Šta je novo?

Prelazak iz Mts-a u A1 ili Yettel

HMrules

Cenjen
Učlanjen(a)
23.11.2012
Poruke
88
Poena
160
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD FX-6300 Six core 3,5 GHz
Matična ploča
Gigabyte 970A-DS3P
RAM
16 GB DDR3
GPU
AMD Radeon R9 270 2 GB
Storage
SSD Samsung 750 EVO 120 GB (samo OS i programi), WD Blue HDD 1 TB, WD Red HDD 3 TB, Toshiba HDD 1 TB
Zvuk
Asus Xonar ST
Monitor
Dell U2715H
Mobilni telefon
Samsung A72
Pristup internetu
  1. Mobilni internet
U maju 2023. mi ističe ugovor i razmišljam o prelasku kod drugog operatera, već duže vreme nisam zadovoljan sa Mts-om zbog interneta, kao prvo u naselju u kojem stanujem malo iznad centra grada imam samo dve crte 4G+, kao drugo internet sa nekih baznih stanica je užasno spor i ne znam zbog čega je tako i to traje neko duže vreme, pošto koristim A1 kućni net i zadovoljan sam sa njim razmišljam o tome da u maju pređem na A1, ne znam li je Yettel bolji izbor, uglavnom interesuje me vaše mišljenje, kojeg operatera mi preporučujete?
 
Ako ti je kod kuće "loš" signal sa "dve crte" na mts, a imaš kućni internet koji ti zadovoljava sve potrebe, ne bih to uzeo kao razlog za prelazak kod drugog operatera, kod kojeg ćeš imati slabiju pokrivenost na celoj teritoriji. To se odnosi i na a1 i na jetel.
 
@HMrules usmerio bih te na to i da dodatno testiraš prijem na A1 preko telefona sa karticom kućnog interneta, ukoliko do sada nisi imao prilike da to uradiš. Razlog je u tome što je ruter LTE CAT4, eventualno 6, a pretpostavljam da poseduješ telefon sa znatno boljim LTE modemom, te ćeš moći da imaš merodavniji utisak, barem što se A1 mreže tiče. Za Yettel je opcija da ukoliko poznaješ nekog ko je dobio 3GB interneta na Yettel petak lutriji (izvukao sam na 4 broja pa su šanse da je namešteno velikoj većini), a ne planira da ih iskoristi sutra, moći ćeš da vidiš kakvo je stanje na tvojoj lokaciji.
 
Ako ti je kod kuće "loš" signal sa "dve crte" na mts, a imaš kućni internet koji ti zadovoljava sve potrebe, ne bih to uzeo kao razlog za prelazak kod drugog operatera, kod kojeg ćeš imati slabiju pokrivenost na celoj teritoriji. To se odnosi i na a1 i na jetel.
Evo Speed test sa Mts bazne stanice na poslu, 3G brži od 4G.
Inače jedan kolega koristi A1 i ima 4G+ pun domet i brzinu 100-110 Mb/s na istoj lokaciji na kojoj sam ja radio Speed test, drugi kolega koristi Yettel takođe sa punim 4G+ dometom takođe na istoj lokaciji i brzina je bila maksimalno 30 Mb/s, moram napomenuti da su bazne stanice za Mts, A1 i Yettel koje sam testirao su na selu.


U stanu je bolja situacija što se tiče Mts-a, download je 42.8 ali upload je samo 2.63 i to sa dve crte 4G+.

@HMrules usmerio bih te na to i da dodatno testiraš prijem na A1 preko telefona sa karticom kućnog interneta, ukoliko do sada nisi imao prilike da to uradiš. Razlog je u tome što je ruter LTE CAT4, eventualno 6, a pretpostavljam da poseduješ telefon sa znatno boljim LTE modemom, te ćeš moći da imaš merodavniji utisak, barem što se A1 mreže tiče. Za Yettel je opcija da ukoliko poznaješ nekog ko je dobio 3GB interneta na Yettel petak lutriji (izvukao sam na 4 broja pa su šanse da je namešteno velikoj većini), a ne planira da ih iskoristi sutra, moći ćeš da vidiš kakvo je stanje na tvojoj lokaciji.
Probaću i to, da ubacim A1 karticu u telefon pa ću videti kako se ponaša signal po gradu i okolini.
 
To sto mts ima bolji signal na Kopaoniku u Sumi od A1 i Yettela, ne znaci ti mnogo osim ako ne provodis puno vremena u sumi. Najbolje da setas karticu ali zavisno od kog si paketa moguce da imas neki soft cap (ili ogranicenje softverski za brzinu na toj kartici)
Sto sa obicnom A1 karticom neces imati tako da ako imas neku fiksnu brzinu od 20-ak Mbps lako moze biti da ti je kartica za internet soft capovana na neku briznu. Ali sakako mozes da vidis i ako imas limitranu brzinu da ti je signal OK na stvarnim lokacijama koje koristis.
 
Evo rezultata testa kod mene u stanu, A1 4G+ vs Mts 4G+, prema Cell Mapper-u bazna stanica za obe mreže je na istoj lokaciji, tačnije nekih otprilike 400 m niže od mene na zgradi.
Po gradu je ok jačina signala, indetična kao Mts pošto su na većini lokacija bazne stanice za A1 na istom mestu kao za Mts osim nekih lokacija gde A1 ima nezavisno od ostalih mreža svoju baznu stanicu.
Inače na selu gde imam kuću i boravim povremeno A1 takođe ima najbolji i najjači signal jer imaju najviši stub na lokaciji (na brdu) na kojoj se nalazi njihova bazna stanica, posle toga sledi Yettel koji na istoj lokaciji ima nezavisno svoj stub i baznu stanicu ali je duplo manji stub i signal je malo lošiji od A1 ali zadovoljavajuć dok su stručnjaci iz Mts-a, takođe na istoj lokaciji, baznu stanicu stavili na mali stubić od ETV-a na kojem se nalazi repetitor za DVB-T2, Mts antene su možda 3-4 metra od zemlje, tako da generalno po nekom mom iskustvu Mts je trenutno najgori što se tiče interneta.
 

Prilozi

  • Screenshot_20230121_155229_Speedtest.jpg
    Screenshot_20230121_155229_Speedtest.jpg
    100.3 KB · Pregleda: 44
  • Screenshot_20230121_155411_Speedtest.jpg
    Screenshot_20230121_155411_Speedtest.jpg
    106.8 KB · Pregleda: 44
To ti kažem najbolje sam vidis i znas na čemu si. A generalno A1 od starta nije stedio na visini stubova za Antene. Tu im skidam kapu. Generalno svagde su skoro vislji od mtsa i yettela.
 
Neznam koliko jesu ili nisu štedeli na stubovima,kod mene ispod Avale imam jedan na 500 metara i jedan na oko kilometar na suprotnoj strani. Signal sa oba je negde od -90 do -98 dBm ali neretko se prebaci na neki očigledno udaljeniji sa signalom oko -115dBm. Sve do -100dBm dobija do obećanih (i plaćemih) za ovu tarifu) 20/10 mbps ali i to se retko događa i to samo duboko u noć i vrlo rano u zoru, po danu a posebno uvele obično ide do 10 -12Mbps a ponekad i nekif 3-4 Mbps. Još jedna stvar, upload je skoro uvek visok a nekada daleko viši od download-a.
Nisam neki stručnjak za ovakve komunikacije,ovo su samo moja merenja i opažanja ali meni ovo pokazuje da su prebukirani na nekim lokacijama pa prebacuju sa jedne bazne na neku drugu ili treću. što se odražava na brzine više nego jačina signala-.Nemam mogučnost na ovom modemu da vidim lokaciju ali se vidi po jačini signala da se menja mada ni stub ni modem ne menjaju mesto paje ovo prebacivanje i irezultati očigledno.
Ističe mi ugovor krajem februara i već pre mesec dana du mi poslali novu ponudu poštom i zivkali na telefon o produžetku ugovora a ja se još dvoumim da li da produžim, traćim novi ugovor zbog popusta i specijalno novog modema jer sje jedan od ova dva iz pređašnjih ugovora mrtav a drugi, stari izanđao i ulazi za antene pokvareni. Treba mi nov modem sigurno. Isto bihrado da modem i ugovor pošalju ili donesu jer nisam trenutno u stanju da odemdo filijale i čekam u redovima. Treba neko da mi se javi u ponedeljak pa ću da probam da ih malo ucenim ako može a druga opcija je da ih ignorišm mesec-dva pa onda da vidim šta se može. To sam uradio proćli put i dobio diskont i više bajtova. ali sume zivkali dva-triputa mesečno.
Malo mi je smešno i tužnno da mora kroz ovo da se prolazi.
 
Neznam koliko jesu ili nisu štedeli na stubovima,kod mene ispod Avale imam jedan na 500 metara i jedan na oko kilometar na suprotnoj strani. Signal sa oba je negde od -90 do -98 dBm ali neretko se prebaci na neki očigledno udaljeniji sa signalom oko -115dBm. Sve do -100dBm dobija do obećanih (i plaćemih) za ovu tarifu) 20/10 mbps ali i to se retko događa i to samo duboko u noć i vrlo rano u zoru, po danu a posebno uvele obično ide do 10 -12Mbps a ponekad i nekif 3-4 Mbps. Još jedna stvar, upload je skoro uvek visok a nekada daleko viši od download-a.
Nisam neki stručnjak za ovakve komunikacije,ovo su samo moja merenja i opažanja ali meni ovo pokazuje da su prebukirani na nekim lokacijama pa prebacuju sa jedne bazne na neku drugu ili treću. što se odražava na brzine više nego jačina signala-.Nemam mogučnost na ovom modemu da vidim lokaciju ali se vidi po jačini signala da se menja mada ni stub ni modem ne menjaju mesto paje ovo prebacivanje i irezultati očigledno.
Ističe mi ugovor krajem februara i već pre mesec dana du mi poslali novu ponudu poštom i zivkali na telefon o produžetku ugovora a ja se još dvoumim da li da produžim, traćim novi ugovor zbog popusta i specijalno novog modema jer sje jedan od ova dva iz pređašnjih ugovora mrtav a drugi, stari izanđao i ulazi za antene pokvareni. Treba mi nov modem sigurno. Isto bihrado da modem i ugovor pošalju ili donesu jer nisam trenutno u stanju da odemdo filijale i čekam u redovima. Treba neko da mi se javi u ponedeljak pa ću da probam da ih malo ucenim ako može a druga opcija je da ih ignorišm mesec-dva pa onda da vidim šta se može. To sam uradio proćli put i dobio diskont i više bajtova. ali sume zivkali dva-triputa mesečno.
Malo mi je smešno i tužnno da mora kroz ovo da se prolazi.
Mobilni net je nuzna potreba ako nemas ništa drugo kvalitetnije. Ali svakako vidi onu foru sa terenskim agentom, taj ruter je pristojan i daje popust. I uvek nije losa opcija neku jagi antenicu (ako ima konektor na ruteru) kupiti i onda si miran nadjes stub koji te voli. I ne sekiras se.
 
Trenutni modem ZTE 4G MF283 it prvog ugovora od pre 6 godina , taj ima polomljene kontakte za antenu, imao sam štapne na njemu pa mačke oborile. Drug i,je Huawei HH41v koji sam dobio sa prošlim ugovorom tako da ZTE ne podleže garanciji. a Huawei je već bio naopravci, zamenili ploču pa opet crko.
Sada vidim da izdaju Huawei B311-221 LTE CPE i/ili ZTE MF293N LTE WiFi moram da provverim koji bi mi bio bolj, bilo bi dobro da ima bar 2 network izlaza.
Imam i 4G antenu, onui kao pločica i sa 2 metra dugačkim kablovima. taman da stigne do prozora koji gleda na stranu ob repetitora nešto je pomagalana signalu na Huawei ali ZTE oma ima pokvarene/odlomljene kontakte. .
Mislio sam čak da sam kupim neki dobar modem/ruter ali ne verujem da bi pomoglo jer oni limitiraju brzinu i nije toliko do jačine signala.
Običnih rutera i switcheva imam nekolikoali više nemam kučnu mrežu
Kako sam limitiran na mobilnu mrežu jer iako ima neka kablovska i MTS optika nbukvalno 100 metara dalje nisu hteli da uvedu.a mnogo brže mi ni netreba samo ako bi 20/10 bilo stalno, ovako ostavljam veća skidanja samo noću. 200GB mi je uglavnom dosta inače bih uzeo XXL umesto XL sada. Za to kažu "Maksimalna dostupna brzina" ali i ovu postiže retko tako da se ne isplati dodatnih 400 dinara mesečno.
 
Pa sa ovim Ruterima tesko da možeš da ocekujes vise od 30 40 mbps svakako. Tako da ni ne moraju da limitiraju. Pazi ako nemas problema na tebi je odluka. Jesi video za terenski da li mogu da ti nabave i taj osnovni paket? Antenica svakako moze pomoći da te ne šeta previše između baznoh stanica. Nekad je mozda bolje i da si na opterecenoj sa dobrim signalom nego da sa slabim na rasterecenoj.
 
Zdravo svima, ako prebacim moj mt:s broj u Yettel, da li dobijam popust na pretplatu? Ili mora broj kada bude prebacen da bude prepaid nekoliko da bih dobio 50% za pretplatu?
 
Ako si prebacio broj na prepaid ili postpaid (verovatno te nece pustiti bez tri meseca da prenses), a do sad je bilo treci dan da se pojavi u aplikaciji popust... E sad postoji sansa da ce neko biti prvi da javi da vise ne vazi... Ali za sada je tako kako je bilo.
 
Ja sam kupio Yettel sim karticu da je testiram i ok je bila, a onih 50% na pretplatu sto se u App prikazivalo ukinuli su posle mesec dana otkako sam sim karticu aktivirao. Pitao ja njih zasto ste ukinuli 50% za sve tarife osim Total Data+ i stavili neke null popuste + tarife skuplje za 500-1000 dinara kažu : menjanju se promocije. A i vidi se na sajtu da piše da trenutne promocije traju od 01.06.2023.-31.08.2023. Znaci na svaka 2-3 meseca menjanju promocije. E sad ja hoću mt:s sim karticu u Yettel da prebacim, video sam na forumu nekoliko ljudi je pisalo da kad preneseš broj u Yettel mora obavezno biti prepaid da bi dobio 50% posle 2-3 dana. A i video sam sad da su neki pisali da ne mora. Ali ja ću za svaki slučaj reći da ga prebace u prepaid ne u postpaid. Ne znam zašto je Yettel ukinuo 50% za sve tarife i zamenio 50% za neke null tarife, ali bolje bi im bilo da od septembra vrate 50% jer ko će sad u leto uzet u Yettel tarifu bez 50%. Samo se plašim da kad prebacim broj u Yettel da mi se ne prikaže posle 2-3 dana 50% za sve tarife. Ali šta bude, bude. I Arapi su kupili 50% Yettel akcija ako se ne varam, tako da se nadam da će ih Arapi popraviti. + da uvedu VoWifi i 5G mrežu. Ali najviše bih prvo voleo da uvedu VoWifi i onda malo kasnije 5G mrežu(pričam za Yettel). To je to. Ja sutra prebacujem broj, tako da javljam ako se uopšte pojavi 50% za sve tarife u Yettel App. Laku noć, svima!
 
Probaj, prenos (samo pazi ta tri meseca) mislim ne moras da pazis odbice ti prenos ako ne ispunjavas bilo koji uslov... A prenesi na prepaid svakako. Do sad je bilo na prepaidu da ima popusta 3 dan da se pojavi u aplikaciji... I da traju tako promocije (ali se ovo vec prenosi jako dugo).
 
Probaj, prenos (samo pazi ta tri meseca) mislim ne moras da pazis odbice ti prenos ako ne ispunjavas bilo koji uslov... A prenesi na prepaid svakako. Do sad je bilo na prepaidu da ima popusta 3 dan da se pojavi u aplikaciji... I da traju tako promocije (ali se ovo vec prenosi jako dugo).
A šta tri meseca? Ispunicu bilo koji uslov samo da pređem u Yettel. To hoću. Nadam se da će se pojaviti.. Ma znam, ali kad će vratiti opet 50% za pretplatu? Kad će zameniti null popuste za 50%??..
 
A šta tri meseca? Ispunicu bilo koji uslov samo da pređem u Yettel. To hoću. Nadam se da će se pojaviti.. Ma znam, ali kad će vratiti opet 50% za pretplatu? Kad će zameniti null popuste za 50%??..
Pa taj broj sto ima null pozive fiktivno podnesi zahtev na a1 da preneses ili mts... Ako si duze od tri meseca u yettelu. To je uslov svaki broj mora biti bez promena makar tri meseca... Kad te zove sluzba za brigu o korisnicima trazi popust od 50 posto. A taj sto ti je u mtsu ako si prebacivao sa postpaida na prepaid ili obratno. Ne verujem da ce ti dati bez tri meseca da preneses. Ako nisi menjao korisnički nalog verovatno treba da ih iscimas da ti odobre. Ali da znas da ce te cimati (moras u suštini od bilo kakve promene(prepiad -postpaid- druga mreža. Drugi korisnik na istoj mreži) od svake takve gluposti mora proći tri meseca. E sad ako si ti menjao sa prepaida na postpaid. A nisi menjao ime mozda ti i dopusti mts da preneses uz malo cimanja da ti odobre ali hoce da zezaju...
 
Dva meseca je po novom pravilniku za prenos koji je stupio na snagu od 1. ili preciznije 60 dana.
 
Jel to znači da ako pređem sa postpejda na prepejd kod istog operatera ne mogu da menjam operatera dok ne istekne taj rok?
 
Zdravo ljudi, imam pitanje. Jedna osoba iz moje familije je prekinula pretplatu ali onaj razmak od 14 dana posto je osoba bila prevarena (osoba iz familije) e sad problem je to sto kad je radnica pitala osobu da li je sa pripejda na postpejd ta osoba presla, naravno da ta osoba nije razumela ali naravno posle 1 sekundu shvati osoba sta radnica pita.. I sad su obe kartice ukinute, nema mreze od petka, a mts je rekao da ce aktivirati tu staru ali izgleda nisu ali su rekli ako se ne aktivira salje se nova sa istim brojem. E sad ta osoba je prekinula mts da bi presla u Yettel. Da li se moze otici u Yettel prodavnicu i prebaciti broj ako su obe kartice ugasene? Da se ne mora otici u mts poslovnicu pa uzet nova sim kartica pa onda u Yettel nego direktno u Yettel da se prebaci broj, da li se to može uraditi ili ne?
 
Zdravo ljudi, imam pitanje. Jedna osoba iz moje familije je prekinula pretplatu ali onaj razmak od 14 dana posto je osoba bila prevarena (osoba iz familije) e sad problem je to sto kad je radnica pitala osobu da li je sa pripejda na postpejd ta osoba presla, naravno da ta osoba nije razumela ali naravno posle 1 sekundu shvati osoba sta radnica pita.. I sad su obe kartice ukinute, nema mreze od petka, a mts je rekao da ce aktivirati tu staru ali izgleda nisu ali su rekli ako se ne aktivira salje se nova sa istim brojem. E sad ta osoba je prekinula mts da bi presla u Yettel. Da li se moze otici u Yettel prodavnicu i prebaciti broj ako su obe kartice ugasene? Da se ne mora otici u mts poslovnicu pa uzet nova sim kartica pa onda u Yettel nego direktno u Yettel da se prebaci broj, da li se to može uraditi ili ne?
Opet nek nadje neki telefon koji radi. 0800100 100
I nek sazna šta se dešava. Kartica mora da bude aktivna. Ako samo nije dobila broj opet postoji sansa za odbijanjem jer nije prošlo 60 dana od tog cackanja.
Ako je osoba slabije stručna. Mozes ti da nazoves za nju. Jedino JMBG ce morati da ti da. Za te podatke da saznas.
 
Propustio sam da prenesem misao u drugoj temi. Lično mislim da je broj ipak samo prenešen sa postpejda na pripejd i to znači da sivu karticu menja za crvenu, a za to vreme dok joj ne budu dali pripejd sim, broj će ostati nedostupan. Tako mts radi, nije kao u A1 i Yettel gde ista sim kartica ostaje nakon te promene i bezveze je što mora tek posle prelaska sa postpejda na pripejd naknadno opet da se dođe u poslovnicu radi izdavanja sim kartice, tj. ne dobija se prilikom podnošenja zahteva.
 
Propustio sam da prenesem misao u drugoj temi. Lično mislim da je broj ipak samo prenešen sa postpejda na pripejd i to znači da sivu karticu menja za crvenu, a za to vreme dok joj ne budu dali pripejd sim, broj će ostati nedostupan. Tako mts radi, nije kao u A1 i Yettel gde ista sim kartica ostaje nakon te promene i bezveze je što mora tek posle prelaska sa postpejda na pripejd naknadno opet da se dođe u poslovnicu radi izdavanja sim kartice, tj. ne dobija se prilikom podnošenja zahteva.
Neko tu nešto nije dobro uradio ili razumeo. Po prelasku sa postpejda na pripejd odmah na licu mesta se dobija druga kartica sa istim brojem koja postaje aktivna u roku od nekoliko minuta
 
@lale87 tako je van ugovorne obaveze, ali situacija se menja dok je ugovorna obaveza na snazi i ide otkazni rok.
 
Da li se pre isteka treba javiti A1 radi promene paketa?
Zvali su pre neki dan ali se nisam javio,da li da ih pozovem i pitam za ponudu,takodje su zvali i iz telekoma,jer sam ranije bio tamo.
 
@lale87 tako je van ugovorne obaveze, ali situacija se menja dok je ugovorna obaveza na snazi i ide otkazni rok.
Nekoliko puta sam prekidao ugovornu obavezu i plaćao penale, i istog trenutka kad sam potpisao zahtev za raskid izdali su mi novu pripejd karticu.

Kasnije su se rešavali problemi penala, računa i sve što uz to ide.
 
  • Like
Reagovanja: uji
Nazad
Vrh Dno