Šta je novo?

Pomoc oko prvih koraka u ucenju

sasa022

Čuven
Učlanjen(a)
14.11.2004
Poruke
6,558
Poena
605
Sigurno postoje starije teme , ali trenutno ne uspevam da ih "iskopam"

Imam prijatelja 60+ godina , koji sada par godina pre penzije mora da uci nove stvari

Kako najlakse da savlada pocetne korake AUTOCAD I COREL ?

Engleski mu je nazalost isto potpuno stran , pa gomila knjiga ( for dummies ) i uputstava na YT bar sada u pocetku otpada kao opcija
 
U tom slučaju opcije su mu da upiše kurs, da nađe i nekog studenta npr mašinstva kojem bi plaćao časove i da kupi literaturu na našem jeziku.

Sent from my SM-N910C using Tapatalk
 
Uf! Jako nezahvalno za savetovati. :(

Jako jako jako zavisi koliko je familijaran sa računarima uopšte. Ako je na Vi sa Windowsom, ako se ne snalazi sa save i save as, sa folderima ikonicama i menijima...

Acad?
Koliko je familijaran sa grafičkim crtežima, sa koordinatnim sitemom?!?
Da li se u Acad-u traži da se snalazi sa osnovnim 2D crtežima, ili mora da radi složene 3D rendere?

Corel?
Da li su u pitanju složene vektorske grafike, ili osnovna priprema za štampu u 2-3 boje.

Ako se već snalazi u tim oblastima a računare koristi već duže vreme, onda neće biti problem, ali ipak je višestruko brže da neđa nekoga da mu to sve sažvaće, makar platio.
Čak i ako može sam da savlada osnovne tehnike, mnogo je brže "uz nadzor". Samouki često nešto nauče da radi, ali bude često na teži način i izokola.

Ako se u navedenim oblastima ne snalazi uopšte, onda ne znam šta da kažem. Biće to muka. :(
 
Poslednja izmena:
Da ne otvaram novu temu , imam par pitanja i ja na ovu temu .

Sin ,15 godina, neko vreme crta na Wacom Cintiq 16 , poceo odjednom ...do tada nije ispoljavao neki umetnicki talenat :) . Crtao je one japanske likove iz animiranih 3d filmova i slicno i to vrlo dobro. Skinuo sam mu i enciklopediju anatomije, trazio :).
Inace je drugi razred tehnicke skole , interesuju ga hibridna vozila&Co. i poceo je uz pomoc tutorijala na Youtube da pravi neke 3D slike , tipa donut sa prelivom i mrvicama 🙃 , solje sa kafom i slicno ..u Blenderu.Kaze lakse mu je da prati turijale , tj . da slusa nego da mu kupim neke knjige .

Hteo bi da uci o SW koji mu moze koristiti na studijama i kasnije u zivotu , za projektovanje 3D vozila,komponenti..svega sto moze . Uz to , nastavio bi da crta i radi 2d/3d animacije ovih, kako ja kazem " karakondzula" japanskih i slicno . Malo ce se igrati u Blenderu ali bi krenuo da uci Autocad;maya...znaci SW iz te grupe . Nisam u tom svetu pa objasnjavam malo laicki.Malo vise.

Trazio sam kod nas u gradu nekoga ko ima neophodno znanje a voljan je da povremeno drzi casove ali... tesko !

Tako da , rekoh da pokusam ovde ...svaki savet je dobrodosao i hvala unapred .
 
Nesto ovako, za x godina naravno .



 
Resih. Hvala .
 
Nazad
Vrh Dno