Šta je novo?

Prelazak sa 1366x768 laptop na full hd 1920X1080 da ili ne?

Zekovic

Cenjen
Učlanjen(a)
29.06.2017
Poruke
2,507
Poena
175
Imam laptop sa i7 3610qm i 16GB rama i ekran 1366x768 , da li se isplati preci na full hd laptop u buducnosti , nikad nisam imao full hd laptop , da li je cisci ekran ili sve zavisi od panela? ima za 150 evra polovni full hd laptopovi 4 ili 5 generacije , mada i7 sa 4 jezgra malo teze ali mozda bi i i5 prihvatio , da li je cisci ekran ili nije vredno prodaje?
 
Ja sam imao neki stari lap top koji je bio 15 inča ekran i rezolucija 1366x768. Kada je rikno kupio sam neki isto 15 inča ali ful hd i uopšte mi to ne valja. Jako mi je sitno sve. Desktop mi stoji na onih 125%, ali je sve malo mutno jer mu to nije nativna rezolucija. Kupio bih ja opet tu manju rezoluciju, ali nije tada bilo u ponudi ništa zanimljivo. E sad, jeste, nosim naočare, ali ova manja rezolucija mi je baš odgovarala za tu veličinu ekrana. Stari lap top je bio neki Lenovo (najjevtiniji tada u prodavnici), mislim da je bila 2013 - 2014 godina. Ovaj novi je Asus VivoBook 15, tako da je tu ekran neuporedivo kvalitetniji, ali mi je sitno. Ovo pišem čisto da i na to obratiš pažnju.
 
Ja moram da kazem da ovo iznad nema veze s vezom. Naocare igraju ulogu, ali kada promenis scaling, rezolucija i ostrina ostaju iste a tekst je krupniji, nema veze sa samom rezolucijom. Apsolutno u zivotu ne bih razmatrao vise bilo sta ispod fullHD na laptopu. Imam fullHD+ rezoluciju na backup uredjaju od 12.2 incha i savrsena je slika sa povecanim scalingom. Pa na mobilnom od 6" je veca rezolucija nego taj fHD. Sa 1366 je kao da gledas pirinac na ekranu.
 
Pa ako nije mutnije (mada meni jeste) šta onda znači taj scaling? Sve i da mi se samo čini, opet mi je sve sitno u 100% ful hd, a sve mi je bilo potaman u 1366x768. Samo sam to hteo da kažem.
 
Obavezno. Samo full Hd. Meni barem odgovara jer mi svi programi izgledaju kako treba
 
Imam laptop sa i7 3610qm i 16GB rama i ekran 1366x768 , da li se isplati preci na full hd laptop u buducnosti , nikad nisam imao full hd laptop , da li je cisci ekran ili sve zavisi od panela? ima za 150 evra polovni full hd laptopovi 4 ili 5 generacije , mada i7 sa 4 jezgra malo teze ali mozda bi i i5 prihvatio , da li je cisci ekran ili nije vredno prodaje?
Sve dok ti je laptop veci od 10 inca, naravno da vredi. Za 15 (pa do 27 inca) bi vec i 2560 x 1440 preporucio.
 
Pa ako nije mutnije (mada meni jeste) šta onda znači taj scaling? Sve i da mi se samo čini, opet mi je sve sitno u 100% ful hd, a sve mi je bilo potaman u 1366x768. Samo sam to hteo da kažem.
Menja veličinu teksta, kao u mobilnom kad odaberes da prikazuje veći tekst. Ne znam što je kod tebe mutnije, ali da je tako, svaki 4k ekran onda ne bi imao smisla na laptopu, a ima ih brdo. Ako ti treba demonstracija uživo, nije problem, imam laptop sa dva ekrana, glavni je 1080p a drugi je 4k pa možeš da vidiš kako radi scaling.
 
Po meni 15" je na granici za native fullhd (bez skaliranja icega), ja licno tek na 17" sam progledao (pre toga sam tragao za ekranom sa dobrom velicinom slova prvo 14 pa 15 pa na kraju 17").
Za 15" ti je mozda idealna 1600x900.
Ako ne koristis neke ozbiljne programe koji imaju prenatrpan interfejs gomilom ikonica i editboxova, onda opusteno moze i manja rezolucija i ekran.
Ali moras da pazis da ti veca rezolucija obicno koristi vise procesor i graficku.
 
  • Like
Reagovanja: uji
@Zekovic

Idi na sajt https://www.calculatorsoup.com/calculators/technology/ppi-calculator.php i izračunaj koliko ćeš imati piksela po inču pa gledaj prema koliko će slova biti oštrija/krzavija.

Isprati temu o IPS monitorima, da ne pišem opet:


Ne znam čime se baviš na laptopu ali ako nađeš Retinu 15,4-inch (2880 × 1800) za 200 evra (kao ja) onda nema šta da juriš niže rezolucije (pod uslovom da ti ne smeta polovan laptop).
 
Da, ta malo više od HD rezolucije je krš u odnosu na FullHD na 15 inča.
 
Dok ja sad prodam stari laptop ovi na oglasima laptopovi full hd koje pikiram ima da se prodaju ali dobro , videću već nešto. Gledao sam neke i5 full hd touchscreen laptopove oko 20 i nesto hiljada dinara valjda nece da se prodaju , imaju IPS barem po google pise.

Zeznuto je prodati laptop danas , ljudi nemaju pare , samo prate oglas i cekaju da im spustis ispod svake cene laptop.
 
Poslednja izmena:
Dok ja sad prodam stari laptop ovi na oglasima laptopovi full hd koje pikiram ima da se prodaju ali dobro , videću već nešto. Gledao sam neke i5 full hd touchscreen laptopove oko 20 i nesto hiljada dinara valjda nece da se prodaju , imaju IPS barem po google pise.

Zeznuto je prodati laptop danas , ljudi nemaju pare , samo prate oglas i cekaju da im spustis ispod svake cene laptop.
Ako imas pare kupi te koje si pikirao pa prodaj svoje, star je, nece mu padati vrednost jos mnogo. Za touch ne znam sta da ti kazem, te matore ne bih uzimao. Ekrani sa touch imaju dobar odsjaj pa moze da ti bude nezgodno da ih koristiš. Ako ti je bas mnogo bitan touch, ok. Ali ako bi uzeo iz fazona, onda ces samo sebi dzabe upropastiti ugođaj korišćenja laptopa zbog tog odsjaja.

A ovo da ljudi nemaju pare, apsolutno se ne slazem, ali se slazem da prate i cekaju da te ojade sa cenom. Ja menjam na par meseci, do pola godine, gaming laptopove, i svaki sam dao brutalno ispod cene. Pricamo o uređajima preko 1000e. Ne može se reci da nemaju pare, ali prate i cekaju. Spustim sa 1600 na 1400, covek koji prati odmah salje poruku na 1300. Dao sam mu na kraju za 1350 a takav isti sa duplo manje rama, SSDa i slabijim ekranom ide na 1500. Došao je u autu od 50000e.
Budi spreman da spustis cenu ako hoćeš da prodas. Svakako ti je laptop mator i nema neku vrednost pa nećeš nešto izgubiti mnogo novca.
 
Taj je sigurno preprodavac.
Ma i nisu preprodavci, nego takvo iskustvo da ljudi sa najviše para najviše ubiju cenu. Evo i drugar prodao laptop od 800e, tj za 770, akidao 30e lik koji dosao u novom X3 bmwu. Vajdica svaki evro :D

Mislim, ok je skidati cenu, ali ako čovek spusti ispod svake cene i ti onda ponudis cifru za koju nema ni stariji model, to je već bezobrazluk, lešinarenje. Zato ja samo blokiram takve, to jesu prepordavci. Poslednji je bio neko sa 0 ocena i Olgica ime.
 
U suštini treba ići na FULLHD.
Međutim gledati da se ubaci Windows 10/11 jer skaliranje na 7 ne radi kako treba.
Ako ide win 10, onda mora i SSD.
Onda staviti skaliranje na 125%, pa ako ne valja na 150%.

Ja moj od 13.9 inča držim na 125%.
 
Da dodam samo, ako pređeš na veću rezoluciju, ne vraćaj se nazad. Isto važi i za osvetljenje. Ja silom prilika prešao sa elitebook 1030 4K 500 nita, na dragonfly fhd 400 nita, oba 13,3 inča. I tačno se vidi razlika. Dragonfly spustio na 100% skaliranje ali vidim krzavo. I to baš primećujem. Osvetljenje tek da ne pričam, sve mi je tamnije sada.
 
Kupio sam polovan Samsung NP740U3E panel je CMN N133HSE-EA1 , laptop je kao nov nije godinama folija skidata , wear level 4% na bateriji , zanima ne jel ovo IPS panel ili običan
 
U pitanju je IPS od Innolux-a. Uostalom sigurno se i vide mnogo bolji uglovi gledanja u odnosu na TN, pa se lako da primetiti.

 
Stavio sam scaling na 150% , na 100 mi je sitno , ovako deluje ok.
 
Koliko ti je inca laptop , ovaj je 13.3 inca.
 
Na 150% jedino sto su mozda fontovi malo mutni ovako ne vidim potrebu za smanjenjem skaliranja.

Da li su realni ovi iz Samsunga , ovaj laptop je 2013 kostao preko 1000 evra a ubaciili su mu low budget zvucni cip Realtek ALC269 , ne kazem dobro se cuje zvuk ali ALC269 je za low budget laptopove.
 
Poslednja izmena:
Vidi jeftino da nabaviš Lusya DAC i bićeš prezadovoljan.
 
U pitanju je IPS od Innolux-a. Uostalom sigurno se i vide mnogo bolji uglovi gledanja u odnosu na TN, pa se lako da primetiti.

Dobar je panel ali ima malo jače osvetljenje ali čist je.
 
Nazad
Vrh Dno