Šta je novo?

Praktični i primjenjivi savjeti za bolju energetsku efikasnost objekta i uštede na grijanju

Ako se traži energetsko unaprijeđenje objekta mjerom izolacijom krova, "minimalna debljina termoizolacionog materijala kamene mineralne vune ili EPS-a 20 cm" ne potrebna da bi vam se odobrila sredstva.

Inače sam potpuno zaboravio koliki su žderači energije loša stakla, sad gledam tabelu, šok

jednostruko, 6 mm 5,80 (W/m2K)
dvostruko, prozirno, 4-12-4 mm, 3 (W/m2K)
dvostruko, niskoemisiono, 4 mm do 16 mm do 4 mm (zrak) 1,5
trostruko, niskoemisiono, 4 - 8 - 4 - 8 4 mm (Kr) 0,5

Petkomorni PVC 1,30 do 1,50, šestokomorni 1,20 do 1,30, dakle neisplativo ako je razlika u cijeni veća od 10-15 procenata.
 
Mislim da je 0,2 max vrednost po novim standardima, za zidove i plafon
 
Stavio ja još pre 6 leta
 

Pisao sam u sekciji za TP ali ostavicu i ovde.

Planiram da napravim ovako nesto jer nisam predvideo da ce sneg da navejava na stranu gde je TP.

Toplotna pumpa je kao usisivač za sneg i lepi se svaka pahulja kada je vlažan.

Logično mi je da cu podići efikasnost ako sprečim da sneg upada u TP i time izbegnem defrost. Ove zime ga nisam osetio jer je bila lagana ali treba biti spreman.

Ovo je jedna lagana DIY opcija moze od plastike, drveta...
 
Evo da podijelim jedno iskustvo iz prakse, nakon pregleda objekta koji nema nikakvu izolaciju na krovu, te ima dvokomorne drvene jako stare i slabe prozore (60+ godina), zidan blok opekom, 30 cm zidovi, sve i ostali detalji su uneseni u građevinske kalkulatore toplognih gubitaka i...

Ponovo ću da trubim o krovu :)

Kad se na objekat stavi 8 cm stiropora i pripadajuća fasada - ušteda u potrebi energenata 17,5%, period povrata investicije 26 godina.
Promjena stolarije - ušteda energenata 8,9%, period povrata 53 godine.
Termoizolacija krova - ušteda energenata blizu 30%, period povrata investicije ispod jedne i po godine. Štediće se 2500 eura ogrjeva godišnje, a sama izolacija košta malo ipod 3850 eura, pa vi razmislite koliko su oni do sada "bacilI" novca kroz plafon.

S tim što ako sami postavljate termoizolaciju na krov, cijena investicije pada za 30%, povrat je jako brz.

Dakle ljudi, "kapu na glavu" kad je zima, a kačket kad gori :)
 
Zato su kalkulatori super, tj onaj sto je na linku ustedaenergije.rs

Bar ti daje smernice sta je prioritet ako nista drugo.
 
Evo da podijelim jedno iskustvo iz prakse, nakon pregleda objekta koji nema nikakvu izolaciju na krovu, te ima dvokomorne drvene jako stare i slabe prozore (60+ godina), zidan blok opekom, 30 cm zidovi, sve i ostali detalji su uneseni u građevinske kalkulatore toplognih gubitaka i...

Ponovo ću da trubim o krovu :)

Kad se na objekat stavi 8 cm stiropora i pripadajuća fasada - ušteda u potrebi energenata 17,5%, period povrata investicije 26 godina.
Promjena stolarije - ušteda energenata 8,9%, period povrata 53 godine.
Termoizolacija krova - ušteda energenata blizu 30%, period povrata investicije ispod jedne i po godine. Štediće se 2500 eura ogrjeva godišnje, a sama izolacija košta malo ipod 3850 eura, pa vi razmislite koliko su oni do sada "bacilI" novca kroz plafon.

S tim što ako sami postavljate termoizolaciju na krov, cijena investicije pada za 30%, povrat je jako brz.

Dakle ljudi, "kapu na glavu" kad je zima, a kačket kad gori :)
Da li se tu pod izolacijom krova misli na izolaciju ploče između tavana i prostora za stanovanje ili izolaciju ispod crepa?
 
Ovdje konkretno se ide na armirano betonsku ploču od 20 cm debljine, prvo parna brana, pa 20 cm "staklene" mineralne vune, koja se pokriva "krovnom" folijom. Tavan se ne koristi nizašta.
Ko ide ispod greda, svakako ne može ići sa ovolikim slojem.
 
Ovdje konkretno se ide na armirano betonsku ploču od 20 cm debljine, prvo parna brana, pa 20 cm "staklene" mineralne vune, koja se pokriva "krovnom" folijom.
Parna brana je paropropusna, vodonepropusna folija? A kakva je ta krovna folija?
 
Pre 10ak godina kada smo podascavali krov i menjali crep, stavili smo paropropusnu, vodonepropusnu foliju preko dasaka. Koliko se secam folija je bila postavljena tako da paropropusni sloj isao sa donje strane (prema dasci), a vodonepropusni prema crepu. Osim tih naznaka na samoj foliji, nisam mogao da primetim koji sloj je koji. :D Cak sam mislio i da me vozaju, ali funkcionise to na kraju. :D
 
Parna brana je paropropusna, vodonepropusna folija? A kakva je ta krovna folija?
Parna brana ide prvo na ploču da blokira vlagu iz objekta da ulazi u vunu. To je klasična folija plastična. Odozgore ide paropropusna folija da može vlaga da isparava iz vune koja je vodonepropusna da ne bi voda ulazila ako se ošteti crep.
 
Parna brana nije nikako obična klasična plastika, iako ime kaže "brana", ne brani potpuno prolaz vlage iz objekta - onda bi imao vlagu po zidovma/ploči i haos u kući, već zapravo spriječava nekontrolisan i nagli prodor vlage u termoizolaciju/krov. Dozirano prebacuje vlagu iz objekta i ploče/monte, u izolaciju i dalje u ventilirani dio krova.
Krovna folija ("tamna") omogućava prolaz pare, ali štiti od vjetra i usporava ishlađivanje vune tokom hladnih dana, a tako i ljeti kontroliše prodor vreline. Na kući sam imao primjer oštećenja crijepa, kada smo izašli na tavan nakon oluje kiša je ulazila kroz pukotinu i svojom napravila prilično veliku lokvu na krovnoj foliji, ali nije uspjela ući u vunu, već se vuna udubila od težine i oformila se na vrhu lokva promjera metar.

 
Nazad
Vrh Dno