Šta je novo?

Povezivanje 2 lokacije WIFI

Machor

Slavan
Učlanjen(a)
08.08.2010
Poruke
488
Poena
215
Zeleo bih da povezem kucnu mrezu na internet u firmi koja je vazdusim putem udaljena oko 600m (prema gugl snimcima). Planirao sam da koristim 2 UBIQUITI LiteBeam AC GEN2 ili 2 Tenda O9 outdoor long range Point to Point CPE 5GHz 11AC 867
Kod kuce imam ADSL telekom 10/1Mbit/s a u firmi SBB kablovski 80/6 Mbit/s. Izmedju kuce i firme ima 2-3 krova. Da li ce ovo funkcionisati dobro, s obzirom na prepreke ili je bolje uzeti nesto drugo? Ocekujem da mogu da iskoristim max SBB brzinu od kuce.

 
Ako nemaš optičke/fizičke vidljivosti, neće funkcionisati nikako.

Možeš da uzmeš šta god hoćeš, za smrtnike moraš da imaš vidljivost, jer na zaštićenim frekvencijama koje provajderi koriste nema emitovanja (za koje generalno ne treba toliko vidljivost).
 
Optička vidljivost je jedan problem. Drugi problem je okruženje. Znam za firmu koja je ima sličnu udaljenost i skoro nikakva optičku vidljivost i gde je to radilo, Ali izmedju je bio skoro prazan prostor. S druge strane ovih dana sam imao priliku da vidim kako to izgleda na razdaljini od 300m, bukvalno ista nadmorska visina, potpuno čista vidljivost, ali samom centru grada i gde je SBB na izlazu sa 645 mbit pao na 150 mbit. Možda će biti nekih pobošljanja... Uređaji su airMax NanoBeam
 
Ja sam u naseljenom području sa relativno malim brojem stanovnika. Uglavnom su kuće u pitanju, ima dosta praznog prostora izmedju dve lokacije ali ima 2-3 kuće koje ne mogu da nadvisim.
 
Koliko te one nadvisuju?
Možda bi mogao da staviš neki stub?
 
Ne bih mogao. Moja najviša tačka je negde oko 6m a ove su kuće sigurno na oko 15 m, možda i više.
 
U principu to nije neka velika razlika. Pa sad ako ti je potrebno... Ja bih našao način da to napravim.
 
Koliko zidani objekti smanjuju signal na 5Ghz? Da li ima neka druga bežična tehnologija koja je bolja za ovakve stvari a da je komercijalno dostupna?
 
Generalno, sto je veca frekvencija, to je manja penetracija kroz cvrste objekte. Za ovo sto tebi treba, ako nemas opticku vidljivost, na 600m ces jako tesko ako i uopste uspeti da pronadjes AP sa toliko prepreka...

Ako ti samo treba pristup kucnoj mrezi iz fime ili obrnuto, bolje je da istrazis neka VPN resenja (s tim da ces u tom slucaju opet biti ogranicen sa brzinom sporije konekcije od dve)...
 
Koliko zidani objekti smanjuju signal na 5Ghz? Da li ima neka druga bežična tehnologija koja je bolja za ovakve stvari a da je komercijalno dostupna?
Već sam napisao da sam bio u firmi koja to koristi na sličnoj udaljenosti, bukvalno bez optičke vldljivosti. Lokalna antena je na većoj visini a udaljenu su stavili na stub iznad zgrade da bi mogli da se povežu. Ne znam koliki je bio protok na lokalnoj anteni ali na udaljenoj su imali sto megabitni signal.
Ja sam prošle nedelje kod mene u firmi postavio jedan Ubiquiti NanoBeam AC Gen2 i drugi na zgradi koja je udaljena malo više od 300 m. Internet koji ulazi u prvi UN je oko 650mbita a iz drugog izlazi oko 150 mbita. Zgrade se nalaze u centru grada, potpuno čista optička vidljivost ali je užasno okruženje i ne mogu da popravim protok. Ovih dana eksperimentišem sa tim...
Suština je da ti i ako budeš uspostavio vezu dva AP pitanje je koliki protok ćeš dobiti a početni je 80 mbita...
 
Ako ti samo treba pristup kucnoj mrezi iz fime ili obrnuto, bolje je da istrazis neka VPN resenja
Nije mi potreban pristup kucnoj mrezi niti pristup firminoj mrezi, vec zelim da od kuce izlazim na internet preko firmine mreze, jer mi je tamo protok 80/6 a kucni mi je ADSL sa maksimumom 10/1Mbit/s. Cak i ako ne uspem da uspostavim 80/6 od kuce do firme, sve je bolje od 10/1 :LOL:
E sad ne bih bacao pare za te antene ako nema mogucnosti uopste da se povezem.

u firmi postavio jedan Ubiquiti NanoBeam AC Gen2
Da li je taj NanoBeam bolji od UBIQUITI LiteBeam AC GEN2 ili Tenda O9?
 
Ja sam ih uzeo na preporuku a koliko sam čitao bolji je od tih koji si ti gledao
 
Ako bih uzeo metalnu sipku duzine 6m, na koju bi montirao ovu antenu, koji precnik cevi i koja debljina zida bi trebala da bude, da se sipka ne savija?
Da li znate nekog iz okoline Panceva ili Beograda ko se profesionalno bavi instalacijom bezicnih mreza?
 
Nadjes 2 stare loga antene, odseces krajeve toliko da stanu u standardnu kanalizacionu cev, RP SMA kabl gde masa/ground ide na jednu polovinu loge, signal/live na drugu, zatvoris krajeve cevi - napravio si Yaggi antenu iliti po naski top antenu.
Kabl prikljucujes na access point ili pci wifi. Sto kraci i kvalitetniji SMA kabl, to bolje, tu su najveci gubitci.
Ako je antena na krovu, kabl do ispod krova pa u access point, utp do kompa.
Za Yaggi se kaze da baca "u luku" ili "preko", odlicna ako ima prepreka.
Uspeli smo da je "upucamo" na 2.5 km sa AirLink AP iz pocetka 2000-te, doduse protok je bio uzas ali je radilo.
Uspesno upucana na 1.5 km i to preko mlinskog metalnog silosa, na opste cudjenje svih.
 
Ako bih uzeo metalnu sipku duzine 6m, na koju bi montirao ovu antenu, koji precnik cevi i koja debljina zida bi trebala da bude, da se sipka ne savija?
Da li znate nekog iz okoline Panceva ili Beograda ko se profesionalno bavi instalacijom bezicnih mreza?

Pogledaj ovde da dobiješ predstavu šta bi ti bilo dovoljno.


Što se tiče same opreme ja bih pogledao Mikrotik na 60Ghz. Ako se dobro postavi dobijaš simetrični 1/1Gbit link koji možeš da koristiš i za drogo osim izlaska na net.
 
Što se tiče same opreme ja bih pogledao Mikrotik na 60Ghz. Ako se dobro postavi dobijaš simetrični 1/1Gbit link koji možeš da koristiš i za drogo osim izlaska na net.
Zar nije taj opseg veoma osetljiv na prepreke. Gledao sam jedan klip na onom Linus-ovom kanalu gde kaze da i list papira ne sme da bude izmedju antena koliko je osetljivo.
Mislim da meni to ne bi radilo posao osim ako ne bih stavljao stubove od bar 10-15m preko krova, a to mi je vec ozbiljna investicija za ono sto meni treba.
NIje mi potreban protok od 1/1Gbit. Dovoljno je 100-tinak Mbit/s, ja sam skromnih zahteva 😀

Za Yaggi se kaze da baca "u luku" ili "preko", odlicna ako ima prepreka.
Da li bi ovako nesto radilo posao?

Imao sam nekad bezicni net na 2.4Ghz, ona Yagi tuba. Secam se da je bilo stalno problema sa konekcijom, previse smetnji u etru. Doduse ovo bi bile sad dve usmere antene,
plus onda je bio onaj stari standard 802.11b/g, a sad bi mogao 802.11 n ili noviji.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno