Šta je novo?

Pravljenje jednostavnog web sajta

bakara

Znamenit
Učlanjen(a)
22.01.2005
Poruke
12,852
Poena
1,175
Kako danas u 2022goj godini najjednostavnije napraviti web sajt nekim besplatnim programom ili online alatom?

pre 15tak godina sam to radio u nekom microsoftovom programu, ali danas se to toliko izmenjalo da nemam pojma ni odakle da krenem.

google u opste ne pomaze ocas me baci na sajtove gde sve mozes da napravis u cloudu i gde se placa mesecno odrzavanje i slicno.

Da li postoji neki program gde mogu da downloadujem ceo sajt i izmenim mu sadrzaj u nekom programu, i da ga iskoristim kao neki template.
 
Zavisi šta ti tačno treba.
Ukoliko bi hteo svoje fajlove da iskoristiš potreban ti je hosting i domen.

Neka free opcija sa poddomenom koji nije unikatan je recimo https://wordpress.com/

Za neke osnovnije stvari je free. Ubaciš temu koja ti odgovara i ubacuješ/menjaš stvari u editoru.

Ukoliko nisi 15 godina radio ovo, teško da bi tek tako napravio nešto šta bi se dobro prikazivalo na svim uređajima danas.
 
Naaravno zakupio bi hosting i domen, to nije problem i ne ocekujem to besplatno,
nije problem ni da kupim neki template, ali hocu da znam i da mogu sam da menjam sadrzaj, bez bilo kakvih naprednih stvari.

Sve se mnogo promenilo od kad mi je trebalo zadnji put.

jel ne postoji neki program da mogu da skinem neki template ili neki postojeci sajt i da prilagodim tekst i slike i da ga uploadujem na zakupljeni hosting?
jel mnogo trazim?
ne zelim da postanem web dizajner, samo da sklepam neki sajt za mene sa slikama i informacijama koji mogu da apdejtujem.

nisam nasao tako nesto... nemam ideju odakle da krenem, google mi nista ne pomaze.
svuda se trazi neko placanje a ja ne znam ni sta treba tacno da kupim osim hostinga i domena.
 
Može, većina dobrih Wordpress hostinga (imaš i domaće) u ponudi imaju npr. Elementor sa kojim možeš da kreiraš sajt iz (templejta).
 
Najlakse ti je da zakupis hosting i domen, dignes WordPress instalaciju, nabacis temu sa nekim demo sadrzajem i onda izmenjas ili dodas nove sekcije. Imas i bildere poput vec pomenutog Elementora pomocu kojih to ide mnogo lakse. Nije tesko skontati, a ja ti evo nudim pomoc oko svega toga (bez nadoknade naravno) ako ti treba, pa cimaj.
 
Može, većina dobrih Wordpress hostinga (imaš i domaće) u ponudi imaju npr. Elementor sa kojim možeš da kreiraš sajt iz (templejta).
Znaci zakupim hosting i u kontrol panelu hostinga ima taj elementor koji je ako dobro razumem web sajt builder?

Hosting bi zakupio kod nekoga od domacih provajdera.

Najlakse ti je da zakupis hosting i domen, dignes WordPress instalaciju, nabacis temu sa nekim demo sadrzajem i onda izmenjas ili dodas nove sekcije.
tako nesto i jeste moja ideja...da se igram dok ne skontam sta i kako.

Wordpress je sajt koji koliko kontam nudi online pravljenje sajta, nisam skontao da ima neka instalacija?
 
wordpress je CMS i redovno ga instaliras na tvom hostingu kad ga zakupis
 
Moja preporuka ti je Oblak host, pretraži malo po netu.
Uz hosting dobijaš gomilu pro verzija tih "bildera".
Da ne bi mnogo lupao glavu imaš kurs Petar Kordić i Aleksandar Đekić, preko njih možeš sve da završiš od kupovine hostinga do pravljenje sajta.
 
WordPress je CMS, neka vrsta softvera koja sluzi za izradu sajtova.
Na wordpress.com sajtu se nudi hosting gde je vec instaliran WP. Sa besplatnim planom si dosta ogranicen i imas reklame, cak i sa ovim nekim pocetnim koji se placaju ne mozes da uradis onovnu stvar kao sto je instaliranje plugin-a... tek sa biznis planom, koji je 25 dolara mesecno, mozes da instaliras plugin-e.

Na wordpress.org sajtu imas instalaciju WP-a koju skidas i instaliras sam. Mada za tim nema potrebe jer svaki hosting kod nas u cpanel-u ima opciju da instaliras WP maltene na klik.

Predlazem ti drugu opciju, jeftinije ispadne i vise mogucnosti imas.

EDIT: samo da dodam da je Elementor ustvari plugin koji se instalira nakon instalacije WP-a, nemas to u Cpanel-u.
 
Poslednja izmena:
Znaci u sustini sve se svodi na online alate, nema vise da kazem offline kao nekada na racunaru da napravim folder sa html fajlovima i slikama i dignem na host, to je vidim prevazidjeno.

Kako vidim najbolje je krenuti sa wordpressom tu i moze da se nadje neki free template pa da probam nesto da sklepam cisto da vidim kako stvar funkcionise po sto svi traze da se nesto plati a ja ne znam ni sta tacno treba da kupim.

U wordpressu moze valjda da se napravi sajt na racunaru pa da se onda digne na neki hosting?
Toliko su se stvari promenile da je to strasno.
 
@bakara ako ti nije mnogo 7600 din da das za godisnji zakup pogledaj mint hostig koji je domacin forumu, vidim da nude wordpress sa jednostavnim i nekim pro temamam. Naprosto kod njih i slicnih hostinga preko kontrol panela povezes wordpress sa mySql bazom i prosto se igras sa dizajnom i izgledom a sadrzaj sam pravis. Bas je jesnostavno. Svakako pogledaj i probaj sam na besplatom wordpress sajtu mislim da je to najjednosravnije.
 
Ako ti treba za početak nešto najjednostavnije, uz domen na dynadot-u i website builder može da se napravi nešto iole pristojno i reprezentativno. Za sad nemam linkovane domene i šteta što ne mogu da podelim link, jer isti vodi ka login stranici.
 
Znaci u sustini sve se svodi na online alate, nema vise da kazem offline kao nekada na racunaru da napravim folder sa html fajlovima i slikama i dignem na host, to je vidim prevazidjeno.

Kako vidim najbolje je krenuti sa wordpressom tu i moze da se nadje neki free template pa da probam nesto da sklepam cisto da vidim kako stvar funkcionise po sto svi traze da se nesto plati a ja ne znam ni sta tacno treba da kupim.

U wordpressu moze valjda da se napravi sajt na racunaru pa da se onda digne na neki hosting?
Toliko su se stvari promenile da je to strasno.
WordPress je najrasprostranjenija platforma za pravljenje sajtova danas i iz dosta dobrih razloga.

Za one koji nemaju znanje ds programiraju sami svoje teme i dodatke ili prosto nemaju potrebu za velikim ulaganjem, postoje dodaci sa WordPress koji se zovu “visual builders” i koji omogućavaju pravljenje kompleksnijih formi upotrebom miša i tastature, drag&drop.

Za WordPress postoji nekoliko takvih dodataka od koji je najpopularniji Elementor jer je ***** friendly plus, kada je plaćen, dolazi sa pristupom već gotovim dizajniranim šablonima. Tvoje je ds odabereš šta hoćeš ds koristiš, sklopiš u celinu, dodaš tekst i slike i to je to.

Nema potrebe da sajt praviš lokalno. Iole kršten hosting, poput onog koji hostuje ovaj forum i buduci Benchmark sajt, nudi bekap i sve sto ti treba da ne razmišljaš o tome.

Ti treba ds zakupis hosting i domen i, eventualno, da odabereš hosting provajdera koji nudi plaćene dodatke u okviru WordPress hostinga kako ne bi morao da izdvajaš dodatna sredstva za njihovu kupovinu.

Ceo proces je ustvari jako jednostavan. Naravno, korišćenje takvih alata poput Elementora ima i svoje negativne strane ali one za tebe verovatno nisu bitne imajući u vidu da je tebi cilj jednostavan sajt.
 
Ajde malo @ bakara da nam više kaže o svojim planovima. Pošto je izašao iz hibernacije i Mikrosoft programa za web sajt :D
Kaži o kojoj temi si planirao, šta ti je plan? Kako si krenuo nećeš daleko da stigneš, iskreno :D .
 
Ako je sajt jednostavan iskoristi neki static site generator, npr.
Publii ssg - besplatan (ili Hugo ako više voliš takve alate)
Netlify host je za static sajtove besplatan
Zoho mail za custom domain - besplatan
platiš samo domen (10-ak dolara godišnje za .com) i to je sav trošak - najbolje na tld-list.com potražiš šta ti odgovara
 
Ajde malo @ bakara da nam više kaže o svojim planovima. Pošto je izašao iz hibernacije i Mikrosoft programa za web sajt :D
Kaži o kojoj temi si planirao, šta ti je plan? Kako si krenuo nećeš daleko da stigneš, iskreno :D .
Živeo FrontPage 2000. Koliko sam samo eksperimentalnih strana napravio u njemu…
 
Znaci u sustini sve se svodi na online alate, nema vise da kazem offline kao nekada na racunaru da napravim folder sa html fajlovima i slikama i dignem na host, to je vidim prevazidjeno.

Kako vidim najbolje je krenuti sa wordpressom tu i moze da se nadje neki free template pa da probam nesto da sklepam cisto da vidim kako stvar funkcionise po sto svi traze da se nesto plati a ja ne znam ni sta tacno treba da kupim.

U wordpressu moze valjda da se napravi sajt na racunaru pa da se onda digne na neki hosting?
Toliko su se stvari promenile da je to strasno.
Moze i offline naravno...Ja koristim Bitnami Wordpress instalaciju. Instaliram ga na racunar, ne treba ni hosting ni domen, eksperimentisem, testiram, pa kad sam zadovoljan rezultatom tada prebacim na domen i hosting gde treba.
Imas mnostvo besplatnih builder-a i tema za Wordpress: Elementor, Divi, Themify, Brizy... Dovoljno za pocetak, ali isti ti builder-i imaju i premium verzije koje su mnogo kompletnije, koje kostaju. Ja licno koristin null-ovane premium teme i dodatke prilikom eksperimentisanja i testiranja ali to je sad vec druga tema...
 
Pozdrav,

Nadam se da mogu pitati u ovoj temi.

Moj drugar ima neku firmu (prodavnica elektronike - računari i servisiranje) i treba jednostavan web sajt. Dakle kao što rekoh u pitanju je prodavnica gde će biti artikli, cene, slike, standardno ono...
Da naglasim da on već ima jedan, ali nije neki pa da vidimo da li je bolje da pokušamo to da izmenimo ili pravimo novi.
Koristili bi chat gpt za kodiranje jer smo videli da svašta zna da napravi.

Pretpostavljam da sve to možemo da napravimo a da nas ništa ne košta.
Koristili word press, html, css to je što nam treba... Valjda...

Neki vaš savet?
 
Obavezno ostavi link, ja bi voleo da vidim rezultat te egzibicije.
 
Obavezno ostavi link, ja bi voleo da vidim rezultat te egzibicije.
Hahahaha :ROFLMAO:
I mi se pitamo na šta će to da liči :p Ali razvija ga nas troje, tu je i chat gpt :cool: a on potencijalno mnogim programerima može da uzme posao.
Neverovatno je kako brzo piše one HTML i CSS kodove samo ako mu se uputi fino daju.
 
Mislim da chat GPT može da ti izbaci kodove za statične stranice, a kontam da tvoj web shop treba da ima i neki backend, da možeš da vršiš izmene, ažuriranja, da vršim analizu prodaje itd. U tom slučaju će ti chat GPT predložiti npr koje plugine možeš koristiti unutar WP-a i slično. Onda ti on i ne treba, to sve možeš i jednostavnim guglanjem naći :D
Generalno je jednostavno, WP +woocommerce ili neki slični plugin i to je to ;)
 
Prva poruka pa reklama za sajt
 
Može li meni mala pomoć, imam sajt rađen u php-u hostovan na Mts-ovom oblaku. S' obzirom da je sajt star i prepravke bi bile i kompikovane i dugotrajne, reših da napravim isti ili sličan u Wp-u uz pomoć Elementora. E sad pitanje je sledece:

Mogu li da uporedo da tom hostu pravim novi sajt a da stari ne gasim dok ne završim novi? Paket je BizWeb XL..
 
da iskoristim ponovo svoju temu i da pitam za vase misljenje oko webhostingsrbija.rs?

Za prilicno malo para nude da modifikujem neke njihove sajtove iz baze, to je u principu moja pocetna ideja i bila

Ali mi nije jasno da li to sto napravim posle mogu da menjam.
Nisam nasao ni jednu drugu firmu koja ima ovakav koncept.


Screenshot 2023-09-22 193620.jpg
 
Može li meni mala pomoć, imam sajt rađen u php-u hostovan na Mts-ovom oblaku. S' obzirom da je sajt star i prepravke bi bile i kompikovane i dugotrajne, reših da napravim isti ili sličan u Wp-u uz pomoć Elementora. E sad pitanje je sledece:

Mogu li da uporedo da tom hostu pravim novi sajt a da stari ne gasim dok ne završim novi? Paket je BizWeb XL..
Možeš.
Napravi novu SQL bazu podataka i poddomen (tipa novi.tvojdomen.com) u čijem ćeš root folderu raspakovati WordPress instalaciju.

da iskoristim ponovo svoju temu i da pitam za vase misljenje oko webhostingsrbija.rs?

Za prilicno malo para nude da modifikujem neke njihove sajtove iz baze, to je u principu moja pocetna ideja i bila

Ali mi nije jasno da li to sto napravim posle mogu da menjam.
Nisam nasao ni jednu drugu firmu koja ima ovakav koncept.


Pogledajte prilog 405709
Manje više svi hostinzi imaju neku vrstu tih brzih instalacija na jedan klik sajtova. Zavisi šta nude 🤔
 
To su one-click installeri, gotovo svi hosting provajderi ih danas imaju, i apsolutno su smeće :D
Bolje koristi čistu instalaciju za bilo koji CMS sistem, da ne bi dobio gomilu njihovih dodataka usput koji samo opterećuju server i prave džumbus.
 
Nazad
Vrh Dno