Šta je novo?

Predlog za tablet (citanje pdf knjiga primarna funkcija)

darko024

Slavan
Učlanjen(a)
14.02.2008
Poruke
10
Poena
304
Pozdrav ljudi,
Iz naslova se da zakljuciti sta mije potrebno. Verujem da ce neki reci da je pdf prevazidjen itd. ali meni tablet treba najvise za ovu namenu. U pitanju su strucne knjige sa slikama , grafikonima, tabelama ... kao i IT knjige.

Vec vise od 2 godine imam stari NextBook 8" ali zbog male rezolucije i kvaliteta slike moje oci su mu rekle zbogom :D

Budzet je cc 150eur.

Jos ako neko ima savet na sta treba obratiti paznju , velicina ekrana, odnos, rezolucija ... bilo bi super.

Hvala ;)
 
Predpostavljam da taj stari model ima rezoluciju 800 X 600 .

Za taj novac i nije neki izbor u domacim radnjama.

Evo prvo sto mi pada na pamet je novi Vivax, TPC-8150 to se kod nas skoro pojavilo isto od 8 inca , ali ima ekran IPS sa rezolucijom 1280x768 . Dosta bolje nego ovaj stari, plus ima procesor od dva jezgra, pa bi trebao brze da radi od starog, uprkos vecoj rezoluciji . Cena mu je 12.000 din , znaci malo vise od 100 Eura, pa za resto kupi karticu od 32 GB i casti sebe ili nekog :D
 
Poslednja izmena:
Iskreno da ti kazem i kod tableta jeftinijih ce ti oci reci zbogom. Ako hoces nesto normalno bolje uzmi iPad ili KindleFire - na njima ces moci lepo citati (jedan od razloga zasto sam uzeo iPad je bas taj, a isto tako sam uzeo i MacBook Retinu - da me ne bole oci kada programiram, odnosno kodiram, zbog stalnog gledanja u text i citanja).
Znam da ti izlazi iz budzeta, ali jbga, probaj polovno naci pod garancijom, ili prodaj taj NetBook pa dodaj pare. Da ne pricam sto je smesno uporediti Android Market za tablete i iTunes Store...
 
Odlican. Vec sam imao Wayteq ranije, neku sedmicu, jeste kinez ali ozbiljna firma i pristojna podrska.
 
Ja bih vodio i o vremenu trajanja baterije, svi ovi kinezi su manje vise jadni sto se toga tice. Drugo, za dugotrajno "buljenje", 10 inca je "is a must".

Evo prvo sto mi pada na pamet je novi Vivax, TPC-8150 to se kod nas skoro pojavilo isto od 8 inca , ali ima ekran IPS sa rezolucijom 1280x768 . Dosta bolje nego ovaj stari, plus ima procesor od dva jezgra, pa bi trebao brze da radi od starog, uprkos vecoj rezoluciji . Cena mu je 12.000 din , znaci malo vise od 100 Eura, pa za resto kupi karticu od 32 GB i casti sebe ili nekog :D

Gresis, ovaj Vivax je po svemu isti kao stari samo ima neznatno veci ekran. Ne pise kolika mu je baterija ali bih se nesto kladio da jedva dobaci 3-4 sata.
Za citanje pdf-ova mu NE TREBA dual core, bitni su samo ekran, baterija i tezina.
 
Poslednja izmena:
DX se ne proizvodi bar dve godine, a i tesko da ga moze naci sada polovnog.Bio je jedan na bencu, ali bio je daleko preko 150e.
 
Za 150 Ev teško, najbliže jeste WayteQ xTAB-100qcr sa ličnim odlaskom u EU, Albaniju i slično. Ovde imaš http://forum.benchmark.rs/showthread.php?316233-Pitanje-Prestigio-MultiPad-4-Quantum-kada-ili-ne%C5%A1to-sli%C4%8Dno moje lično gledište na problem ali sa dosta većim budžetom. Imaš i link na temu 7.85 koji "paše" ali mislim da njega ili neku 8" morao koristiti bar "fit to width" uz vertikalni skrol. Pokušavao sam da objasnim razliku između čitanja knjiga gde je lagani e-ink najbolji i tvojih potreba za složene true/scan PDF gde je reflow uglavnom neupotrebljiv.
U suštini izbor nije težak, kupi tablet sa maksimalnom veličinom i rezolucijom koju možeš platiti, obavezno IPS, uz bateriju koja ti radi posao, što lakši radi udobnosti i sa pristojnim hadverom da ponekad nešto odradi i kao klasika. Ono što je utešno u informatici što za neki budžet ne možeš kupiti sada, možeš ako sačekaš dovoljno vremena. U svakom slučaju sreća sa izborom, ja mislim da sam "ubo" to što sam želeo. Podeli završne utiske na forumu to uvek koristi.
 
Zašto ne bi uzeo nexus7 2012 ?
Uklapa se u budžet, ima verovatno najbolju autonomiju od pobrojanih (i to bez da se igraš sa kernelima), otvaranje pdf-a za njega je smešan posao, najnoviji android, itd...

Imao sam tablete svih veličina, kao i 2 ebook readera, i ne mislim da je 7 inča za čitanje na lcdu premalo...
 
Poslednja izmena:
Poslednja izmena:
Cudno...gore u amazonovoj zvanicnoj ponudi e citaca, su samo kindle obicni, paperwhite i paperwhite 3g..
Verovatno se ratosiljaju jos neprodatih komada, jer je bio oko 300-370 dolara...koncept velikog formata je odbacen jos od trece generacije kindla(2.5.8 zadnji update, a novi su vec od 5.4), ali da, za citanje bi bio najbolje resenje...sem ako it knjige koje je covek pomenuo nisu u boji.
Cak i sa ovom cenom, dok se carina i dopremanje plati, izadje malo vise.

I ja bih prvo kindle preporucio, ali posto ljudi i pdf koriste, u ovom slucaju je mozda tablet bolje resenje i to neki od 10" sa boljim ekranom(iako imam tab sa 7" i perfektnom i ostrom slikom, i definitivno za oci nije problem ni tekst slova velicine jednog milimetra ali cena mu je duplo veca od budzeta)...medjutim sa ovim budzetom tesko da ima sta iole kvalitetno
 
Ok. Hvala na savetima ljudi. Upravo koristim Nexus 7 2012 (sestrin) i imam osecaj da bi cesto nedostaje bar 1" :)
Verujem da budzet ogranicava nesto iole kvalitetno , ali sam se zbog toga odrekao igranja ... znaci samo da je monitor ok.

Kindle DX mi se cini savrseno ali iskreno da kazem pojma nemam kako se snalazi sa raznim tipovima pdf-ova (skenirane verzije itd.).

Za sada mi je WayteQ xTAB-100qcr najinteresantiji izbor s obzirom na velicinu ekrana, rezoluciju .. i izasao bi me 160-170eur (iz Madjarske).
 
I to je odlično rešenje, pogotovo zbog 4:3 odnosa stranica...
 
Zašto ne bi uzeo nexus7 2012 ?
Uklapa se u budžet, ima verovatno najbolju autonomiju od pobrojanih (i to bez da se igraš sa kernelima), otvaranje pdf-a za njega je smešan posao, najnoviji android, itd...

Imao sam tablete svih veličina, kao i 2 ebook readera, i ne mislim da je 7 inča za čitanje na lcdu premalo...

Iz iskustva znam da jeste premalo za udobno citanje pdf-ova, za tako nesto je idealno 9.7" i 4:3 odnos stranica.

Ja preporucujem da pogledas Prestigio novi model od 9.7" koji ima "retina" ips ekran. Kosta oko 200 evra, ali razlika u upotrebnoj vrednosti u odnosu na te "malecke" tablete od 7" i 8" je nebo i zemlja, bukvalno ces progledati.

Imao sam stariji model Prestigia 9.7" sa 1024x768 rezolucijom, i rad sa pdf i doc fajlovima je fenomenalan, kao da drzis odstampan dokument u rukama. A jos sa "retina" ekranom kod novog modela, mislim da se itekako isplati dodati nekih 40-50 evra vise.
 
Nazad
Vrh Dno