Šta je novo?

Povezivanje dodatnog rutera na SBB mrežu

Ima ljudi koji kupuju gaming rutere i za po 300+ evra (mozda cak i u ovoj temi). Ali winbox deluje jezivo novim korisnicima, slazem se

Gaming routeri ne postoje. To je marketing gimmick na koji nasedaju ovce. Vidim da kod nas ima Asus routera i to sa sve RGB-om za 50k din. Za te pare se može nabaviti Netgate 5100, Protectli FW6B, ili Fortinet 3G4G naspram kojih bilo kakav "gejmerski router" izgleda kao igračkica. A da ne govorimo o mogućnostima, pouzdanosti i stabilnosti. A za 300 eura se može pazariti Netgate 2100 ili Protectli FW4B naspram kojih bilo šta od gaming routera u tom cenovnom rangu izgleda presmešno.

Ja se iskreno nadam da niko u ovoj temi nije dao tolike pare na gaming plastikandera.
 
To zavisi od tvojih potreba. Ali recimo da je TP-Link Archer C7 dovoljan za većinu korisnika.
 
Ti ne shvataš da je to mnogo para za "kutijicu" koja košta 50 eura. I ako treba WiFi, to više nije 50 eura nego 70+. Druga stvar je OpenVPN koji sam po sebi traži dosta jak procesor jer nije multithreaded. Na Edge X-u napravi OpenVPN tunel sa AES-CBC 256 enkripcijom, i tvojih 500mbit internet brzine biva skresano na 50 uz ogroman packet loss. Na to sve dodaj i veliki broj istovremenih konekcija sa WiFi-a, i cela ta tvoja formula od samo 50 eura postaje bukvalno neupotrebljiva.
Ne znam za OpenVPN ali ja kroz Wireguard na ERX guram down 80-100mbit i up oko 40mbit.
Takođe, ti ne shvataš da se VPN na ruteru instalira uglavnom da bi se lokalnim resursima pristupalo spolja, a tu si ograničen brzinom uploada. Retke su situacije da neko želi da ceo saobraćaj iz svog LANa rutira ka Internetu kroz VPN.

U svakom slučaju, ja VPN setupovan na ERX koristim za:
  • Pristup lokalnim resursima kad nisam kući (strimovanje sa Plex-a, kontrola HomeAssistant-a, itd...)
  • Dobijanje srpskog/SBB IP-a kada sam u inostranstvu/na MTS mreži, za gledanje HBOGo (dok je bilo potrebno) / EON

Obe ove stvari kroz ovaj "bukvalno neupotrebljiv"
VPN rade savršeno, tako da, meni dovoljno...
 
Poslednja izmena:
Ne znam za OpenVPN....
Pa onda ne možeš tako da se zalećeš i deliš savete bez iskustva. WireGuard protokol je multithreaded i daleko bolje optimizovaniji od OpenVPN-a. Podigni OpenVPN pa mi javi kakav ti je upload/download koristeći AES256 cipher.



Takođe, ti ne shvataš se VPN na ruteru instalira uglavnom da bi se lokalnim resursima pristupalo spolja, a tu si ograničen brzinom uploada.
Izvini Mr. Network Guru. Ti porediš tvoj scenario koji uopšte nije reprezentativan. Prelistaj malo forum pa ćeš videti koliko ovde ima korisnika koji koriste komercijalne VPN servise.
Retke su situacije da neko želi da ceo saobraćaj iz svog LANa rutira ka Internetu kroz VPN.
Retke? Ti izgleda imaš uvid u neko stanje koje mi ostali ne vidimo.

U svakom slučaju, ja VPN setupovan na ERX koristim za:
  • Pristup lokalnim resursima kad nisam kući (strimovanje sa Plex-a, kontrola HomeAssistant-a, itd...)
  • Dobijanje srpskog/SBB IP-a kada sam u inostranstvu/na MTS mreži, za gledanje HBOGo (dok je bilo potrebno) / EON
Postoje ljudi koji koriste VPN da zaobiđu CGNAT kod svog provajdera kako bi od spolja pristupili svom DVR/NVR-u i da bi mogli da skidaju torrente i uspešno ih seeduju. Kao što rekoh, tvoj scenario nije reprezentativan.
Obe ove stvari kroz ovaj "bukvalno neupotrebljiv"
Evo ti jedan scenario gde tvoj uređaj bukvalno neupotrebljiv.

Brzina neta: 500/50
VPN Provajder: ExpressVPN

VPN rade savršeno, tako da, meni dovoljno...
Bitno je da si ti zadovoljan.
 
Gaming routeri ne postoje. To je marketing gimmick na koji nasedaju ovce. Vidim da kod nas ima Asus routera i to sa sve RGB-om za 50k din. Za te pare se može nabaviti Netgate 5100, Protectli FW6B, ili Fortinet 3G4G naspram kojih bilo kakav "gejmerski router" izgleda kao igračkica. A da ne govorimo o mogućnostima, pouzdanosti i stabilnosti. A za 300 eura se može pazariti Netgate 2100 ili Protectli FW4B naspram kojih bilo šta od gaming routera u tom cenovnom rangu izgleda presmešno.

Ja se iskreno nadam da niko u ovoj temi nije dao tolike pare na gaming plastikandera.
Pa moras da gledas i dostupnost na domacem trzistu. Te brendove koje si pomenuo niko i ne uvozi izgleda, a za Asus su svi culi.

Mikrotik je trenutno opsta nestasica. Ne znam sta se desava, a ubiquiti nije izbacio nov ruter vec godinama (tj bar da updejtuju hardver).
 
Pa moras da gledas i dostupnost na domacem trzistu. Te brendove koje si pomenuo niko i ne uvozi izgleda, a za Asus su svi culi.
Ne moraju to biti brendovi koje sam ja naveo. Poenta mog pisanja je da ne treba bacati pare na plastikandere od 300 eura koji bukvalno ne nude ništa osim par prečica za port forwarding i beskoristan RGB cirkus. Bilo koji TP-Link, Linksys, Tenda od 5 do 10k din je sasvim dovoljan, a njih kod nas ima gde hoćeš. Asus izbegavajte jer ih namerno prave tako da imaju slab WiFi signal kako bi vas naterali da kupite više komada i da oformite mesh.

Mikrotik je trenutno opsta nestasica. Ne znam sta se desava, a ubiquiti nije izbacio nov ruter vec godinama (tj bar da updejtuju hardver).
Šta je konkretno problem Ubiquiti hardware-a pa da je potreban novi ?
 
Ne moraju to biti brendovi koje sam ja naveo. Poenta mog pisanja je da ne treba bacati pare na plastikandere od 300 eura koji bukvalno ne nude ništa osim par prečica za port forwarding i beskoristan RGB cirkus. Bilo koji TP-Link, Linksys, Tenda od 5 do 10k din je sasvim dovoljan, a njih kod nas ima gde hoćeš. Asus izbegavajte jer ih namerno prave tako da imaju slab WiFi signal kako bi vas naterali da kupite više komada i da oformite mesh.


Šta je konkretno problem Ubiquiti hardware-a pa da je potreban novi ?
Ne slazem se ovo za Asus. Koristio sam neke srednje klase i nisu uopste imali los signal. Sad za ove ROG ne znam
Ubiquitiju fali da nove procesore sa 1.7GHz ubace u edge rutere i urade refresh.
 
Ne slazem se ovo za Asus. Koristio sam neke srednje klase i nisu uopste imali los signal. Sad za ove ROG ne znam
Ubiquitiju fali da nove procesore sa 1.7GHz ubace u edge rutere i urade refresh.
Imao sam RT-AC66U B1 i "legendarni" RT-AC86. Trenutno imam RT-AX56U, i vrlo dobro znam o čemu pričam. Imao sam situaciju da Telekomov Huawei ADSL uređaj sa malom internom antenicom ima dvostruko jači signal od Asusa koji na sebi ima 3 antene. Asus je dobar ako se nalaziš u istoj prostoriji gde je uređaj. Ima odlične WiFi brzine, i većina njih podržava custom firmware. Što se jačine signala tiče, ona je namerno smanjena kroz interni WiFi drajver. O ovome je pisano na SNB forumu u Merlin Firmware sekciji. Niti sam ja ovo izmislio, niti sam ja jedini sa ovim problemom. Čak postoji Johns Fork Merlinovog firmware-a u koji je ubačen stari WiFi drajver u kojem je WiFi transmision power rate vraćen na 100%. Na žalost, ovaj fork radi samo na starijim uređajima, a zbog starog WiFi drajvera donosi sve propuste i bagove iz tog vremena a i sam uređaj se znatno više zagreva. Mesh je kod Asusa jedino rešenje za povećanje pokrivenosti WiFi signalom.

Još jedan razlog za izbegavanje Asus routera je spyware koji je integrisan u fabrički firmware. Ako je to uopšte nekome bitno.
 
Mesh je kod Asusa jedino rešenje za povećanje pokrivenosti WiFi signalom.
Totalno pausalna izjava. Moj Asus RT-AX86U ima odlican wireless domet. RT-AX56U je dobar, ali ima problematican wireless domet.


 
Ja imam xiaomi wifi6 router u ciji wan je kabl iz lan porta UBEE home gatewaya. Xiaomi radi u router modeu jer onda ima pregršt opcija preko mobile aplikacije kao i guest network. Tri klijenta su mi kablom vezana za UBEE, a jedan klijent kablom za Xiaomi. Svi wifi klijenti se povezuju na Xiaomi, a wifi na Ubee je disabled. Ubee mi ima adresu 192.168.0.1, xiaomi router 192.168.0.17, a svi wifi klijenti u opsegu 192.168.1.*
Sve to brzo radi i maximalne su brzine, i svi vide sve u mreži. Jedini problem imam sa modemom koji se nekada zaglupi pa dns vise ne radi, ali sumnjam da je ubee modem u pitanju i kvar, da nema veze sa setupom. Kada se restartuje sve bude ok.
 
Nazad
Vrh Dno