Šta je novo?

Poslednje pročitane knjige

Gorth

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
25.11.2006
Poena
83
Znate li da li bih mogla negde da nađem "Godišnja doba" od Stivena Kinga? Svuda je rasprodata, a na sajtovima kao što su kupindo i kupujemprodajem nalazim samo hrvatska izdanja (ništa protiv njih, ali mnogo sporije čitam na hrvatskom). Čini mi se da je knjigu kod nas izdala Booka, još nekad davno.

Što se tiče poslednje pročitane, sad sam u fazi da čitam Terija Pračeta i želim da imam sve njegove knjige. Njegovo pisanje me toliko opusti i zabavi. Jednakost rituala - sve preporuke!
ja imam elektronsko izdanje ako ti to vrsi posao :)

Diablo 2

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
16.11.2013
Poena
63
@prozorunepoznato Bojim se da Godišnja Doba i Gole Kosti od Kinga u Booka izdanju nećeš lako naći.
Kažem to jer mi jedan lik nedavno ponudio 5.000 din za tu knjigu jer ju je video na mojoj polici. Naravno da nisam prodao knjigu.
Prati na Kupindu svakako.

Čika_Kure

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
04.11.2010
Poena
113
Mogu da potvrdim @shamanNS reči (a verujem i svi ostali)..
Sari srpsko-hrvatski i hrvatsko-srpski prevod se lako čita, ove novokomponovane varijante (pre svega izdanja od 90 do 2000 su nečitljiva (verujem i hrvatima))...
Mada prelistajte našu štampu i tu ima bisera koliko hoćete...

MaliAbner

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
03.07.2007
Poena
28
Ovo prvi put čujem.
Bez uvrede naravno, ali to je u suštini jedan jezik zajedno sa našim.
Uh ja kad naletim na knjigu hrvatsko srpskog odmah je batalim.
Moze srpski, engleski i sad vec moj zardjali spanski jezik a sve ostalo cao.

Supruga ceo zivot cita beletristiku mnogo vise nego ja kaze da knjige starog hrvatsko-srpskog jezika vrati, i kaze da u biblioteki uvek napomenu da jezik knjige nije srpski.

A sto se brzine citanja u mom slucaju je bar za deset postotaka brza ako je knjiga ne cirilici.

N3n0

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
29.11.2009
Poena
63
Bez obzira koliko se trudili da stvore nešto novo to je jedan jezik.
Srpski, hrvatski, ćirilica, latinica, sasvim je svejedno.

malipirat

Flash Drive
Učlanjen(a)
10.02.2009
Poena
18
Ja bih pre vratio knjigu na ćirilici :D :D
Уааа, каква искључивост.
Ја уопште нисам толико искључив, узмем књигу у електронском издању, препакујем у ћирилицу и тек онда читам :p
Новохрватски је напорнији за читање него сам енглески. Пробао сам Оштрицу од Аберкромбија и после ДВЕ стране толико се изнервирао да сам отишао и купио Лагунино издање. И наравно да сам скенирао, препаковао на ћирилицу и тек онда сео да читам :p :p :p

shamanNS

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
11.08.2007
Poena
113
Ja sam toliko isključiv da nisam pročitao knjigu na srpskom niti papirnu knjigu od 2010. (kako se ne mlatim više sa fakultetom) do sredine 2022. Ove godine sam posle sto godina pročitao jednu knjigu na srpskom i jednu na hrvatskom zato što prva je bila na engleskom dostupna u krš scan kvalitetu a druga još nije prevedena na engleski :D

Ćirilicu ne koristim osim kad potpisujem svoje ime i prezime pisanim slovima. I s obzirom da već imamo 2 pisma i jedno od tih latinica koja je bazirana na "latin script" koji koristi maltene pa kompletna Evropa što se mene tiče ćirilica može i treba da ide lepo u muzej.

malipirat

Flash Drive
Učlanjen(a)
10.02.2009
Poena
18
što se mene tiče ćirilica može i treba da ide lepo u muzej.
Извини ми се Шамане, али ово је невиђена глупост. Шта би по томе требало да раде Грци са њиховим алфабетом или Јевреји са њиховим писмом? Да се самоспале зато што нису модерни? Азијате, са њиховим сликовним писмом, нећу ни спомињати.
Свако треба да негује своје писмо. А књиге читајте у формату који вам највише одговара: у папирнатом, електронском, глиненим плочицама... са којим год писмом.
И да не буде забуне, не бежим од страних језика, сву стручну литературу читам искључиво на енглеском.

За крај, не пада ми на памет да икога терам да чита на ћирилици. Али је у најмању руку некоректно ругати се некоме што чита на писму које вам не одговара.

shamanNS

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
11.08.2007
Poena
113
Svi da se standardizuju na jednom pismu :p
Moderna deca nemaju mentalni kapacitet za 2 pisma 😂😂

Sgt. Major

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
31.08.2013
Poena
113
Svi da se standardizuju na jednom pismu :p
Moderna deca nemaju mentalni kapacitet za 2 pisma 😂😂

DyaHfgGX4AA8Prt.jpg

malipirat

Flash Drive
Učlanjen(a)
10.02.2009
Poena
18
Модерна деца су ограничена на формат и величину Twitter порука. Питање да ли уопште имају стрпљења целу књигу да прочитају одједом.

Savant

Flash Drive
Učlanjen(a)
29.05.2021
Poena
18
Модерна деца су ограничена на формат и величину Twitter порука. Питање да ли уопште имају стрпљења целу књигу да прочитају одједом.
U poslednje vreme je i Twitter postao preobiman, vidim da su sada ovi pametniji na Instagramu, a oni drugi osudjeni na Tik Tok. Kad ljudi bukvalno shvate da slika govori vise od 1000 reci, dobijemo nepismene generacije :)

N3n0

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
29.11.2009
Poena
63
Da li je neko bio u Hrvatskoj?
Kojim jezikom oni govore, mongolskin?
Govore istim jezikom kao i mi, naravno.

Gorth

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
25.11.2006
Poena
83
Da li je neko bio u Hrvatskoj?
Kojim jezikom oni govore, mongolskin?
Govore istim jezikom kao i mi, naravno.
I pevaju na srpskom ali su im knjige prebogate novogovorom. Neko to može da čita neko ne može. Ima raznih preferenca i svako na kraju nađe ono što njemu paše.

Diablo 2

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
16.11.2013
Poena
63
IMG_20220804_114629.jpg Poštujem strip umetnost mada nisam ljubitelj ali jako volim Gejmena i želim da Sendmenu dam šansu. Strip je ludilo dobar.

Diablo 2

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
16.11.2013
Poena
63
IMG_20220804_231856-01.jpegSPOJLER. SPOJLER. SPOJLER.
Gotovi Tornjevi ponoći. Jednako uživanje kao u Oluji na obzorju. Akcije ne manjka. Vrhunsko.
Poglavlje 37 (Tama u kuli) je jedno od najboljih poglavlja u celokupnom Točku vremena: Perin vs Koljač, Egvena vs Mesana i haos u Svetu snova, Gavin vs Seanšanski krvonoževi, Perinovo lagano odbijanje kobne vatre kao od šale i Egvena u šoku. Kakvo poglavlje!!!! Kakvo poglavlje!!!!!!!!
Kasnije je sve bilo prožeto Kulom Gendžei i povratkom meni najdraže Aes Sedai- Moiraiane.
Moram priznati da sam konstantno osećao jezu tokom tog čitanja, živo me zanima kako će ekranizovati Aelfine i Elfine.
Met "sin bitke" žrtvuje svoje oko... Legenda najveća!
Već osećam malo prazninu jer privodim kraju ovaj grandiozno veličanstveni ep koji će zauvek biti deo mene i kojeg ću sa uživanjem iščitatavati.
Ali osećam takođe i strahopoštovanje. Veliko, veliko strahopoštovanje za ovaj svet i univerzum.
I tako dođoh polako do poslednjeg finalnog dela.
Dođoh do "Sećanje na Svetlost".
Dođoh do Tarmon Gaidona.
Dođoh do Poslednje bitke.
Nek' Svetlost i Zmaj Rand al'Tor Sedai pobedi!

shamanNS

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
11.08.2007
Poena
113
Koljač 🤣

Ja tokom šetnji slušam New Sping (WoT prequel).

Diablo 2

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
16.11.2013
Poena
63
Oduvek me je zanimalo kako izgledaju online kontraši u realnom svetu...
Slayer se apsolutno može prevesti kao Koljač.

Sgt. Major

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
31.08.2013
Poena
113
Shaman treba da promeni nik u SNnamahs, pošto uvek i svuda kontrira. :D

shamanNS

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
11.08.2007
Poena
113
Što kontriram? Samo mi totalno deb*lno zvuči prevod tog lika (isto i "kobna vatra" :D :D ) na srpski. Kao što mi deb*lno i smehotresno zvuči i kako su preveli "Hood" iz Malazan-a.
Ili kontriram što nikad ne čitam srpske prevode knjiga koje su u originalu na engleskom?

Balerion

Flash Drive
Učlanjen(a)
10.11.2019
Poena
18
Demonski ciklus od Breta mogu ovako opisati :D
2siu6l.jpg

Kako je lik smorio posle odlične prve knjige.
Trenutno sam na početku četvrte i razmišljam da batalim. A vidim i u ovoj temi da većina vas kaže da postaje sve gore i gore.
Da nema Krazijaca i smaranja sa njihovom politikom i hijerarhijom bio bi odličan serijal.

Poslednja izmena:

shamanNS

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
11.08.2007
Poena
113
Lik počeo da cedi i poslednji dinar iz cele priče, da iskoristi popularnost fantasy žanra nakon uspeha Game of Thrones serije. Pa nešto što je trebalo maximalno da bude trilogija nafilovao i naduvao.

Što je još žalosnije i posle kompletiranja te priče lik i dalje izdaje samo knjige iz tog sveta 🤣
Baš sad bacih pogled i vidim da je krenuo sa "Nightfall Saga" aka 'Demon cycle: Potomci"... znači prepisuje fore od Abercrombie-a.
Al ajd makar piše i izdaje nešto za razliku od Rothfuss-a, Lynch-a i GRRM. Naravno da nemam nameru da čitam to novo.

Meni je druga knjiga ostala u sećanju kao najbolja... Sa trećom je krenuo "GoT tretman / HBO tretman".

Poslednja izmena:

Čika_Kure

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
04.11.2010
Poena
113
@Balerion
Nažalost, tako je, Bretu je kanda ponestalo goriva kako serijal odmicao. Premda su svet, magije i te neke sitnice koje prate radnju prvih knjiga stvarno dobro osmišljene i napisane...

@shamanNS
Hvala bogu što Rothfuss ne piše, knjige su mu najprecenjenije smeće pisane reči ikada, ne bih ih nazvao čak ni autorskim jer je pokrao ideje iz svih mogućih perjanica žanra, pa izblendovao...

Vrh Dno