Šta je novo?

Popravka Schneidera CPC 464

GPSSerbia

Cenjen
Učlanjen(a)
13.02.2011
Poruke
338
Poena
195
Dosao sam do nekog neispravnog primerka, sa nekog -doa. Kada se prikljuci na napajanje, pokaze samo crni border sa belim papirom. Zakacen je pomocu kabla na skart prikljucak od TVa.

Kabl radjen po semi: http://www.cpcwiki.eu/index.php/TV_SCART_cable, sekcija "Alternative RGB Wiring".

Proverio RAM memorije, tri cipa su se grejala. Zamenio 4164 sa 41256, uz prepravku gde se pin 1 i 16 kratkospajaju na sva 3 zamenjena cipa. Radjeno po preporuci: http://www.c64-wiki.com/index.php/RAM

Posle toga nema nikakve promene, isto prikazuje na ekranu.

Ostali cipovi na ploci su bez grejanja. Proverio stampu, nije ostecena. Napajanje je OK. Kasetofon ne mogu da proverim jer se racunar ne butuje do kraja. Iz zvucnika se cuje slabasno brujanje. Drzanje ili pritiskanje tastera DEL ne daje nikakav zvuk, a trebalo bi. Verovatno zato sto sistem ne dolazi u fazu da skenira tastaturu.

Kada ga ukljucim bez Z80 u podnozju, ne daje nikakvu sliku, samo mi prikaze da na ulazu imam neki video signal, ali nema bordera.

Za divno cudo, nijedan od ostalih racunara (Spectrum ili C128) nema Z80 koji je na podnozju, svi su zalemljeni. U Nisu nema sanse da se kupi Z80 u prodavnicama elektronike. Ostale cipove nemam odakle da skinem i proverim u ovoj ploci.

Ima li neko neku ideju, sta da radim sledece? Nekako sam se zainatio da opravim ovaj primerak, pa makar kostalo kao nov 464. Kako da znam da li je ostalih 5 RAM cipova ispravno?

Hvala za bilo koju vrstu pomoci. Pozdrav onima koji citaju.
 
Sta moze pomoci ? Rom cipovi u podnozju ili zalemljeni na plocu? Ako je prva varijanta probaj da izvadis i proveris kontakte-ocistis. Graficki cip isto proveri?
 
Sve sto je u podnozju vec sam pregledao i proverio naleganje. Ramovi zu zalemljeni, nazalost. Profi podnozja ne pasuju na stampu jer im je horizontalni razmak nozica za 1mm siri od rastera na ploci.
 
M&G Electronic su iz Niša i od njih sam kupovao Z80(B), a na njihovom sajtu stoji da ih ima još na lageru.
 
A u one druge dve firme u Nišu? Ps. Meni to liči da mu je otišla ULA, sasvim je moguće da je uključen bio na neadekvatno napajanje.
 
Pogledacu i tamo. Ako nista drugo, uskoro mi stize jos jedan 464 sa zelenim monitorom, pa cu od njega da "odvadim" i da probam.

P.S. Danas stigla druga Amiga 500 kojoj je crko flopi. Taman ima prazno mesto za emulator.
 
Poslednja izmena:
inace, ne valja taj RGB kabl jer vuce struju za blanking pin na scartu sa sync-a iz cpc.
 
Ima li neka bolja sema povezivanja?
 
trebalo bi odnekle drugde dovesti od 1 do 3 volta na blanking pin.
 
Cini mi se da ne mora za svaki tv uredjaj da povezuje taj blanking pin. Ranije je to trebalo samo ako se zeli da se tv automatski brebaci na odgovarajuci av ulaz. Cak stavise sam na nekim scart kablovima otkacinjao neke provodnike u vreme poplave jeftinih dvd plejera jer su pojedini imali problema sa slikom
 
Otkacio sam pin 16 sa skarta (blanking) ali je situacija ista. Danas sam jedva pronasao Z80 u Nisu, zadnji komad na planeti, promenio i njega. Takodje bez razlike. Ostaje samo da zamenim jos onih 5 RAM cipova koji su originalni. A posle je ostao samo onaj u podnozju sa oznakom 40010, kome ne znam sta da radim. Hvala na pomoci.
 
Da li uvek pokazuje istu sliku?
Ako je sve ok sa sa napajanjem i oscilatornim kolom (klok je prisutan na pinu 6 Z80), i meni se cini da problem prvo treba traziti u ROM-u ili ULA-i.
 
Ista je situacija. Provericu danas jos to sto kazes a onda cekam ovaj drugi primerak da stigne.
 
i ja mislim da je do ROM-a, ako mozes, proveri ga sa nekim programatorom, npr ewillem.
 
Nazad
Vrh Dno