Šta je novo?

Potrebna free AutoCad alternativa

samsung

Slavan
Učlanjen(a)
31.07.2004
Poruke
483
Poena
320
Pozdrav
Poznanik je do skora koristio neki prastari ACad kojem je puko lek.
CAD koristi samo za 3 radnje : pregledanje fajlova, stampa i merenje distance od tacke A do tacke B u samim crtezima.
Posto CAD koristi samo za ove 3 navedene radnje, besmisleno je da gubim vreme sa instalacijom i lecenjem AutoCAD-a te mi je potrebna neka besplatna alternativa.
Hvala na predlozima.
 
Ukratko ne postoji free funkcionalni AutoCAD. Bio je jedno vreme DraftSight ali su ga ukinuli.
Može da proba sa https://librecad.org/ ili https://qcad.org/en/
Problem sa ovim besplatnim rešenjima je što nisu baš kompatibilni sa autocad crtežima. Nekad hoće da ih otvore nekad ne.
 

Autodesk ima više varijanti besplatnih pregledača, ako je samo to neophodno.
 
Ne radim sa CAD-om, ali pošto vidim da je BRL-CAD praktično najstarija open-source varijanta, deluje mi da je i najkompatibilniji.
 
Pozdrav
Poznanik je do skora koristio neki prastari ACad kojem je puko lek.
CAD koristi samo za 3 radnje : pregledanje fajlova, stampa i merenje distance od tacke A do tacke B u samim crtezima.
Posto CAD koristi samo za ove 3 navedene radnje, besmisleno je da gubim vreme sa instalacijom i lecenjem AutoCAD-a te mi je potrebna neka besplatna alternativa.
Hvala na predlozima.

Može da proba nešto od sledećeg: FreeCAD ili LibreCAD ili BRL-CAD. Svi programi su besplatni i trebalo bi da mogu da odrade posao.
 
Uz navedene predloge dodao bih i VariCAD viewer
i nanoCAD Free (mada nema podršku za dwg 2018 format, ali svakako treba insistirati na .dxf formatu umesto .dwg ako je moguće)
i BricsCAD Shape

QCAD professional je dobar a nije skup (35€), ako free verzija ne radi posao
Nek proba sve pa nek vidi šta odgovara najbolje :)
 
Poslednja izmena:
Što se tiče štampanja, za najbolji rezultat treba da koristi različite plot styles, to već može da nabavi od projektanta od koga dobija i crteže iz projekta
 
Moja ćerka je dobila besplatan legalan AutoCAD 2021 preko škole (srednje). Možda možeš da se dogovoriš sa nekim profesorom za student licencu.
 
Ma AutoCAD je postao takvo đubre, da treba tražiti alternativu iz drugih razloga. Ja sam za ove stvari (pregled fajlova) koristio alternative (VariCAD, BricsCAD) i kad sam imao licencu za ACAD
 
Moja ćerka je dobila besplatan legalan AutoCAD 2021 preko škole (srednje). Možda možeš da se dogovoriš sa nekim profesorom za student licencu.
Verovatno ovo https://www.autodesk.com/education/edu-software/overview?sorting=featured&filters=individual
Ranije se nešto nisu trudili da provere da li je neko student ili predavač, nemam pojma kako je sada. I ako ima neku štampu onda mora da čuva crteže u .dxf formatu inače će imati pečat da je korišćena Education verzija.
 
Sad treba okaciti dokument overen koji mse to potvrdjuje, pre je bilo na tri godine sad je na godinu, ali i dalje ostaje problem edu verzije i otvaranja pro verzija koji je ono kako ti se zadesi. DWGTrueView je skroz dobro resenje za te potrebe, ali moguce je i online autodesk viwer sa naloga koji free moze da se napravi.
 
Nazad
Vrh Dno