Šta je novo?

potrebno usmjerenje nakon osnova rada

pcpartpicker

Cenjen
Učlanjen(a)
05.04.2019
Poruke
1,068
Poena
125
Pozdrav svima.
Potrebno mi je malo usmjerenje znanja kako i šta dalje što se gradiva i mog učenja tiče.
Instalirao sam Ubuntu,neke osnovne pakete i programe te me zanima šta i kako dalje.
Savladao sam i samo neke osnovne komande za rad sa fajlovima i direktorijumima,ali želim dalje da učim o Linuxu ali ne znam šta dalje,potreban mi je tako reći nekakav vodič.
Pa šta dalje da probam,učim,svaki komentar je dobro došao.
Hvala unapred.
 
Ako si odabrao ubuntu imaš naš lokalne zajednice za pomoć i podršu. Poseti Ubuntu Srbija nije baš ažurno ali imaš dosta stvari za pročitati.
 
Ma kakav Ubuntu Srbija... ni globalni Ubuntu forum ne valja. Gomila dezinformacija.

Zašto učiš Linux?

Ako je radi zaposlenja-posla, onda uči virtuelne mašine, bash, systemd, polkit, linux firewall, Docker i kontejneri. Poželjno podići neki serverski distro u VМ, bz GUI-ja.

Uz neku diplomu IT škole ili red hat cert možda te neko i zaposli.

Computer Networks, by Andrew S. Tanenbaum

Ima na netu za dz, pa i na srpskom starije izdanje.
 
Poslednja izmena:
Najbolje ucenje je uz praksu, na virtuelnoj masini (preporuka za VMware neki od alata, player ili bolje workstation), odaberes neki distro, recimo sa naucnog instituta Berkeley preporucuju Linux Slackware za ucenje, kako za Unix, tako i za Linux. Pored njega, takodje preporucujem CentOS 8, kao jedan od najbitnijih Linux-a koji se koristi u Enterprise okruzenjima (odnosno RedHat, koji nije free).
U sustini, mozes da odaberes koji zelis, ali moje misljenje je da su ova 2 najznacajnija za pocetak.

Razne pomoci ces naci na guglu, apsolutno sve sto hoces, za pocetak osnovne stvari, a posle toga ces vec nekako stici do toga sta te interesuje, korak po korak.
 
Ništa mi niste rekli što nisam znao,na šta dalje da se usmjerim pored ovo malo znanja što imam?
 
Ja ti rekoh šta stavlja kruh na stol. Ako ti je to dosadno batali Linux. Dosadno je motati kablove...

Treba ti osnova, mreže su osnova posla sysadmina. Dokaz da imaš osnovu je diploma.
 
Ako si sve ovo znao, kako onda ne znas sta dalje? :)

Mogucnosti su stvarno siroke, ali sta tebe najvise zanima? Ako mi napises da ne znas sta te zanima, onda cu ti reci da to tako bas i ne ide, mi ti kazemo sta dalje da ucis, ti to naucis i postignes cilj u zivotu... Nazalost nije bas tako jednostavno. Za pocetak ovo sto je kolega napisao, nauci neke osnove mreze i osnove operativnog sistema. CD po direktorijumima i rad sa fajlovima nije ni 0.1%, ima toliko toga.. Instaliraj sistem, podigni masinu, cackaj, gledaj, listaj tutorijale, zainteresuj se sam za bilo sta, ukucas u Gugl i videces, ne mora prstom da ti neko pokaze sta da naucis. Po meni prvo osnove na nivou sistema, kako funkcionise, pa onda sve ostalo, eto.
 
Ma kakav Ubuntu Srbija... ni globalni Ubuntu forum ne valja. Gomila dezinformacija.

Zašto učiš Linux?

Ako je radi zaposlenja-posla, onda uči virtuelne mašine, bash, systemd, polkit, linux firewall, Docker i kontejneri. Poželjno podići neki serverski distro u VМ, bz GUI-ja.

Uz neku diplomu IT škole ili red hat cert možda te neko i zaposli.

Computer Networks, by Andrew S. Tanenbaum

Ima na netu za dz, pa i na srpskom starije izdanje.
Ma kakav Ubuntu Srbija... ni globalni Ubuntu forum ne valja. Gomila dezinformacija.

Zašto učiš Linux?

Ako je radi zaposlenja-posla, onda uči virtuelne mašine, bash, systemd, polkit, linux firewall, Docker i kontejneri. Poželjno podići neki serverski distro u VМ, bz GUI-ja.

Uz neku diplomu IT škole ili red hat cert možda te neko i zaposli.

Computer Networks, by Andrew S. Tanenbaum

Ima na netu za dz, pa i na srpskom starije izdanje.
Znam za tu knjigu imam je ali ona baš ide u detalje...nije baš ona za početnika.
Pa želio bi da učim nešto s čime bi se mogao zaposliti ako ako...ne znam ni sam šta se traži.
 
kupi komp za „akanje“ i kreni da instaliras arch dok na drugom citas archwiki kad se tu izberikas ne sa instalacijom nego sa osnovima linux arhitekture kreni sa VM i ovo sto su ti vec napisali clanovi. Dizanje ubuntu-a koji je u fazonu next, next finnish ti nece nesto puno pomoci.

da je dovoljno samo podici neki linux i dobiti posao svi bi ga imali 😅
 
Znam za tu knjigu imam je ali ona baš ide u detalje...nije baš ona za početnika.
Pa želio bi da učim nešto s čime bi se mogao zaposliti ako ako...ne znam ni sam šta se traži.
Ta knjiga je za pocetnike, zato jeste udzbenik na uvodnim kursevima o racunarskim mrezama. U detalje idu knjige sto obradjuju specificne slucajeve iz prakse i obicno nazivi tih knjiga pocinju sa prefiksima: Advanced, Intermediate i Expert. Faks obradjuje IT nasiroko, ima mate, programiranja, baza, mreza, menadzmenta. Linux je mrezni OS, serverski OS, na to se fokusiras.

Computer Networks nije For Dummies ili Quick Guide tip knjige, ali takve knjige ne treba ni citati. Bolje listati Wikipediju.

Od instalacije Archa ili Gentoo nema vajde, niko na trzistu rada to nece traziti od tebe nego CentOS/Debian/SUSE/UbuntuServer. Linux je samo OS, bitno je ono sto dizes na njemu: web server, mail server, bazu podataka, VM, docker itd.
 
nisam mislio da instalira arch zato sto od instaliranja ima neke koristi za posao nego ce tako kroz instalaciju i citanje da upozna osnove linuxa , od cega se sastoji posto mora imati neki osnov ako ce kasnije da se bavi specificnim stvarima. Moze da proba i sa debian minimal/centOS ali su oni slabije dokumentovani u smislu tog ucenja osnova. Svakako kad skonta od cega se sastoji npr arch lako ce ukaciti te sitne razlike kod debiana / suse / redhat-centOS.

svakako moze i direktno da krene sa nekim od predlozenih distroa ali nakon instalacije mislim da nece skontati sta je zapravo linux ako krene sa gore pomenutim. Bolje od starta da se tera na shell nego da ide sve na 1click install i yast npr 😅
 
Ma ljudi polakoooo,daj da savladam komande prvo osnovne,za to mi je za početak valjda dovoljan Ubuntu.
Vi bi da ja vozim BMW,a nisam naučio voziti ni stojadina...:geek:
 
@pcpartpicker
Uči kroz rad, kroz svoje potrebe. Tako se najzdravije uči. Tako si i Windowsom ovladao, zar ne?

Ako pak učiš zbog apliciranja na neki posao ili trebaš da se spremaš za neki kurs, zbog sertifikacije, onda nađi kurseve da ti budu vodiči.

Ništa ne dolazi preko noći.
 
Pozdrav svima.
Potrebno mi je malo usmjerenje znanja kako i šta dalje što se gradiva i mog učenja tiče.
Instalirao sam Ubuntu,neke osnovne pakete i programe te me zanima šta i kako dalje.
Savladao sam i samo neke osnovne komande za rad sa fajlovima i direktorijumima,ali želim dalje da učim o Linuxu ali ne znam šta dalje,potreban mi je tako reći nekakav vodič.
Pa šta dalje da probam,učim,svaki komentar je dobro došao.
Hvala unapred.
Sama činjenica da si otvorio ovakvu temu i postavio ovakvo pitanje govori da GNU/Linux nije za tebe. GNU/Linux nije za nekoga ko sopstvenim trudom, radoznalošću, i utrošenim vremenom nije sposoban da sebi nađe šta dalje da nauči. GNU/Linux nije nešto što može preko noći da se savlada uz čitanje knjiga i piskaranjem po forumima. Čak i da platiš kurs i da ga uspešno završiš nije nikakava garancija da ćeš naći posao koji je adekvatno plaćen. Moraš strastveno da voliš to što radiš i mora sve da te zanima. Od potpuno nepotrebnog ulepšavanja desktop-a, konfigurisanja conky-ja, preko ručnog kompajliranja kernela i menjanja init sistema, pa sve do podizanja Nginx, MySQL, ili Nagios servra ii pisanjem bash i python skripti za automatizaciju.

Ne želim da ti pričam slatke laži i da te ohrabrujem u fazonu go ahead you can do it. Surova istina je ta treba da se maneš ćorava posla i da naučiš nešto drugo, mnogo lakše, na Windows platformi. To naravno pod uslovom da si iole napredan na Windows-u. Na GNU/Linux-u ćeš izgubiti mnogoooooooooo vremena da bi dostigao neki employable level znanja. I imaj na umu da ćeš na razgovoru za posao pored menadžera imati i njihovog GNU/Linux guru-a koji će te sahraniti na razgovoru. Ogadiće ti se dan kad si instalirao smrdljivi ubuntu.
 
Niko se nije naucen rodio.
Ako imas zelju da usput ucis, dok imas redovna primanja - Just do it!

*Ubuntu je sve samo ne smrdljiv.
Ljudi su samo kivni na uspeh i rasprostranjenost. A to nije duh prave open source zajednice.
 
Od instalacije Archa ili Gentoo nema vajde,
Ovakvi postovi su toksični i beskorisni. I što je najbitnije, nemaju veze sa mozgom. Ovo je klasičan scenario kada neko ko nema pojma o čemu priča, drugima daje savet. Strašno.

Distribucije kao što su LFS, Arch, i Gento ne postoje zbog toga što su autori tih distroa nesposobni ili lenji da naprave installer. Nego je svaki od tih distroa zamišljen kao mini kurs koji će kroz instalacione korake upoznati korisnika sa GNU sistemom ispod haube. Kako on funkcioniše. Šta je fstab fajl, šta je hosts file i kako ga podesiti, kako se instalira/popravlja grub na EFI/BIOS sistemima. Kako se konfguriše locale, kako se mountuje file sistem, i milion drugih stvari. Takođe daje kontrolu i kompletan uvid u ono što se instalira, ali to je nebitno. Bitno je da se svo to stečeno znanje kasnije može primeniti na bilo koji distro.

niko na trzistu rada to nece traziti od tebe nego CentOS/Debian/SUSE/UbuntuServer.

I opet lupetaš. Da. Niko u ni jednoj firmi neće tražiti da ti instaliraš Arch ili Gentoo. Oni nisu za corporate okruženje. Tu su dobro poznati Red Hat i SuSE Enterprise. Poenta priče je da nema apsolutno nikakve razlike između Arch-a, Debian-a, Fedore, SuSE-a, i ostalih distroa koji koriste Linux kernel i SystemD. Ali većina GNU/Linux korisnika nema mentalnog kapaciteta da to razume. Ljudi se vode logikom da su Fedora, Ubuntu, Debian i Arch 4 potpuno različita "OS-a". Dok god se tako razmišlja, napretka nema.

Linux je samo OS.
Linux nije OS. Linux je samo kernel. Ono što ti nazivaš OS, je GNU+Linux.
Niko se nije naucen rodio.
Mani me starih narodnih. Ovde ne pričamo o tome kako da ispeče palačinke, ili da popravi veš mašinu, već o nečemu daleko kompleksnijem. Ako ti misliš da sve može da se nauči ako imaš volje i vremena, onda sebi, to jest njemu, nisi postavio glavno pitanje. Koliko on ima godina, i koliko on ima vremena?

Ako imas zelju da usput ucis, dok imas redovna primanja - Just do it!
Ono što sigurno znam je da želju nema, a da li ima redovna primanja i vremena za učenje, to treba njega da pitaš.
*Ubuntu je sve samo ne smrdljiv.
Ljudi su samo kivni na uspeh i rasprostranjenost. A to nije duh prave open source zajednice.
Hahahah. Kivni na šta? Na Debian based distro sa spyware i telemetrijom, ili na toksičnu ubuntu zajednicu koja ne zna da restartuje servis iz konzole. Pali.
 
I ja mislim da nema nikakvu volju za ucenjem, sto znaci da ili je suvise mlad, ili je cuo od nekog da je placen posao, pa hoce sto pre to da savlada i nadje posao.. Ja bih mu dao savet neka proba, pa nakon nekog vremena (bar 6 meseci) videce vec na cemu je i da li je za to ili nije. Samo mi je bez veze da pita "sta treba da nauci..", mada u neku ruku i razumem, nepoznanica.

A ovo "nisi ti za to" i sl., ne bih odmah tako surovo, ipak svako je manje-vise na pocetku nezreo i neisklesan, sa falinkom volje, strpljenja, neznanjem.. To sve je moguce promeniti.
 
I ja mislim da nema nikakvu volju za ucenjem, sto znaci da ili je suvise mlad, ili je cuo od nekog da je placen posao, pa hoce sto pre to da savlada i nadje posao..

Pazi. Ako je suvise mlad, onda možda i ima neke nade za njega. Onda neka slobodno zanemari sve što sam rekao. Ali ako je 40+ nezaposlen, nka se mane ćorava posla.
A ovo "nisi ti za to" i sl., ne bih odmah tako surovo,
Razumljivo. Ljudi preferiraju slatke laži umesto brutalne istine.
 
Pa... Slatke lazi nestaju onog trenutka kada otvoris terminal i krenes da se preznojavas.

Ne bih da pisem ceo svoj zivotni primer, ali jednom davno covek koji je bio Senior admin (sad ne znam ni da li je ziv) mi je rekao da sam suvise mator (23g.) da bih krenuo da ucim Linux. To je po meni zestoka budalastina i nesto sto nikad nikom ne treba da se kaze. To me je tada ubilo u pojam i totalno udaljilo od bilo koje zelje i volje da ucim. Ali tom putanjom sam ipak dosao, ne znajuci da cu ikad time da se bavim. Nemam 4 banke, ali siguran sam da ni tada necu prestati da ucim nove stvari.
 
Preterao je. Možda je hteo da te motiviše da mu dokažeš suprotno. Ponekad je to omalovažavanje najbolja motivacija. Ali 23 godine definitivno nije kasno da se počne, pogotovo ako već imaš dosta iskustva kao Windows korisnik. Ako imaš usađen način razmišljanja, u fazonu, znaš kako se izvršava batch skripta, šta su promenljive, šta je code break, nije ti stran CLI, i odlično znaš engleski, i poznaješ hardware u sitna crevca. Ovo zadnje dosta njih zanemaruje. GNU/Linux nije samo poznavanje softverskog dela, već i hardverskog, što je samo po sebi nešto što već moraš da znaš ako se upuštaš u te vode. Ali 40 godina je kasno za apsolutnog početnika. Dok se dostigne taj neki nivo koji je potreban, to je već 47-50 godina.
 
Ja mislim da bar 50% ljudi koji lepo zarađuje i živi od linuxa ne zna sve što si ti naveo. Možda je nekome za posao dovoljno samo da zna da instalira kontejner ili VM i pokrene šta treba. U svakom slučaju, čime god da se čovek bavi, mora dosta da radi i uči. Što se redosleda tiče, najbolje je pratiti onaj koji imaju (ozbiljni) kursevi, ili učiti na osnovu onoga što te zanima (hobi projekti)
 
ajd ne pretjerujte, boga vam pojedini,sklopio sam sebi 4 računara sam samcat,u hardware-u sam od 1995-te (da ne objašnjavam kakve sam sve probleme riješavao u radu računara) i pričate mi da nisam u stanju savladat Linux.
Jel to nuklearna fizika.
Društvo ja sam 10 dobio iz matematike na tehnilčkom faksu i pravite nuklearnu bombu od Unixa...ma bježi....
Pa evo pokazat ću vam da jesam sposoban.
Kad sam jas radio u MS-DOS-u te dial-up konekciji neki od vas se sigurno nisu ni rodili niti su kad vidjeli dial-up modem,a da ne pominjem Amigu 500 i Basic.
Ne trebaju nikakvi klikeri za Unix,knjige,laptop i deri gradivo....
Nije to programiranje.
 
Ja mislim da bar 50% ljudi koji lepo zarađuje i živi od linuxa ne zna sve što si ti naveo. Možda je nekome za posao dovoljno samo da zna da instalira kontejner ili VM i pokrene šta treba.
To onda nije prava firma koja koristi pun potencijal GNU/Linux-a. A ta izjava, "lepo zarađuje" je relativna stvar. Neko je zadovoljan sa platom od 50-100k din, neko hoće platu preko 300k.
ajd ne pretjerujte, boga vam pojedini,sklopio sam sebi 4 računara sam samcat,u hardware-u sam od 1995-te (da ne objašnjavam kakve sam sve probleme riješavao u radu računara) i pričate mi da nisam u stanju savladat Linux.
U celoj priči sam od 1993, što naravno, ništa ne znači. A sklapanje računara je lego za odrasle. Navesti to kao merilo znanja je u najmanju ruku smešno. Takvih ljudi znam koliko hoćeš, koji blage veze nemaju ni sa hardverom ni sa softverom.

Jel to nuklearna fizika.
Društvo ja sam 10 dobio iz matematike na tehnilčkom faksu i pravite nuklearnu bombu od Unixa...ma bježi....
Ja sam sa 22 godine istrčao polumaraton, preplivao 1km, i prešao biciklom 30km. Danas sa 40 godina, teško da bi mogao da istrčim 5km. Ja sam ponavljač koji i dan danas ima problema sa nekim osnovnim računskim operacijama. Nisam sarkastičan. Živa istina. Valjda kontaš šta hoću da kažem. Tvoja sposobnost učenja danas nije ista kao 1995 godine kada si nabadao DOS. I ovde se priča o GNU/Linux-u a ne o Unix-u. Ti izgleda ne znaš ni šta želiš da učiš.

Pa evo pokazat ću vam da jesam sposoban.
To se tako ne dokazuje.

Napiši ti meni jednostavnu batch skriptu koja će da proveri da li postoji fajl test.txt u Windows folderu, ali tako da skripta radi bez obzira da li se Windows folder zove Windows ili ima neko drugo ime. Hoću da skripta proveri da li fajl postoji, i ako postoji da da output: "Fajl postoji i biće obrisan. Pritisni bilo koji taster za nastavak" i nakon pritiska bilo kog tastera, skripta mora da obriše fajl i da da outpt: "Fajl je uspešno obrisan, pritisni bilo koji taster za izlazak." ili ako fajl ne postoji da da output: "Fajl ne postoji, pritisni bilo koji taster za izlazak."

Slobodno koristi google ili šta god ti je potrebno. Kad završiš, okači skriptu ovde kao attachment, i ako sve radi kako treba, ja ću ti ovde biti personalni GNU/Linux tutor, i naučiću te sve što te zanima.

Kad sam jas radio u MS-DOS-u te dial-up konekciji neki od vas se sigurno nisu ni rodili niti su kad vidjeli dial-up modem,a da ne pominjem Amigu 500 i Basic.
Sobzirom da si takav maher za MS-DOS, kontam da ćeš već u toku dana da mi okačiš skriptu koju sam tražio gore.

Ne trebaju nikakvi klikeri za Unix,knjige,laptop i deri gradivo....
Nije to programiranje.
Nije programiranje, ali i može da bude. Sve zavisi od toga jel ti hoćeš da se malo zezaš u GNU/Linux-u, i da radiš u nekoj šupa firmi koja će da nestane za par meseci gde nećeš biti ni prijavljen i gde ćeš raditi za 50k din. Ili hoćeš da budeš pravi GNU/Linux majstor gde ćeš pre svega biti cenjen, a onda i dobro plaćen za to što radiš, i gde ćeš imati siguran posao bez da strepiš šta će biti sa firmom, a pogotovo sa samim tobom ako ta firma nestane. Sve od tebe zavisi.
 

takodje se raspitaj kod domacih za obuku


 
Prošlo je skoro 3 godine od kada je autor pokrenuo ovu temu u želji da svima nama dokaže da je sposoban da nauči GNU/Linux i postane pravi SME. Danas ova tema služi kao najbolji primer pogrešnog pristupa učenju nečega i ubeđivanja samog sebe u nešto što nema nikakve dodirne tačke sa realnošću.
 
Nazad
Vrh Dno