLR (oko cega bi se jos konsultovao sa vama :p ). Jel moze neka preporuka gde konkretno u Madjarskoj je najbolje kupovati tehniku generalno, odnosno dslr aparate? Ja znam samo za mediamarkt i mozda metro. Mislim na Segedin. Jel to to, ili ima jos nesto, negde, povoljnije, isplativije?
 
Ako je neki kucni aparat, ne moras, ali ako je neki ozbiljan to moras. To ti nece prihvatiti pod "moj licni" - ne znam da li iko to i kupuje samo zbog uzivanja, vec zbog posla.

Ali i za "licni" nije pravilo - ako mu se cefne, moze da ti ga zadrzi dok ne doneses racun iz zemlje ili pokazes da je legalno uvezen.
 
Znači sve u svemu manje je rizika uzeti od nekog ko već donosi i ima svoje puteve...pa dobro. Ajde onda preporuka, ko se time bavi, ko je pouzdan???

Razmišljao sm o Canon-u 600D mislim da mi je to OK izbor za taj neki keš od 600-700€???
Inače alfa, evo ja sam takav lik koji bi aparat uzeo iz ličnog zadovoljstva, ne bavim se fotografijom, ali volim dobru fotografiju :D
 
Kojih 200e dazhbina?:) To je suma koju sam uzimao, sve me je kostalo ~200e (sa postarinom, carinom i spedicijom).
Zato i treba naci sajtove koji cesto salju i onda je DHL/FedEx shipping za tako nesto 30$ a ne 350$.

Ali kako ce coveku da pomogne tvoje iskustvo kupovine od 100e kada on uzima aparat od 600-700e ? :) Najjeftiniji DHL za fotoaparat iz USA ne moze da bude ispod 80-90$, spedicija je oko 5500 dinara, i carina/porez su oko 25%, manje ce ga kostati da usheta u prvu prodavnicu kod nas...

Pa nisam mislio da idem u Madjarsku samo zbog foto aparata, imam u planu da se ženom idem na proleće ili jesen do Budimpešte na par dana, pa sam mislio da put iskoristim kako bih kupio i nešto korisno :)

Pa kazi onda tako, posto nije isto da idesh u Madjarsku samo po aparat ili po kobaje a hocesh da kupish i aparat :) Mada, ja se ni za to ne bi cimao jer morash da se vratish posle 7 dana da uzmesh AFU :)

...nego pitam to iz razloga, što sam negde pročitao da fotoaparati spadaju u lični prtljag i nisu obavezn za prijavu prilikom izlaska iz zemlje, a samim ti ni prilikom povratka, pa me zanima da li je to tačno?
Ako jeste uvek mogu da tvrdim da je to moj aparat i da nisam znao da ga moram prijaviti prilikom izlaska.

Stvar je u tome sto u ovoj zemlji nista nije toliko striktno, a pricha carinika je uvek jacha od tvoje, pa uvek moze da se desi da te smori, tako da ja uopste ne bih isao na tu pricu, chak i da pise u zakonu :) Carina ti je bukvalno kao soba za ispitivanje u policiji, mogu da ti rade sta hoce i najbolje je da budes ljubazan i da se pravis glup :)

Mene isto interesuje ova tema, posto vec godinama razmisljam da uzmem neki entry level DSLR (oko cega bi se jos konsultovao sa vama :p ). Jel moze neka preporuka gde konkretno u Madjarskoj je najbolje kupovati tehniku generalno, odnosno dslr aparate? Ja znam samo za mediamarkt i mozda metro. Mislim na Segedin. Jel to to, ili ima jos nesto, negde, povoljnije, isplativije?

Procitaj ovaj thread http://www.dizajnzona.com/forums/index.php?showtopic=87615&st=0

Znači sve u svemu manje je rizika uzeti od nekog ko već donosi i ima svoje puteve...pa dobro. Ajde onda preporuka, ko se time bavi, ko je pouzdan???

Razmišljao sm o Canon-u 600D mislim da mi je to OK izbor za taj neki keš od 600-700€???
Inače alfa, evo ja sam takav lik koji bi aparat uzeo iz ličnog zadovoljstva, ne bavim se fotografijom, ali volim dobru fotografiju :D

600D je inace najbolja kupovina za te pare, i bas ga je pre nedelju dana ortak uzeo kod Andora, cena je 645e sa kit objektivom.
 
Poslednja izmena od urednika:
Šalim se naravno, nego pitam to iz razloga, što sam negde pročitao da fotoaparati spadaju u lični prtljag i nisu obavezn za prijavu prilikom izlaska iz zemlje, a samim ti ni prilikom povratka, pa me zanima da li je to tačno?
Ako jeste uvek mogu da tvrdim da je to moj aparat i da nisam znao da ga moram prijaviti prilikom izlaska.

Kompakt aparati spadaju u lični prtljag i ne moraju da se prijavljuju pri izlasku iz zemlje. Oprema od par hiljada ne spada u lični prtljag i ako si krenuo kroz zeleni prolaz, a zaustave te i nađu je - bolje da imaš potvrdu da si je izneo iz zemlje.

Varijanta jao ja nisam znao ne pali na carini. :)
 
600D je inace najbolja kupovina za te pare, i bas ga je pre nedelju dana ortak uzeo kod Andora, cena je 645e sa kit objektivom.

Sada je u toku neka akcija u 220volt na sve DLSR aparate , te je Canon 600d kit sa 18-55mm IS II 600e sa porezom.
 
Ali kako ce coveku da pomogne tvoje iskustvo kupovine od 100e kada on uzima aparat od 600-700e ? :) Najjeftiniji DHL za fotoaparat iz USA ne moze da bude ispod 80-90$, spedicija je oko 5500 dinara, i carina/porez su oko 25%, manje ce ga kostati da usheta u prvu prodavnicu kod nas...
Oprema je bila oko 600-700$, sto je u to doba bilo oko 500-600EUR ili koliko vec. Shipping je bio ispod 100$ def. inace ne bih porucivao :) Moze biti ispod 50$ shipping, ako firma salje cesto van DHL-om pa imaju ugovor o nizim cenama. Mene su sa PC-Pitstopa (USA) 3 kucista i gomila storage kablova (jedno 30 KG tezine i vise) kostala ~100EUR preko FedEx-a. 2000$ su bila kucista.
 
Samo što su se u 220volt-u nešto istripovali i ne vraćaju AFU do daljnjeg.
Barem je do pre nedelju dana tako bilo ...
Inače na carini, na moje pitanje da li treba da prijavim aparat pri izlasku zemlje (canon 550D i dva objektiva), carinik je ogovorio da ne treba ...
 
Pa kazi onda tako, posto nije isto da idesh u Madjarsku samo po aparat ili po kobaje a hocesh da kupish i aparat :) Mada, ja se ni za to ne bi cimao jer morash da se vratish posle 7 dana da uzmes AFU

Ovo nije tačno, ima 3 meseca fore da vrati afu ;)
 
Nije na to mislio, nego da pare od AFA-e možeš tek posle 7 dana da podigneš...
I tako imaš još jedan trošak ...
 
Poslednja izmena:
Inače na carini, na moje pitanje da li treba da prijavim aparat pri izlasku zemlje (canon 550D i dva objektiva), carinik je ogovorio da ne treba ...

Ti unapred odstampaj i popisi sve od opreme sta prenosis (njihov originalni formular imas na ovom topic-u postavljen za download) pa na granici samo daj taj papir i reci "evo, ja vec popisao ono sto privremeno iznosim". I cela procedura traje jedva dva minuta. Ovako dok carinik nadje formular tamo medju njihovim papirima, dok ti to sve popises... hoce da potraje, pa se carinici smore i zato kazu da ne treba (samo da bi te sto pre skinuli sa vrata).

Glavna stvar prijave je da te pri povratku ne smaraju, ne nabedjuju da to uvozis... samo im tutnes papir pred nos i kazes "vas kolega mi ovo potpiso :rtfm: da sam privremeno izneo" :D

Pozdrav!
MrBigJump.gif
 
Nazad
Vrh Dno