Šta je novo?

Power Mac G4

kosmik

Slavan
Učlanjen(a)
11.10.2007
Poruke
200
Poena
319
Dobio sam G4 na poklon od mojih vani. Vidim konfa je cpu 450mhz,256mb sdram,20gb hdd, vga 16mb,dvd-ram i zip drive....
E sad, nikada nisam imao susret sa apple-om,ovo je prva mashina u mojim rukama, da je PC ne bih sada gnjavio,ali posto je Mac onda moram da pitam.
Kada ga upalim,on krene da podize sistem (valjda?) pojavi se bjeli ekran i malo zatim bjela jabuka na sredini ekrana, i to tako stoji do sutra :)
Na njemu pise da je OS 9 instaliran na njemu.
E sad kazite sta treba da radim ako uopste mogu sta da uradim?
Razmisljao sam da ga prodam, ali neki moji frendovi rekose da nebi bilo lose da ga ostavim za internet, i da ce mi daleko bolje raditi sto se tice interneta, i necu imati problema kao sa PC mashinama, pa rekoh da pitam sta da radim kada sam u ovoj situaciji da se sistem ne podize ???
Ako nije problem da se daju neka upustva "step by step" ili sl, ili bar neki dobar savjet sta dalje :)
 
Ne znaci puno to shto taj Mac radi bolje od PCa na 450Mhz, ali danas mobilni telefoni imaju duplo jache procesore od njega, a net moze da bude zahtevan i za najjache konfiguracije, tako da bih ja zaboravio i na surf sa tom mashinom, a s obzirom da nije potpuno ispravna (mozda je dovoljna reinstalacija sistema, ali moze da bude bilo shta drugo), ne mozesh ni neke pare da dobijesh za to. Najbolje da ga ostavish za ukras :)
 
Ma to je sasvim OK masina. Da ne pricam o smekerskom izgledu... :D A za koliko ga da prodas? 2000din? Toliko ide po oglasima.

Ako mozes da dodas jos RAM memorije (minimum 512MB), instaliraj Tiger-a, ako ne mozes, onda Panther.

Nabavi instalaciju Panther-a tj 10.3 i pokreni je tako sto ces ubaciti disk i drzati taster C. Na dalje ce ti se sve samo kazati jer je sve prilicno user friendly.

Napomena: Preko Disk Utility-ja formatiraj HDD, napravi jednu journaled (ili dve) particije po tvojoj zelji i onda nastavi instalaciju. Mozda ti bude problem dok se ne snadjes u pocetku, ali naviknes se.

Ako je ispravan on ce sve sam odraditi i bootovace ti se u OS nakon instalacije.

Srecno! :)
 
Poslednja izmena:
Da budem iskren, probacu da nabavim taj dvd da probam da vidim kako radi, mada nisam nikad imao priliku da radim sa ovom vrstom racunara. A sto se tice cjene mislio sam ga dati za 3000din, jer sam nabavio i apple usb tastaturu sa hub-om a mozda dobijem i mis ovih dana. Sve u svemu, koliko sam shvatio,nije losa mashina za osnovne potrebe, tj. muzika,filmovi,internet,fotografije, a za drugo nije ni vazno. Nije problem ni memorija,koliko sam vidio to je sdram? Imam negdje u p3 2x256mb pa cu ih dodati na ovu od 256mb koji su u njoj. Odoh sad da vidim te pantere i tigrove da nadjem, ako mi ne uspije ili mi se ne svidi ode na bubanj nekome ko ima lakse zivce :d
 
Da, SDRAM je u pitanju. PC100 ili PC133.

Ajd pa javi sta si napravio. :)
 
Tu masinu treba ostaviti na OS 9. jer sa snagom kojom raspolaze jedva da moze poterati goli Panther, a kamoli neku aplikaciju.
Provereno, ja licno probao onomad na svojoj staroj masini.
 
Nije ni priblizno tako, jer imam dve Mac masine (400 i 500MHz) na kojima je instaliran Tigar i odlicno rade. :)
 
Daleko je to od odlicnog! Dodaj jos memorije, da imas bar 512 i instaliraj Tigra. Jos je to upotrebljiva makina, ali zaboravi na Flash i Youtube.
 
Sta je daleko od odlicnog?
 
Gimp, iTunes, iPhoto, Word, VLC, manje igre (Bejeweled 1 i 2, Zuma, Fallout 2, itd)... Sve u svemu, jako upotrebljiv racunar. I internet surf je ok, ako imas dovoljno RAM-a.

A da, odlican je i kao file/music server.
 
Poslednja izmena:
Jedini G4 Mac koji omogućava dobro internet iskustvo je G4 1.xx DP, sve ostalo je sporo. Imam 2kom Quicksilver G4 733MHz OC na 800, sa po 1Gb Ram-a i oni su spori. Da bi radili kao server, zeza ih max veličina HDD diska koji može u njih. Ako planiraš korištenje USB diskova, opet problem, nemaju USB 2.0, pa moraš da juriš karticu sa NEC čipom. Lepe su to mašine, volim ih, ali su pregažene vremenom :( Zato sad jurim jednog Dual G5, pa da uživam :)
 
Sta znam. Verovatno su nam standardi drugaciji. Meni su masine skroz upotrebljive. Extra rade i lepo me sluze. Na jednoj imam 1GB RAM-a i zadovoljan sam kako radi. Kao server za muziku moze itekako da mi sluzi jer nemam vise od 40-50GB muzike.
 
Skinuo sam sa torenta panther, u tome se nalaze 3 cd-a i x-tools. Da li svaki cd posebno snimam a x-tools posebno, ili sve djuture na jedan dvd??? Stavio sam 3x256mb sdram pc133 u njega. Da li su za njega odgovarajuci svi pata hardovi od pc i graficke karte???
Pitam cisto da bih znao sta je kompatibilno sa pc a sta ne.
Uzgrad, glede ovih komentara da je "jako jako" spora masina, ja imam P3 sa 800mhz,512mb ram,40gb hard,vga 64mb, koja mi radi super internet, malo samo sporije od P4 otvara i sl ali ne bas toliko strasno.
Ova masina kada se sredi, nebi trebalo da bude sporija od ove P3, ili se varam???
 
Mislim da ce biti tu negde. Mada odavno nisam imao P3 na 800MHz... :)

PATA HDD - da
Graficke - ne, u 99% slucajeva. Neke mogu da se flashuju sa BIOS-om za Mac, pa da rade.
 
Hvala na hardverskim informacijama, a sad soft info, kako da ovo sto sam skinuo (panther) koje sadrzi 3 cd-a sa dmg ekstnzijama i x-tools ,narezem na cd ili dvd? Ima 3 cd-a sa fjlom "mac-x3a.dmg", "mac-x3b.dmg" ,"mac-x3c.dmg" i "mac-xtls.toast".
O boze, osjecam se kao u pretskolskom .... :)
 
To su CD image-i. Znaci, rezes ih kao svaki ISO image na CD. Ako je nekriptovan, moci ces da ih narezes preko MagicISO. Ako je kriptovan... Onda jedino na Mac racunaru ces moci da ih narezes. :/
 
Zamjenim hdd od 20 gb sa novim od 120gb ata133, i postavim panther 10.3, i gle sve proradilo kao sat, sam sam sebe iznenadio, ali tesko sam se mucio sa nepoznanicom citav dan, i dok nisam zamjenio hdd nisam nista mogao da ucinim.
Hvala za dosadasnje savjete, posebno corvus corax.
Ali za mene je ovaj sistem spansko selo i potpuna nepoznanica pa molim za jos jedan help, da bi dozivljaj bio potpun :)
U pitanju je softver za filmove,muziku,foto itd, kao i podesavanje interneta.
kako se postavljaju drajveri za uredjaje ???
itunes pusta muziku ali ima li jos koji program za to??? takodje i za ostale stvari filmove npr ne mogu da pustim sa postojecim plejerima???
Kako da podesim wifi karticu tp link usb adapter ??? gdje drivere da nadjem za nju i kako ih postaviti???
Imam i lidtekovi pci tv kartu ali to mi i nije toliko hitno kao ovo.
 
da ne zaboravim, poslije ove mashine ona ranije pomenuta P3 ide u trash :) narucio sam jos jednu sdram od 256mb pa ce biti 4x256mb, nadam se da ce internet i ostala multimedija raditi brze od ocekivanog :
 
Filmovi: VLC i MPlayer
Muzika: Ja koristim iTunes koji odlicno radi, ne secam se alternative jer sam to istrazivao pre godinu dana
Fotografije: iPhoto (neka starija verzija 06, ili tako neka) ili Xee (koji je najbrzi i svi ga preporucuju)

Driveri su retkost za Mac. I dosta zavisi od chipseta tj da li je isti kompatibilan sa MacOS X. Reci mi tacnu oznaku tog TP-Link adaptera da pogledam koji chipset ima, pa da nadjemo drivere ako postoje. Ja recimo imam D-Link DWL-G122 rev. C1 koji ima Realtek chipset i odlicno radi na MacOS (sa driverima).

Ne znam kolika ce razlika biti izmedju 768MB i 1GB RAM-a u performansama. Ali mogao sa tolikim RAM-om mogao bi da probas Tigra. On ide na 1DVD. Ja njega koristim sa 1GB RAM i odlicno radi.

Nema na cemu. :)

P.S. Preporuka od mene da pretrazis google "best apps for Mac" i naci ces desetine dobrih linkova se top listama i slicnim, pa ces sigurno videti nesto od aplikacija da ti se svidja i da ti je potrebno. :)
 
Poslednja izmena:
Radi se o tome da koristim bezzicni internet trenutno, i imam tp link TL-WN722N USB N adapter. Ali nema veze, kazi mi koji drugi usb ili pci adapter je kompatibilan sa ovom mashinom pa da probam da je nadjem?
Probao sam interni modem na njemu i radi kao sat (koliko modem moze da radi) :)))
Evo bacam se na skidanje softvera itd...
A Tigar se vec posle citanja nalazi na skidanju :) , moram da probam , jer vjerovatno je nesto bolje od ovoga, kazi mi samo koja verzija tigra, posto ovdje ima nekih oznaka kao na ovome sto vec imam ( 10.2 , 10.3 , 10.4 .....) ?
Kada instaliram softvere za multimediju javljam se sa prvim utiscima :)
 
Taj USB koristi Atheros chipset, za njega ne postoji driver za Mac. Sto se tice preporuke, jedino znam za ovaj D-Link DWL-G122 rev C1 da moze. Moze i rev B1. Trazi po netu neki sa Realtek chipsetom, 90% ce moci.

Panther - 10.3
Tiger - 10.4 (pa preko update "dignes" na 10.4.11)
 
A sta mislis da uzmem AP bilo kakav da antenu spojim na njega a mrezni kabal u Mac??? Onda mi ne treba wifi kartica, nego bi islo preko njegove mrezne fakticki?
 
Pa mogao bi ruter u client mod, a kabl u Mac. To bi te isto sluzilo za wifi, pa i bolje zbog jaceg signala.
 
Ja se izvinjavam, u prethodnim postovima sam pominjao Realtek chipset. I tu sam napravio permutaciju i slucajno pogresio. U pitanju je RALINK chipset.
 
Np. :)
 
Nazad
Vrh Dno